Reklama
Dnes je čtvrtek 07.12.2023     svátek má Ambrož

Izolace kvůli covidu již není automatická

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

24.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Lékaři zdůrazňují důležitost očkování proti chřipce, pneumokokovým nákazám i klíšťové encefalitidě a také proti covidu. Blíže k tématu s MUDr. Hanou Pavlasovou, ředitelkou Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

 

Jak to aktuálně vypadá s covidem na Vysočině? 
Epidemická situace onemocnění covid-19 je v Kraji Vysočina v této době klidná. Jako každý podzim dochází k částečnému nárůstu počtu případů, avšak zatím bez významného dopadu na počty hospitalizovaných s covidem-19.

 

Monitorují ještě hygienici čísla nemocných?
Situaci v kraji monitorujeme.
Respirační onemocnění ponejvíce diagnostikují praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost. Zejména ti také v současné době provádějí testování pacientů na covid-19 ve svých ordinacích. Využívají antigenní testy. 

V případě pozitivního výsledku zanesou tuto skutečnost do Registru aktuálního zdravotního stavu fyzických osob OOVZ. Ten slouží k přenosu informací všem dotčeným orgánům ochrany veřejného zdraví (OOVZ), kterými jsou ministerstvo zdravotnictví, krajské hygienické stanice atd. 

 

Je s nástupem podzimu – či spíše se zahájením školního roku – znát nárůst nemocnosti respiračními onemocněními? 
Zatím se nástup dětí do školských zařízení na epidemické situaci v kraji neprojevil. 
Obecně případů respiračních onemocnění přibývá s nástupem chladnějšího počasí, které šíření virovým respiračním onemocněním lépe svědčí. Mimo jiné také proto, že se ve třídách, ale i na pracovišti, méně větrá. 
Nárůst akutních respiračních onemocnění se dá očekávat ve zvýšené míře nejspíše s příchodem října, resp. listopadu. 

 

Jaká platí opatření v případě, že člověk nyní onemocnění covidem – karanténa, roušky, testování rodinných příslušníků…?
Covid-19 je virové respirační onemocnění bez zavedených zvláštních opatření. 
V případě, že se pacient necítí dobře, má zvýšenou teplotu, kašel, rýmu, bolesti hlavy, svalů apod., by měl svůj stav konzultovat s lékařem, řídit se jeho doporučeními, zůstat doma na lůžku a samozřejmě nechodit do kolektivu, ať školy, zaměstnání nebo na kulturní akce. Lékař mu v případě potřeby vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti. 


Izolace z důvodu onemocnění covid-19 již není automaticky nařizována na základě pozitivního výsledku testu. Izolace je nařizována pouze v případech, kdy je to nezbytné pro zajištění ochrany veřejného zdraví.
Karanténa pro rizikové kontakty, tedy osoby, které jsou v kontaktu s nemocným, není v souvislosti s covidem-19 v současné době nařizována.

 

V době pandemie, ještě před dvěma roky, nebylo možné vyrazit do práce bez testování, respirátoru… Jak je to s testováním dnes?
Viz výše, testy v této době provádějí zejména praktičtí lékaři a lékaři pro děti a dorost, případně další zdravotnická zařízení. 

 

Doporučili byste je už dnes – v nějakých situacích a místech?
Použít ochranu dýchacích cest doporučujeme osobám i s mírnými příznaky respiračních onemocnění, které pečují o osoby oslabené chronickým onemocněním, jako jsou pacienti s chronickým onemocněním srdce, plic, astmatiky, diabetiky a podobně. 


Doporučujeme také, pokud se člověk necítí zcela zdráv, odložit návštěvu svých blízkých ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociální péče. 
Pokud jde o mírné příznaky, například rýmu, pak je vhodné před návštěvou si provést antigenní test a použít ochranu dýchacích cest.
Ve stejném případě je vhodné použít ochranu dýchacích cest například v MHD nebo v kontaktu s kolegy na pracovišti.

Je zájem o očkování proti covidu? Někdo dokončil přeočkování třetí dávkou, někdo skončil u první dávky. Jak postupovat teď? Když někdo zatím ještě ani nezačal?
Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování seniorům a lidem trpícím chronickými nemocemi či poruchou imunity, které mohou průběh nemoci covid-19 zkomplikovat. 


Jde například o pacienty s chronickým onemocněním srdce, plic, astmatiky, diabetiky a další. Očkování je doporučováno bez ohledu na počet předchozích dávek.

 

Je z vašeho pohledu aktuální jiné dostupné očkování, které by lidé neměli vynechávat, podceňovat?
Vždy, když se rozhodnu, že se podrobím očkování, měl bych své rozhodnutí konzultovat a poradit se se svým ošetřujícím lékařem, který nejlépe zná můj zdravotní stav. Na některé vakcíny zdravotní pojišťovny finančně přispívají. 


Seniorům či osobám s oslabenou imunitou doporučujeme, před příchodem chřipkové sezony, očkování proti chřipce. Ochrání především před těžkým průběhem onemocnění a také proti případným úmrtím.


Další onemocnění, které by převážně starší lidé a ti s oslabenou imunitou neměli podceňovat, je pneumokoková nákaza. Ta způsobuje velmi závažné záněty plic či meningitidu. Proto je na místě konzultovat se svým lékařem očkování proti této nákaze.

 

Svůj nemalý význam má očkování proti klíšťové encefalitidě. Je to tak?
Náš kraj patří mezi regiony se zvýšeným výskytem klíšťové encefalitidy. Očkování doporučujeme všem věkovým kategoriím. Ochrání před vážným průběhem a život ohrožujícími komplikacemi. Pro osoby starší 50 let je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami.

 

Objevují se v poslední době v Česku nemoci, které jsme považovali za vymýcené? 
V Kraji Vysočina evidujeme výskyt onemocnění, která se na území našeho regionu mnoho let neobjevila nebo se v posledních letech vyskytovala spíše výjimečně. 
Ale není možné jejich výskyt dávat do souvislosti s příchodem cizích státních příslušníků do naší republiky. V posledních letech klesá proočkovanost společnosti.

 
U starších osob také imunita po očkování může v čase postupně s rostoucím věkem vyvanout. Je proto na místě s ošetřujícím lékařem konzultovat přeočkování.
Očkování nejen že snižuje počet nakažených a úmrtnost, ale klesá i počet zdravotních komplikací nebo celoživotních následků po prodělání nemoci. 
Onemocnění, které se po mnoha letech vyskytlo na území našeho kraje, je například záškrt. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
04.12.2023 AktualityRáno bylo velmi mrazivé, v Jihlavě padnul rekord z roku 1962

Česko dnes zažilo nejmrazivější ráno začínajícího týdne i této zimy. V Jihlavě padnul rekord z roku 1962, který byl -16,6 st. C. Dnes ráno bylo na stanici Hruškové Dvory naměřeno -17,6. ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityZnojemský most čeká asi demolice

Nedávná zpráva o špatném stavu ložisek na Znojemském mostě v Jihlavě zaskočila mnohé motoristy. Z celkového počtu 36 mostních ložisek je jich šest krajních po obou stranách dokonce v ...

Komentáře (2)
04.12.2023 AktualityNevím, jak řešit práci v zemědělství bez řidičáku, zoufal si recidivista u soudu

Když podnikáte v zemědělství, lesnictví a příležitostně ještě v dalších činnostech, tak se bez řidičáku neobejdete. Když navíc bydlíte prakticky na samotě, kde není ani obchod, nutnost ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityHorácký fotoklub vystavuje ke 100 letům jihlavské fotografie 

První český fotoklub v Jihlavě byl ustanoven valnou hromadou 6. prosince 1923. Přesně o sto let později se bude v Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici konat vernisáž výstavy děl současných ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityNemocnice omezují návštěvy

Počet nakažených akutními respiračními onemocněními (ARI) na Vysočině opět vzrostl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice (KHSV) v Jihlavě. Mezi ARI patří nejen ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityVzkaz pro pyromany: Místo petard kupte raději krmení zvířatům v útulku

Pro zvířata patří konec roku z důvodů ohňostrojů a bezhlavého používání pyrotechniky mezi nejnáročnější období. Shodují se na tom odborníci napříč organizacemi, které se o ně ...

Komentáře (1)
03.12.2023 AktualityPochvala za péči o zeleň

PŘED časem zavolala do JL jedna spokojená seniorka, která již 60 let bydlí v Ladově ulici v Jihlavě. Řekla nám, že jí je přes 80 let. ,Skupina pracovníků ze zahradnictví v Rantířovské ...

Komentáře (0)
02.12.2023 AktualityRáda rozdávám radost. Není větší odměny, říká paní „Perníčková“

Když na ulici ve Větrném Jeníkově potkáte Ivanku Svobodovou (63), prakticky nikdo už ji nezná jinak, než jako paní Perníčkovou. Přitom je úplně jedno, jestli se jako teď blíží čas adventu, ...

Komentáře (1)
02.12.2023 AktualityZTP musí platit plné parkovné

Nová koncepce parkování v Jihlavě budí značné emoce. Hodně se na veřejnosti hovoří o tom, jak to bude s parkováním pro tělesně postižené. „Množí se nám spousty dotazů od držitelů ...

Komentáře (3)
01.12.2023 AktualityMěstský ohňostroj na Nový rok nebude v Polné a Telči

Oslavy konce starého a začátku nového roku se ani letos ve městech na Jihlavsku neobejdou bez radnicemi organizovaného ohňostroje. Výjimkou je Polná, která ohňostrojem každoročně zahajuje ...

Komentáře (1)
01.12.2023 AktualityMikuláše s družinou můžete potkat už o víkendu

I když Mikuláš se svou družinou oficiálně do terénu vyrazí až během úterního večera 5. prosince, potkat se Mikulášem, čertem a andělem můžete už v pátek 1.12. v Telči. Od 15 ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityZámek o dvou víkendech nabídne vánoční prohlídky 

Do vánoční nálady se naladil Státní zámek v Telči. Akce Vánoce na zámku tu proběhne o prvním a druhém adventním víkendu. Jak sdělila Lucie Norková ze správy zámku, bude veřejnosti ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net