Reklama
Dnes je sobota 10.06.2023     svátek má Gita

HERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Taťána Schottnerová : Nejlépe se cítím v dramatických rolích…


18.5.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

„Nejhorší na světě je srážka s blbcem…“                  Taťána Schottnerová

 

Letos začátkem května oslavila kulaté jubileum jedna z dlouholetých kmenových hereček Horáckého divadla, paní Taťána Schottnerová. Ve stálém angažmá byla na jihlavské profesionální scéně v letech 1974 – 2014. 

Do svých pěti let, kdy se rodina přestěhovala do Ostravy, žila s rodiči v Brně. „Maminka byla dětská lékařka a otec původně plánovač. V osmašedesátém ho vyhodili z práce a pracoval potom jako dělník na dráze,“ ohlíží se T. Schottnerová za dobou dětství.

Zásadní postavou v něm byla její nejlepší kamarádka Nika Brettschneiderová. „Nika už před čtyřmi lety zemřela, v Rakousku provozovala vlastní divadlo Brett. V Ostravě bydlela v tom samém domě jako já, chodily jsme spolu do dramatického kroužku. Nika šla potom dělat zkoušky na brněnskou konzervatoř, která tehdy otevírala úplně první ročník. Já jsem se po ní strašně opičila, protože jsem ji obdivovala, ona byla můj idol a vzor. A tak jsem šla ty zkoušky dělat taky,“ vzpomíná herečka.

Divadlo ji chytlo, na konzervatoř v Brně navázala i vystudováním JAMU. Odtud už vedla přímá cesta do Jihlavy.

Angažmá zde tehdy získal její tehdejší přítel a posléze i sama T. Schottnerová: „Stalo se, že si jedna z hereček zlomila nohu, divadlo mě kontaktovalo a já dělala hned velký záskok v roli Paní Kváčkové v titulu Svatba pod deštníky. Na to konto mě potom přijali do souboru.“ 

 

Princezny ji minuly

Jako herečka podle svých slov nikdy nepatřila do kategorie tzv. „naivek“, postavy princezen ji minuly. Nejlépe se cítí v dramatických rolích, mezi nimiž sama asi nejvýše řadí postavu Emillie Marty v Čapkově Věci Makropulos (1985). „To byla moje snad největší, nejobsáhlejší a nejtěžší role,“ uvažuje.

Ztvárnila např. titulní postavu Marie Stuartovny v inscenaci Marie Stuartovna (1979), Kristinu v titulu Královna Kristina (1976) nebo Elizabeth Boleynovou ve hře Tisíc dnů s Annou (2006).

Během let se nevyhnutelně generačně přehrávala do nových postav. Tak si např. v inscenaci hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha zahrála na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let roli Blanche, aby ve stejném titulu o čtvrtstoletí později ztvárnila Eunice Hubellovou.

Během let se jí ovšem nemohly vyhnout ani role komediální, a tak si zahrála třeba paní Ofku v hudební komedii Noc na Karlštejně (2002) nebo Paní Hammondovou v Hrobce s vyhlídkou (2005). Na malé scéně si ještě nedávno střihla postavu Ursuly v komedii Nejstarší řemeslo.

Minula ji touha po muzikálovém herectví. „Já mám hluboko položený hlas, na muzikál jsem neměla předpoklady. Ale myslím si, že módnost muzikálu - my jsme tomu dřív říkávali hra se zpěvy - v poslední době už ustupuje,“ zamýšlí se. 

 

Před kamerou u Hřebejka

Poměrně bohaté zkušenosti má T. Schottnerová z práce před kamerou. Zahrála si v několika seriálech, v roce 1977 se objevila ve slavné pohádce Jak se budí princezny. „To snad bylo ještě na škole, taková parta. V tom filmu jsem asi dvě vteřiny - beru to tak, že když člověk mrkne, tak mě nevidí,“ usmívá se herečka.

Mnohem rozsáhlejší práci přineslo v roce 1996 její setkání s tehdy začínajícím režisérem Janem Hřebejkem. Ten jí svěřil roli ve svém seriálu z prostředí dětské „ozdravovny“ Kde padají hvězdy.

Horácké divadlo v té době během stavby nové budovy několik let hrálo v sále Divadla Na Kopečku a režisér Hřebejk zde navštívil představení Zločiny srdce.

„On mě v tom viděl a pak mi volala jeho produkční, že režisér potřebuje nepříjemnou protivnou vrchní sestru, a že to jsem přesně já,“ směje se herečka, „tehdy jsem si ani neuvědomovala, co to je práce s Hřebejkem, protože on ještě tehdy nebyl tak slavný.“

Při otevírání nové budovy HDJ v říjnu roku 1995 si zahrála postavu Magdaleny v inscenaci Smrt v císařském domě. Od té doby má na kontě desítky dalších rolí.

Současný trend autorských inscenací není úplně její šálek kávy: „Já vím, že všechno má nějaký vývoj, ale někdy už té dramaturgii tak úplně nerozumím. Nechci přehánět, ale tam třeba už několik let vůbec nejsou tituly světové dramatiky. Autorské věci se někdy povedou, ale někdy taky moc ne. A je pravda, že to dost odrazuje diváky. Ale já to především pořád vnímám tak, že to je moje divadlo, i když už vlastně není,“ uvažuje T. Schottnerová nad současnou tváří divadla.  

V posledních letech se svojí domovskou scénou spolupracuje z pozice stálého hosta. Loni hrála v doku-inscenaci Jak šel čas jihlavskou ulicí, aktuálně ji publikum může vidět v postavách Babičky a Štěstí nechápavosti v inscenaci Modrý pták.

Za scénou HDJ působí též jako nápověda: „Loni mi zemřel přítel, a já nechci být doma. A tak jsem byla velice ráda, že tuhle práci s kolegy můžu dělat, protože jsem mezi svými. A když budu moci hrát, budu vždycky ráda zase hrát.“

Jako inspicientka pracuje v Horáckém divadle také její dcera Gabriela. Společně se pak starají o svého čtyřicetikilového psa, čuvačku jménem Bella.

„A v létě mám ráda koupaliště, vodu. Ta mi dělá dobře,“ usmívá se herečka, která se z Brna přes Ostravu a Brno ocitla na Vysočině. Po 48 letech je tu už dávno doma, považuje se za celoživotní Jihlavačku.     

 

Mgr. Taťána

Schottnerová

* 1952 v Brně

 Od poloviny sedmdesátých let byla čtyřicet let členkou činoherního souboru Horáckého divadla (HDJ) v Jihlavě.

  V současné době působí v HDJ jako stálý host a jako nápověda.

 

Divadelní role, HDJ (stručný výběr)

 Babička, Štěstí nechápavosti (Modrý pták)  Prarodiče/matka (Tak šel čas jihlavskou ulicí)  Mariina matka (Tisícročná včela)  Lady Hilstonová (Obraz Doriana Graye)  Úřednice (Zapomenuté světlo)  Stařenka (Rok na vsi)  Botičková (Zvonokosy).

 Horačka (Maryša)  Šandl (Šumař na střeše)  Marie Šumbalová (Naši furianti)  Babička (Lucerna)  Alžběta (Plynové lampy)  Terka Totínová (Balada pro banditu)  Paní Higginsová (My Fair Lady)  Rebecca Nurseová (Čarodějky ze Salemu)  Krev (Markéta Lazarová)  Baronka de Champigny (Slaměný klobouk)  Berta (Žebrácká opera)  Molly MacGregorová (Donaha!)  Elizabeth Boleynová (Tisíc dnů s Annou)  Isabela (Jindřich V.).

 Tchyně (Krvavá svatba)  Markéta (Král Richard III.)  Majdalena (Dalskabáty, hříšná ves)  Colombotová (Miláček Célimare)  Krejzová (Muzikantská Liduška)  Lady Bracknellová (Jak je důležité míti Filipa)  Nimue (Tristan a Isolda)  Víra (Labyrint světa a lusthaus srdce).

 Paní Kapuletová (Mor na ty vaše rody)  Paní Gibssová (Naše městečko)  Katia (Monsieur Amédée)  Matka (Skleněný zvěřinec)  Katy (Svatá rodina)  Lesana (Strakonický dudák)  Krumbajglová (Casanova a Krumbajglová)  Kateřina Parrová (Šestá žena Jindřicha VIII.).

 Marie (Naši furianti)  Jenny (Žebrácká opera)  Emillia Marty (Věc Makropulos)  Ilona (Kočičí hra)  Marie (Večer tříkrálový)  Slečna Casewellová (Past na myši)  Anna Andrejevna (Revizor)  Vasja (Nikola Šuhaj)  Klára (Dům na nebesích)  Paní Prošková (Babička).

 Marie Stuartovna (Marie Stuartovna)  Anna (Ivanov)  Kristina (Královna Kristina)  Varja (Višňový sad)  Kateřina (Čokoládový hrdina).

 

 

Filmové a televizní role

 Jak se budí princezny (filmová pohádka, 1977),

 Seriály: Anatomie života (Havárie, 2021), Modrý kód (Dva životy v sázce, 2020), Modrý kód (Dvě tváře, 2018), Vraždy v kruhu (Mrtvý v síti, 2015), Ordinace v růžové zahradě (Tomu se říká láska, 2013), Vyprávěj (2009), Četnické humoresky (Směšný vrah, 2001), Kde padají hvězdy (1996), Detektiv Martin Tomsa (1994).

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
28.05.2023 KulturaNa Štamberku završili zajišťování zdiva

Po cca dvou letech byly ukončeny práce na zajištění a opravách zříceniny hradu Štamberka (dříve Šternberka) mezi Lhotkou a Řásnou na Podjavořicku. Cílem realizátora akce, uskupení obcí ...

Komentáře (0)
26.05.2023 KulturaLukáš Vaculík hraje zubaře

Herci Divadelní společnosti Háta přivezou 1. 6. (19) do DKO Jihlava hru Abe Burrowse Kaktusový květ. V příběhu bláznivé komedie má zubař Julian Wiston (Lukáš Vaculík) poměr s Toni Simmonsovou. ...

Komentáře (0)
25.05.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY -Martin Kolář: Dělat divadlo je snazší než stavět rozhledny...

„Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce…“ Martin Kolář Martin Kolář, přezdívaný „Skřítek“, pochází z širšího okruhu rodiny ...

Komentáře (0)
25.05.2023 KulturaMuzejní čtvrtletník představuje také projekt výzkumu důlních děl

První číslo 13. ročníku svého čtvrtletníku Museum factum věnuje Muzeum Vysočiny Jihlava zejména nedávnému otevření své nové pobočky na Starém Městě v Telči s expozicí Křehká krása ...

Komentáře (0)
24.05.2023 KulturaPláštěnka při letošním turistickém Tesláckém šotku mohla zůstat v batozích

Na 125 turistů se v sobotu vydalo na trasy tradiční jihlavské turistické akce Teslácký šotek. Slunečná sobota přitom nabízela řadu konkurenčních turistických akcí - Putování za Santinim, ...

Komentáře (0)
23.05.2023 KulturaKostelečtí hasiči se znovu pouštějí do organizování místní kultury

Zapojit se co nejvíce do dění a organizování kultury v Kostelci u Jihlavy je cílem tamního Sboru dobrovolných hasičů, který po čase obnovil svoji činnost. „Po několika letech nečinnosti ...

Komentáře (0)
20.05.2023 KulturaSólisté i komorní seskupení jihlavské ZUŠky zažívají mimořádně úspěšný závěr školního roku

Mimořádně úspěšný závěr školního roku prožívá ZUŠ Jihlava z pohledu umístění žáků v Ústředních kolech soutěží základních uměleckých škol. Umístění na předních místech ...

Komentáře (0)
19.05.2023 KulturaOsudy čtrnácti generací předků zpřístupnil badatel na internetu

Zdarma ke stažení poskytl v těchto dnech jihlavský autor Libor Kučera (* 1964) na internetu svoji genealogickou knihu Obrazy svázané pavučinou. Prvotina L. Kučery (povoláním obchodního ...

Komentáře (1)
19.05.2023 KulturaTři dny patří Kreativnímu festivalu Mahler dětem

Od včerejška do soboty 20. května se v Jihlavě odehrává Kreativní festival Mahler dětem. Akci pořádá příspěvková organizace města Brána Jihlavy v rámci projektu Mahler je hudba! ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Taťána Schottnerová : Nejlépe se cítím v dramatických rolích…

„Nejhorší na světě je srážka s blbcem…“ Taťána Schottnerová Letos začátkem května oslavila kulaté jubileum jedna z dlouholetých kmenových hereček Horáckého ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaAlternativu proměnili v mykologickou laboratoř

Mezinárodní dvojice umělců Tom Kotik a Daniel Vlček přinesla do jihlavské Oblastní galerie Vysočiny (OGV) vyústění řady svých instalací, které vznikaly střídavě v Čechách a v USA. ...

Komentáře (0)
17.05.2023 KulturaPocta malířům: kovář Poldi Habermann vystavuje obrazy

V Kavárně Muzeum v Jihlavě vystavuje do 28. května své obrazy Poldi Habermann z tradičního kovářského rodu. Výstava nese titul Pocta malířům. Jihlavský rodák Poldi Habermann (* 1955) ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net