Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Kvůli papeži dav ministra Klusáka vypískal

MILAN KLUSÁK vlevo při setkání na zámku v Mikulově. Zdroj: reprofoto
MILAN KLUSÁK vlevo při setkání na zámku v Mikulově. Zdroj: reprofoto

30.3.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Dlouhé roky byl zástupcem Československa při OSN a po svém návratu vykonával 15 let funkci českého ministra kultury. Řeč je o významném vysočinském rodákovi Milanu Klusákovi. Letos v červnu uplyne 100 let od jeho narození. 
Narodil se 8. června 1923 v městysi Stařeč u Třebíče. Jeho otec byl armádním důstojníkem a veteránem československých legií v Rusku. Jeho matka pracovala jako bankovní úřednice. 


„Byl to bratranec mé maminky, zrovna píšu jeho životopis. Měla jsem ho strašně ráda, byl to moc hodný a vzdělaný člověk,“ vzpomíná na něho jeho vzdálená příbuzná Miluše Čechová, která je kronikářkou městyse Stařeč. 
Na základě podnětu od JL slíbila, že o něm ke 100. výročí narození napíše článek do Horáckých novin a do říjnového vydání Zpravodaje městyse Stařeč. 


Klusákovi se ze Starče záhy odstěhovali. Obecnou školu a první rok reálného gymnázia Milan Klusák absolvoval v Kroměříži. V roce 1936 se rodina přestěhovala do Opavy, kde Klusák pokračoval ve vzdělávání na místním gymnáziu. 
Po anexi československého pohraničí vojsky nacistického Německa, beckovského Polska a horthyovského Maďarska v roce 1938 se Klusákovi podruhé přestěhovali do Kroměříže. 


V Kroměříži nějakou dobu bydleli v rodině pozdějšího československého prezidenta Ludvíka Svobody. Zde se Klusák seznámil s jeho dcerou Zoe, kterou si později vzal za manželku. 
V roce 1939 byl Klusákův otec Jindřich penzionován a rodina se potom vrátila na Vysočinu. Gymnázium Milan Klusák ukončil maturitou v roce 1942 v Třebíči. 
V tom samém roce byl spolu s matkou zatčen nacistickými okupanty. Důvodem byla činnost jeho otce v odbojové skupině Obrana národa. 


Milan Klusák byl nacisty vězněn v Jihlavě, Brně a ve Svatobořicích. Patrně už ve vězení vstoupil do tehdy ilegální Komunistické strany Československa (KSČ). 

 

Politické procesy ho těsně minuly
Milan Klusák byl vězněn až do 18. dubna 1945. Hned po skončení války byl přijat ke studiím na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou zakončil již v dubnu 1948 jako doktor práv. V únoru 1948 plně podpořil KSČ při nástupu k moci a zcela se ztotožnil s její politikou.  


V červnu 1948 nastoupil jako úředník na ministerstvo zahraničních věcí. O rok později se stal osobním tajemníkem ministra zahraničí Vlado Clementise. 
V roce 1950 však byl Clementis odvolán a ve vykonstruovaném procesu s bývalým generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Navíc v souvislosti se Slánským byl na krátkou dobu dokonce zatčen i jeho tchán armádní generál Ludvík Svoboda. 


V té době se začala smyčka nebezpečně utahovat i kolem Klusáka. Měl však štěstí. Byl přeřazen na velvyslanectví do Moskvy, kde přečkal nejhorší léta politických procesů v Československu. 
V roce 1953 byl z Moskvy odvolán a záhy se vrátil zpátky na ministerstvo zahraničí. Jelikož Klusák ovládal čtyři světové jazyky (angličtina, francouzština, němčina, ruština) byl následně jmenován do funkcí při OSN.  
V letech 1959-1962 působil ve funkci velvyslance stálé mise při OSN v Ženevě a v období 1965-1968 byl velvyslancem u stálé mise při OSN v New Yorku. 

 

Papeže v Československu nechtěl
Po zvolení Ludvíka Svobody československým prezidentem na konci března 1968 se na základě jeho žádosti Klusák vrátil do Československa. 
Stalo se tak krátce před okupací země vojsky Varšavské smlouvy. Po okupaci Klusák doprovázel Svobodu do Moskvy, kde byli internováni vrcholní českoslovenští představitelé. Ti s výjimkou Františka Kriegla po tlaku prezidenta podepsali tzv. Moskevské protokoly, které znamenaly faktické uznání okupace. 


V období normalizace se Klusák přizpůsobil novému režimu. Působil nejprve jako Svobodův neoficiální poradce v oblasti zahraniční politiky. V roce 1973 byl jmenován ministrem kultury České socialistické republiky. Tehdejší Československo bylo federací a mělo tři vlády, československou, českou a slovenskou. 
Ve funkci ministra kultury působil dlouhých 15 let. Mimo jiné měl na starosti církevní organizace. Nejvíce se Klusák „zviditelnil“ v roce 1985. 


Tehdy pražský arcibiskup a primas český kardinál František Tomášek pozval do Československa papeže Jana Pavla II. u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje. 
Klusák však jménem vlády papežovu návštěvu zakázal jako nežádoucí. Papeže při pouti na Velehrad proto zastupoval státní sekretář Agostino Casaroli. Klusák byl kvůli tomu při akci davem věřících vypískán. 


V roce 1988 na post českého ministra kultury Klusák ze zdravotních důvodů rezignoval a o rok později složil mandát poslance České národní rady (ČNR). Důvodem bylo jeho těžké onemocnění leukemií.   
Zemřel 19. listopadu 1992 na následky nemoci ve věku 69 let. Jeho ostatky byly pohřbeny do rodinné hrobky Ludvíka Svobody na hřbitově v Kroměříži. 
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
23.04.2024 AktualityHošek webem reaguje na primátora

Další střet primátora Jihlavy Petra Ryšky (ODS) s opozičním zastupitelem Radkem Hoškem (STAN), se dá očekávat na dnešním zastupitelstvu v Jihlavě. Na únorovém zasedání se primátor ...

Komentáře (7)
23.04.2024 AktualityVysočinští Ukrajinci chtějí být samostatní

Téměř v každé rodině je někdo, kdo zahynul, bojuje nebo má celoživotní následky z toho, co se děje v naší zemi, říká Tetiana Varpikhovská, spoluzakladatelka spolku Ukrajinská rada Kraje ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŠkodovku otočil na střechu, od nehody utekl

K hrůzně vypadající nehodě vyjížděli jihlavští dopravní policisté v sobotu nad ránem. Pravděpodobně mezi půl čtvrtou a půl pátou ráno totiž na silnici II/112 mezi Zvolenovicemi a Telčí ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityKempy na Vysočině začnou otevírat koncem dubna

Řada kempů na Vysočině se začne otevírat turistům koncem dubna nebo od května. Nejdřív čekají hlavně víkendové pobyty a akce a také školní výlety. Ceny za ubytování se podle provozovatelů ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityVysočina řeší úpravu počtu lůžek v nemocnicích

Nemocnice, které zřizuje Kraj Vysočina, jednají z Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o budoucím fungování. Zřejmě se budou upravovat počty lůžek vybraných oddělení, slučování ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net