Reklama
Dnes je neděle 28.05.2023     svátek má Vilém

Kvůli papeži dav ministra Klusáka vypískal

MILAN KLUSÁK vlevo při setkání na zámku v Mikulově. Zdroj: reprofoto
MILAN KLUSÁK vlevo při setkání na zámku v Mikulově. Zdroj: reprofoto

30.3.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Dlouhé roky byl zástupcem Československa při OSN a po svém návratu vykonával 15 let funkci českého ministra kultury. Řeč je o významném vysočinském rodákovi Milanu Klusákovi. Letos v červnu uplyne 100 let od jeho narození. 
Narodil se 8. června 1923 v městysi Stařeč u Třebíče. Jeho otec byl armádním důstojníkem a veteránem československých legií v Rusku. Jeho matka pracovala jako bankovní úřednice. 


„Byl to bratranec mé maminky, zrovna píšu jeho životopis. Měla jsem ho strašně ráda, byl to moc hodný a vzdělaný člověk,“ vzpomíná na něho jeho vzdálená příbuzná Miluše Čechová, která je kronikářkou městyse Stařeč. 
Na základě podnětu od JL slíbila, že o něm ke 100. výročí narození napíše článek do Horáckých novin a do říjnového vydání Zpravodaje městyse Stařeč. 


Klusákovi se ze Starče záhy odstěhovali. Obecnou školu a první rok reálného gymnázia Milan Klusák absolvoval v Kroměříži. V roce 1936 se rodina přestěhovala do Opavy, kde Klusák pokračoval ve vzdělávání na místním gymnáziu. 
Po anexi československého pohraničí vojsky nacistického Německa, beckovského Polska a horthyovského Maďarska v roce 1938 se Klusákovi podruhé přestěhovali do Kroměříže. 


V Kroměříži nějakou dobu bydleli v rodině pozdějšího československého prezidenta Ludvíka Svobody. Zde se Klusák seznámil s jeho dcerou Zoe, kterou si později vzal za manželku. 
V roce 1939 byl Klusákův otec Jindřich penzionován a rodina se potom vrátila na Vysočinu. Gymnázium Milan Klusák ukončil maturitou v roce 1942 v Třebíči. 
V tom samém roce byl spolu s matkou zatčen nacistickými okupanty. Důvodem byla činnost jeho otce v odbojové skupině Obrana národa. 


Milan Klusák byl nacisty vězněn v Jihlavě, Brně a ve Svatobořicích. Patrně už ve vězení vstoupil do tehdy ilegální Komunistické strany Československa (KSČ). 

 

Politické procesy ho těsně minuly
Milan Klusák byl vězněn až do 18. dubna 1945. Hned po skončení války byl přijat ke studiím na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou zakončil již v dubnu 1948 jako doktor práv. V únoru 1948 plně podpořil KSČ při nástupu k moci a zcela se ztotožnil s její politikou.  


V červnu 1948 nastoupil jako úředník na ministerstvo zahraničních věcí. O rok později se stal osobním tajemníkem ministra zahraničí Vlado Clementise. 
V roce 1950 však byl Clementis odvolán a ve vykonstruovaném procesu s bývalým generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Navíc v souvislosti se Slánským byl na krátkou dobu dokonce zatčen i jeho tchán armádní generál Ludvík Svoboda. 


V té době se začala smyčka nebezpečně utahovat i kolem Klusáka. Měl však štěstí. Byl přeřazen na velvyslanectví do Moskvy, kde přečkal nejhorší léta politických procesů v Československu. 
V roce 1953 byl z Moskvy odvolán a záhy se vrátil zpátky na ministerstvo zahraničí. Jelikož Klusák ovládal čtyři světové jazyky (angličtina, francouzština, němčina, ruština) byl následně jmenován do funkcí při OSN.  
V letech 1959-1962 působil ve funkci velvyslance stálé mise při OSN v Ženevě a v období 1965-1968 byl velvyslancem u stálé mise při OSN v New Yorku. 

 

Papeže v Československu nechtěl
Po zvolení Ludvíka Svobody československým prezidentem na konci března 1968 se na základě jeho žádosti Klusák vrátil do Československa. 
Stalo se tak krátce před okupací země vojsky Varšavské smlouvy. Po okupaci Klusák doprovázel Svobodu do Moskvy, kde byli internováni vrcholní českoslovenští představitelé. Ti s výjimkou Františka Kriegla po tlaku prezidenta podepsali tzv. Moskevské protokoly, které znamenaly faktické uznání okupace. 


V období normalizace se Klusák přizpůsobil novému režimu. Působil nejprve jako Svobodův neoficiální poradce v oblasti zahraniční politiky. V roce 1973 byl jmenován ministrem kultury České socialistické republiky. Tehdejší Československo bylo federací a mělo tři vlády, československou, českou a slovenskou. 
Ve funkci ministra kultury působil dlouhých 15 let. Mimo jiné měl na starosti církevní organizace. Nejvíce se Klusák „zviditelnil“ v roce 1985. 


Tehdy pražský arcibiskup a primas český kardinál František Tomášek pozval do Československa papeže Jana Pavla II. u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje. 
Klusák však jménem vlády papežovu návštěvu zakázal jako nežádoucí. Papeže při pouti na Velehrad proto zastupoval státní sekretář Agostino Casaroli. Klusák byl kvůli tomu při akci davem věřících vypískán. 


V roce 1988 na post českého ministra kultury Klusák ze zdravotních důvodů rezignoval a o rok později složil mandát poslance České národní rady (ČNR). Důvodem bylo jeho těžké onemocnění leukemií.   
Zemřel 19. listopadu 1992 na následky nemoci ve věku 69 let. Jeho ostatky byly pohřbeny do rodinné hrobky Ludvíka Svobody na hřbitově v Kroměříži. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.05.2023 AktualityKrajský úřad prodloužil lhůtu pro vydání územního rozhodnutí k dostavbě Dukovan

Krajský úřad Vysočiny prodloužil lhůtu pro vydání územního rozhodnutí k novému jadernému zdroji dukovanské elektrárny o pět měsíců do letošního 1. listopadu. Požádal o to třebíčský ...

Komentáře (0)
25.05.2023 AktualityDealer vezl v autě po dálnici drogy, celníci si na něj počkali u Jihlavy

Velké množství drog převážel v autě dealer, který jel po dálnici D1 z Brna na Prahu. Jeho jízda skončila na jihlavském úseku dálnice, odkud už pokračoval v doprovodu kriminalistů do ...

Komentáře (0)
25.05.2023 AktualitySklad zůstává na neurčito

Již rok funguje v bývalé vývařovně v Okružní ulici Centrum humanitární pomoci. Slouží pro uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny i pro české občany, kteří se dostanou do hmotné nouze. ...

Komentáře (0)
25.05.2023 AktualityMahlerův park ožil hudbou, zvuky a novým cirkusem

Park Gustava Mahlera patřil po celé sobotní odpoledne nejen dětem, když se proměnil v hudební hřiště. Zároveň tu akrobaté předváděli své umění v rámci mezinárodního festivalu ...

Komentáře (0)
25.05.2023 AktualityChystají exhumaci lidských ostatků pod zimákem

Ještě před zahájením demolice stávajícího zimního stadionu v Jihlavě proběhne v jeho okolí ve Smetanových sadech archeologický průzkum. Zajišťovat ho budou pracovníci jihlavské pobočky ...

Komentáře (0)
24.05.2023 AktualityZastupitelé řešili psy. Sáčky na exkrementy lidé použili na svačiny

Hned několik pejskařských témat se objevilo v diskusi na dubnovém jednání městských zastupitelů v Jihlavě. Opoziční zastupitelka Miroslava Zápotočná (STAN) si posteskla, že při akci Čistá ...

Komentáře (1)
24.05.2023 AktualityChtějí dokončit okruh pro cyklisty, povede až na hrad

Z více než 80 milionového investičního koláče ukrojí v Telči přes devět milionů korun letos plánovaná výstavba dalšího úseku cyklostezky. V minulém týdnu o tom na setkání s novináři ...

Komentáře (0)
24.05.2023 AktualityRodáci měli svíčkovou k obědu a řízek k večeři

Místní ženy ve spolupráci s tamním Sborem dobrovolných hasičů si vzali na starost organizaci v pořadí už 7. setkání rodáků v Lovětíně, který je místní částí nedalekého Batelova. Sraz ...

Komentáře (0)
24.05.2023 AktualityOpilý spadl na dceru. Za tragédii jde do vězení. Soud vyhověl odvolání žalobce

Krajský soud v Brně minulý týden změnil rozsudek v případu rodinné tragédie, co se stala loni první dubnovou neděli v jednom z bytů Jihlavě. Krajský soud v Brně na základě odvolání dozorujícího ...

Komentáře (0)
23.05.2023 AktualityChystá se úplná uzavírka Jihlavského tunelu

Na nadcházející víkend, přesněji od soboty 27. května 8:00 hodin do neděle 28. května 20.00, vychází úplná uzavírka Jihlavského tunelu. Uzavřen bude z důvodu mytí, kontroly a případných ...

Komentáře (0)
23.05.2023 AktualityV Jihlavě se do havířského průvodu přihlásilo přes 100 dětí, přijít mohou další

Jihlava si po dvou letech znovu připomene historii spojenou s těžbou stříbra. Slavnost Havíření s koncerty, divadlem, poutí a velkým krojovaným průvodem bude od 23. do 25. června. Do havířského ...

Komentáře (0)
23.05.2023 AktualityTo k životu patří. Vždyť by byla nuda, kdyby vše klapalo na 100 procent

Tak jako s každým maturitním ročníkem na Střední zdravotnické škole v Jihlavě zástupkyně ředitele Hana Vorálková zkoušku z dospělosti prožívala s každým studentem. Aby taky ne, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net