Reklama
Dnes je pondělí 05.06.2023     svátek má Dobroslav

Dříve byla zima opravdu zimou

FRANTIŠEK POKORNÝ pracuje 40 let jako dispečer u SMJ. Nyní má na starosti svoz odpadu. Ve volném čase vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Foto: Pavel Bajer
FRANTIŠEK POKORNÝ pracuje 40 let jako dispečer u SMJ. Nyní má na starosti svoz odpadu. Ve volném čase vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Foto: Pavel Bajer

27.3.2023 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer

Když František Pokorný v roce 1983 u firmy začínal, jmenovala se Technické služby města Jihlavy. Firma měla ve městě na starosti svoz odpadu nebo zimní údržbu. 
Nyní se tato společnost jmenuje Služby města Jihlavy (SMJ). František Pokorný pochází z Jihlavy a v letošním roce oslaví 66. narozeniny. 


„Prošel jsem tu dost profesí, dispečera dopravy, mistra dílen, potom vedoucího dopravy, správce budov, bezpečnostního technika,“ začíná své vyprávění muž, který celý svůj profesní život zasvětil v podstatě jedné firmě.  
Začínal jako dispečer na dopravě v době, kdy byl ředitelem Technických služeb Ladislav Kucharovič, jehož životní příběh JL přinesly již dříve. 


„Doprava zastřešovala veškerou techniku. Tím, že jsem nastoupil jako dispečer dopravy, tak jsem byl hned hlavním operatérem zimní údržby,“ vysvětluje. Zima před 40 lety byla jiná než ta dnešní. 
„Dřív padlo -7 °C a nikdy nesněžilo, dneska je -9, -10, -11, -12 °C a sněží v pohodě,“ přibližuje. Změnu klimatu, kterou máme v dnešní době, zaznamenal někdy na přelomu 80. a 90. let minulého století. Nyní má František Pokorný jako dispečer na starosti svoz odpadů. Kromě toho vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Říká, že při novodobých zimách se silničáři nejvíce potýkají s ledem.  


„Na led nic nepomůže, jedině sůl. Déšť je mnohonásobně nebezpečnější, než když padne vločka sněhu. Vločka, která zmrzne, není tak kluzká,“ popisuje. 
Podle něho byla v minulosti zima opravdu zimou. Nevzpomíná si, že by tehdy v zimě pršelo. V dnešní době to je však celkem běžné. 


Pokorný vzpomíná, že dříve bylo sněhu podstatně víc. Navíc měli tehdy ještě na starosti zimní údržbu v Malém Beranově a ve Smrčné. Tyto obce byly dříve součástí Jihlavy. I přesto měli práce v zimě zhruba stejně jako dnes. 
Podle Pokorného se dříve posypávaly pouze nebezpečné úseky silnic především v kopcích. Nyní se sypou celé komunikace. 

„Nasněžilo a byl klid, zpluhovalo se, posypaly se nebezpečné úseky a nebyly s tím problémy. Dneska je počasí jak na houpačce,“ ohlíží se do minulosti. 

 

Lidé si méně stěžovali
V 80. letech Pokorný dokonce zažil i jednu pořádnou sněhovou kalamitu. Při ní byla Jihlava uzavřená. Auta do města nemohla vjet, ani z něho vyjet. 
Jak říká, dříve nebylo tolik stížností na zimní údržbu jako nyní.  


„Lidé si myslí, že když padá sníh, takže jsme schopní jet pod tím mrakem a likvidovat následky, ale to nelze,“ nastiňuje nynější stav.
Podotýká, že mají přesný operační plán, podle kterého dělají zimní údržbu. Prioritní je pro ně je co nejdříve uklidit hlavní trasy, po nichž jezdí MHD. Mnozí lidé však pro to nemají pochopení a neustále se dožadují okamžitého úklidu i vedlejších komunikací, u kterých bydlí.   


Vysvětluje si to i tím, že v současné době mají všichni mobilní telefony, takže jsou snadněji dosažitelní. V minulosti pro zimní údržbu nestačilo zavolat ani na pevnou linku dispečinku. 
„Lidi k nám museli chodit osobně a objednávky psát ručně písemně. Telefonicky se víceméně nic nedělo, protože by nebyl žádný doklad, jestli to bylo objednáno, nebo ne,“ upřesňuje. 
Za minulého režimu zajišťovali zimní údržbu především za pomoci traktorů, které řídili zaměstnanci zemědělských družstev.  
„To znamená, že jsme zimní údržbu neobsadili svými lidmi, ale měli jsme osádky z řad družstevníků, protože oni neměli v zimě žádnou činnost. Bylo to domluvené, my jsme řidiče brali většinou z Osevy,“ přibližuje Pokorný. Z traktorů družstevníci posypávali komunikace ručně. 
„Tenkrát to bylo politické rozhodnutí, jezedáci byli rádi, že jim zaměstnáváme řidiče. Dnes se musí přes zimu mnohdy nahlásit na úřad práce,“ uvádí k řidičům družstevníkům.  

 

Lidé byli dříve ochotnější
S postupujícími léty se u SMJ změnila i technika. Ta stávající je podle Františka Pokorného mnohonásobně lepší a výkonnější, ekonomičtější, pohodlnější, ale poruchovější. 
„Dřív vám na opravu stačilo kladivo, šroubovák a nějaké obyčejné klíče. Dneska bez specialisty neuděláte nic. Každé auto je v podstatě řízené počítačem,“ podotýká. 


Za tu dobu výrazně mnohonásobně stoupl počet aut v ulicích Jihlavy. Málokterá ulice splňuje podmínku tří metrů volného prostou do šířky. 
Velké problémy s průjezdem SMJ mají především na Březinkách. Podle Pokorného navíc lidé nerespektují dopravní značky. 


„Dnes si myslím, že je chování lidí mnohonásobně horší, než bylo. Dříve byli ochotnější a dalo se s nimi domluvit. Dnes jede auto s majákem, nakládá kontejnery a řidiči na něj troubí, že je zdržuje, protože strašně spěchají,“ podtrhl. A čím to je? Možná ve stále větším individualismu. 


„Dříve se lidé stmelovali, po práci jsme šli na pivo. Dneska každý hrr, zavře kancelář, zavře šatnu a valí domů. Jeden na druhého žárlí, že je na tom jeden líp než druhý,“ říká zasloužilý pracovník SMJ. Minulý režim nechce obhajovat, ale dodává, že dříve si lidé byli svým způsobem rovni.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

.......Jihlava jako krajské město by mohla nechat zamést posypový materiál na hlavních tazích městem dříve, než během dubna..............březen byl celkem "suchý" a ulice plné zbytků posypového materiálu, k tomu provoz x tisíc aut denně, jsou pak zdrojem zbytečně vysoké prašnosti.............v civilizovaném městě je to asi samozřejmost, v Jihlavě určitě obrovský problém, nechat projet zametací vůz Havlíčkovou, Jiráskovou, Hradební, Znojemskou  Brněnskou, atd. atd. ..........
km | 2023-03-27 11:34:42 | Reagovat
Čistota města
Ač by se město mělo uklízet průběžně celý rok, tak Jihlava čístá a uklizená nikdy nebyla, ať tam byl Výborný, Hink, Vymazal, Chloupek, Koubová nebo Ryška.
Vždycky to bylo ušmudlané město, protože vždy byly nějaké jiné priority (rozuměj politické pomníky), kdy za veřejné peníze se děly nehorázné věci. 
Na veřejné záchodky v centru města peníze nejsou a ne a ne je najít, ale na nabubřelou arénu za 1,9 miliardy není problém peníze stlouct, i kdyby na chleba nebylo (rozuměj i za tu cenu, že Jihlavu potopíme na 20 let do investičního spánku)..
 
Pavel P. | 2023-03-28 22:16:16 | Reagovat
Reklama
02.06.2023 AktualityZámek otevřou před folkovkami

Státní zámek v Telči je návštěvníkům od června k dispozici už denně mimo pondělí. V květnu se na trase B provádělo jen od čtvrtka do neděle. Turistická sezona v něm začala na konci ...

Komentáře (0)
02.06.2023 AktualityAreál letního kina ožije Dnem dětí

Více než 200 účinkujících a velkou zábavu slibuje Hitrádio Vysočina, které zítra, v sobotu 3. června, chystá oslavu Dne dětí. Akce se uskuteční v areálu letního kina. Vstup na akci je ...

Komentáře (0)
02.06.2023 AktualityPolicisté našli jehlu v kupce sena. Zloději kradený traktor převáželi v návěsu

V návěsu kamionu pod plachtou se dají převážet různé věci, ale aby v něm byl ukrytý traktor s čelním nakladačem za miliony korun, to se zase tak často nestává. Jenže i tady to mělo svůj ...

Komentáře (0)
02.06.2023 AktualityUbytování v Třešti? To budeme raději do školy dojíždět

Do rekonstrukce má jít koncem června celá budova A v areálu helenínské střední školy. V objektu sídlí Domov mládeže pro studenty SUPŠ, v jeho části také probíhá výuka. Jak na ...

Komentáře (0)
02.06.2023 AktualityZáchranáři zvou do výcvikového střediska

Den se záchranáři se na sobotu 3.6. v čase od 8 do 12 hodin chystá ve výcvikovém středisku krajské záchranné služby ve Vrchlického ulici v Jihlavě. Po celé dopoledne budou k dispozici aktivity ...

Komentáře (0)
02.06.2023 AktualityNa sraz po 60 letech dorazil i učitel

Deset bývalých žáků a jeden učitel dorazili do Jihlavy na sraz absolventů Střední průmyslové školy (SPŠ)z let 1961-1963. Sraz se uskutečnil ve středu 24. května v Pivovarské restauraci ...

Komentáře (2)
01.06.2023 AktualityV Jihlavě bude v létě zavřený jeden vjezd na náměstí kvůli propadlé komunikaci

V Jihlavě bude začátkem července zavřený jeden ze dvou vjezdů na rozlehlé Masarykovo náměstí. Ve Znojemské ulici budou stavbaři podle předpokladu radnice asi týden opravovat část komunikace, ...

Komentáře (0)
01.06.2023 AktualityJihlava nahradí rušenou poštu dotovanou službou, pokud to schválí zastupitelé

Jihlavská radnice by chtěla nahradit jednu ze dvou rušených poštovních poboček ve městě službou Pošta Partner plus, na niž bude muset podle předpokladu ročně doplácet asi 1,3 milionu korun. ...

Komentáře (0)
01.06.2023 AktualityVysočina podpoří dotací první ordinaci dětského praktika

Kraj Vysočina vyplatí první podporu z programu určeného na zřízení ordinací dětských lékařů. Snaží se tím podporovat jejich dostupnost v regionu. Ze stejného důvodu chtěl kraj otevřít ...

Komentáře (0)
31.05.2023 AktualityVysočina chce letos nabídnout další dotace na kotle pro rodiny s nízkými příjmy

Kraj Vysočina by chtěl letos znovu nabídnout domácnostem s nízkými příjmy dotace na výměnu starých kotlů za nové. V Operačním programu Životní prostředí požádá o 111,4 milionu korun, ...

Komentáře (1)
31.05.2023 AktualityNa jihlavském náměstí bude lidský stolní fotbálek i cyklotrenažér

Aktivní i rekreační sportovci všech věkových kategorií si přijdou na své už tento čtvrtek 1. června na Masarykově náměstí. Koná se tam tradiční akce Vysoké školy polytechnické Jihlava ...

Komentáře (0)
30.05.2023 AktualityCelníci na Vysočině minulý týden zajistili nezdaněné lihoviny a víno

Celníci na Vysočině zajistili v uplynulém týdnu 455,5 litru lihovin a 1250 litrů vína bez prokázaného zdanění. Vyměřená spotřební daň byla 54.000 korun. Nezdaněný alkohol našli celníci ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net