Reklama
Dnes je pátek 09.06.2023     svátek má Stanislava

Admirál Bořivoj Radoň z Vysočiny velel nejmodernějšímu c. a k. křižníku

SANKT GEORG v Boce Kotorské těsně před vzpourou, ke které došlo v únoru 1918. Jejím epicentrem byl právě tento pancéřový křižník. Zdroj: René Grégr, Vládcové oceánů, 1974.
SANKT GEORG v Boce Kotorské těsně před vzpourou, ke které došlo v únoru 1918. Jejím epicentrem byl právě tento pancéřový křižník. Zdroj: René Grégr, Vládcové oceánů, 1974.

26.1.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Češi jsou národem ryze suchozemským. V době Rakouska-Uherska však paradoxně hodně Čechů sloužilo u námořnictva. Snad největší kariéru z nich udělal kontradmirál Radoň, který měl úzké vztahy k Vysočině. Letos v únoru uplyne 70 let od jeho úmrtí.

Bořivoj Zdenko Radoň se na­rodil 18. ledna 1867 v Praze do české vlastenecky smýšlející rodiny. Jeho otec železniční úředník podporoval české národní snahy.

Krátce před tím, než začal Bořivoj chodit do školy, se rodina přestěhovala do Havlíčkova (tehdy Německého) Brodu, kde jeho otec pomáhal osiřelé dceři Karla Havlíčka Borovského Zdence.

Na Vysočině rodina strávila patrně tři roky. V Radoňově životopise se totiž uvádí, že ho dva roky v Německém Brodě vyučoval soukromý český učitel a třetí třídu navštěvoval v místní škole.

Dlouholetý havlíčkobrodský starosta a senátor Jan Tecl (ODS) se o Radoňovu vztahu k městu dozvěděl až od redaktora JL.

„Upřímně o něm nevím, překvapil jste mě. Zkusím toho o něm zjistit co nejvíce. Myslím si, že tato významná osobnost určitě stojí za připomínku,“ sdělil na dotaz JL.

Zmínil, že v otázce připomínky Radoňova vztahu k Havlíčkovu Brodu se domluví například s místním Turistickým informačním centrem (TIC).

V mládí obeplul svět

Po úmrtí otce se Radoň roku 1876 spolu se svoji matkou a bratrem přestěhovali do Brna, kde navštěvoval německé školy. Maturitu složil v roce 1886 na brněnském reálném gymnáziu.

Již tenkrát jej lákalo moře a vůně exotických dálek. Krátce po maturitě prošel náročnou zdravotní prohlídkou, po které byl přijat do rakouskouherského námořnictva.

V letech 1886–1888 absolvoval námořní akademii ve Fiume (nyní chorvatská Rijeka). Patrně krátce na to absolvoval svoji první cestu kolem světa na korvetě Saida.

V roce 1897 byl povýšen do hodnosti poručíka. Poté sloužil na různých rakouskouherských válečných plavidlech. Byl například dělostřeleckým důstojníkem na bitevní lodi Erzherzog Karl.

Roku 1909 byl povýšen do hodnosti korvetního kapitána a o tři roky později byl fregatním kapitánem. Jeho nadřízení především vyzdvihovali jeho píli a houževnatost.

Ochránce albánského knížete

V říjnu 1913 převzal Radoň velení na nejmodernějším rakouskouherském pancéřovém křižníku Sankt Georg. S touto lodí byl záhy poslán do Albánie, kde měl pomoci zamezit nepokojům.

V této zemi panovala neklidná situace v důsledku zvolení panovníkem země německého aristokrata Viléma z Wiedu, který vládl jako kníže Skanderbeg II.

Radoňova mise však nebyla úspěšná, protože Skanderbeg II. po několika měsících vlády kvůli vzpouře muslimů opustil zemi.

Sankt Georg se vrátil zpět na námořní základnu v Boce Kotorské na začátku první světové války. I přes neúspěch mise byli nadřízení s Radoněm patrně spokojeni, protože byl povýšen do hodnosti námořního kapitána.

Během první světové války se jako kapitán pancéřového křižníku Sankt Georg Radoň zúčastnil několika bojových akcí. Ačkoliv byl vysokým rakouským důstojníkem, nikdy nezapomněl na své české kořeny.

Při jedné z prohlídek lodi spolu s dalšími důstojníky objevil na Sankt Georgu nepovolenou českou knihovnu. V tehdejších poměrech u rakouskouherského námořnictva se jednalo o závažný přestupek, který se však Radoňovi podařilo ututlat.

Podle dochovaných svědectví se Radoň vždy hlásil ke svému češství a odmítl si své jméno poněmčit. Byl považován za přísného, ale spravedlivého a lidského velitele.

Povstání v Boce Kotorské

V březnu 1917 byl Radoň ze Sankt Georgu převelen. Nově sloužil jako velitel rakouskouherského námořního leteckého sboru. V květnu 1917 se při cvičném letu vážně zranil. Po svém uzdravení pokračoval u letectva.

Fyzicky se tak vyhnul vzpouře na válečných lodích v Boce Kotorské, ke které došlo na začátku února 1918. Vzpoura vznikla právě „na jeho“ Sankt Georgu.

Po potlačení vzpoury byli čtyři její iniciátoři popraveni. Následně byl novým námořním velitelem flotily v Boce Kotorské jmenován viceadmirál Miklós Horthy, který ve funkci vystřídal viceadmirála Alexandera Hansu.

Při velitelských rošádách po potlačení vzpoury byl Radoň v květnu 1918 odvolán z funkce velitele námořního letectva. Přeložili ho do Vídně.

V metropoli Podunajské říše pracoval na ministerstvu války jako přednosta operační kanceláře námořní sekce. Zde vydržel až do rozpadu Rakouska-Uherska. Do civilu odcházel v hodnosti kontradmirála.

Nová republika o něho neměla zájem

Jako patriot se Radoň přihlásil do služeb nové Československé republiky. Jeho žádost však byla odmítnuta a Radoň byl v 52 letech poslán do penze. 

Přesto na nové Československo nezanevřel. Dochoval se dokonce jeho pamětní spis z prosince 1919, ve kterém se vyjadřoval k možnosti zřízení československého říčního válečného loďstva. Největší nedostatek však spatřoval v absenci vhodného přístavu pro říční válečné lodě.

„Při nynějším stavu hranic a výkonnosti dalekonosných děl jest Bratislava jako útulek pro válečné lodě nejen nevhodná, ale i nezpůsobilá,“ napsal mimo jiné.

Vhodnější podmínky neshledal ani v českých zemích. „Ozbrojené loďstvo na Labi je ze strategických důvodů vzato, úplně zbytečné,“ konstatoval v pamětním spise.

Po celý zbytek svého života prožil vzpomínkami na minulost. Hovořil o ní na přednáškách a přispíval do odborných časopisů. V roce 1938 mu poprvé vyšla kniha nazvaná Přes tři oceány.

Během okupace Československa nacistickým Německem se i kvůli vysokému věku patrně nijak neangažoval. Krátce po skončení války oslepl.

Bořivoj Zdenko Radoň zemřel 26. února 1953. Pohřben byl na hřbitově v Praze-Břevnově.

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
06.06.2023 AktualityProblémy s úpravami softwaru oddálily zavedení eshopu MHD

Obsluhovat Jihlavskou kartu, nabíjet elektronickou peněženku, kontrolovat útraty za jízdy, platit předplatitelské kupóny – to všechno má umět internetový obchod Dopravního podniku města ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityDesátý ročník Mezinárodní hokejové školy bude v Pelhřimově

Už po desáté uspořádá Hokejový svaz na Vysočině Česko-finskou hokejovou školu. Hokejový kemp se bude konat 25. - 31. července 2023 v Pelhřimově. Je určený třináctiletým hráčům. Má ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa adrenalinové dráze u Pekla nelétali vzduchem čerti, ale bikeři

Už je to víc než měsíc, co v areálu rybníka Peklo v Polné dokončili nové sportoviště – pumtrackovou dráhu za zhruba 4,5 milionu korun. Jenže pro veřejnost ji slavnostně otevřeli až ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa dálnici shořela dodávka, její majitel přišel o stovky tisíc

Kvůli technické závadě hořela ve čtvrtek v podvečer na dálnici D1 dodávka. Kvůli požáru musel být na zhruba hodinu úplně zastavený provoz na 153. kilometru dálnice ve směru na Brno. Na ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityPrůměrná mzda na Vysočině v prvním čtvrtletí vzrostla

Průměrná hrubá mzda za 1. čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšila o 3104 korun na 37.670 korun. V meziročním porovnání to bylo víc o devět procent. Reálně ale mzdy ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityVysočina připravila dlouhodobý plán investic do škol odhadem za víc než miliardu

Vysočina má připravené nejnutnější investice do školních budov na příštích 15 let. Chce zefektivnit fungování škol, jejichž výuka je často roztříštěná do více míst, někdy i mimo ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityDukovany podle plánu odstavily první blok, v červenci budou stát dva bloky

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici podle plánu odstavili první blok kvůli výměně části paliva, kontrolám a modernizaci zařízení. Výkon bloku začali snižovat v 8:30, dodávky ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityTuristé vyrazí na Čeřínek

Klub českých turistů (KČT), odbor Čeřínek Jihlava, připravuje 15. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Memoriál Františka Srdínka na sobotu 10. června. Start na trasy je libovolný, cíl ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityDálnice u Jihlavy jako závodní dráha. Pirát svištěl po dálnici 222 km/h

Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově v sobotu 20. května monitorovali provoz na dálnici D1. Zhruba patnáct minut po dvanácté hodině zaznamenala hlídka ve Škodě Superb řidiče ...

Komentáře (1)
05.06.2023 AktualityS regulovčíkem na světelné křižovatce motoristé, ale i chodci zmatkovali

Když jednu z nefrekventovanějších křižovatek v Jihlavě začnou místo semaforů řídit policisté, šoféři i chodci začnou zmatkovat. Naplno to ukázal letošní ročník soutěže Regulovčík ...

Komentáře (0)
04.06.2023 AktualityŽe zazpívá i prezidentovi, se dozvěděla až tři dny předem

Zuzana Brabencová s nepřehlédnutelně kudrnatými lokýnkami pochází z Třeště a nyní studuje ve třetím ročníku jihlavského gymnázia. Jak se dostala ke zpěvu? „Starší brácha má ...

Komentáře (0)
04.06.2023 AktualityStále je na co vzpomínat,tak proč se nesetkávat

Ve středu 17. května se uskutečnilo společné setkání tříd 9.A a 9.B Základní devítileté školy Dřevěné Mlýny, Havlíčkova ulice, Jihlava, rok ukončení 1973, tedy 50 let od absolutoria. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net