Reklama
Dnes je pondělí 05.12.2022     svátek má Jitka

Proč jste zvala Vystrčila?, dělá nám jen ostudu… Předvolební náhled do nálady seniorů

BABIČKY VYSOČINY při čtvrteční soutěži v jihlavském Krystalu. Foto: Jiří Varhaník
BABIČKY VYSOČINY při čtvrteční soutěži v jihlavském Krystalu. Foto: Jiří Varhaník

6.10.2022 Aktuality/Komentáře (4), autor:
Jiří Varhaník

Je čtvrtek odpoledne a v jihlavských Smetanových sadech a v ulici Křížová se chystají předvolební mítinky kandidátů do Senátu Miloše Vystrčila a Jany Nagyové s Andrejem Babišem a dalšími tvářemi hnutí ANO. V sále restaurace Krystal mezitím ve 14 hodin začíná letošní oslava svátku seniorů.

Každoročně k ní zve seniory z Jihlavska, ale i představitele města, kraje a dalších institucí, Pavla Radová, předsedkyně městské organizace spolku Senioři ČR (dříve Svaz důchodců) a Rady seniorů Kraje Vysočina.

Při organizování akcí musí podle svých slov stále víc myslet na ekonomiku. Dosavadní setkávání ve společenském sále DKO proto letos vyměnila za menší sálek v Krystalu.

„Loni byla doba covidu a zjistili jsme, že přišlo jenom sedmdesát lidí. Sál v DKO je až pro 500 a je to nesmírně drahé, proto jsme to z úsporných důvodů přesunuli sem,“ vysvětlila organizátorka seniorům hned v úvodu čtvrteční oslavy.

K tradičním každoročním akcím seniorů patří také zábavné odpoledne s hudbou Vítání léta v parčíku před klubovnou v ulici Karoliny Světlé. Problémem je ale podle předsedkyně seniorských organizací skutečnost, že musí akce s ohledem na specifičnost seniorského publika domlouvat a avizovat dlouho dopředu. S potřebným předstihem však nemá schváleny žádosti o finanční příspěvky na plánované akce, což prakticky vylučuje závazné objednávky programu.  

„Nejdříve mi magistrát neschválil dotaci – i na Vítání léta. Tak jsem hudbu a další věci zaplatila ze svého důchodu. Zpětně teď město asi změnilo názor, že nám takovou menší dotaci dají. Přišly nám peníze, takže musíme udělat vyúčtování. Na pozvánkách muselo být, že to sponzorovalo město Jihlava, jenže pozvánky musím pro starší lidi dělat dva měsíce dopředu. Ale protože jsem předpokládala, že dotaci dostaneme, tak jsem to tam dala,“ přibližuje Radová na dotaz JL praktickou stránku organizování.

Objednávat s předstihem větší sál na oslavu seniorského svátku si už letos přece jen netroufla. Také proto zvolila sál s levnějším pronájmem. 

On přišel až sem?

Sál v Krystalu se ve čtvrtek ukazuje jako kapacitně vyhovující. K organizátorce Radové se ovšem od úvodu schází kritika od některých účastníků, proč zorganizovala oslavu právě v čase, kdy má v Jihlavě mítink pan Babiš.

„Ale já jsem to měla naplánované půl roku a ještě mi tento termín určila radnice…,“ vysvětluje organizátorka do mikrofonu s odkazem na realitu dlouhodobého plánování.

Také na letošní oslavu proto pozvala představitele jihlavského magistrátu či kraje napříč všemi politickými uskupeními. Ti letos nedorazili. Pozvání zato přijali např. manželé Křoustkovi, organizátoři akcí pro seniory v Jihlavě. Osobně dorazil z Prahy také místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba.

Už začátkem léta při setkání v parčíku u seniorské klubovny dostal pozvání také předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ve čtvrtek má dvě hodiny času do začátku svého předvolebního koncertu ve Smetankách, a tak přichází aspoň na hodinku i mezi seniory. Omlouvá se za neformální sako - venku už je podzim a za chvíli musí odběhnout na koncert. 

Pavla Radová ho představuje jako váženého hosta. „Tak on si troufne až sem, jo? To je pěknej par..nt…,“ zabručí pro sebe a své nejbližší okolí jeden z diváků. Vzápětí předseda Senátu obchází krajní stoly a i jemu podává ruku. Je přijata.  

Program oslavy se rozjíždí. S akordeonem a vozembouchem nastupuje zahrát pár starých písní duo Polaus.

Nevole v sále je ale znát. Jeden ze starších pánů vstává a přes celý sál přichází organizátorce ke stolku vyčíst, že Miloše Vystrčila pozvala: „To jste ho musela pozvat? Dělá nám v Praze jen ostudu!“  

„Byla tu výtka, že se měla pozvat také paní Nagyová, která také bude zítra v soutěži o Senát. Já jsem zvala všechny z magistrátu, z kraje, protože já jsem apolitická. Kdo si udělal čas na důchodce, ten přišel,“ reaguje vzápětí od mikrofonu Pavla Radová. Ze sálu zazní sporadický potlesk.

Vzápětí dostává prostor u mikrofonu Miloš Vystrčil: „Dobrý den, vážené babičky, vážení dědečkové. Já jsem teda už taky dědeček…“ Sál hlučí a organizátorka se snaží jej zatleskáním uklidnit. 

Je potřeba spolu mluvit

Miloš Vystrčil teď v krátkém slově zdůrazňuje nutnost komunikace mezi staršími a mladšími: „Ti mladší mohou předávat energii, ti starší zkušenosti. Když to takhle promícháme, tak potom ta mezigenerační spolupráce může fungovat a můžeme se někam dál posunout…“

„Moc si vážím toho, že se takhle dohromady scházíte,“ pokračuje předseda Senátu, „protože jedině když se lidi budou scházet, když spolu budou mluvit, tak se něčeho dočkáme… Přeji vám, abyste měli dobré vztahy se svými vnoučaty, se svými dětmi. A nám všem přeji, abychom ty věci, které dneska řešíme, a nemáme zdaleka na všechno stejný názor, zvládli tak, že spolu sice třeba budeme nesouhlasit, ale že to nebude tak, že bychom si kvůli tomu záviděli nebo se nenáviděli. Protože tím to bude špatné pro všechny.“   

Program pokračuje soutěží o Babičku roku. Přihlášena je pětice dam, většinou z aktivního seniorského klubu z Polné. Soutěží Marie Caldová, Miloslava Matulová, Marie Rosecká, Blanka Bramborová, Helena Musilová a Anna Skokanová.

Každá dostává minutový prostor se krátce představit. Miloš Vystrčil posléze odmítá výzvu, aby rozhodoval o tom, které tři z babiček si zaslouží vítěznou šerpu: „Stuhy by si zasloužily všechny. Kdybych to věděl, mohl jsem přispět a mohly dostat stuhy všechny. Tak víte co, nechte ty stuhy udělat a já je potom zaplatím.“ Nakonec nechává předseda Senátu v sále hotovost na pokrytí nákladů.

Místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba vzápětí vystupuje s pozitivní zprávou, že bylo aktuálně zabráněno rozštěpení seniorského hnutí opětovným spojením s organizací Senioři: „Takže dneska máme jediné seniorské hnutí, které reprezentuje čtvrtinu obyvatel státu.“

Taraba ještě dodává, že Rada seniorů zjistila chybu ve valorizaci důchodů a napsala v tom směru stanovisko vládě: „Tak jsem zvědav, jak tato věc dopadne.“

„U nás v Jihlavě tohle hnutí nebylo rozpolcené,“ reaguje Pavla Radová, „protože já jsem pořád byla předsedkyně Krajské rady seniorů, předsedkyně krajské organizace Svazu důchodců, což jsou dnes Senioři, a ještě předsedkyně městské organizace. Protože to jsou funkce zadarmo, nikdo to nechce dělat a je to hrozně papírování…“

Program pokračuje. Předseda Senátu se odebírá na koncert v parku a v sále Krystalu se budou předávat ceny Zlatý senior…

Lidi věří propagandě

Je pátek ráno, Jihlavsko čeká první volební den. Telefonát zastihuje Pavlu Radovou v Praze. Hned časně vyrazila z Jihlavy autobusem na schůzi organizace Senioři ČR.

„Máme novou předsedkyni, takže jsou tady takové změny…,“ vysvětluje Radová na chodbě, kam si odběhla z jednání. Vede tři spolky, je ještě v „křesťanských seniorech“, a i tam mají, jak říká, sem tam porady.     

„Chtěla jsem včera už při přivítání povídat o panu Vystrčilovi, že je čestný a že si ho vážím. Jenže lidi neposlouchali, hulákali, takže se prostě nedalo povídat. Důchodci jsou neukáznění. Chtěla jsem říct něco taky o výletech a tak, ale stejně to neslyšeli, takže nic,“ vrací se P. Radová ke čtvrteční akci v Krystalu. 

Problém vidí v absenci používání „selského rozumu“: „Lidi neuvažují, neřeknou si, a co když je to takhle? Prostě co jim kdo nakuká líbivého, a přitom jsou to nesmysly, tak to berou. A ještě si k tomu sami přidají. Vadí mi SPD, protože ti šíří takové fejky, že to je strašné.“

Hned v pátek, po návratu z Prahy, se Pavla Radová chystala k volbám do Senátu: „Jak přijedu, hned pojedu céčkem, my to máme v Horním Kosově. Je to teď agresivní, člověk vůbec nesmí říct svůj názor. Ať je to s tou politikou, nebo třeba i s tím očkováním. Vždyť každý může mít svůj názor, ale nemůže ho vnucovat druhým a být při tom agresivní. Nevím, jak to bude.“

Problém vidí předsedkyně seniorů Vysočiny v tom, že řada lidí, nejen seniorů, nedokáže čelit falešným zprávám, kterými jsou zahlcováni: „To je jako v tom Rusku. Když oni nemají přístup k opravdovým zprávám, taky té propagandě věří.“

Diskuze k článku

Nový komentář

Ostudu dělá i za hranicemi. Ta paní s jediným "správným" názorem je komická. Ani se nedivím se, že ti s vlastním zdravým selským rozumem jí to dávají sežrat.
F. Šimek | 2022-10-06 10:38:04 | Reagovat
Asi tak
Vám komunistům dělá ostudu tím, že se nebojí Číny. A tak to je dobrá zpráva pro demokratické země. Něco z návštěvy pana předsedy Senátu v Kongresu USA. 
,,McCaul dal ve všech bodech senátorům za pravdu a slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby jejich požadavkům vyhověl,…
Poděkoval Čechům za pomoc Ukrajině a ocenil též Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan z roku 2020. Zdůraznil nutnost poslat co nejdříve na Ukrajinu zbraně, včetně zbraní dlouhého doletu. „Apeloval jsem na Bidenovu administrativu, aby si s tím pospíšili, protože každé zdržení stojí lidské životy,“ uvedl McCaul. Řeší se i nepříznivá hospodářská situace. Přesto si většina kongresmanů vyhradila na Vystrčilovu delegaci kolem čtyřiceti minut, výrazně více, než bývá obvyklé"  To se nedivím, že čeští komunisté kvičí. 
LF | 2022-10-06 14:22:56 | Reagovat
LoFas, opět špatně, neboť tehdy za socíku jsem ani nečural do plen, takže mlčeti zlato.

Ono stavět zemičku, která má rozlohu o něco menší než Morava, proti jedné z největších světových velmocí, je dětinské. To mohou dělat malí kluci na písečku, a ne zodpovědní politici.

O tom, že jsme přijali politiku jedné Číny, máme napsáno zatím ve všech dokumentech zahraniční politiky. Nemám nic proti samostatnosti Tchaj-wanu, ale platí, že pro Čínu jde o prestižní otázku. 

Tyhle volby NEBYLY O TOM, JESTLI ZVÍTĚZÍ ANO NEBO 5KOLKA. Je mi naprosto šumák, jestli v Senátu sedí Tchaj-wanec nebo ta Nagyová. Co vlastně ukázaly volby do Senátu? Jen to, že ten slavný Senát nikoho /81% občanů/ nezajímá. Asi tak lze nazvat to údajné velké vítězství 5kolky a Vystrčila. 

Lidé mdlého rozumu si zaslouží tchaj-wanskou linku na roušky, tak šup šup LoFas pohnou si ať na ní chytnou fleka. Mějou se.
F. Šimek | 2022-10-06 16:12:20 | Reagovat
Celý aktivní život budovali komunismus. Pevně mu věří a na staré kolena se snaží, aby se budoucí generace smažili v pekle. Vůbec jim nedochází, že těm šmejdům co prodávají chudobu (obdoba prodejců hrnců) nestojí ani za návštěvu. Náhodou by se totiž mohlo zjistit, že kandidátka do senátu má IQ smaženého sýra .... to je ten předlistopadový kartel.
Daňový Soumar | 2022-10-06 16:18:03 | Reagovat
Reklama
01.12.2022 AktualityKriminalita na Vysočině stoupla, přibývá i kybernetických trestných činů

Počet trestných činů za tři čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšil. Policie jich do konce září evidovala 4090, o 679 víc než ve stejném období loni, vyplývá z ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityZa vlak i autobusy zaplatí víc

Kraj Vysočina má již finální představu, jak bude vypadat jeho dopravní obslužnost v příštím roce. Krajští radní minulé úterý projednali rozsah základní dopravní obslužnosti v rámci ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityAdvent začal v Horním Kosově

Na sousedský advent zval v sobotu osadní výbor Horního Kosova nejen obyvatele této městské části. A sešlo se jich sem hodně, ku pěti stům. Ještě než se začalo zpívat a než se rozsvítil ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityDušejovští představili nový vánoční strom, starostka prozradila jeho jméno

Dvě stovky převážně místních obyvatel zahájily v centru Dušejova v pátek večer adventní čas. Na prostranství před budovou obecního úřadu měla na úvod programu proslov nová starostka ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityJihlava propojí přivaděče vody, aby bylo možné náhradní zásobování při poruchách

Jihlava investuje do nového propojení vodovodní sítě přes 12 milionů korun bez daně, aby měla možnost náhradního zásobování pitnou vodou obyvatel ve středu města v případě odstávek, ...

Komentáře (1)
30.11.2022 AktualityVysočina nabídne nových v grantových programech 333 milionů, podobně jako letos

Kraj Vysočina se příští rok chystá v grantových programech nabídnout 333 milionů korun, o tři miliony vyšší částku než pro letošek. Žadatelům z řad obcí, neziskových organizací a ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNávrh rozpočtu Vysočiny na příští rok počítá s výdaji za 16,7 miliardy korun

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá s navýšením ročních příjmů o 13 procent na 15,8 miliardy korun. Výdaje plánuje kraj na příští rok za 16,7 miliardy korun, tedy o 911 milionů ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNa potírání nového druhu šikany spolupracují policisté s youtuberem

Kriminalisté na Vysočině se čím dál častěji u dětí setkávají s novým druhem šikany. Skupina agresorů napadne svoji oběť. Útok na svého vrstevníka si natáčí na mobil a následně ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityHvězdou roku v Třešti modelářka, hudebník a nadšenec do robotizace

V rámci tradičního koncertu rodin vedení radnice v Třešti minulý týden ve středu večer předalo v městském kině Máj třem oceněným titul Hvězda roku. I když osobně si ho zatím převzali ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityZraněného penzistu v lese našli i díky speciální aplikaci

Téměř stovka lidí pátrala v polovině měsíce po penzistovi (78), který si z Cikháje na Žďársku vyšel odpoledne na procházku do nedalekého lesa, ale domů už se z ní vrátit nedokázal. ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityJihlava opravila hráz rybníka Lužný, který patří mezi záložní zdroje pitné vody

Jihlava opravila rybník Lužný, aby lépe odolával povodním. Je to největší z pěti Pístovských rybníků, které pro krajské město představují také záložní zdroj pitné vody. Po opravě ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityPolicie hledá pachatele čtvrtečního přepadení čerpací stanice ve Velké Bíteši

Policie hledá muže, který ve čtvrtek ráno přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši na Žďársku. Po obsluze požadoval vydání hotovosti. Mířil dvěma zbraněmi, z jedné vystřelil, nikoho ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net