Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Žďárský emigrant hrdinou Austrálie

JOSEF CHROMÝ (vpravo) při nedávné návštěvě města svého dětství. Foto: Lenka Kopčáková
JOSEF CHROMÝ (vpravo) při nedávné návštěvě města svého dětství. Foto: Lenka Kopčáková

26.9.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Josef Chromý je nositelem Medaile Řádu Austrálie, od roku 2014 čestným občanem Žďáru nad Sázavou a držitelem ceny Gratias agit, udělené za šíření dobrého jména ČR ve světě.

Prožil neobyčejný život, vypracoval se z chudého emigranta v jednu z nejvlivnějších osobností tasmánského potravinářského a vinařského průmyslu, turismu a trhu s nemovitostmi. Je australským hrdinou v oblasti vývozu na trhy po celém světě.

Proslul zejména díky vinicím a vinařským podnikům, které nesou jeho jméno. I ve svém věku stále pracuje a řídí se tvrdě nabytými zkušenostmi.

Nikdy nezapomněl na to, že i on byl kdysi emigrantem s prázdnými kapsami. Když Josef Chromý letos v září přijel na dovolenou do Žďáru, městu věnoval sumu 196.800 Kč směřovanou na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Částka v sobě symbolicky skrývá rok 1968, kdy naši vlast okupovala vojska Varšavské smlouvy. Krom toho věnoval 500 tisíc Kč přímo na pomoc Ukrajině.

Na večeři s královnou

Počátkem týdne se svět loučil se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Josef Chromý má na ni osobní vzpomínku, dokonce s královnou povečeřel. Stalo se tak při její oficiální návštěvě Tasmánie v roce 2000.

Tehdy tasmánská vláda vybrala osm lidí, kteří s panovnicí usednou ke stolu v Albert Hall ve městě Launceston. Josef Chromý byl jedním z nich. Coby nejlepšího podnikatele jej usadili na čestné místo proti královně.

„Je to jedna z mých největších vzpomínek a bylo mi ctí se s Jejím Veličenstvem setkat. Královna byla velmi milá dáma, vtipná a inteligentní. Byla s ní velmi snadná konverzace,“ vzpomíná jen o čtyři roky mladší muž.

Královnu prý zahlédl již v mládí. V roce 1956 byla v Tasmánii poprvé. „Tehdy panovnice projela kolem mne autem, já jí zamával a to bylo vše,“ usmívá se.

Hladový a bos

Josef se narodil 18. 12. 1930 v Novém Veselí, otec měl v domě řeznictví. Za hospodářské krize však o podnik přišel a rodina zchudla.  Následovala otce do Žďáru, kde našel na jatkách práci. Pepík chodíval do školy hladový a bos.

Od deseti otci pomáhal na jatkách a snil, že jednou bude mít řeznictví jako kdysi on. Již v 16 letech se vyučil řezníkem a šel do Prahy na odbornou školu řeznictví a uzenářství. V devatenácti byl Josef nejmladším mistrem v oboru. Psal se však rok 1950 a soukromé podnikání mělo utrum. Josefovy sny o vlastním podniku se zhroutily.

Emigrant

Ještě se dvěma kamarády se rozhodli pro emigraci. V červnu 1950 přešli střežený a zaminovaný hraniční pás. V rakouském Pfaffendorfu se pro jistotu rozdělili. Oblast byla okupovaná Ruskem.

„Můj nejlepší kamarád byl postřelen do nohy. Skončil ve vězení a pak v uranových dolech. Nad druhým kamarádem se slehla zem,“ vzpomíná Josef na vypjaté chvíle.

Zůstal sám. Jeho vlak mířící k americkému území Vídně začali prohledávat vojáci. Rychle vystoupil a za jejich zády znovu skočil do vagónu. Vlak se pohnul...

Neuměl německy a hrozně se bál. Uviděl průvodčího a strčil si jízdenku do klopy a dělal, že spí. Neprošlo to. Muž v uniformě jej vzbudil. Mladík tedy začal gestikulovat jako hluchoněmý. Průvodčí ho nakonec nechal být. Úleva. „Od té doby jsem měl pro závažné životní okamžiky vždy připraven záložní plán,“ uvádí muž.

Z americké části Vídně jej vyvedl rakouský pašerák. V uprchlickém táboře byla špína a hlad. Josef prodával krev Červenému kříži, aby měl na jídlo. Začátkem srpna obdržel od amerických úřadů vízum politického uprchlíka. Rozhodl se pro Austrálii, velkou mladou zemi daleko od komunismu a studené války.

Když však dorazil do přístavu v německém Sengwardenu, zjistil, loď ujela. Skupina jemu podobných uprchlíků se vydala na jih. Konečně v Neapoli nastoupili na loď.

Víc než měsíční plavba však byla noční můrou. Pasažéři v přeplněném prostoru, nedostatek jídla a pitné vody. Josef tu prožil 20. narozeniny.

Konečně v lednu 1951 zakotvili v Melbourne a uprchlíky přijalo školicí centrum pro přistěhovalce. Josef se po čase rozhodl pro Tasmánii.

Aby si našetřil na podnikání, přijal místo v továrně na výrobu azbestových plechů. Po pár krušných letech se mu podařilo otevřít své vysněné řeznictví.

Tasmáncům velmi zachutnala Pražská šunka. Zamiloval se do holandské emigrantky Alidy. Vzali se a měli dceru Margaret. Oba usilovně pracovali a těch řeznictví již měli 18. Josef nakonec vedl největší masokombinát v Tasmánii pod názvem Blue Ribbon.

Setkání s rodiči

V Československu došlo za Dubčeka v roce 1967 k určitému uvolnění a senioři mohli vyjet za svými dětmi do ciziny. A tak Josef přivítal rodiče na letišti v Sydney. Přesně 21. srpna 1968 se měli vracet a v novinách viděli titulky, co se u nás děje. Josef rodiče přemlouval, ať zůstanou, ale těžko starého člověka přesadit. -Rozloučili se.

Do Čech zavítal již s australským pasem v roce 1978. Otec již nežil. Setkal se i s manžely Zátopkovými, které od olympiád v Helsinkách 1952 a v Římě 1960 velmi obdivoval.

O třicet let později Josef Chromý pojmenoval svoji značku luxusních vín „Zdar“. Výraz je poangličtěnou vzpomínkou na jeho rodný Žďár.

Josefovi se podařilo najít nejlepšího kamaráda, kterého při emigraci postřelili. Práci v dolech přežil. Bylo to emotivní setkání. Dnes se Josef vrací za svými čtyřmi sourozenci.

Pepík z Tasmánie překvapil

Josef Chromý v roce 1993 Blue Ribbon výhodně prodal a zisk nasměroval do vinic.

V roce 2011 se mu podařilo vypěstovat úžasné chardonnay, které důvěrně nazval po sobě – Pepík. Postupně s ním vyhrál tasmánskou a australskou národní soutěž. Nakonec Pepík z Tasmánie zvítězil v celosvětové soutěži Decanter World Wine Awards v Londýně, kde asi 200 porotců anonymně hodnotilo tisíce vzorků.

Josef Chromý se jako podnikatel, který začínal z ničeho, dostal do Tasmánské síně slávy. Vždy usiloval, aby značka Josef Chromý oplývala kvalitou.

A recept na úspěch? Většina lidí, pokud se něco nepovede, pláče, jak to bylo těžké. On naopak, své schopnosti z 95 % soustředí na budoucnost a z neúspěchů se snaží poučit. „Minulost je pryč, nic už s ní neuděláme,“ říká. Stále hledí dopředu.

Nakonec své vinařství výhodně prodal a zisk vložil do zasíťování pozemků. Dnes společnost Josefa Chromého provádí přípravu stavebních pozemků v Tasmánii i na kontinentě. Ve svém TOP managementu má tři Žďáráky.

Dvaadevadesátiletý Joe uvažuje o businessu v delších horizontech a dokonce plánuje, jak se budou města vyvíjet za třicet let.

Při nedávné žďárské návštěvě připravil pro přátele ochutnávku svých vín. Dodnes se směje otázce, kterou mu někdo položil: „Joe, jste ještě mladý, co plánujete?“

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.04.2024 AktualityŠkodovku otočil na střechu, od nehody utekl

K hrůzně vypadající nehodě vyjížděli jihlavští dopravní policisté v sobotu nad ránem. Pravděpodobně mezi půl čtvrtou a půl pátou ráno totiž na silnici II/112 mezi Zvolenovicemi a Telčí ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityKempy na Vysočině začnou otevírat koncem dubna

Řada kempů na Vysočině se začne otevírat turistům koncem dubna nebo od května. Nejdřív čekají hlavně víkendové pobyty a akce a také školní výlety. Ceny za ubytování se podle provozovatelů ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityVysočina řeší úpravu počtu lůžek v nemocnicích

Nemocnice, které zřizuje Kraj Vysočina, jednají z Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o budoucím fungování. Zřejmě se budou upravovat počty lůžek vybraných oddělení, slučování ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net