Reklama
Dnes je neděle 25.09.2022     svátek má Zlata

V Modetě se tvořilo a řešilo, jak podpořit kreativitu mladých

VELKÝ zájem měly děti o možnost vyzkoušet si práci s hlínou na hrnčířském kruhu. Foto na stránce: Jiří Varhaník
VELKÝ zájem měly děti o možnost vyzkoušet si práci s hlínou na hrnčířském kruhu. Foto na stránce: Jiří Varhaník

22.9.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Vzdělávání k občanské aktivitě, kreativitě a ke zlepšení a udržení přírodního prostředí (environmentalismu) bylo hlavním tématem Kutil Festu. Festival tvoření se od úterý do neděle minulého týdne odehrával v areálu továrny Modeta v Březinových sadech.   

Při organizaci akce se za podpory kraje a města spojilo několik místních spolků a institucí, které se zabývají děním v Jihlavě. Čtvrteční tematické konferenci předcházela od úterý dvoudenní dílna Kutíme se zvukem, filmem a z materiálů. V ní školáci z pěti základních škol tvořili objekty a dotvářeli prostředí akce ve spolupráci s umělci Matějem Kolářem, Danem Mazuchem a organizacemi Aeroškola a Designéři dětem.

Festival pak vrcholil za velkého zájmu veřejnosti víkendovým veřejným „kutěním“ zaměřeným na děti a mladé lidi od 3 do 18 let. Industriální prostor zaplnily desítky dílen, ve kterých si děti na vlastní kůži zkusily řadu oborů. 

Usedaly za hrnčířský kruh a pracovaly s hlínou, vyráběly dřevěné píšťalky, učily se šít, zažehlovat, pracovat s vitráží, sklem, korkem i korálky. Poznávaly knihařské techniky, s hořákem v ruce tvořily vinuté skleněné perly.

V barevné herně se stavělo z kostek, nejmenší děti tu měly obrovský zájem také o robotické pohyblivé nanobrouky a štíry. Gymnázium Jihlava prezentovalo 3D tiskárnu. Na dvůr areálu dorazil návěs s vestavěnou laboratoří.

Pod mottem „Každý mistr začínal jako učedník, stejná cesta čeká i tebe“ tu byly prezentovány novinky ze světa technologií.  

Jak podpořit kreativitu 

Debaty odborníků z různých profesí k tématu jak rozvíjet a podporovat aktivitu a kreativitu mladých lidí přinesla čtvrteční festivalová konference. Diskuzím u „kulatých stolů“ na ní předcházely prezentace celorepublikových příkladů dobré praxe, které mohou být inspirací také pro Jihlavu.

Z místních projektů představila např. organizátorka Kutil Festu Zuzana Demlová (spolek KVAS) výstupy z projektu Jihlava mi není fu©k, který zapojil školáky do řady občanských aktivit ve městě.

Pedagog a hudebník Matěj Kolář avizoval nové programy z projektu Mahler je hudba!, které na podporu dětské tvořivosti vznikají v rámci vzdělávacího působení Domu Gustava Mahlera. Využít mají nové elektronické technologie, které jsou dnešním dětem blízké.

Jak vysvětlil Kolář, půjde v první fázi o programy, se kterými Mahlerův dům vyjede do škol. Dále budou organizovány víkendové workshopy pro rodiny s dětmi. V Mahlerově domě se má také po novém roce otevřít hudební a VJ studio, které bude jeden až dva dny v týdnu nabízet otevřený tvůrčí prostor a technologické zázemí (mladým) tvůrcům. Procesem realizace jejich vlastních projektů je tu bude provázet několik profesionálních lektorů.

Na příští jaro avizoval Kolář uspořádání vícedenní přehlídky Mahler dětem. Jako doprovodný program hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců 2023 se uskuteční v Domě GM i ve veřejném prostoru, otevřeno má být např. hudební hřiště.

Databáze architektury

Jako další konkrétní výstup ze současného kreativního tvoření v Jihlavě odprezentovala pracovnice městské příspěvkové organizace Brána Jihlavy Jana Laubová vznikající Jihlavský architektonický manuál (JAM). Ten zahrne zejména volně přístupnou, populárně-naučnou formou zpracovanou internetovou databázi o architektuře a urbanismu v Jihlavě a nejbližším okolí od poloviny 19. století.

„Budou v ní nejen stavby hezké a zajímavé, ale možná občas i stavby nehezké a nejlépe k odstranění,“ zmínila Laubová např. budovu PRIOR na náměstí.  Internetovou platformu doprovodí tištěné mapové brožury a průvodce, badatelna, procházky po městě a další program.

JAM se inspiruje architektonickými manuály, které jsou už zavedeny v Brně, Plzni, Hradci Králové, Litomyšli, ve Zlíně, Jičíně a Užhorodu.

Jak uvedla Laubová, v Jihlavě nyní v první fázi vzniká databáze JAM. Jednotlivá hesla nabídnou mapy, autorské texty, údaje o době vzniku objektu, jeho stylovém zařazení a autorech, GPS souřadnice, nejbližší zastávky MHD, ale i audionahrávky, archivní fotografie a plány či aktuální snímky.

JAM bude řešen v češtině, angličtině a němčině. „Texty skládají odborníci z řad historiků, historiků architektury a architektů. Snaží se i příběhově poskytnout informace a nezapomenout přitom i na zdroje, rešerše literatury atd.,“ při-blížila Laubová.

Část sesbíraných informací má být už vbrzku zpřístupněna. Dílčí hesla budou napojena na tematické stezky - procházky městem. Ty budou mít např. téma židovské nebo téma bydlení 1. poloviny 20. století apod.

JAM se zaměří na architekturu od poloviny 19. století po současnost, ale tvůrci se podle Laubové chtějí dotknout i architektury starší. Jak koordinátorka JAM naznačila, měla by vzniknout např. stezka po raritních jihlavských vysokých síních v měšťanských domech. 

Na rozdíl od již fungujících architektonických manuálů, které jsou výhradně internetovými projekty, bude mít ten jihlavský i vlastní fyzický prostor v historickém měšťanském domě Masarykovo náměstí 21, který má být po rekonstrukci s novou přístavbou ve dvoře přístupný veřejnosti od podzimu 2023.

Vedle badatelny JAM zahrne dům ve svých pěti patrech též čajovnu s knihkupectvím, návštěvnické centrum, sály, sídlo Brány Jihlavy, dvoupokojový apartmán a ateliér Centra dokumentárního filmu.

Abychom jen nemluvili

Konference Kutil Festu v jihlavské Modetě otevřela i řadu dalších témat, jak vtáhnout Jihlavany i návštěvníky do dění ve městě a podporovat jejich kreativitu.  

Jak ve svém příspěvku uvedla primátorka města Karolína Koubová, jsou to témata, která podle ní budou velmi aktuální v nadcházejícím období, kdy budeme muset šetřit a řešit klimatickou krizi.

„Když to vztáhnu na Jihlavu, tak možná i období, kdy budeme řešit i co s touto budovou a možná i to, jakým způsobem mezigeneračně pracujeme s dětmi, jak pracují prarodiče s předáváním různých znalostí a dovedností dětem,“ zmínila primátorka s tím, že doufá, že budeme schopni v Jihlavě tyto informace také zužitkovat a pracovat s nimi a na nich, tak, abychom o tom jen nemluvili.

„Protože si vzpomínám na rok tuším 2016, kdy jsme si tu povídali právě o tom, co má v Modetě být, o tom, jak by mohly vypadat aktivity, dílny, kreativní vzdělávání tady v Modetě,“ uvažovala Koubová.

Od té doby jsme se podle ní sice posunuli ve studiích a číslech, ale stále nepanuje široká politická shoda na tom, že je to něco, co opravdu potřebujeme, co je nejen přínosem pro planetu, ale co má i ekonomický dopad, dopad na vztah k městu a na jeho rozvoj. 

S konkrétními náměty a příklady činností vystoupili také zástupci ekocentra Chaloupky, Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, ministerstva životního prostředí a ministerstva kultury a dalších spolků či institucí.

Jen velmi sporadicky byl zastoupen učitelský segment. Zástupce České školní inspekce Karel Tomek přitom na konferenci varoval, že v našem školském systému jsme rezignovali na důslednější podporu talentů. Studenti – představitelé České středoškolské unie, zase upozornili, že některé studentské instituce typu školních parlamentů dnes fungují na školách pouze formálně.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.09.2022 AktualityKralická hruška má titul v soutěži Strom roku 2022

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityBioodpad do popelnic nepatří

Odpadoví Oskaři na Vysočině znají pro letošek své majitele. V kraji se rozdávali už poosmé a ve třech kategoriích. Z malých obcí do tisíce obyvatel triumfoval Malý Beranov, do 5000 tisíc ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityNejobtížnější bylo zastavit ve čtverci...

Zatímco loni byla poprvé v historii na startovní listině krajského kola Cestářského rodea žena, letos byli na soupisce soutěžního klání jen samí muži. Do sypače, který včetně radlice ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityV Modetě se tvořilo a řešilo, jak podpořit kreativitu mladých

Vzdělávání k občanské aktivitě, kreativitě a ke zlepšení a udržení přírodního prostředí (environmentalismu) bylo hlavním tématem Kutil Festu. Festival tvoření se od úterý do neděle ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityJihlava přidá dopravnímu podniku šest milionů korun kvůli drahým energiím

Jihlava přidá svému dopravnímu podniku šest milionů korun na pokrytí jeho zvýšených nákladů na energie. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Podnik provozující městskou hromadnou dopravu ...

Komentáře (1)
21.09.2022 AktualityJihlava bude jednat s bankami o navýšení úvěru na stavbu arény o 200 mil. Kč

Jihlava bude jednat s bankami o možném navýšení úvěru na Horáckou multifunkční arénu o 200 milionů korun. Radnice zatím počítala s úvěrem do 600 milionů. Stavba arény by podle nejnižší ...

Komentáře (2)
21.09.2022 AktualityJihlavská záchytka hlásí tisící pobyt

Číslo, ke kterému se nepřipíjí, oslavili na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. V těchto dnech dosáhla krajská záchytka pomyslné mety více jak tisícovky přijatých osob za rok. ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityJak volit, když v obci máte jen jednu kandidátku?

„Máme pouze jednu kandidátku, na níž je 15 kandidátů a naše zastupitelstvo je 15členné. Jak mám volit, aby můj lístek nebyl neplatný?“ obrátil se na JL jeden z obyvatel poslední zmíněné ...

Komentáře (0)
21.09.2022 Aktuality Komunální volby 2022: V Dolní Cerekvi jdou do zářijových komunálek muži a ženy zvlášť

Jestli se třeba, klidně jen ve volném čase, zabýváte gender problematikou, tak se rozhodně v sobotu odpoledne zaměřte na výsledky voleb v Dolní Cerekvi, kde se místní rozhodli dát dohromady ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityŠetří rvačku dívek na zastávce

Kvůli incidentu, který se stal minulou středu v jihlavské Sokolovské ulici, se obracejí policisté na veřejnost. Podle policejní komisařky Jany Kroutilové by potřebovali, aby se přihlásili ...

Komentáře (0)
20.09.2022 AktualityZítra se bude bourat lávka přes Koželužský potok

Lávku v dezolátním stavu nahradí jedna o pár metrů dál směrem ke Skalce. K odstranění betonového mostku přes Koželužský potok dojde kvůli bezpečnosti - rozpadá se a hrozí jeho zhroucení. ...

Komentáře (0)
20.09.2022 AktualityV lesích Vysočiny roste hodně hřibů i jiných hub, mykologové chystají výstavy

V lesích Vysočiny teď roste hodně hřibů i další druhy jedlých hub, houbaři jich nosí plné košíky. Podle mykologů oslovených pomohlo vlhko a teplo, dobré podmínky pro růst hub by podle ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net