Reklama
Dnes je neděle 25.09.2022     svátek má Zlata

Žurnalistická škola letos láká například na Vášáryovou a Pitharta

POLITIČKA  Věra Jourová už na letní škole v minulosti hostovala v rámci jiných témat. Foto: archiv LŽŠ
POLITIČKA Věra Jourová už na letní škole v minulosti hostovala v rámci jiných témat. Foto: archiv LŽŠ

11.8.2022 Aktuality/Komentáře (1), autor:
tz

Nacházející neděli, 14. srpna, začíná v Havlíčkově Brodě Letní žurnalistická škola. Jeho osmnáctého ročníku se letos má zúčastnit čtyřicítka mladých lidí z Česka, Slovenska i Ukrajiny.

„Díky spolupráci s Krajem Vysočina letos přivítáme rekordní počet účastníků z Ukrajiny, půjde o bohemistky nejen z Užhorodu, odkud jezdí na Vysočinu studenti už víc než deset let, ale také ze Lvova a Ivano-Frankivsku. Rekordní je letos také účast mladých z Vysočiny, což nás těší,“ popisuje Milan Pilař, jeden z organizátorů akce.

Její součástí je kromě uzavřeného programu pro účastníky také veřejná část každý den od pondělí do pátku od 15.30 a 19.00.
Program veřejných debat pro zájemce zdarma otevře Večer s deníkem FORUM 24 a Týdeníkem FORUM a lehce provokativní téma Proč jsme republika aneb Potřebuje Česko prezidenta?

Účast v diskusi přijali Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM, Johana Hovorková, šéfeditorka ze stejné redakce a historik Petr Placák.

Moderace se ujme Petr Hlaváček, historik a novinář.
Úvodní debata se pokusí odpovědět mimo jiné na otázky, proč se monarchie změnila na republiku, jak k tomu došlo, co dobrého během více než sta let obyvatelům Čech Moravy a Slezska přinesla, zda se skutečně chováme jako republikáni, nebo stále vzýváme monarchu na Hradě, jestli náš odpor vůči monarchii má nějaký reálný základ?
Debatě od 19 hodin v klubu Oko na Smetanově náměstí bude předcházet odpolední diskuse o živých vstupech v televizním zpravodajství.
V úterý 16. srpna hostí od 15.30 klub Oko přednášku nazvanou Rusko, jeho chování, média, dezinformační narativy. Vystoupí s ní Pavel Havlíček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Večer od 19.00 je na programu debata nazvaná Třicet let od rozdělení Československa. Nad příčinami rozdělení, ale také nad vývojem dvou samostatných států se zamyslí právník a politik Petr Pithart, slovenský sociolog a politik Martin Bútora a filozof a politik Daniel Kroupa.

Debatu tří pamětníků rozdělení ČSFR ve druhé polovině roku 1992 moderuje Jana Peroutková z České televize.
Ve středu 18. srpna se v rámci letní školy uskuteční od 19.00 Večer s Deníkem N. V debatě se jeho redaktorka Renata Kalenská zaměří společně s Magdou Vášáryovou a Věrou Jourovou na tematiku žen ve veřejném prostoru a v politice.
Ve čtvrtek 18. srpna odpoledne proběhne třetí pokračování setkávání s absolventy letní školy, kteří v rámci debaty nazvané Letní žurnalistická škola – brána do světa médií III. vyhodnotí příspěvek akce k jejich osobnostnímu růstu. Pozvání přijala Tereza Brhelová (DVTV), Jana Kodysová (Deník), Vláďa Zikmund (McCann Prague), moderuje Eva Fruhwirtová.
Od 19.00 se uskuteční Večer se zpravodajským portálem Aktuálně.cz, jehož tématem bude Ruská agrese proti Ukrajině a jak zastavit Putina. Redaktor Martin Novák bude debatovat s uprchlicí z Ukrajiny Anastasjou Artemjak a diplomatem Davidem Stulíkem.
V pátek 19. srpna nabídne program letní školy nejdříve diskusi novinářů různých redakcí o tom Jak vypadá válečná žurnalistika v praxi? Od 19.00 se pak v klubu Oko uskuteční poslední debata letošní letní školy nazvaná Umíme to vysvětlit aneb Srozumitelnost agendy Evropské unie pro její obyvatele?
Hosty jsou rakouský novinář z deníku Der Standart Andras Szigetvari, Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí ZEK v Praze a Danuše Nerudová, ekonomka. Diskusi moderuje Filip Nerad, vedoucí zahraničního zpravodajství Českého rozhlasu Radiožurnál.

 

Akce pro veřejnost

v rámci LŽS 2022

 15.8.Živé vstupy v TV zpravodajství – Jakub Pacner (ČT), Linda Nguyenová (TV Nova), Šimon Pilek (CNN Prima News) (15.30)

Proč jsme republika aneb Potřebuje Česko prezidenta? -  Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM, Johana Hovorková, šéfeditorka ze stejné redakce, historik Petr Placák (19.00)

 16.8.Rusko, jeho chování, média, dezinformační narativy - Pavel Havlíček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (15.30)

Třicet let od rozdělení Českoslovenka - právník a politik Petr Pithart, slovenský sociolog a politik Martin Bútora a filozof a politik Daniel Kroupa (19.00)

 17.8.České politice vládnou muži. Jak to změnit a proč je na to nejvyšší čas? - Magda Vášáryová a Věra Jourová

 18.8.Letní žurnalistická škola – brána do světa médií - Tereza Brhelová (DVTV), Jana Kodysová (Deník), Vláďa Zikmund (McCann Prague) (15.30)

 Ruská agrese proti Ukrajině a jak zastavit Putina -  redaktor Martin Novák, uprchlice z Ukrajiny Anastasja Artemjak a diplomat David Stulík (19.00)

 19.8.Jak vypadá válečná žurnalistika v praxi – Darja Stomatová (CNN Prima News), Pavel Němeček (CR), major Radim Grloh (AČR, kurz přežití pro novináře (15.30)

Umíme to vysvětlit aneb Srozumitelnost agendy Evropské unie pro její obyvatele? - rakouský novinář z deníku Der Standart Andras Szigetvari, Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí ZEK v Praze, Danuše Nerudová, ekonomka (19.00)

 Všechny akce se konají v Klubu Oko, Smetanovo nám., Havl. Brod

Diskuze k článku

Nový komentář

Lepší fotka nebyla ?
F. Šimek | 2022-08-12 10:00:34 | Reagovat
Reklama
22.09.2022 AktualityKralická hruška má titul v soutěži Strom roku 2022

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityBioodpad do popelnic nepatří

Odpadoví Oskaři na Vysočině znají pro letošek své majitele. V kraji se rozdávali už poosmé a ve třech kategoriích. Z malých obcí do tisíce obyvatel triumfoval Malý Beranov, do 5000 tisíc ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityNejobtížnější bylo zastavit ve čtverci...

Zatímco loni byla poprvé v historii na startovní listině krajského kola Cestářského rodea žena, letos byli na soupisce soutěžního klání jen samí muži. Do sypače, který včetně radlice ...

Komentáře (0)
22.09.2022 AktualityV Modetě se tvořilo a řešilo, jak podpořit kreativitu mladých

Vzdělávání k občanské aktivitě, kreativitě a ke zlepšení a udržení přírodního prostředí (environmentalismu) bylo hlavním tématem Kutil Festu. Festival tvoření se od úterý do neděle ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityJihlava přidá dopravnímu podniku šest milionů korun kvůli drahým energiím

Jihlava přidá svému dopravnímu podniku šest milionů korun na pokrytí jeho zvýšených nákladů na energie. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Podnik provozující městskou hromadnou dopravu ...

Komentáře (1)
21.09.2022 AktualityJihlava bude jednat s bankami o navýšení úvěru na stavbu arény o 200 mil. Kč

Jihlava bude jednat s bankami o možném navýšení úvěru na Horáckou multifunkční arénu o 200 milionů korun. Radnice zatím počítala s úvěrem do 600 milionů. Stavba arény by podle nejnižší ...

Komentáře (2)
21.09.2022 AktualityJihlavská záchytka hlásí tisící pobyt

Číslo, ke kterému se nepřipíjí, oslavili na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. V těchto dnech dosáhla krajská záchytka pomyslné mety více jak tisícovky přijatých osob za rok. ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityJak volit, když v obci máte jen jednu kandidátku?

„Máme pouze jednu kandidátku, na níž je 15 kandidátů a naše zastupitelstvo je 15členné. Jak mám volit, aby můj lístek nebyl neplatný?“ obrátil se na JL jeden z obyvatel poslední zmíněné ...

Komentáře (0)
21.09.2022 Aktuality Komunální volby 2022: V Dolní Cerekvi jdou do zářijových komunálek muži a ženy zvlášť

Jestli se třeba, klidně jen ve volném čase, zabýváte gender problematikou, tak se rozhodně v sobotu odpoledne zaměřte na výsledky voleb v Dolní Cerekvi, kde se místní rozhodli dát dohromady ...

Komentáře (0)
21.09.2022 AktualityŠetří rvačku dívek na zastávce

Kvůli incidentu, který se stal minulou středu v jihlavské Sokolovské ulici, se obracejí policisté na veřejnost. Podle policejní komisařky Jany Kroutilové by potřebovali, aby se přihlásili ...

Komentáře (0)
20.09.2022 AktualityZítra se bude bourat lávka přes Koželužský potok

Lávku v dezolátním stavu nahradí jedna o pár metrů dál směrem ke Skalce. K odstranění betonového mostku přes Koželužský potok dojde kvůli bezpečnosti - rozpadá se a hrozí jeho zhroucení. ...

Komentáře (0)
20.09.2022 AktualityV lesích Vysočiny roste hodně hřibů i jiných hub, mykologové chystají výstavy

V lesích Vysočiny teď roste hodně hřibů i další druhy jedlých hub, houbaři jich nosí plné košíky. Podle mykologů oslovených pomohlo vlhko a teplo, dobré podmínky pro růst hub by podle ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net