Reklama
Dnes je úterý 28.06.2022     svátek má Lubomír

Zátopek byl ohromně skromný člověk

JAROSLAV DOLEJŠÍ patří k posledním z mála žijících pamětníků zastřešení Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Tehdy mu bylo necelých 30 let a byl dokonce stavbyvedoucím celé akce.Foto: Pavel Bajer
JAROSLAV DOLEJŠÍ patří k posledním z mála žijících pamětníků zastřešení Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Tehdy mu bylo necelých 30 let a byl dokonce stavbyvedoucím celé akce.Foto: Pavel Bajer

18.6.2022 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Život je o náhodách, na které je potřeba být připravený. Když JL hledaly někoho z žijících pamětníků zastřešení Horáckého zimního stadionu v Jihlavě (HZS), přihlásil se nám samotný stavbyvedoucí.

Jaroslav Dolejší je Jihlavák a věk 84 let by mu asi nikdo nehádal. Je vitální, pohyblivý a výborně mu slouží paměť. Má v sobě i trochu mladistvého elánu.

I přes svůj věk velmi dobře zvládá moderní techniku. Bez problémů komunikuje přes mobilní telefon a poštu odesílá prostřednictvím e-mailů. Naše schůzka se uskutečnila v redakci JL, kam na naše pozvání zavítal.

Na základě jeho vyprávění JL již zveřejnily publicistický článek. Jaroslav Dolejší pochází z Vyskytné na Pelhřimovsku. Většinu svého života prožil v Jihlavě.

Díky svým bohatým zkušenostem ze staveb byl v necelých 30 letech jmenován stavbyvedoucím zastřešení HZS.

O hokej i stadion se stále zajímá, i když pasivně. Zeptal jsem se ho, co říká na aktuální situaci s výstavbou nové multifunkční Horácké arény v Jihlavě.

„Na rekonstrukci jsem se chtěl zeptat vás. Já jsem úplně mimo. Nic o ní nevím, akorát jen to, co si přečtu v novinách,“ odpověděl lakonicky.

Podivoval se však práci statika, který vydával opakovaně posudky na střechu stávajícího stadionu. Jeho přístup ho zaráží.   

„Co je to za statika, který jim říká, rok a pak už ne? A za půl roku se dočtete, ještě rok a pak už ne, a pak se dočtete, ještě dva roky a pak už ne? Tak se to nedělá, buď to spadne, nebo ne!“ zdůraznil.

Bývalý stavbyvedoucí se na hokejový zápas podívá rád v televizi. Viděl tak i některá play-off utkání Dukly. Na „živý“ hokej však nechodí.

Využil však příležitost se se zimním stadionem rozloučit.  „Když bylo Grand Finále, tak jsem tam byl s vnukem. Vzal jsem si fotoaparát, tak jsem si ještě nafotil hlavně střechu. Foťákem jsem si to přiblížil, nezdálo se mi, že by to bylo rezavé. Střecha je stejná, jako když jsme ji dělali,“ pochvaloval si.

 

Manželka Zátopka „honila“ s oštěpem

K dnešnímu hokeji má výhrady, že je stále hrubší, a to se mu nelíbí. Vzpomíná na starou hokejovou gardu, kdy legendy jako Stanislav Konopásek, Bohumil Modrý, Vladimír Zábrodský nebo Václav Roziňák hráli ještě bez přileb a docházelo pouze k minimu zranění.

Na své si přišel při veteránském zápasu v Jihlavě, který byl součástí dubnové rozlučky se stadionem.  

„Líbilo se mi na Grand Finále, když staří chlapi nastoupili proti sobě. Nebylo tam žádné šťouchání, narážení na mantinely,“ srovnal.

Při slavnostním otevření zastřešeného HZS měl mladý stavař možnost se setkat s některými významnými prominenty režimu.

Mezi ně patřil legendární běžec Emil Zátopek, na kterého má hezké vzpomínky. Pamatuje si ho jako velmi skromného a mírného člověka.   

„Vůbec jsme o něm nevěděli. Rozdával podpisy, s každým se bavil a nedělal ze sebe žádného machra. Angažoval se v roce 1968 a pak ho za to zkrouhli,“ vzpomněl si Dolejší.

Podle něho k slavnostnímu otevření stadionu vyšla brožurka, kterou legendární běžec na požádání každému podepsal s věnováním.  

„Měl jsem tehdy malou holku, bylo jí rok a on tam napsal, ,Ilonce Dolejší Emil Zátopek´ a jako vždy ke svému podpisu připojil postavičku své manželky Dany s oštěpem, která ho s ním honí,“ přidal osobní zážitek.

Naopak nepříliš dobré zkušenosti měl s jiným režimním prominentem, generálporučíkem Františkem Šádkem, který přišel na slavnostní akt spolu se Zátopkem.

S obávaným generálem se před tím již jednou setkal na stavbě. Tehdy nestíhali termíny, protože měli málo lidí. 

„Vojenské myšlení bylo, že co udělá jeden člověk za sto dní, udělá sto lidí za jeden den. To na stavbě ale neplatí. Oni to zařídili tak, že nám dali 100 vojáků,“ pokračoval stavař původem z Pelhřimovska.

Jenže to nepomohlo a nasazené vojáky stavbyvedoucí musel hledat různě po půdách, protože se tam zašívali. Příjezdem slovenského generála se situace změnila. Prý tam chodil a dělal „jakoby mu všechno patřilo“.

„Říkal mi: ,Co bys, soudruhu, ode mě potřeboval?´ Řekl jsem: ,Nic, soudruhu generále, jenom bych potřeboval, abyste tu chodil!´ Někdo za námi přišel a nesl na tácku nějaký likér. Generál šel kolem, kopl to do sebe a šel dál,“ poznamenal.  

 

Honza Hrbatý nikdy nezapomněl

Stavbyvedoucí zastřešení HZS se později stal pedagogem. Učil stavařinu na jihlavských středních školách. Na stavební průmyslovce, která byla tehdy v Žižkově ulici, dokonce působil na postu zástupce ředitele.

V rámci dalšího studia na vysoké škole se mu podařilo získat titul doktora pedagogiky (PaedDr.). Osobně se znal s některými jihlavskými hokejovými legendami.

„S Jirkou Holíkovým jsme kamarádi, naše rodiny se znají. Rád vzpomínám na Honzu Hrbatého. Nikdy na mě nezapomněl a vždy, když někde byl, poslal mi pohled. Byl ohromně skromný,“ uzavřel své vyprávění Dolejší.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Nejen tento pán si zřejmě oddechl, že HZS se po statických průtazích konečně zavřel. V Kotvě se mi Zátopek zvěčnil na jeho foto .)
F. Šimek | 2022-06-18 09:21:48 | Reagovat
Reklama
24.06.2022 AktualityUpravují zastávku MHD u nemocnice

Od června funguje nová oboustranná zastávka u jihlavské nemocnice. U stanoviště u urgentního příjmu zastavují především trolejbusy linky B. Již několik občanů JL upozornilo, že je ...

Komentáře (0)
24.06.2022 AktualityKam vyrazit o prázdninách na Vysočině? Poradí vám Jihlavské listy

Jihlavské listy si pro své čtenáře na léto připravily program. Noviny budou plné nejen zajímavého čtení, ale i zábavy a soutěží. Máme přichystaný letní seriál o cestování ...

Komentáře (0)
24.06.2022 AktualityNa Ukrajině už máme prázdniny, řekl žák a do školy přestal chodit

Každá základní škola ve všech pěti městech na Jihlavsku bude mít ve svých třídách také prvňáčky z Ukrajiny. Vyplývá to z aktuálních výsledků zápisů do prvních tříd z Jihlavy, ...

Komentáře (0)
24.06.2022 AktualityPři koupání zemřela chatařka

Letošní koupací sezona sotva začala a na Jihlavsku v souvislosti s koupáním už došlo v neděli odpoledne k tragédii. Zemřela při něm chatařka (78) z Jihlavska, která si v Maršově – místní ...

Komentáře (0)
24.06.2022 AktualityZraněný „biker“ zemřel

Karambol účastníka víkendového závodu na horských kolech Jihlavská 24 MTB – WEMBO mistrovství Evropy si vybralo nejvyšší daň. „Biker“ Marián Kiss včera v brněnské nemocnici následkům ...

Komentáře (0)
23.06.2022 AktualityNa Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Ředkovec

Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v pětihektarovém Ředkovci na Havlíčkobrodsku. Zákaz kvůli velkému znečištění vody v tomto rybníku vydali před týdnem. Ke koupání dál ...

Komentáře (0)
23.06.2022 AktualityOchránci přírody letos v polích Vysočiny zachránili přes 50 hnízd čejek

Ochránci přírody na Vysočině letos v polích zachránili přes 50 hnízd čejek chocholatých. Místa s hnízdy vyznačili dvoumetrovými tyčemi a na jejich polohu upozornili zemědělce, kteří ...

Komentáře (0)
23.06.2022 AktualityVysočina navrhne vyrovnání plateb za vlaky JHMD, podle dopravce nekryjí ztráty

Kraj Vysočina navrhne vyrovnání sporných plateb na vlaky objednané u Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) v posledních třech letech. Vychází přitom z uzavřené smlouvy s tím, že by ...

Komentáře (0)
23.06.2022 AktualitySklad pomůže také chudým Čechům

Vývařovna nebo Klub seniorů. To si většina Jihlavanů představí na adrese Okružní ulice 13 v Jihlavě. Jenže objekt je již delší dobu prázdný. Budovu patřící městu od 1. června využívá ...

Komentáře (4)
23.06.2022 AktualityV anketě Osobnost Moravy 2022 je i bývalý rektor VŠPJ

Celkem pět osobností se bude ucházet o prvenství v anketě Osobnost Moravy 2022. Jak v tiskové zprávě potvrdil Stanislav Blažek, místopředseda spolku Moravské národní obce, který anketu pořádá ...

Komentáře (0)
23.06.2022 AktualityVyrazili na Maraton pro krajinu Čeřínku

Na osmdesát sportovců se na trati zapojilo do letošního Maratonu pro krajinu, který v sobotu 28. května startoval z táborové základny Na Kuši za Rohoznou. Čeřínek je stále horkým kandidátem ...

Komentáře (0)
22.06.2022 AktualityJihlava dá příští rok osadit malé fotovoltaické elektrárny na střechy dvou škol

Jihlava nechá příští rok osadit malé fotovoltaické elektrárny na střechy školy a školky, požádá na ně o dotaci. Město předpokládá celkové náklady včetně daně okolo 1,5 milionu korun, ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net