Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Děti často rezignují s pocitem, že vyjádřit názor stejně nic nezmění

V PROGRAMU Místo, nápad, intenzita děti zkoumaly jihlavská místa a jejich historii přímo v ulicích, ale i nad modelem.Foto: archiv KVAS
V PROGRAMU Místo, nápad, intenzita děti zkoumaly jihlavská místa a jejich historii přímo v ulicích, ale i nad modelem.Foto: archiv KVAS

21.4.2022 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Dětské týmy pracují v rámci kampaně nazvané Jihlava mi není fu©k! O co přesně jde?  
Jde o dvouletý vzdělávací projekt „Město jako prostor pro kreativní učení“, který se na veřejnosti prezentuje právě touto kampaní „Jihlava mi není fu©k!“ Zahájen byl v červnu 2020, financován je zejména grantem z tzv. norských fondů, kofinancuje ho město Jihlava. Celkové náklady se pohybují kolem dvou milionů korun. Příjemcem dotace a realizátorem projektu je spolek KVAS. 
Kampaň má za cíl podpořit mladé lidi v tom, aby se nebáli sdílet své názory a pocity a měli chuť společně tvořit, aby si vytvořili vlastní názor a postoj k veřejnému tématu. A aby také za své činy a názory přebírali odpovědnost a dokázali dohlédnout důsledky svého jednání, nebo naopak pasivity. 

Vyhodnotili jste, že právě v těchto oblastech mají dnešní děti a teenageři rezervy a že právě tyhle schopnosti bude společnost potřebovat?  
Donedávna médii cloumal covid, teď je to konflikt na Ukrajině. Myslím, že témata, která tenhle projekt přináší, jako jsou občanská uvědomělost, angažovanost nebo také neposlušnost, schopnost kriticky myslet, rozhodovat se či spolupracovat, s oběma problémy úzce souvisí.
Společně s dětmi se v programech ptáme - můžeme ovlivnit, jak Jihlava vypadá a jak se tady žije? Máme budoucnost města nechat na politicích, anebo ji můžeme ovlivnit i my sami? Můžou se zapojit mladí lidé, nebo musí počkat do osmnácti, protože děti nikdo nebere vážně? A chtějí vůbec něco změnit?

V jakých formách se práce s jihlavskými dětmi odehrává? 
Aktivity začaly probíhat už od jara 2021. Ale tou hlavní aktivitou je sedm dlouhodobých vzdělávacích programů, které odstartovaly v září 2021 ve spolupráci mezi školami, učiteli a místními kulturními organizacemi. 
Tyto programy teď probíhají až do konce dubna. Sedm žákovských týmů v nich spolu s umělci řeší otázku Jihlava mi není fu©k! Prakticky to znamená, že zkoumají některá palčivá témata města. Umělci skrze tvůrčí prostředky pomáhají mladým lidem najít adekvátně intenzivní hlas, aby se jejich názory dostaly k uším široké veřejnosti. 

A kterými konkrétními prostředky tedy umělci s dětmi pracují?  
Jde např. o tvorbu filmu, divadla nebo výtvarných artefaktů. Jsou to také ankety, reportáže atd. (konkrétní obsah a komentáře k jednotlivým programům viz na jiném místě stránky, pozn. red.).

Pracujete s dětmi ze sedmých až devátých tříd. Co vám komunikace s dětmi řekla o nich samotných nebo o našem vzdělávacím systému? 
Pro nás jsou v téhle chvíli nejzajímavější postřehy umělců, kteří s dětmi v jednotlivých programech pracují. Zjišťujeme, že málokdo s dětmi a mladými lidmi diskutuje s upřímným zájmem, proto se nám od dětí málokdy dostane autentická výpověď – převažuje snaha dětí trefit se do očekávání dospělých. Ve chvílích, kdy přece jen otevřeme téma, které děti a mladé lidi pálí, tak ho nechtějí prezentovat veřejně. 

Jak konkrétně se to projevuje? 
I když umělci s dětmi pracují svobodnými uměleckými technikami, tak ve chvílích, kdy se jich upřímně na něco tážou – s důrazem, že to není na známky, tak děcka přesto sklouznou k hledání jediné správné odpovědi, jak se to od nich ve škole často očekává. Myslím, že jsou děti málo zapojovány do debat nad diskutabilními tématy. Někdy se i bojí odpovědět, bojí se riskovat, že neznají tu správnou odpověď. Někdy je to tak daleko, že samy děti reagují, že nemá smysl o věcech mluvit, protože se stejně nic nezmění a že nemají na nic vliv.    

Co z toho lze vyvodit?
Popravdě řečeno se nám potvrzují často omílané věty, že naše školství nadále v hlavních principech odpovídá nastavení z dob průmyslové revoluce Marie Terezie, která potřebovala poslušné dělníky. Ty ale dnes čeká nejistá budoucnost, ve které se nedokážou flexibilně a odpovědně rozhodovat.
Děti, které za pár let vyrostou, budou potřebovat vyhodnocovat množství informací, aby se dokázaly rozhodovat a orientovat ve složitém světě. Ale připravíme je na to? Bereme my dospělí názor mladých lidí vážně? Přizýváme je dostatečně k otázkám o budoucnosti města? Vždyť právě naše děti tady budou jednou žít. Musíme s nimi otevírat i ta témata, na která neznáme jednoznačná řešení.

Problém tedy vidíte hlavně v nastavení školního vzdělávání
To jsou provázané nádoby, vůbec ale nechci říkat, že za to mohou jen učitelé. Myslím si, že to je náš celospolečenský postoj k dětem a že si neuvědomujeme tu urgentnost, že vlastně vzděláváme a vychováváme „občany - ovce“, když bych to měla říct takhle zjednodušeně. Často dětem říkáme - ty tomu nerozumíš, mlč, až něco dokážeš, tak potom mluv. A pak si myslíme, že se v osmnácti dokážou najednou rozhodovat samy. 
Nicméně pokud vychováváme děti jen ke známkám, k odměně, tak je vlastně vedeme jen k přístupu: „Udělám to jen tak dostatečně, abych dostal tu známku - já sám už nemám potřebu jít iniciativně, aktivně dál.“  

Kudy z toho ven? 
Vyžaduje to systémovou změnu, je to dlouhodobá věc. Z projektu mohu v téhle chvíli říci, že mi přijde skvělé, když v každé zapojené třídě oslovíme třeba i jen jedno, dvě děti, které vidí, že se to dá dělat i jinak, setkají se s určitým výjimečným přístupem, kdy jim někdo opravdu naslouchá a dává prostor jejich názoru. My už sice nemáme možnost s nimi dál pracovat, ale třeba je ovlivníme, třeba je to nakopne v jejich další činnosti a kariéře.  

Nebylo by ještě efektivnější, kdyby projekt k takovému dlouhodobému přístupu „nakopl“ spíše kantory, kteří ty dětí učí? 
A to si myslím, že je třeba slabinou toho projektu. Že se tolik nesoustředí na kantory, že učitel v něm stojí tak trochu stranou a přihlíží, zatímco hlavním aktérem je tady lektor – umělec.  
Teď pracuji v Praze na jiném projektu, kde se právě soustředíme na pedagogy. Kantor je v něm tahounem programu a vlastně si najímá umělce na dílčí věci. Jde o projekt Školy pro budoucnost. Tam dáváme podporu pedagogovi, aby dokázal sám vést projekt. Dostává finance, ale i návrhy, koho by si mohl najmout, je pro děti průvodcem. A děti si samy volí, jestli chtějí pracovat třeba s designérem nebo s filmařem. 

Chystáte nějaký výstup z práce dětí v kampani Jihlava mi není fu©k! i pro veřejnost? 
Zjištěné informace, své názory a argumenty odprezentují všechny týmy formou výstavy a také živými prezentacemi na diskuzním žákovském setkání Pecha Kucha Night. Výstava se bude konat v pátek 22. dubna ve výstavním prostoru v ulici Matky Boží 24. Vernisáž doplní drobné performance i na ulici, ve veřejném prostoru. Na 13. květen se potom připravuje žákovské prezentační setkání Pecha Kucha Night do divadla DIOD. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)
26.03.2024 KulturaObrazy jihlavského malíře Jakuba Tomáše otevírají nové prostory Asya Geisberg Gallery na Manhattanu

Jihlavský malíř Jakub Tomáš vystavuje do 13. dubna v Asya Geisberg Gallery v New York City. Jeho sólovým projektem na téma člověk a umělá inteligence otevřela galerie své nové prostory na ...

Komentáře (0)
25.03.2024 KulturaKlukanova výstava nás vede na Island

o 1. dubna je v jihlavské Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí k vidění výstava jihlavského fotografa Petra Klukana. Autor na více než dvou desítkách fotografií představuje ochutnávku ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net