Reklama
Dnes je sobota 04.02.2023     svátek má Jarmila

Primátorka K. Koubová se rozhodla. Její místo je ve městě a kandidovat bude


16.2.2022 Bez kategorie/Komentáře (1), autor:
Petr Klukan
,
Veronika Dawidowicz

Kariéru ve STANu dělat nechci, říká primátorka K. Koubová (Fórum Jihlava), která v prosinci rezignovala na post krajské zastupitelky. V něm byla na kandidátce STANu.

Bylo vaše rozhodnutí rezignovat na krajskou zastupitelku náhlé, nebo ve vás zrálo delší dobu?
Situace ve mně zrála od léta. Kandidovala jsem v Jihlavě za Fórum, to bylo na kandidátce STANu, s nímž jsme byli domluveni na spolupráci v krajských volbách. To jsem chtěla splnit, abych jako primátorka v krajském zastupitelstvu byla. Nicméně toto spojení generovalo další věci a necítila jsem se v pozici, že bych ve STANu měla pokračovat.

Proč jste se se STANem rozešla?
Není to kvůli programu, ale z různých důvodů to nechci rozmazávat.

Co bylo dál?
Když přišly poslanecké volby, na kandidátce STANu jsem byla na 12. místě, a z tohoto umístění bylo jasné, že se jedná jen o podporu. Nechtěla jsem do poslanecké sněmovny, vždy jsem říkala, že moje místo je ve městě. Kraj byl důležitý, ale pro mě ne skokanským můstkem do vyšší politiky. Jenže když začnete dělat jednotlivé kroky, najednou se přepokládá, že půjdete dál. To ale pro mě nebyla cesta. Není to nic programového, ale jsou to procesní věci, jestli chci být součástí velké politické strany, nebo ne.

STAN v parlamentních volbách uspěl a Lukáš Vlček své místo krajského náměstka opustil…
Ve chvíli, kdy se rozhodovalo, kdo jej zastoupí, jsem byla první volbou. Já to odmítla. Začala diskuse, jak fungovat v klubu dál, kolegové by rádi obsadili místo Pavlem Hájkem, bývalým tajemníkem krajského výboru STANu, který je v tématu životního prostředí vzdělaný. Byla to pozice pro straníka, kterou jsem nebyla schopna zaujmout, tak jsem nabídla svoji rezignaci. Nechtěla jsem blokovat místo, když jsem věděla, že kariéru v té straně dělat nechci.

Konzultovala jste svůj krok s někým?
Politicky samozřejmě v zastupitelském klubu STAN + SNK-ED a také ve Fóru Jihlava.

A s koalicí v Jihlavě jste to neřešila?
Řešila jsem to s panem hejtmanem (Vítězslav Schrek, též jihlavský zastupitel – pozn. red.).

Souhlasil s vaším rozhodnutím?  
Moc nadšený nebyl, ale chápal moje důvody.

Vaši rezignaci mnozí vnímají jako zradu na voličích.
Dostala jsem pár negativních reakcí, ale i těch chápajících. Jsem příznivec STANu, ale nejsem jeho členka. Situace se vyvíjela a já cítila vtahování do STANu čím dál víc. Bylo pro mě těžké už být na kandidátce do sněmovny. Musím poděkovat všem voličům, ale nevím, co bych dělala, kdybych se z toho 12. místa do sněmovny dostala. To byl ten moment, kdy jsem si řekla, že moje práce je tady na radnici.

Není ale výhodné, když je primátor v krajském zastupitelstvu? Právě zde může nejlépe argumentovat, vysvětlovat…
Z jedné strany ano, z druhé strany jsem si uvědomila, že mnohem důležitější jsou běžní zastupitelé. Jako primátorka mám přece stejný jeden hlas jako jakýkoli jiný zastupitel. Nejlepší by bylo, kdyby „na kraji“ byli mí náměstci. Jihlava je už dost velká a řada věcí je gesčně pod nějakým náměstkem.

To se ale nepodaří.
Možná to berou někteří voliči jako ústupek, ale bylo to důležité pro mé další fungování, abych si vyjasnila pozice, kde jsem a kde ne. Jsem nezávislá zastupitelka za Fórum.

Snažila jste se svůj krok poté vysvětlit?
Je výhoda, když je primátor v krajském zastupitelstvu, ale není to povinnost. Spolupráce s krajem doznala velkých změn, co se změnilo vedení, a fungujeme velmi pružně. Nemám pocit, že by role krajského města utrpěla tím, že primátorka nesedí v krajském zastupitelstvu. Ta role by utrpěla, kdybych se nescházela s panem hejtmanem, s náměstky, kdybychom spolu nekomunikovali, ale tak to není. Když se podíváte, co se řeší přímo v zastupitelstvu kraje, tak to je jen zlomek toho, co řeší Jihlava. Materiály jsou veřejné, mohu se na ně podívat a městská témata si hlídáme.

Primátor v krajském zastupitelstvu je i symbolem…
Já jsem nerezignovala jako primátorka, já rezignovala jako Karolína Koubová.

Ale byla jste tam zvolená jako primátorka Karolína Koubová.
Vnímám tu komplikovanost. Neříkám, že to nemá stinné stránky, proto to rozhodování nebylo jednoduché a trvalo tři měsíce. Je to věc, která je pro mě bolestná, ale obhajitelná. Do budoucna je dobré vědět, ve kterých škatulkách kdo je, jinak je to matoucí. Taky se tím učím, je to pro mě velká škola.   

Budete v komunálních volbách opět kandidovat?  
Z důvodu kontinuity jsem se rozhodla, že budu kandidovat opět za Fórum. Je otázkou, zda jako primátorka, nebo ne.     


Reakce na rezignaci primátorky:

Miloš Vystrčil (krajský zastupitel a bývalý hejtman za ODS): „Jestliže nemá paní primátorka ke své rezignaci skutečně velmi vážné důvody, je pro mne její rezignace nepochopitelná. Pokud je totiž primátor krajského města členem krajského zastupitelstva, je to dobré oboustranně – pro město i pro kraj.“

Daniel Škarka (Fórum Jihlava): Politika je podle mého především souborem dohod a dosahování vzájemně přijatelných kompromisů. Neměla by být věcí jednoho muže či ženy, byť by to byl člověk s významným počtem podporovatelů a voličů. Jsem přesvědčen, že paní primátorka zvážila všechny okolnosti a v duchu týmového přístupu zvolila tu nejlepší cestu ve prospěch politického klubu, který zastupovala, i celého kraje Vysočina.

Lenka Mikletičová (za Fórum Jihlava): Samozřejmě, pro město Jihlavu se ztráta krajského zastupitele počítá, ale je třeba říci, že karty byly rozdány tak, že nebylo moc na výběr. Za uskupení STAN bylo potřeba nahradit Lukáše Vlčka na pozici náměstka hejtmana či uvolněného radního a tato funkce není s primátorským postem slučitelná. Primátorka Karolína Koubová se zachovala zodpovědně a potvrdila, že svoji práci pro město bere vážně – aby mohla svoji roli primátorky vykonávat dále do konce volebního období a zároveň neoslabila zastoupení STANu v Radě Kraje Vysočina, uvolnila místo ve prospěch svého kvalitního kolegy Pavla Hájka.

Vítězslav Schrek (ODS): Co nejrovnoměrnější zastoupení volených zástupců napříč regionem zajišťuje určitou míru vyváženosti názorů a vlivu na rozhodování krajského zastupitelstva. Najít přitom parametr nějaké absolutní „regionální spravedlnosti“ je často velmi složité. Například těžko se hledá shoda, do jaké míry může mít silné krajské město pozitivní vliv na rozvoj celého kraje. Diskuze o strategiích rozvoje regionu a směřování jeho významných investic se zkrátka odehrává mezi zastupiteli a logicky se v této diskuzi počítá každý hlas. O hlasu náležícímu primátorce či primátorovi Jihlavy to platí (a vždy bude platit) dvojnásob. A třeba i proto, že hlas hejtmana celého kraje by měl být vždy tím nestranným.

Ladislav Vejmělek (KSČM): Určitě bude její hlas v zastupitelstvu kraje chybět, když tam nebude. Ale nemusí to být nutně ztráta pro Jihlavu, pokud ostatní členové zastupitelstva kraje z okresu a města Jihlava budou schopni kvalifikovaně obhajovat oprávněné zájmy města a okresu. Pokud ne, pak to pro Jihlavu ztráta bude. Zbylí zastupitelé za město a okres to ovšem budou mít náročnější. Primátorka má zjevně větší přehled a detailnější informace o potřebách města. Tudíž je schopna je lépe zdůvodnit a tím snáze prosadit.
Co mně však vadí, je důvod, ze kterého tak údajně učinila - rozchod se STAN. Kdyby to bylo např. z důvodu zaneprázdněnosti, tak bych to snadněji pochopil.

Božena Kremláčková (za KSČM): Rozhodně se domnívám, že je to pro Jihlavu ztráta. Zejména je to i ztráta důvěry, kterou ve volbách vložili voliči do osoby paní primátorky. Samozřejmě je to i věc paní primátorky, ale je třeba si uvědomit, že opuštění postu, na který jsem byla zvolena, není jako odhlásit se z kurzu.
Jihlavě jako městu bude hlas v KZ chybět, zvláště v dnešní rozhárané době, kdy je třeba při řešení problémů hodně jednat, koordinovat a hledat nejlepší cesty. Osobně jsem zklamaná, protože se nám nedostalo vysvětlení.

Pavel Šlechtický (KSČM): Rezignace paní primátorky byla překvapivá. Zklamala jistě voliče, kteří jí před rokem dali v krajských volbách preferenční hlasy. Důvody jejího rozhodnutí neznám. Předpokládám, že to byly její nesplněné ambice u Starostů, za které kandidovala. Jako řadový zastupitel šlapat koaliční brázdu nebylo pro paní primátorku asi to pravé ořechové.
Ušetřený čas tak může věnovat svým malým dětem. Obecně účast primátora krajského města v krajském zastupitelstvu je symbolická a může být pro Jihlavu přínosná. Vyžaduje to určité charisma a získaní autority a důvěry ostatních krajských zastupitelů. Je to však běh na dlouhou trať a nikoliv jednoho roku.   

Jiří Pokorný (ANO): Činnost krajského zastupitele spočívá zejména v rozhodování o strategických, rozvojových a metodických dokumentech a investiční a dotační politice kraje. Rozhodování o směřování a službách kraje v nejširším smyslu. Rezignace na mandát zastupitele může znamenat: nechci být u toho, když se rozhoduje o Jihlavě a Kraji Vysočina, nepotřebuji vědět, kam kraj směřuje, nechci pomoci, aby se v kraji žilo lépe. Občanům Jihlavy sice rezignace paní primátorky přímo neuškodí, ale rozhodně jim tato změna nic pozitivního nepřinese.

Zdeněk Faltus (ANO): Vzhledem k tomu, že, pokud mne paměť neklame, jsem ji na krajském zastupitelstvu slyšel mluvit asi jen jednou, tak určitě ne.

Magdaléna Skořepová (ANO): Myslím si, že rezignace je každého osobní rozhodnutí. Nevím, jaké důvody primátorku vedly k rezignaci v krajském zastupitelstvu, nikde jsem její vyjádření nezaznamenala a těžko říct, zda je zveřejní.
Podle mých informací od kolegů krajské zastupitelstvo opustila písemnou rezignací, bez osobní účasti a uvedení důvodu. Proto se to těžko komentuje, popravdě její rezignaci jsem nečekala. Post opouští po pouhém jednom roce a přenechává ho Třebíči.
Upřímně řečeno je škoda, že Jihlava přijde v kraji o svého člověka a vnímám to tak, že je to pro Jihlavu ztráta. Její hlas bude Jihlavě chybět, hodně věcí, které se v krajském zastupitelstvu řeší, se Jihlavy dotýká. Jde o strategické projekty pro Jihlavu, jako jsou např. obchvat, rozvoj nemocnice, dopravní infrastruktura, nakládání s odpady a mnohé další.
Přeju paní primátorce hodně štěstí jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Richard Šedivý (za ANO):  Na posledním zastupitelstvu Kraje Vysočina v roce 2021 rezignovala primátorka Jihlavy Karolína Koubová na post krajské zastupitelky. Stalo se tak po pouhém roce od voleb. Paní primátorka v nich za Starosty pro Vysočinu (STAN) získala 845 přednostních hlasů, což je 3. nejvyšší počet ze všech kandidátů hnutí.
To dokazuje, jak velkou má podporu, jak jí lidé věří. Tedy spíše, věřili. Rezignovat již po roce je naprosto nezodpovědný přístup vůči voličům i Jihlavě, který není, dle mého názoru, omluvitelný.
Jako primátorka by měla mít těsný kontakt s krajským vedením, je zapotřebí získávat informace o tom, co se plánuje, být součástí těchto plánů a přenášet informace na vedení města Jihlavy. Prostě být u toho.
Paní primátorka svou rezignací velmi oslabila pozici Jihlavy jako krajského města na úkor Třebíče. Právě radní Třebíče Jan Burda zasedne na uvolněné zastupitelské místo. Opravdový důvod rezignace na post krajské zastupitelky znám není, i když podle slov paní primátorky jde o krok, který „dává smysl“.
Smysl? V čem? Vysvětlení, že již nechce spolupracovat s hnutím STAN, pod jehož hlavičkou kandidovala v krajských volbách, je poměrně úsměvné a nemůže být snad ani myšleno vážně. Fórum Jihlava je v troskách, někteří členové přecházejí k hnutí STAN a paní primátorce to zjevně není po chuti.
Sleduje pouze svoje zájmy nad zájmy Jihlavy a celého kraje. Podle svého vyjádření svou rezignací dala prostor šikovnému a pracovitému člověku, který bude pracovat s nadšením a nasazením, což ona, jak sama uvádí, nedokáže. V tom případě se nabízí otázka, zda vůbec, poslední dobou evidentně unavená paní primátorka, má být ještě nadále naší primátorkou?

Rudolf Chloupek (ČSSD): Celou záležitost je třeba hodnotit ze dvou úhlů pohledu. Jednak jsou zde voliči, kteří každému ze zastupitelů (či jejich stranám) dali hlas (a často i preferenci), jednak v krajském zastupitelstvu zvolený zastupitel reprezentuje město či obec, ze které pochází.
V prvním případě je to jasné. Zastupitel má odpovědnost za to, co svým voličům sliboval. Odstoupit by tedy měl pouze ze závažných zdravotních důvodů, nebo proto, že by se dostal do rozporu se zákonem. Stává se, že komunální zastupitel je zvolen do vyšších orgánů nebo jmenován do exekutivních funkcí. Pak musí zvážit, jestli je v jeho silách zastávat více postů. Neměly by to být pozice uvolněné, které předpokládají celý pracovní úvazek.
Nic z toho v případě paní primátorky nenastalo. Omluvou nemůže být ani to, že není schopna realizovat své představy. To v úplnosti nejde nikdy, je však třeba pracovat na tom, aby pro ně zastupitel získal většinu nejprve ve svém klubu a pak i v příslušném orgánu (rada či zastupitelstvo). Vzdání se mandátu je tedy zradou na voličích.
I když by krajský zastupitel neměl preferovat jen zájmy obce, ve které byl zvolen, nelze od toho odhlédnout. V každém případě (a zejména u krajského města) je spolupráce kraje a obce a vzájemná komunikace pro obě strany prospěšná. Krajský zastupitel tak může vysvětlovat postoje orgánů své obce, ovlivnit své kolegy promyšlenými a věcnými argumenty.
Práce krajského zastupitele ovšem nespočívá zdaleka jen v tom, že odsedí jednání zastupitelstva a něco nějak odhlasuje. V rámci své činnosti musí jednat jak s kolegy zastupiteli, tak i s úředníky krajského úřadu. Naváže tak řadu kontaktů, které jsou potřebné i pro práci starosty či primátora. I z tohoto důvodu je obci, která má svého aktivního krajského zastupitele, tato skutečnost prospěšná.
Rezignace paní primátorky je tedy i z tohoto důvodu pro město ztrátou a pro mě je nepochopitelná.

 Martin Hyský (ČSSD): Rezignaci vnímám jako osobní rozhodnutí paní Koubové. Krajský zastupitel by měl být v rozhodování veden zájmem o rozvoj celého území kraje, k čemuž mu pomáhá přiměřená znalost kraje jako celku. Je samozřejmě dobře, když v zastupitelstvu nechybí rovnoměrné zastoupení obyvatel všech částí kraje. Zároveň odmítám bezhlavé prosazování zájmů nějaké municipality, bez ohledu na dopad na celek, podle principu bližší košile než kabát. Co se týká „zastoupení“ Jihlavy, domnívám se, že i po rezignaci paní Koubové je více než dostatečné. Důležitějším parametrem, než počet zastupitelů z jednoho města, je ochota vedení jednotlivých obcí/měst na vzájemně prospěšné a věcné spolupráci.  

Petr Paul a Tomáš Havlík (SPD): Otázka je spíše, proč vůbec do kraje kandidovala. Zda s představou získání lepších pozic na krajské úrovni než se povedlo? Ano, ne? Nyní po získání mandátu rezignace. Co to znamená? Osobní nevyrovnanost? Rezignace z postu jen pouhého krajského zastupitele? Proč jí vlastně vadí krajský mandát? Proč o mandát usilovala ve volebním klání? S domnělou vidinou větší podpory zájmů Jihlavy? Byl to pouhý volební marketing na voliče kandidovat z primátorského postu na krajské pozice? Byl to volební tah? Nebyl?  Rezignaci musela určitě vysvětlit svým partajníkům. Za krajské mandáty mají partajní pokladničky milionové příjmy od státu na politickou činnost, když se do zastupitelstva dostanou jejich zástupci. Proto také volební klání partaje financují a není to jen o osobnostech, ale především o věrohodnosti partají samotných. Strany a hnutí mají vliv na krajskou politiku, na investiční činnost, na sociální programy, především ale na rozdělování státních peněz na Vysočině. Kraj sám nic nevyprodukuje, je jakousi rozdělovnou peněz přicházejících z Prahy. Na kraji rozhoduje vždy vládnoucí seskupení a paní primátorka v takovém seskupení byla. Co chtěla ještě více? Je to určitě jejím osobním rozhodnutím se mandátu vzdát. Určitě, ale je veřejným činitelem a na ni, jako takovou, se hledí poněkud jinak. Jaké jsou to důvody? Koaliční neshody, rozklad koalice? Její rezignace z krajského mandátu není dobrým signálem pro voliče, kteří jí dali svůj hlas. Co bude po příštích volbách? Stabilita, nestabilita mandátu? Bude se rezignace opakovat? Nebude?

Josef Kodet ml. (KDU-ČSL): Jihlava má zkušenost jak s primátory v krajském zastupitelstvu, tak s primátory bez mandátu krajského zastupitele. Mít primátorku v krajském zastupitelstvu může být z mnoha důvodů dobré, nejedná se však o jediné propojení města a kraje. Nepochybuji, že paní primátorka pečlivě zvážila veškerá pro a proti tohoto kroku a že se rozhodla moudře.

Martin Laštovička (KDU-ČSL): Rezignace paní primátorky na zastupitelský mandát v Krajském zastupitelstvu je pro Jihlavu velká ztráta a její hlas bude určitě chybět. Paní primátorka nemusela rezignovat, neudělala nic špatně. Bohužel podlehla tlaku strany, za kterou kandidovala jako nestraník, a to vůči voličům, kteří ji volili, není dobře. Je to jen důsledek špatné volební politiky STANu Vysočina, kdy stejný lídr kandiduje do krajských voleb a za rok již ve funkci krajského náměstka kandiduje jako lídr do parlamentních voleb. A kvůli kumulaci funkce náměstka a poslance opouští kraj a snaží se za sebe dostat do uvolněné funkce známého straníka. Tyto „škatule, hejbejte se“ odskáče nestraník, který navíc šéfuje hlavnímu krajskému městu a přinesl do krajských voleb hodně hlasů právě z Jihlavy. Můj názor je ten, že se paní primátorka měla proti takovým politickým praktikám postavit.  

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
03.02.2023 Bez kategorieNagyová o Čapím hnízdě: Mohu za minulostí udělat tlustou čáru

Andrej Babiš a Jana Nagyová jsou osvobozeni v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce Šaroch se ještě může odvolat. Velkou úlevu mohou cítit expremiér Andrej Babiš a bývalá náměstkyně ...

Komentáře (0)
03.02.2023 Bez kategorieHošek: P. Pavlovi přeji pevné nervy

JL: Jak hodnotíte výsledky druhého kola volby prezidenta republiky? R. Hošek: Ve druhém kole jsem volil Petra Pavla a mám radost, že vyhrál občanský kandidát, za kterého se nebudeme muset ...

Komentáře (0)
12.01.2023 Bez kategorie Paul (SPD): J. Bašta je zárukou slušnosti

Prezidentské volby se blíží, a tak vyvstává otázka, kdo bude následníkem Miloše Zemana? Koho byste volili? Jihlavské noviny se na začátku měsíce ptaly jihlavských zastupitelů. Kandidátem ...

Komentáře (2)
11.01.2023 Bez kategorieŠedivý (ANO): Prezident by měl být čestný

Prezidentské volby se blíží, a tak vyvstává otázka, kdo bude následníkem Miloše Zemana? Koho byste volili? Jihlavské noviny se na začátku měsíce ptaly jihlavských zastupitelů. V České ...

Komentáře (0)
11.01.2023 Bez kategorieLidovec Laštovička: Fischer navazuje na Havla

Prezidentské volby se blíží, a tak vyvstává otázka, kdo bude následníkem Miloše Zemana? Koho byste volili? Jihlavské noviny se na začátku měsíce ptaly jihlavských zastupitelů. Volit ...

Komentáře (4)
10.01.2023 Bez kategorieHošek (STAN): Prezident má být nezatížený různými kauzami

Prezidentské volby se blíží, a tak vyvstává otázka, kdo bude následníkem Miloše Zemana? Koho byste volili? Jihlavské noviny se na začátku měsíce ptaly jihlavských zastupitelů. V prezidentských ...

Komentáře (1)
10.01.2023 Bez kategoriePrchal (ODS): Žádný kandidát nebude splňovat všechny požadavky

Prezidentské volby se blíží, a tak vyvstává otázka, kdo bude následníkem Miloše Zemana? Koho byste volili? Jihlavské noviny se na začátku měsíce ptaly jihlavských zastupitelů. Rozhoduji ...

Komentáře (1)
09.01.2023 Bez kategorieFischer, ideální prezident, říká Decroix z ODS

Blíží se prezidentské volby. Jihlavské listy proto politikům pokládaly dvě otázky: Jak hodnotíte druhé pětileté funkční období prezidenta Miloše Zemana? Věřím, že posledních ...

Komentáře (2)
09.01.2023 Bez kategorie Předseda Senátu Vystrčil: V prvním kole volím Fischera

Blíží se prezidentské volby. Jihlavské listy proto politikům pokládaly dvě otázky: Jak hodnotíte druhé pětileté funkční období prezidenta Miloše Zemana? Funkce prezidenta republiky ...

Komentáře (1)
06.01.2023 Bez kategorieVím, koho volit nebudu, říká lidovecký poslanec Kaňkovský

Blíží se prezidentské volby. Jihlavské listy proto politikům pokládaly dvě otázky: Jak hodnotíte druhé pětileté funkční období prezidenta Miloše Zemana? Nikdy jsem se netajil tím, ...

Komentáře (2)
06.01.2023 Bez kategorieBabiš, jasná volba, říká Kukla, poslanec za ANO

Blíží se prezidentské volby. Jihlavské listy proto politikům pokládaly dvě otázky: Jak hodnotíte druhé pětileté funkční období prezidenta Miloše Zemana? Průběh prvního volebního ...

Komentáře (4)
05.01.2023 Bez kategoriePoslanec Vlček za STAN: Nerudová nebo Pavel

Blíží se prezidentské volby. Jihlavské listy proto politikům pokládaly dvě otázky: Jak hodnotíte druhé pětileté funkční období prezidenta Miloše Zemana? Prezident Miloš Zeman ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net