Reklama
Dnes je úterý 28.06.2022     svátek má Lubomír

Pokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava
PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava

1.2.2022 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS).

Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní obchvat města. Když už je všechno na spadnutí, tak má kraj problémy s výběrovým řízením. Kvůli tomu hrozí ztráta evropské dotace na akci. Může se stát, že se nakonec ani stavět nebude?
Stále je teoreticky malá šance, že by se to mohlo stihnout. Kraj se vrátil o krok zpět a znovu vyhodnotí výběrové řízení. Pokud i pak budou námitky ze strany uchazečů, je možné, že se s tím napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypořádá rychle.

Dobře, ale pokud se to nestihne, tak město naznačilo nějaké možné záložní varianty…
To by měl mít spíše kraj, město do toho nemůže zasáhnout. Stále však vidím možnost, že to není definitivně uzavřené. Pokud to nedopadne, tak kraj podle mého názoru musí pokračovat v duchu, že obchvat chce udělat, a hledat jiné dotační zdroje. Ono se určitě během dvou či tří let něco najde, pouze se to všechno zase protáhne.

Ale přesto, pokud by se to nepodařilo, neuvažujete o oprášení projektu vnitřního okruhu Jihlavy, jehož součástí je i částí veřejnosti kontroverzně vnímané přemostění Sasovského údolí?
V tuto chvíli o tom vůbec neuvažujeme, protože si myslím, že se jihovýchodní obchvat města jednou postaví. Jestli se začne stavět teď, nebo za dva tři roky, tak nemá smysl uvažovat o vnitřním okruhu.

Přejděme k tzv. pracovním karanténám. Město má několik společností, které musí jet nepřetržitě. Jste na to připraveni?
Naše obchodní společnosti mají svá vedení a my jako rada města jim do toho nezasahujeme. A pokud vím, tak nám zatím žádná z našich společností neoznámila, že by s pracovními karanténami měla zásadní problém.
Takže se s tím nejspíše nějak vypořádají. Myslím si, že letos budou mít městské společnosti spíše problémy s růstem cen energií. Například dopravní podnik, který nyní narychlo hledá nějaké řešení.

Město zdražilo občanům vodu. Jako jeden z hlavních důvodů uvádí navýšení ceny vody z úpravny v Hosově. Ta stále patří Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Kdy bude konečně města?
To v tuto chvíli nejsme schopni říci. Stále se o ni soudíme se SVAK a zatím se to nějak neposunulo.

Někteří občané upozorňují na špatný stav městských parků. Nechystá město nějakou jejich plošnou revitalizaci?
Chystá. Počítáme v novém programovém období na roky 2021–2027, že bychom provedli revitalizaci některých parků. Jedná se hlavně o parky na třídě Legionářů, Smetanovy sady a Štefánikovo náměstí.

Jednou z největších investic města v jeho historii je Horácká multifunkční aréna. Stále platí termín demolice stávajícího zimního stadionu na letošní podzim?
Pokud vše půjde podle předpokladů, tak bychom měli v únoru vypsat výběrové řízení. Někdy v dubnu bychom měli začít otvírat obálky. Když pak vše půjde dobře a nikdo se nám nebude odvolávat, tak bychom někdy v červnu měli předat staveniště vybranému dodavateli. Takže demolice by mohla začít už někdy v červnu nebo v červenci.

Centrální dopravní terminál

Další velkou investicí města bude centrální dopravní terminál, který bude budovat ve spolupráci se Správou železnic (SŽ). Platí stále termín realizace první etapy v letech 2023–2025?
Platí. Na tento termín máme také podepsanou smlouvu se SŽ, která bude stavět budovu nádraží a nástupiště.

Již jsme psali, že v první etapě by SŽ měla postavit novou výpravní budovu a město by realizovalo prostor před ní. Co se bude stavět v dalších dvou etapách?
U nich se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Skoro si myslím, že druhá a třetí etapa musí být realizovány dohromady. Druhou etapou by bylo postavení nového autobusového nádraží u terminálu a třetí propojení na Jiráskovu ulici k Feroně a k Hamerníkově ulici.
Nedává mi smysl, když by se to neudělalo najednou. To znamená, počítáme, že někdy v letech 2027-2028 by na to město mohlo finančně mít. Myslím si, že někdy v této době by mohlo být zrealizované jak propojení, tak přesunutí autobusového nádraží.

Pozemek stávajícího autobusového nádraží patří společnosti Icom transport. Dá se říci, že se nachází pro město na strategickém místě. Neuvažujete, že byste tento pozemek po přestěhování autobusového nádraží vykoupili?
Může to být o jednání, ale v tuto chvíli si myslím, že je to předčasné. Je to primární záležitostí Icomu, jak k tomu bude chtít přistoupit. Město pozemek ani vykupovat nemusí. Pokud bude mít Icom transport dobrý záměr, tak město může být spokojené i s tím, co tam bude chtít postavit.

Z dopravního hlediska město chystá výstavbu dopravního terminálu v dosti okleštěné podobě u Billy. Kdy budou zahájené práce?
Mělo by se začít v letošním roce. Letos rovněž dojde k postavení dopravního terminálu u hlavního nádraží.

Co se bude v rámci terminálu u hlavního terminálu vlastně dělat?
Jedná se o investici města ve výši zhruba 20 milionů korun. Výrazně se zlepší kvalita komunikace i chodníků před hlavním nádražím. Revitalizace zasáhne také částečně do přilehlého parku, ve kterém se bude dělat nová cestní síť. Přibydou také nějaká parkovací místa.

Znamená to, že se bude také rekonstruovat komunikace vedoucí podél kolejí na Polenskou ulici, která je ve velmi špatném stavu?
Až tak daleko se rekonstrukce dělat nebude. Práce skončí za odbočkou.

A výhledově máte v plánu tuto komunikaci opravit?
To je spíše otázka na odbor dopravy. Odbor rozvoje města (ORM) to zatím v investicích nemá.

    Bude pokračovat koalice s Fórem Jihlava?

Nyní přejděme ke koalici. Po Miroslavu Tomancovi rezignoval další zástupce Fóra Jihlava v zastupitelstvu Libor Kuchyňa. Nenarušilo to vaše vztahy uvnitř koalice? Nehrozí její rozpad?
Je to určitě nepříjemné. Po mimořádném zastupitelstvu (18. 1.) budeme jednat o dalším osudu koalice. Zatím to vypadá, že pana Kuchyňu nahradí v zastupitelstvu za Fórum Jihlava paní Miroslava Berková. Pokud se mezi sebou domluvíme, tak bude koalice pokračovat tak, jak je.

A co když se nedomluvíte?
Nechci předjímat, ale myslím si, že se spíše domluvíme.

Jak se vám vlastně spolupracuje s politickým subjektem, o němž i jeho členové říkají, že už fakticky neexistuje?
Je to složité, ale všechno je o jednání. Pokud se jsou ochotni zavázat k naplňování programu a ty dohody budou platit, tak se ještě spolupracovat dá. Možná bychom to řešili jinak, pokud bychom jako koalice měli před sebou čtyři roky. V tuto chvíli si ale myslím, že nějaké překotné změny by městu úplně neprospěly.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
17.03.2022 Bez kategorieHyský: Ve volbách neúspěšná ČSSD musí omezit výdaje. Vrchlického neprodá

V tuto chvíli není úvaha nad prodejem sídla ve Vrchlického ulici na pořadu dne, říká předseda okresní organizace ČSSD v Jihlavě Martin Hyský. Historický neúspěch ve volbách znamená ...

Komentáře (0)
24.02.2022 Bez kategorieZastupitel Prchal ukončil členství u Pirátů

Jihlavský zastupitel Vojtěch Prchal ukončil po čtyřech letech své členství v Pirátské straně. Oznámil to minulý týden formou elektronického dopisu místnímu sdružení (MS) Pirátů Jihlavsko. Piráti ...

Komentáře (0)
21.02.2022 Bez kategorieJan Burda (STAN): Podpora sportovní infrastruktury je transparentní

Jihlavskou primátorku, která složila mandát krajské zastupitelky, nahradil třebíčský radní Jan Burda (STAN). Na jaká témata se v krajském zastupitelstvu chcete nejvíce zaměřit? Dlouhodobě ...

Komentáře (0)
16.02.2022 Bez kategoriePrimátorka K. Koubová se rozhodla. Její místo je ve městě a kandidovat bude

Kariéru ve STANu dělat nechci, říká primátorka K. Koubová (Fórum Jihlava), která v prosinci rezignovala na post krajské zastupitelky. V něm byla na kandidátce STANu. Bylo vaše rozhodnutí ...

Komentáře (1)
16.02.2022 Bez kategorieP. Hájek (STAN): Neuvolněným starostou malé vesničky zůstávám

Kraj Vysočina má nového radního Pavla Hájka (STAN). Na starosti má lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Z náhradníka jste se v důsledku rezignace Lukáše ...

Komentáře (0)
01.02.2022 Bez kategoriePokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategorieŠéfka krajského ANO Oborná skončila, novým předsedou je Kukla

Novým předsedou vysočinského ANO je poslanec Martin Kukla. Záda mu bude krýt Jiří Pokorný z Jihlavy. Pro jihlavské ANO to vypadá jako velké vítězství. Poslankyně Monika Oborná už není ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategoriePo Kuchyňovi, který rezignoval, Fórum navrhuje na post radního Antonů

Zastupitel Jiří Antonů (Fórum Jihlava), který na jaře loňského roku nahradil Miroslava Tomance (Fórum Jihlava), jenž rezignoval, je kandidátem na jihlavského radního. Do komunální politiky ...

Komentáře (0)
21.01.2022 Bez kategorieKuchyňa z Fóra po radě rezignoval i na zastupitele

Rozhodnutí Libora Kuchyni (Fórum Jihlava) rezignovat na post radního zkritizovala nejen koalice, ale i jeho stranická kolegyně primátorka Jihlavy Karolína Koubová. „Náš klub nesouhlasí s ...

Komentáře (0)
06.01.2022 Bez kategorieLibor Kuchyňa (Fórum Jihlava) rezignoval na post radního

Jihlavský radní Libor Kuchyňa rezignoval na post radního, v zastupitelstvu však zůstává. Svou rezignaci zaslal 5. ledna na jihlavský magistrát: Vážené kolegyně, vážení kolegové, po ...

Komentáře (1)
15.12.2021 Bez kategorieFabeš je novým náměstkem hejtmana. Vystřídal Vlčka

Hned dva noví krajští zastupitelé složili v polovině prosince 2021 svůj slib na posledním letošním jednání vysočinského zastupitelstva. Konkrétně se jednalo o dva nové zástupce STAN, ...

Komentáře (0)
14.12.2021 Bez kategoriePrimátorka K. Koubová končí v krajském zastupitelstvu

Obměnu politiků čeká zastupitelstvo Kraje Vysočina. Jednou z nejpřekvapivějších změn je, že rezignovala na svůj post krajské zastupitelky jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net