Reklama
Dnes je neděle 27.11.2022     svátek má Xenie

Pokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava
PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava

1.2.2022 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS).

Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní obchvat města. Když už je všechno na spadnutí, tak má kraj problémy s výběrovým řízením. Kvůli tomu hrozí ztráta evropské dotace na akci. Může se stát, že se nakonec ani stavět nebude?
Stále je teoreticky malá šance, že by se to mohlo stihnout. Kraj se vrátil o krok zpět a znovu vyhodnotí výběrové řízení. Pokud i pak budou námitky ze strany uchazečů, je možné, že se s tím napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypořádá rychle.

Dobře, ale pokud se to nestihne, tak město naznačilo nějaké možné záložní varianty…
To by měl mít spíše kraj, město do toho nemůže zasáhnout. Stále však vidím možnost, že to není definitivně uzavřené. Pokud to nedopadne, tak kraj podle mého názoru musí pokračovat v duchu, že obchvat chce udělat, a hledat jiné dotační zdroje. Ono se určitě během dvou či tří let něco najde, pouze se to všechno zase protáhne.

Ale přesto, pokud by se to nepodařilo, neuvažujete o oprášení projektu vnitřního okruhu Jihlavy, jehož součástí je i částí veřejnosti kontroverzně vnímané přemostění Sasovského údolí?
V tuto chvíli o tom vůbec neuvažujeme, protože si myslím, že se jihovýchodní obchvat města jednou postaví. Jestli se začne stavět teď, nebo za dva tři roky, tak nemá smysl uvažovat o vnitřním okruhu.

Přejděme k tzv. pracovním karanténám. Město má několik společností, které musí jet nepřetržitě. Jste na to připraveni?
Naše obchodní společnosti mají svá vedení a my jako rada města jim do toho nezasahujeme. A pokud vím, tak nám zatím žádná z našich společností neoznámila, že by s pracovními karanténami měla zásadní problém.
Takže se s tím nejspíše nějak vypořádají. Myslím si, že letos budou mít městské společnosti spíše problémy s růstem cen energií. Například dopravní podnik, který nyní narychlo hledá nějaké řešení.

Město zdražilo občanům vodu. Jako jeden z hlavních důvodů uvádí navýšení ceny vody z úpravny v Hosově. Ta stále patří Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Kdy bude konečně města?
To v tuto chvíli nejsme schopni říci. Stále se o ni soudíme se SVAK a zatím se to nějak neposunulo.

Někteří občané upozorňují na špatný stav městských parků. Nechystá město nějakou jejich plošnou revitalizaci?
Chystá. Počítáme v novém programovém období na roky 2021–2027, že bychom provedli revitalizaci některých parků. Jedná se hlavně o parky na třídě Legionářů, Smetanovy sady a Štefánikovo náměstí.

Jednou z největších investic města v jeho historii je Horácká multifunkční aréna. Stále platí termín demolice stávajícího zimního stadionu na letošní podzim?
Pokud vše půjde podle předpokladů, tak bychom měli v únoru vypsat výběrové řízení. Někdy v dubnu bychom měli začít otvírat obálky. Když pak vše půjde dobře a nikdo se nám nebude odvolávat, tak bychom někdy v červnu měli předat staveniště vybranému dodavateli. Takže demolice by mohla začít už někdy v červnu nebo v červenci.

Centrální dopravní terminál

Další velkou investicí města bude centrální dopravní terminál, který bude budovat ve spolupráci se Správou železnic (SŽ). Platí stále termín realizace první etapy v letech 2023–2025?
Platí. Na tento termín máme také podepsanou smlouvu se SŽ, která bude stavět budovu nádraží a nástupiště.

Již jsme psali, že v první etapě by SŽ měla postavit novou výpravní budovu a město by realizovalo prostor před ní. Co se bude stavět v dalších dvou etapách?
U nich se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Skoro si myslím, že druhá a třetí etapa musí být realizovány dohromady. Druhou etapou by bylo postavení nového autobusového nádraží u terminálu a třetí propojení na Jiráskovu ulici k Feroně a k Hamerníkově ulici.
Nedává mi smysl, když by se to neudělalo najednou. To znamená, počítáme, že někdy v letech 2027-2028 by na to město mohlo finančně mít. Myslím si, že někdy v této době by mohlo být zrealizované jak propojení, tak přesunutí autobusového nádraží.

Pozemek stávajícího autobusového nádraží patří společnosti Icom transport. Dá se říci, že se nachází pro město na strategickém místě. Neuvažujete, že byste tento pozemek po přestěhování autobusového nádraží vykoupili?
Může to být o jednání, ale v tuto chvíli si myslím, že je to předčasné. Je to primární záležitostí Icomu, jak k tomu bude chtít přistoupit. Město pozemek ani vykupovat nemusí. Pokud bude mít Icom transport dobrý záměr, tak město může být spokojené i s tím, co tam bude chtít postavit.

Z dopravního hlediska město chystá výstavbu dopravního terminálu v dosti okleštěné podobě u Billy. Kdy budou zahájené práce?
Mělo by se začít v letošním roce. Letos rovněž dojde k postavení dopravního terminálu u hlavního nádraží.

Co se bude v rámci terminálu u hlavního terminálu vlastně dělat?
Jedná se o investici města ve výši zhruba 20 milionů korun. Výrazně se zlepší kvalita komunikace i chodníků před hlavním nádražím. Revitalizace zasáhne také částečně do přilehlého parku, ve kterém se bude dělat nová cestní síť. Přibydou také nějaká parkovací místa.

Znamená to, že se bude také rekonstruovat komunikace vedoucí podél kolejí na Polenskou ulici, která je ve velmi špatném stavu?
Až tak daleko se rekonstrukce dělat nebude. Práce skončí za odbočkou.

A výhledově máte v plánu tuto komunikaci opravit?
To je spíše otázka na odbor dopravy. Odbor rozvoje města (ORM) to zatím v investicích nemá.

    Bude pokračovat koalice s Fórem Jihlava?

Nyní přejděme ke koalici. Po Miroslavu Tomancovi rezignoval další zástupce Fóra Jihlava v zastupitelstvu Libor Kuchyňa. Nenarušilo to vaše vztahy uvnitř koalice? Nehrozí její rozpad?
Je to určitě nepříjemné. Po mimořádném zastupitelstvu (18. 1.) budeme jednat o dalším osudu koalice. Zatím to vypadá, že pana Kuchyňu nahradí v zastupitelstvu za Fórum Jihlava paní Miroslava Berková. Pokud se mezi sebou domluvíme, tak bude koalice pokračovat tak, jak je.

A co když se nedomluvíte?
Nechci předjímat, ale myslím si, že se spíše domluvíme.

Jak se vám vlastně spolupracuje s politickým subjektem, o němž i jeho členové říkají, že už fakticky neexistuje?
Je to složité, ale všechno je o jednání. Pokud se jsou ochotni zavázat k naplňování programu a ty dohody budou platit, tak se ještě spolupracovat dá. Možná bychom to řešili jinak, pokud bychom jako koalice měli před sebou čtyři roky. V tuto chvíli si ale myslím, že nějaké překotné změny by městu úplně neprospěly.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.11.2022 Bez kategorieANO v jihlavských volbách vyhrálo, jejich lídr přesto není primátorem

Otázka JL pro Radka Popelku, lídra ANO: Vaše hnutí ANO ve volbách v Jihlavě zvítězilo, primátorem se však stal lídr ODS a ne vy. Proč? Stalo se to, co jsem již řekl dříve - my jsme oblékli ...

Komentáře (1)
22.11.2022 Bez kategorieKrajský politik Hyský byl hledaný a v nemocnici

Krajský radní a lídr sociálních demokratů Martin Hyský se během pracovní cesty ve Francii ocitl v nemocnici. Kvůli čemu byl hospitalizován, se přesně neví. Politikovo jméno se navíc objevilo ...

Komentáře (0)
03.11.2022 Bez kategorieMiloš Vystrčil suverénně obhájil post předsedy Senátu

Senátoři si ve středu zvolili nové vedení. Předsedou horní parlamentní komory se s podporou 73 hlasů stal Miloš Vystrčil (ODS a TOP 09). Senátorů je celkem 81, přítomno jich bylo 80. Vystrčil ...

Komentáře (4)
03.11.2022 Bez kategorieExprimátorka Karolína Koubová (PiFo): Těm čtyřem rokům se v historii Jihlavy nic nevyrovná

Ani ze setiny jsem si neuměla představit, do čeho jdu, říká dnes již bývalá primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava, dnes PiFo). Rozhovor byl veden těsně po ustanovujícím zastupitelstvu, ...

Komentáře (4)
01.11.2022 Bez kategoriePro seniory není snadný přechod z domácího prostředí do sociálního, říká hejtman Schrek

Dva nejnovější domovy pro seniory na Vysočině - v Humpolci a v Jihlavě se správnému bydlení seniorů v domovech velmi přibližují, míní hejtman kraje Vítězslav Schrek, který získal Cenu ...

Komentáře (0)
31.10.2022 Bez kategorieÚřednická práce nové zastupitelky Kafkové ve střetu zájmů asi není

Architektka Tereza Kafková se v Jihlavě podílí na přípravě revitalizace Masarykova náměstí. Nyní byla zvolena městskou zastupitelkou. Funkce zastupitele a práce úředníka na městském ...

Komentáře (0)
17.10.2022 Bez kategorieJaromír Kalina odešel od lidovců

Bývalý náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina opustil řady KDU-ČSL. „K 5. 10. jsem ukončil členství v městské organizaci KDU-ČSL Jihlava,“ potvrdil informaci na dotaz JL. Důvod ...

Komentáře (0)
17.10.2022 Bez kategorieKoubová : Volby byly vedeny velmi ostře

Koalice Fóra Jihlava s Piráty (PiFo) skončila v komunálních volbách na pátém místě. V zastupitelstvu bude disponovat čtyřmi křesly. Na dotazy odpovídá Karolína Koubová, lídr PiFo. Získali ...

Komentáře (0)
14.10.2022 Bez kategorieZeman: Pokud tým nemá úspěch, musí jeho kouč odejít

Uskupení Žijeme Jihlavou! složené z TOP09 a Zelených neobhájilo v Jihlavě čtyři mandáty a je mimo hru. Na dotazy odpovídá lídr Vít Zeman. Umístili jste se v letošních komunálních ...

Komentáře (2)
14.10.2022 Bez kategorieHyský Problém je, že nejsme ve sněmovně

ČSSD neobhájila v Jihlavě dva mandáty. Strana se poprvé ve své novodobé historii nedostane do městského zastupitelstva. Na dotazy odpovídá lídr Martin Hyský. Koalice ČSSD s Levicí dostala ...

Komentáře (0)
12.10.2022 Bez kategorieKomunista L. Vejmělek: Karambol, katastrofa, průšvih…

KSČM se poprvé od Listopadu 1989 nedostala do jihlavského městského zastupitelstva. Komunisté obdrželi v komunálních volbách v Jihlavě 3,62 % hlasů a nedostali se do městského zastupitelstva. Jak ...

Komentáře (2)
12.10.2022 Bez kategorie Paul z SPD: S ANO jsme mohli mít většinu

Největším skokanem letošních komunálních voleb je SPD, které počet svých zastupitelů v Jihlavě zdvojnásobilo. V letošních komunálních volbách jste obdrželi necelých 10 % hlasů. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net