Reklama
Dnes je pondělí 04.12.2023     svátek má Barbora

Pokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava
PETR RYŠKA je náměstkem primátorky téměř dva roky. Kromě toho si ponechal pouze funkci předsedy Českého svazu plavání. Foto: město Jihlava

1.2.2022 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS).

Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní obchvat města. Když už je všechno na spadnutí, tak má kraj problémy s výběrovým řízením. Kvůli tomu hrozí ztráta evropské dotace na akci. Může se stát, že se nakonec ani stavět nebude?
Stále je teoreticky malá šance, že by se to mohlo stihnout. Kraj se vrátil o krok zpět a znovu vyhodnotí výběrové řízení. Pokud i pak budou námitky ze strany uchazečů, je možné, že se s tím napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypořádá rychle.

Dobře, ale pokud se to nestihne, tak město naznačilo nějaké možné záložní varianty…
To by měl mít spíše kraj, město do toho nemůže zasáhnout. Stále však vidím možnost, že to není definitivně uzavřené. Pokud to nedopadne, tak kraj podle mého názoru musí pokračovat v duchu, že obchvat chce udělat, a hledat jiné dotační zdroje. Ono se určitě během dvou či tří let něco najde, pouze se to všechno zase protáhne.

Ale přesto, pokud by se to nepodařilo, neuvažujete o oprášení projektu vnitřního okruhu Jihlavy, jehož součástí je i částí veřejnosti kontroverzně vnímané přemostění Sasovského údolí?
V tuto chvíli o tom vůbec neuvažujeme, protože si myslím, že se jihovýchodní obchvat města jednou postaví. Jestli se začne stavět teď, nebo za dva tři roky, tak nemá smysl uvažovat o vnitřním okruhu.

Přejděme k tzv. pracovním karanténám. Město má několik společností, které musí jet nepřetržitě. Jste na to připraveni?
Naše obchodní společnosti mají svá vedení a my jako rada města jim do toho nezasahujeme. A pokud vím, tak nám zatím žádná z našich společností neoznámila, že by s pracovními karanténami měla zásadní problém.
Takže se s tím nejspíše nějak vypořádají. Myslím si, že letos budou mít městské společnosti spíše problémy s růstem cen energií. Například dopravní podnik, který nyní narychlo hledá nějaké řešení.

Město zdražilo občanům vodu. Jako jeden z hlavních důvodů uvádí navýšení ceny vody z úpravny v Hosově. Ta stále patří Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Kdy bude konečně města?
To v tuto chvíli nejsme schopni říci. Stále se o ni soudíme se SVAK a zatím se to nějak neposunulo.

Někteří občané upozorňují na špatný stav městských parků. Nechystá město nějakou jejich plošnou revitalizaci?
Chystá. Počítáme v novém programovém období na roky 2021–2027, že bychom provedli revitalizaci některých parků. Jedná se hlavně o parky na třídě Legionářů, Smetanovy sady a Štefánikovo náměstí.

Jednou z největších investic města v jeho historii je Horácká multifunkční aréna. Stále platí termín demolice stávajícího zimního stadionu na letošní podzim?
Pokud vše půjde podle předpokladů, tak bychom měli v únoru vypsat výběrové řízení. Někdy v dubnu bychom měli začít otvírat obálky. Když pak vše půjde dobře a nikdo se nám nebude odvolávat, tak bychom někdy v červnu měli předat staveniště vybranému dodavateli. Takže demolice by mohla začít už někdy v červnu nebo v červenci.

Centrální dopravní terminál

Další velkou investicí města bude centrální dopravní terminál, který bude budovat ve spolupráci se Správou železnic (SŽ). Platí stále termín realizace první etapy v letech 2023–2025?
Platí. Na tento termín máme také podepsanou smlouvu se SŽ, která bude stavět budovu nádraží a nástupiště.

Již jsme psali, že v první etapě by SŽ měla postavit novou výpravní budovu a město by realizovalo prostor před ní. Co se bude stavět v dalších dvou etapách?
U nich se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Skoro si myslím, že druhá a třetí etapa musí být realizovány dohromady. Druhou etapou by bylo postavení nového autobusového nádraží u terminálu a třetí propojení na Jiráskovu ulici k Feroně a k Hamerníkově ulici.
Nedává mi smysl, když by se to neudělalo najednou. To znamená, počítáme, že někdy v letech 2027-2028 by na to město mohlo finančně mít. Myslím si, že někdy v této době by mohlo být zrealizované jak propojení, tak přesunutí autobusového nádraží.

Pozemek stávajícího autobusového nádraží patří společnosti Icom transport. Dá se říci, že se nachází pro město na strategickém místě. Neuvažujete, že byste tento pozemek po přestěhování autobusového nádraží vykoupili?
Může to být o jednání, ale v tuto chvíli si myslím, že je to předčasné. Je to primární záležitostí Icomu, jak k tomu bude chtít přistoupit. Město pozemek ani vykupovat nemusí. Pokud bude mít Icom transport dobrý záměr, tak město může být spokojené i s tím, co tam bude chtít postavit.

Z dopravního hlediska město chystá výstavbu dopravního terminálu v dosti okleštěné podobě u Billy. Kdy budou zahájené práce?
Mělo by se začít v letošním roce. Letos rovněž dojde k postavení dopravního terminálu u hlavního nádraží.

Co se bude v rámci terminálu u hlavního terminálu vlastně dělat?
Jedná se o investici města ve výši zhruba 20 milionů korun. Výrazně se zlepší kvalita komunikace i chodníků před hlavním nádražím. Revitalizace zasáhne také částečně do přilehlého parku, ve kterém se bude dělat nová cestní síť. Přibydou také nějaká parkovací místa.

Znamená to, že se bude také rekonstruovat komunikace vedoucí podél kolejí na Polenskou ulici, která je ve velmi špatném stavu?
Až tak daleko se rekonstrukce dělat nebude. Práce skončí za odbočkou.

A výhledově máte v plánu tuto komunikaci opravit?
To je spíše otázka na odbor dopravy. Odbor rozvoje města (ORM) to zatím v investicích nemá.

    Bude pokračovat koalice s Fórem Jihlava?

Nyní přejděme ke koalici. Po Miroslavu Tomancovi rezignoval další zástupce Fóra Jihlava v zastupitelstvu Libor Kuchyňa. Nenarušilo to vaše vztahy uvnitř koalice? Nehrozí její rozpad?
Je to určitě nepříjemné. Po mimořádném zastupitelstvu (18. 1.) budeme jednat o dalším osudu koalice. Zatím to vypadá, že pana Kuchyňu nahradí v zastupitelstvu za Fórum Jihlava paní Miroslava Berková. Pokud se mezi sebou domluvíme, tak bude koalice pokračovat tak, jak je.

A co když se nedomluvíte?
Nechci předjímat, ale myslím si, že se spíše domluvíme.

Jak se vám vlastně spolupracuje s politickým subjektem, o němž i jeho členové říkají, že už fakticky neexistuje?
Je to složité, ale všechno je o jednání. Pokud se jsou ochotni zavázat k naplňování programu a ty dohody budou platit, tak se ještě spolupracovat dá. Možná bychom to řešili jinak, pokud bychom jako koalice měli před sebou čtyři roky. V tuto chvíli si ale myslím, že nějaké překotné změny by městu úplně neprospěly.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
01.12.2023 Bez kategorieŠkarka: Naprosto se ztotožňuji, že SPD je parlamentní fašistické hnutí šířící nenávist

Tomáše Havlíka (SPD) nechtěl za předsedu Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva spolu s Rerezou Kafkovou také Daniel Škarka (oba PiFo). Otázka JL: Zatímco vaše stranická kolegyně ...

Komentáře (3)
29.11.2023 Bez kategorieKafková: Představitelé SPD ve veřejném prostoru podněcují nenávist vůči lidem jiných ras, národností, vyznání a orientace

Při volbě předsedy Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva Tomáše Havlíka (SPD) se zdrželi hlasování mimo jiné dva zástupci PiFo, Tereza Kafková a Daniel Škarka. Otázka JL: Zatímco ...

Komentáře (4)
27.11.2023 Bez kategorieTři otázky pro novou zastupitelku Remsovou

Na posledním říjnovém zastupitelstvu složila slib nová zastupitelka Kateřina Remsová (STAN) Na jaká témata se jako zastupitelka nejvíce zaměříte? Mojí hlavní prioritou je podpora sportu ...

Komentáře (3)
14.11.2023 Bez kategorieMiroslava Zápotočná (STAN) složila mandát městské zastupitelky

Proč jste rezignovala na funkci jihlavské zastupitelky? Po dlouhé úvaze jsem byla nucena rezignovat z pracovních důvodů, protože moje advokátní a mediační praxe spolu s lektorskou a pedagogickou ...

Komentáře (4)
13.10.2023 Bez kategoriePrimátor reaguje na otevřený dopis občanky. Řeší nejen parkovací zóny

„Vážený pane primátore, dovoluji si obrátit se na Vás s několika připomínkami k novému parkovacímu systému ve městě a poprosím Vás o reakci k jednotlivým bodům,“ tak začíná otevřený ...

Komentáře (1)
12.10.2023 Bez kategorieŠedivý: Brána Jihlavy nedodržovala směrnice, ceníky a zkreslila účetní závěrku

K odvolání Jakuba Demla z pozice ředitele příspěvkové organizace Brána Jihlavy vydal za město oficiální vyjádření náměstek primátora pro oblast školství, kultury a sportu Richard Šedivý. V ...

Komentáře (1)
15.09.2023 Bez kategorie Primátor: Multifunkční aréna je příležitostí pro město, rizikem pro život jsou zlí lidé

Primátor Petr Ryška (ODS) reaguje na článek jihlavského občana Petra Pauláta Začala ekonomická sebevražda Jihlavy: Minulý týden byl mezi názory čtenářů Jihlavských listů zveřejněn ...

Komentáře (4)
15.09.2023 Bez kategoriePirátka Hana Hajnová reagovala na slova o nové totalitě

Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina, Hana Hajnová, reagovala na sociální síti X (dříve Twitter) na slova předsedy Hnutí ANO Andreje Babiše, který v poslanecké sněmovně hovořil o nové ...

Komentáře (3)
30.08.2023 Bez kategorieKotlík: Družstevní bydlení je jednou z možností, která by mohla celkové situaci s nedostatkem bytů pomoci

První družstevní bydlení v Jihlavě mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech. Jenže zde soukromý investor s největší pravděpodobností výstavbu nezrealizuje. Na budoucnost družstevního bydlení ...

Komentáře (1)
29.08.2023 Bez kategorieVystrčil vyloučil na celostátní úrovni dohodu ODS s ANO

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) prohlásil, že si nedovede představit, že by se ODS na celostátní úrovni sbližovala s ANO. „Dívám se na to na úrovni celostátních voleb jednoznačně ...

Komentáře (6)
04.08.2023 Bez kategorieRadní Kotlík (ANO): Nedostatek bytů v krajské Jihlavě je obrovský

Řešení ubytoven přímo přes městské společnosti může být jistým způsobem cestou, jak nenechat lidi na ulici, říká jihlavský radní Jiří Kotlík (ANO), který má na starosti městské ...

Komentáře (0)
03.08.2023 Bez kategoriePoslankyně Eva Decroix (ODS): Říkám Ne koalici s ANO!

K diskusím na v internetovém prostředí, zda by další vláda neměla být v koalici ODS a ANO, se jednoznačně vyjádřila na Twitteru poslankyně Eva Decroix: „Protože se tato diskuze zase ...

Komentáře (4)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net