Dnes je pondělí 23.05.2022     svátek má Vladimír

Vychovatelka soudruhy za minulého režimu dost provokovala

MIROSLAVA TĚHANOVÁ byla nucena vystřídat řadu zaměstnání. Ještě v důchodovém věku pracovala v prestižní pražské nemocnici Na Homolce. Foto: Pavel Bajer
MIROSLAVA TĚHANOVÁ byla nucena vystřídat řadu zaměstnání. Ještě v důchodovém věku pracovala v prestižní pražské nemocnici Na Homolce. Foto: Pavel Bajer

17.1.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Matky samoživitelky to vůbec nemají lehké. Své o tom ví Miroslava Těhanová z Jihlavy. Ve svém životě pracovala především ve dvou profesích – jako vychovatelka dětí a mládeže a zdravotní sestra.

Přede mnou sedí 79letá čiperná dáma. Má široký všeobecný přehled a velmi živě se zajímá i o aktuální dění.

„Měla jsem problémy, protože jsem takový dost vzpurný člověk a nenechám se sekýrovat,“ začíná své vyprávění.

Pochází ze Vsetína a původní profesí je zdravotní sestra. V dětství se ve svém rodišti dokonce seznámila s budoucím českým předsedou vlády.  

„Bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) znám od malého dítěte, protože to byli sousedi mého strejdy,“ říká k místu svého rodiště. I přes svoji původní kvalifikaci chtěla pracovat s dětmi.

Proto nastoupila do Domova mládeže s nařízenou ústavní péčí v Liptále nedaleko Vsetína.  

„Byla jsem tam dva a půl roku. Děti tam umístěné byly chudáci. Jeden chlapeček se například dostal do dětského domova, když tatínek zabil jeho maminku žehličkou,“ popisuje.

V Jihlavě samoživitelkou

Do Jihlavy se provdala. Se svým mužem, fotbalistou, se později rozvedla a zůstala sama jako matka samoživitelka tří dcer.

Jelikož se jí práce s dětmi líbila, přijala v Jihlavě místo vychovatelky v Domově dětí a mládeže v Žižkově ulici.

„Nebylo to tam špatné, byli tam však samí soudruzi. Strašně jsem ředitele provokovala, jak jsem se strašně hádala o politice. Měla jsem i přehled. Byla jsem takový homo politicus,“ přibližuje.

Kromě profese vychovatelky tam ještě na vedlejší zaměstnání uklízela, protože jí jako samoživitelce jedna výplata nestačila. Pak pracovala jako vychovatelka na střední škole zemědělské, která byla v Telečské ulici.

„Měli jsme vedoucího vychovatele, který byl původním povoláním švec. Pocházel z Dudína, a protože byl ve válce v Korei, tak za zásluhy dělal vedoucího vychovatele,“ líčí dobové poměry.  

Miroslava Těhanová odmala nesnáší nespravedlnost. Proto se jí nelíbilo, že děti významných činitelů režimu jsou zvýhodňované. Naopak pomohla uspět u maturity jedné žákyni, které se chtěla škola zbavit. „Strašně jsem ty nespravedlnosti prožívala, a proto jsem ten život měla komplikovaný,“ podotýká.  

Aby byla kvalifikovanou vychovatelkou, dodělala si na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně doplňkové pedagogické studium.  

Díky tomu sehnala na začátku 80. let práci vychovatelky na Základní škole Evžena Rošického. Ale i tam měla problémy.

„Svými názory a postoji jsem své okolí provokovala. Byla jsem však schopná se okamžitě naučit nové věci. Kvůli práci na mě neměli nic,“ vzpomíná. A tak jí různě znepříjemňovali život.  

Říká, že v době velké protiamerické kampaně například řekla, že více než USA se bojí Rusů.

Za komunistů deformovali, ale naučili

Výuku dětí za komunistického režimu považuje za lámání charakterů. Přesto tehdejší školství ve srovnání s dneškem zcela nezavrhuje. Podle ní sice bylo školství za totality takový „blbákov“, ale děti se alespoň něco naučily.

„Předměty jako například čeština, matematika nebo fyzika, to byla kvalitní výuka. Byla to příprava na nějaké povinnosti, kdežto ta dnešní nevýchova je děs běs,“ srovnává.

Za vinu to dává špatné metodě výuky i horší kvalitě pedagogů oproti minulosti. Dle ní mladí umí dobře pracovat s počítačem. Chybí jim ale základní znalosti.

„Vidím to například při sledování různých soutěží. Když jsem se dívala do učebnic mého vnuka, tak jsem zjistila, že je v nich spousta hloupostí,“ upřesnila.

Poté pracovala jako sestřička v jeslích nebo vychovatelka na bývalém učilišti Zbrojovky.  

V druhé polovině 80. let minulého století se vrátila ke své původní profesi zdravotní sestry. Nastoupila na nově otevřenou LDN v jihlavské nemocnici, s vyhlídkou lepšího platu.

Pak přišel Listopad 89. Tehdy pomáhala jihlavským lidovcům cyklostylovat letáky. Na LDN se však dostala do konfliktu s vrchní sestrou.

Tu, ačkoliv měla dříve být členkou KSČ, na schůzi navrhli jako zástupkyni u Občanského fóra (OF). S tím Těhanová nesouhlasila.

„Liba je komunistka, i když hned odložila knížku. Co má co dělat komunistka v OF? Ona měnila barvy od fialové po červenou a bledou. Pak mi nastaly krušné časy, protože se mi chtěla pomstít,“ pokračuje.

Na LDN se poté rozhodla raději skončit. Jenže v Jihlavě pro ni ve zdravotnictví najednou neměli místo. Připisuje to mstě vrchní sestry.

A tak se rozhodla vzít na dva roky místo nápovědy v Horáckém divadle. Tam se jí moc líbilo. Zmiňuje, že herci potřebovali napovědět poměrně často.  

„Nápověda sedí z boku uvnitř za oponou. Pořád jsem musela sledovat text. Herec, když nevěděl, jak pokračovat, tak se ke mně přesunul,“ vysvětluje.  

Vynikající neurochirurg, na ředitele neměl

Kvůli problémům se sehnáním místa zdravotní sestry v Jihlavě se Miroslava Těhanová ve svých 52 letech odstěhovala do Prahy.

Zde sehnala místo například v prestižní nemocnici Na Homolce a osobně se setkala s pozdějším ředitelem nemocnice Vladimírem Dbalým, který byl nedávno odsouzen na sedm let v kauze manipulace s veřejnými zakázkami.

Jeho příběh zmapoval novinář Radek Kedroň ve své knize Sněžím: Deník bílé mafie. Těhanová si Dbalého pamatuje jako vynikajícího neurochirurga.

„Byl tam jediný, který dělal zákroky u epileptiků, to byla jeho specializace. V tomhle byl opravdu dobrý,“ ocenila.

Domnívá se, že Dbalý udělal chybu, když se ucházel o místo ředitele nemocnice. Ona sama v té době Na Homolce už nepracovala.

„Divila jsem se, co to Vláďu napadlo, dělat ředitele, vždyť na to nemá. Jenže ono mu to tak stouplo do hlavy…,“ dodala.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
20.05.2022 AktualityDokončují komunikaci v Tolstého

Opravy Tolstého ulice v Jihlavě zdárně pokračují. Tato komunikace byla uzavřena od ulice Tyršova po třídu Legionářů od dubna. Ve čtvrtek 12. května byla pro řidiče zprůjezdněna křižovatka ...

Komentáře (0)
19.05.2022 AktualityKraj Vysočina se dohodl s obcemi na memorandu k úložišti radioaktivního odpadu

Kraj Vysočina a obce na Vysočině, na jejichž území by mohlo být hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, se dohodly na společném postupu při jednání o úložišti. Memorandum o spolupráci ...

Komentáře (0)
19.05.2022 AktualityElektřinu na příští rok chce Vysočina nakoupit na burze

Kraj Vysočina bude elektrickou energii a plyn pro sebe a své příspěvkové organizace pro příští rok nakupovat na burze, dosud dodavatele hledala formou veřejné zakázky. Ke změně hejtmanství ...

Komentáře (0)
19.05.2022 AktualityV centru Jihlavy je nový parčík, je první částí obnovy Masarykova náměstí

Lidem v Jihlavě od včerejšího dne oficiálně slouží parčík, který je první částí obnovy Masarykova náměstí. Radnice za stavební práce zaplatila asi 3,4 milionu korun, řekl náměstek ...

Komentáře (2)
19.05.2022 AktualityNa návsi oslaví svátek masa

HODICE (lb) - V sobotu 21. května se v Hodicích koná první ročník Hodického masobraní. Na místní návsi lidé budou moci ochutnat nejrůznější druhy klobás, steaků, salámů a další dobroty. ...

Komentáře (0)
19.05.2022 AktualityPřipravují Žabí den u rybníčků

Po vynucené dvouleté odmlce se koná Žabí den u Hosovských rybníčků. V sobotu 21. května od 12 do 18 hodin nabídne ukázky živých žab a čolků s komentovanými ukázkami ve 13 a 16 hodin. Krátká ...

Komentáře (0)
19.05.2022 AktualityZ chátrající historické synagogy chtějí udělat kulturní centrum

Dvě stovky slavnostně oděných hostů budou muset projít asijskou tržnicí, aby pak odbočili na servisní schodiště a vystoupali do patra. Teprve tam se jim rozevře pohled na noblesní koncertní ...

Komentáře (0)
18.05.2022 AktualityUkradli dřeva za více než 700 tisíc korun. Úřadovali i na Třešťsku

Policie z Vysočiny obvinila trojici cizinců z krádeže dřeva za více než 700.000 korun. Organizátor skupiny skončil ve vazbě. V případě odsouzení jim hrozí až pět let vězení. Dřevo podle ...

Komentáře (0)
18.05.2022 AktualityJihlava pracuje na změně systému parkování, bude platit od jara 2023

Jihlava chce kvůli narůstajícímu počtu aut v ulicích od jara příštího roku změnit systém parkování ve městě tak, aby zvýhodnil rezidenty. Původně měla změna platit už letos, podle ...

Komentáře (0)
18.05.2022 AktualityŘídil pod vlivem amfetaminu

Dne 16. 5. prováděla hlídka mobilního dohledu Celního úřadu pro Kraj Vysočina běžnou kontrolní činnost na dálnici D1 a v rámci pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu zastavila vozidlo ...

Komentáře (0)
18.05.2022 AktualityŘádí v Třešti travič psů? Město nechce šířit poplašnou zprávu

Pejskaře v Třešti obchází už třetím týdnem strach. Začátkem května se totiž v populární skupině na Facebooku nazvané Akce a dění v Třešti a okolí sdružující bezmála 3700 členů ...

Komentáře (0)
18.05.2022 AktualityCena pro jihlavskou zdravotnici

Při příležitosti Mezinárodního dne sester byla poprvé udělena Cena Alice Garrigue Masarykové za přínos českému ošetřovatelství. Stříbrná příčka náleží Jarmile Cmuntové, která ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net