Reklama
Dnes je neděle 03.07.2022     svátek má Radomír

Primátorka K. Koubová končí v krajském zastupitelstvu

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová rezignovala na post krajské zastupitelky. II. foto: archiv JL
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová rezignovala na post krajské zastupitelky. II. foto: archiv JL

14.12.2021 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Obměnu politiků čeká zastupitelstvo Kraje Vysočina. Jednou z nejpřekvapivějších změn je, že rezignovala na svůj post krajské zastupitelky jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).
„Rozhoduji se, jestli budu příští rok vůbec kandidovat do městského zastupitelstva. Od STAN odcházím a chci uvolnit místo pro někoho, kdo je se STAN více spojený,“ sdělila na dotaz JL.
Proč od STAN odchází, nechtěla komentovat. Poznamenala, že si bere čas na rozmyšlenou. Na postu primátorky však chce pokračovat.
„Dokončím volební období,“ potvrdila.
Skutečnost, že město ztratí místo krajského zastupitele dle ní Jihlavu nijak neznevýhodní. Zmínila, že obě samosprávy jsou lépe propojené než v minulosti. Jak uvedla, hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS+STO) je jihlavským zastupitelem.
Koubovou v krajském zastupitelstvu nahradí třebíčský radní Jan Burda (STAN).
V Jihlavě opoziční ANO rezignace primátorky na místo krajské zastupitelky nepřekvapuje. Jeho představitel Radek Popelka by uvítal, pokud by rezignovala i na další své funkce. Tedy i na pozici primátorky města.
„Jihlava pod jejím vedením za poslední tři roky nikam nepokročila. Dělají pouze projekty do šuplíku, které odejdou spolu s paní Koubovou, náměstkem Zemanem a radním Škarkou. Čím dříve odejde, tím zbyde více času na nápravu,“ vysvětlil.
Naopak koaliční jihlavský radní Jaroslav Vymazal (ODS) postoj primátorky chápe. Domnívá se, že neúčast primátorky v krajském zastupitelstvu pozice města na kraji neohrozí.
„Odpracovala si své. Byla na kraji slyšet a prosazovala vždy zájmy města. Blíží se volby a je pravděpodobné, že bude kandidovat za jiný subjekt, než který by na kraji reprezentovala. Jejímu kroku rozumím,“ vyjádřil se.
Rudolf Chloupek (ČSSD) jako primátor Jihlavy zastával také funkci krajského zastupitele. Jak řekl, je škoda, že Karolína Koubová rezignovala na místo krajské zastupitelky.
„Člověk má větší přehled, co se na kraji děje, a je tam lepší návaznost. Má možnost věci ovlivnit, nechat si je vysvětlit,“ upřesnil.
A jaké jsou další změny u STAN na kraji? Lukáš Vlček, který se dostal do Poslanecké sněmovny, rezignoval na post náměstka hejtmana.
„Před volbami jsem se zavázal nekumulovat uvolněné funkce. Nerad dělám věci napůl a ve sněmovně mě teď čeká plno práce,“ uvedl mimo jiné.

 

REAKCE EXZASTUPITELE MIROSLAVA TOMANCE

Na rezignaci Karolíny Koubové v krajském zastupitelstvu reagoval 10. prosince na blogu JL Miroslav Tomanec, bývalý zastupitel za Fórum Jihlava a jedna z jeho hlavních postav. Svůj příspěvek nazval:
 
Podraz na voliče a nezodpovědnost vůči svému městu.

Nic jiného totiž rezignace primátorky není. Post krajského zastupitele horko těžko (o jediný hlas) pro Jihlavu vybojovaný opustit po pouhém roce a přenechat jej Třebíči! V situaci, kdy se dlouhodobě diskutuje o slabém zastoupení krajské metropole. Je velký nesmysl, že to nebude mít vliv – vždyť ubyde hlas!
Primátorka opouští i STAN a důvody nechce uvést. Nechce tedy lhát a vykrucovat se (což jí šlechtí) ale nechce ani přiznat barvu (to už je horší…). Přitom to jak to skutečně je ví každý, kdož se o místní veřejný život zajímá. Karolína Koubová tam prostě nemá vůbec žádnou podporu. Nedokázala obsadit žádnou ze stranických funkcí a o tom, že by snad mohla být lídryní v nadcházejících volbách si může jenom nechat zdát. A být co jen druhá nebo třetí, to se prostě s její samolibostí nijak neslučuje. Pokus vstoupit do nějaké jiné stranické organizace také nevyšel, u STANu to prostě nefunguje tak, jak toho svého času využili někteří od lidovců. Být doma prorokem je tam důležité. Jsou to přece na prvním místě starostové.
Ta nepodpora ostatních přitom není nic překvapivého. Primátorka jenom sklízí trpké ovoce předchozích let. Kdy totiž „své“ lidi, kteří ji podporovali, házela jednoho po druhém přes palubu v dobře skrývaném zájmu starých pardů od politické konkurence, kteří si žádné změny nepřáli. Nejmarkantnější to bylo v městských firmách – letitých neprůhledných a stále bytnějicích strukturách. Přežívající molochy. A tak postupně museli díky ní opustit své posty ve vedení Služeb města, Dopravního podniku, Dukly lidé, kteří se o změny jak bylo před volbami dohodnuté, opravdu snažili. Nadějný plán na restrukturalizaci městských lesů také zůstal jenom na papíře. Ovšem těžko můžete něco nového prosazovat, když vám chybí to primární – podpora “vlastních“ lidí v městské vládě. Takže ten stav dneska je jenom logická odezva.
Ale co dál?

 

REAKCE PRIMÁTORKY KAROLÍNY KOUBOVÉ

Dne 13. prosince na svém sociálním profilu reagovala primátorka Karolína Koubová:
 
Tak to vypadá, že jsem nějak přišla o přístup na svou primátorskou stránku. Zatím se tam žádné nepřístojnosti nedějou, ale kdyby, tak za to nemůžu, řeším navrácení stránky zpět.
Chtěla jsem vám tam napsat, proč jsem odstoupila z krajského zastupitelstva, tak to dám alespoň sem. A když už to píšu z osobního profilu, tak přidávám  song, který mi zní v hlavě asi tak šedesátosmkrát za den, vždy, když se rozhoduju. Ať už ten text psal kdokoli s jakýmkoli záměrem, mám pocit, že mi u toho seděl za zády, zrovna když odcházím z těžkého jednání, při kterém se rozhodujeme mezi blbým a blbějším řešením, protože žádné dobré, natož skvělé, prostě není.
Tohle volební období bylo a stále ještě je extrémně náročné. Hodně politických stran s málo zastupiteli, to je vždycky náročný vstup. Ale chtěli jsme to tak, dávalo to smysl, a já jsem za to moc ráda, protože zastupujeme opravdu celou škálu politických světonázorů, a když chceme cokoli prosadit, musíme se na tom opravdu domluvit. Máme rozdílné názory, takže se dohadujeme, schůzujeme, řešíme různé pohledy na věc, ale nakonec - a na to jsem opravdu pyšná - činíme rozhodnutí, která jsme schopni prosadit. Je to obrovský rozdíl oproti minulému volebnímu období, kdy se na jednání zastupitelstva znovu a znovu vracely body k rozhodnutí, které ale nepřicházelo. Nekonečné diskuse nevedly k tomu, že by se problémy řešily, hromada věcí se prostě odsouvala a odsouvala.
My jsme opak, máloco necháváme viset ve vzduchu. A když říkám, máloco, myslím to tak, že toho řešíme opravdu strašně moc. A když chcete něco udělat dobře, jdete ke kořenům, snažíte se vyřešit ty věci systémově, aby to nastavení opravdu odpovídalo potřebám a aby se neřešil jen následek. Chci řešit příčiny.
Trvá to. Strašně jsme se zasekali na obrovském množství témat.
Měníme úřad, měníme pohled na veřejný prostor, měníme pohled na sociální politiku, měníme způsob spravování mnohého majetku. Vyřešili jsme soudní spor, který vypadal jako naprosto no-go zóna. Měníme způsob komunikace magistrátu i způsob, jak budeme opravovat ty šílený chodníky. Zakládáme nové organizace a ty nefungující likvidujeme.
Trvá to.
A Fórum se od začátku hádá.
Od začátku volebního období hledá Fórum svou vnitřní sounáležitost, hledáme způsob, jak fungovat, a i když už jsme teď myslím dospěli k nějakému konsenzu, tak ty hádky zanechaly hluboké šrámy a deziluzi na nás všech, kteří jsme se toho účastnili. Velkou roli v tom hrál Mirek Tomanec, který má neskutečný dar pojmenovávat témata, která jsou třeba řešit, ale ještě větší dar má ten, že rozhádá celkem jakýkoli kolektiv, do kterého přijde. Šil do nás všech (a do mě nejvíc) tak dlouho, až jsme se prostě rozpadli na součástky. A už zase šije, už zase tlačí - své oblíbence vychvaluje do nebe, své neoblíbené je schopný psychicky zničit.
Myslím, že jsme toho jako téměř duhová koalice zvládli strašně moc, ale v politice není nikdy nic dost dobré. S tím už jsem se srovnala, je to součást té práce. Vždycky, když jsem měla z něčeho radost, tak přišlo od někoho (a dost často to bylo z mého vlastního klubu) - tohle je málo, tohle není dost dobré, tohle je prostě nedostatečné. Jo, beru to, vždycky je co zlepšovat. A vlastně mě baví, že ta práce pořád roste pod rukama, čím víc toho člověk udělá, tím víc je ještě potřeba udělat (protože kdo nic nedělá, nic nezkazí). Ale aby to mohlo fungovat, musí to být prostě dělná kritika, ne zničující. Tohle není o přátelských, ale o profesionálních vztazích, o schopnosti nebýt osobní, ale makat pro město v nějakém režimu.
Věřila jsem, že to Fórum dá, ale lidsky jsme se rozešli. Někteří členové odešli a nechtějí už politiku dělat vůbec, někteří odešli do STANu, někteří k Pirátům.
A já se rozmýšlím, jestli politiku vůbec chci dál dělat. Dávám si stop - time na rozmyšlenou, co s tou vší rozdělanou prací, co s nemocným tělem, které to odneslo, co je pro mě tím smyslem, kvůli kterému jsem do toho vůbec šla. Potřebuju v tom všem vidět smysl. A jestli to má fungovat, potřebuju vidět nadšený a fungující tým, se kterým máme stejné vnitřní nastavení.
Oklikou se tedy dostávám ke krajské politice, která vlastně s výše napsaným až zas tak nesouvisí. Souvisí ale s mým dalším působením, a já už teď vím, že nechci být ve STANu, v dalším volebním období nechci pokračovat s týmem, se kterým nám to tak skřípe. Městský a krajský tým sice není jeden a ten samý, a s krajským si velmi rozumíme, ale nechci a neumím dělat věci napůl, zároveň nechci blokovat personální politiku strany, která mi je blízká.
Moje další politické působení si nechám ještě projít hlavou, ale na kraji potřebují už teď vědět, kdo bude místo Lukáše Vlčka náměstkem. Dala jsem svou pozici k dispozici proto, abych uvolnila místo člověku šikovnému, pracovitému, který bude pro STAN pracovat s nasazením a nadšením. To já nabídnout nemohu. STAN je i nadále stranou, která je mi asi nejbližší, ale stranickou politiku nechám straníkům a já zůstávám dál "nezávislou", kterou jsem vždy byla.  
Rozhodnutia. Radši polámaný ako vetchý.
Rozhodnutia.
Dejte si ten song, je geniální!

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
29.06.2022 AktualityKoalice Žijeme Jihlavou! nominovala na primátora náměstka Zemana

Koalice Žijeme Jihlavou (ŽiJ!) ve čtvrtek oznámila svého lídra do letošních komunálních voleb. Jejich kandidátem na hlavu samosprávy je stávající náměstek primátorky Vít Zeman. „Ucházím ...

Komentáře (0)
17.03.2022 Bez kategorieHyský: Ve volbách neúspěšná ČSSD musí omezit výdaje. Vrchlického neprodá

V tuto chvíli není úvaha nad prodejem sídla ve Vrchlického ulici na pořadu dne, říká předseda okresní organizace ČSSD v Jihlavě Martin Hyský. Historický neúspěch ve volbách znamená ...

Komentáře (0)
24.02.2022 Bez kategorieZastupitel Prchal ukončil členství u Pirátů

Jihlavský zastupitel Vojtěch Prchal ukončil po čtyřech letech své členství v Pirátské straně. Oznámil to minulý týden formou elektronického dopisu místnímu sdružení (MS) Pirátů Jihlavsko. Piráti ...

Komentáře (0)
21.02.2022 Bez kategorieJan Burda (STAN): Podpora sportovní infrastruktury je transparentní

Jihlavskou primátorku, která složila mandát krajské zastupitelky, nahradil třebíčský radní Jan Burda (STAN). Na jaká témata se v krajském zastupitelstvu chcete nejvíce zaměřit? Dlouhodobě ...

Komentáře (0)
16.02.2022 Bez kategoriePrimátorka K. Koubová se rozhodla. Její místo je ve městě a kandidovat bude

Kariéru ve STANu dělat nechci, říká primátorka K. Koubová (Fórum Jihlava), která v prosinci rezignovala na post krajské zastupitelky. V něm byla na kandidátce STANu. Bylo vaše rozhodnutí ...

Komentáře (1)
16.02.2022 Bez kategorieP. Hájek (STAN): Neuvolněným starostou malé vesničky zůstávám

Kraj Vysočina má nového radního Pavla Hájka (STAN). Na starosti má lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Z náhradníka jste se v důsledku rezignace Lukáše ...

Komentáře (0)
01.02.2022 Bez kategoriePokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategorieŠéfka krajského ANO Oborná skončila, novým předsedou je Kukla

Novým předsedou vysočinského ANO je poslanec Martin Kukla. Záda mu bude krýt Jiří Pokorný z Jihlavy. Pro jihlavské ANO to vypadá jako velké vítězství. Poslankyně Monika Oborná už není ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategoriePo Kuchyňovi, který rezignoval, Fórum navrhuje na post radního Antonů

Zastupitel Jiří Antonů (Fórum Jihlava), který na jaře loňského roku nahradil Miroslava Tomance (Fórum Jihlava), jenž rezignoval, je kandidátem na jihlavského radního. Do komunální politiky ...

Komentáře (0)
21.01.2022 Bez kategorieKuchyňa z Fóra po radě rezignoval i na zastupitele

Rozhodnutí Libora Kuchyni (Fórum Jihlava) rezignovat na post radního zkritizovala nejen koalice, ale i jeho stranická kolegyně primátorka Jihlavy Karolína Koubová. „Náš klub nesouhlasí s ...

Komentáře (0)
06.01.2022 Bez kategorieLibor Kuchyňa (Fórum Jihlava) rezignoval na post radního

Jihlavský radní Libor Kuchyňa rezignoval na post radního, v zastupitelstvu však zůstává. Svou rezignaci zaslal 5. ledna na jihlavský magistrát: Vážené kolegyně, vážení kolegové, po ...

Komentáře (1)
15.12.2021 Bez kategorieFabeš je novým náměstkem hejtmana. Vystřídal Vlčka

Hned dva noví krajští zastupitelé složili v polovině prosince 2021 svůj slib na posledním letošním jednání vysočinského zastupitelstva. Konkrétně se jednalo o dva nové zástupce STAN, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net