Reklama
Dnes je neděle 05.12.2021     svátek má Jitka

Cyrilometodějský kalendář: Název, který klame

CYRILOMETODĚJSKÝ KALENDÁŘ 2022 vydal Katolický týdeník.
CYRILOMETODĚJSKÝ KALENDÁŘ 2022 vydal Katolický týdeník.

24.10.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Nejen informace o římskokatolické církvi v ČR, ale především 12 měsíců v roce a 12 významných českých osobností, u nichž uplynulo kulaté jubileum od narození či úmrtí.

Cyrilometodějský kalendář vychází již podvacáté. Po celou dobu jeho existence působí jako editor tohoto sborníku jihlavský rodák Jan Paulas.

V lednu si připomeneme 100 let od úmrtí významného papeže-reformátora Benedikta XV. (vlastním jménem Giacomo della Chiesa). V únoru 1922 se narodil básník a prozaik Jan Skácel. V březnu si připomeneme nedožité jubileum evangelického teologa Josefa Smolíka.

Duben je ve znamení vzpomínky na protestantského teologa a filozofa Jana Milíče Lochmana. V květnu 1922 zemřel katolický teolog a filozof Eugen Kadeřávek. Červen je trošku atypický, protože je zasvěcen vzpomínce na 300 let od úmrtí významného českého stavitele Kryštofa Diezenhofera.

Červenec bude ve znamení sta let od narození katolického kněze a vězně komunistického režimu Antonína Huvara.

V srpnu se vrátíme hluboko do minulosti. Sborník v tomto měsíci totiž vzpomíná na 800. výročí úmrtí zakladatele cisterciáckého kláštera na Velehradě, českého knížete a moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

Září bude ve znamení 50 let od úmrtí evangelického teologa Josefa Bohumila Součka. Říjen bude dosti netradiční. Oslavíme v něm 85. narozeniny stále ještě žijícího českého historika a bývalého velvyslance ve Vatikánu Františka Xavera Halase.

Rovněž listopad bude patřit žijící osobnosti. Tento měsíc připadá na 80. narozeniny legendární české zpěvačky Marty Kubišové, která se stala symbolem boje proti komunistické totalitě.

V prosinci se vrátíme ke kořenům katolické církve. V tomto měsíci uplyne 400 let od biskupa svatého Františka Saleského, který je považován za jednoho z učitelů církve.

Tento v podstatě katolický sborník obsahuje příspěvky mnoha českých i zahraničních autorů. Velká část z nich pochází z Vysočiny. Najdeme v něm také rozhovory se zajímavými lidmi.

V případě zahraničních autorů má skutečně hvězdné obsazení. Obsahuje například povídku Bobule po Alexanderu Solženicynovi druhého neznámějšího vězně sovětského Gulagu Varlama Šalamova.

Povídkami Unést dívku není jen tak nebo Být šťastný se v tomto sborníku prezentuje nositel Nobelovy ceny, turecký spisovatel Orhan Pamuk.

Kdo by neznal italského spisovatele Umberta Eca, který nečekaně zemřel před pěti lety? Od něho si v kalendáři třeba může přečíst jeho prózu Kolik knih jste ještě nečetli?

Z českých jmen je snad nejznámější publicista Karel Kosatík, který se v kalendáři prezentuje úryvkem ze své knihy České okamžiky. Jeho text rozebírá nesouhlas parašutisty Adolfa Opálky s atentátem na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha.

Vysočinské zastoupení

V Cyrilometodějském kalendáři má bohaté zastoupení také Vysočina. A to jak svými autory, tak i tématy.

Přečíst si můžete texty od autora úspěšné knihy o pateru Josefu Toufarovi, Miloše Doležala. Ten se ve sborníku prezentuje hned čtyřmi příspěvky.

Povídka Veselý, Kelin a zázrak popisuje zázračné uzdravení dominikána Jiřího Marii Veselého, kterého léčil ruský emigrant Nikolaj Andrejevič Kelin.

Druhá Doležalova próza nese název Rudá rána a je o příslušníkovi StB Bohumilu Růžičkovi, který se zúčastnil provokace bezpečnosti v Číhošti, jejíž obětí se stal místní farář Josef Toufar.

Rozkymácet lešení naduté důstojnosti je povídka věnovaná Antonínu Bradnovi. V próze Lštění jako vyplouvající naděje píše o splnění svého snu o Vánocích roku 2020.   

Svůj příspěvek ve sborníku zveřejnil z vysočinských literátů také bývalý jihlavský novinář a dnes publicista Aleš Palán. Ten zde má otištěn úryvek ze své nové knihy Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp nazvanou Mág

Prezentuje se tu také Ludmila Klukanová s prózami Dva domy a tři rozsévači světla, která pojednává nejen o významném rodáku z Vysočiny, bývalém českobudějovickém biskupovi Josefu Hlouchovi.

Do sborníku přispěl také syn L. Klukanové, šéfredaktor JL Petr Klukan, svým zamyšlením o pohnutých osudech vsi, ze které pocházel Jan Kubiš.

Kněz a teolog Cyril Vojtěch Kodet pochází z Malého Beranova. V Cyrilometodějském kalendáři je otištěn jeho rozhovor s editorem Janem Paulasem.

Vysočinu reprezentuje také Lucie Tučková prózou nazvanou Na cestu, která pojednává o Petrkovu a jeho nejznámějších obyvatelích bratrech Reynkových.

Z Jihlavska pochází dcera Ivana „Magora“ Jirouse Marta Veselá Jirousová. V Cyrilometodějském kalendáři má otištěné dvě básně. Bolestný růženec a Tenkrát jsem ti řekla.

Publikace je vybavena množstvím fotografií a kreseb. Jejich autory jsou například malíři bratři Reynkovi nebo fotograf Karel Cudlín. Cudlín se zde prezentuje spoustou fotek z ČR i zahraničí, na nichž zachycuje společenské i politické události. Nevyhýbá se ani současným tématům. Ve sborníku totiž zachycuje také dnešní koronavirovou dobu.

Samotný název sborníku může neznalého čtenáře trochu odradit, protože si „jakýsi kalendář s Cyrilem a Metodějem“, nekoupí. Byla by to škoda, jelikož publikace nabízí každoročně známé autory s mnoha zajímavými tématy.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
19.11.2021 KulturaKoncertovat přijedou laureáti klavírní a violoncellové soutěže

Do Jihlavy přijedou o víkendu koncertovat klavíristky, cellistky a cellisté, vítězové cen dvou letošních mezinárodních instrumentálních soutěží, které spolupořádá Filharmonie G. Mahlera ...

Komentáře (0)
19.11.2021 KulturaJiří Poděbradský premiéruje Thomasovu detektivku

Premiéru inscenace Past na osamělého muže uvede v pátek 19. listopadu od 19 hodin v polenském kinosále tamní ochotnický divadelní spolek Jiří Poděbradský. Hned v sobotu večer pak svoji novinku ...

Komentáře (0)
19.11.2021 KulturaDo zákulisí se diváci zítra podívají alespoň přenosem

S ohledem na nepříznivý vývoj pandemické situace se vedení Horáckého divadla rozhodlo změnit avizovaný formát „noci plné zážitků“ při nadcházející sobotní Noci divadel. Zítřejší ...

Komentáře (0)
18.11.2021 KulturaPohybová koprodukční inscenace Swing Heil! na Slovensku boduje

Jak informovalo slovenské Divadlo Pôtoň, získala jeho inscenace Swing Heil!, kterou připravilo společně s Horáckým divadlem Jihlava, nominaci na slovenskou Cenu Akademie divadelních tvůrců ...

Komentáře (0)
17.11.2021 KulturaJak kanibal Čikatilo s Hitlerem vařili v dobronínském kulturáku boršč

Na programu sobotního večera byla v Dobroníně premiéra inscenace Podnebí, kterou pod režijním vedením Vladimíra Altána Mátla nastudoval tamní soubor Zmatkaři. Hlediště se prakticky zaplnilo, ...

Komentáře (0)
16.11.2021 KulturaJeden pozitivní test zhatil program, stacionář od pondělí zdvojnásobil testování

Vývěska s informací o zrušeném programu Setkání s groteskou čekala v pátek odpoledne příchozí na dveřích jihlavského DIODu. Většina diváků, kteří se z okruhu jihlavského Stacionáře ...

Komentáře (0)
14.11.2021 KulturaMalá parta Krausberry zahraje na Malé scéně

Bluesrocková a hardrocková skupina Krausberry vystoupí ve svém komornějším uskupení malá parta 16. listopadu od 20 hodin na Malé scéně DKO Jihlava. Kapelu založil zpěvák Martin Kraus ...

Komentáře (0)
13.11.2021 KulturaJeště do neděle běží festival ve virtuálu

Ještě do neděle pokračuje online Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Počet zhlédnutí filmů jde do tisíců. Dvoutýdenní online pokračování navazuje na území ...

Komentáře (0)
12.11.2021 KulturaPremiéra Zmatkařů zavede publikum mezi Peklo a Nebe

Premiéru nové inscenace Podnebí připravuje dobronínský divadelní soubor Zmatkaři na sobotu 13. listopadu. Hrát se má od 19 hodin v tamním kulturním domě. Zmatkaři tak stanovili už ...

Komentáře (0)
12.11.2021 KulturaJiří Havelka přivezl Očitého svědka

Jednou z jihlavských stop ve fyzické části 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF) byla účast původem jihlavského divadelního scénáristy a režiséra ...

Komentáře (0)
11.11.2021 KulturaV Třebíči vystavuje kameraman Šofr

Tajemné světy Jaromíra Šofra se jmenuje výstava v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči, která tam bude k vidění do 9. ledna příštího roku. Jméno Jaromír Šofr není ...

Komentáře (0)
10.11.2021 KulturaAutorka z Třeště vydává knihu Skleněné ztráty

Mladá autorka Veronika Doskočilová, na-rozená v Jihlavě (*1988), dnes žijící na Třešťsku, vydává knihu Skleněné ztráty. Dílo zavede čtenáře do období 2. světové války a do devadesátých ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net