Reklama
Dnes je neděle 05.12.2021     svátek má Jitka

Protiepidemická opatření veletrh letos bohužel ovlivní

O KNIHY je na brodském veletrhu vždy enormní zájem. Letos musí jeho návštěvníci počítat s respirátory ve vnitřních prostorech a s prokazováním certifikátu o ukončeném očkování, platným negativním testem, nebo dokladem o prodělaném covidu. Ilustrační foto: archiv JL
O KNIHY je na brodském veletrhu vždy enormní zájem. Letos musí jeho návštěvníci počítat s respirátory ve vnitřních prostorech a s prokazováním certifikátu o ukončeném očkování, platným negativním testem, nebo dokladem o prodělaném covidu. Ilustrační foto: archiv JL

15.10.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Loňský rok havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh stopla koronavirová pandemie. Jak ovlivnila jeho letošní ročník? Otázka pro ředitelku této tradiční akce Markétu Hejkalovou.

Musí lidé, kteří dnes a zítra zamíří do Havlíčkova Brodu na Podzimní knižní veletrh, počítat s nutností prokazování očkování na covid-19 či testů… S respirátory? Budou omezené autogramiády, počty návštěvníků při autorských čteních…?

Program veletrhu je možná ještě bohatší než dřív. To souvisí mj. s tím, že část doprovodných programů se přesunula do nové budovy Krajské knihovny Vysočiny, do světlých a vzdušných prostor. Protiepidemická opatření veletrh bohužel ovlivní - vystavovatelé, autoři i návštěvníci by s sebou měli mít buď certifikát o ukončeném očkování, nebo doklad o platném negativním testu, nebo potvrzení o prodělaném covidu.

A ve vnitřních prostorách budeme muset nosit respirátory. Ale to je větší problém pro vystavovatele než pro návštěvníky. Máme dvoudenní vstupenky, návštěvníci mohou z veletrhu odcházet - aby se nadechli čerstvého vzduchu a třeba při tom ochutnali veletržní pivo nebo sklenku vína - a zase se na něj vracet třeba desetkrát za hodinu.

 

Změnil se i počet míst, kde akce našla své zázemí – využijete i prostor nové krajské knihovny, je to tak?

Jak už jsem říkala, některé doprovodné programy se přesunuly do Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle veletrhu, budou se tam konat na schodišti a ve velkém sále.

 

A jak se ke covidu postavili nakladatelé a spisovatelé? Zaznamenala jste spíše nižší zájem účastníků?

Spisovatelé se těší na čtenáře a covid neřešili. Asi dvě nakladatelství ze strachu z nákazy odřekla účast, ale jiné, kteří se hlásili po uzávěrce, jsem tentokrát odmítala já.

Chci, aby bylo možné zachovat větší rozestupy mezi stánky a tím i mezi lidmi. Ale i tak přijede víc než 130 nakladatelů z celé České republiky.

 

Jaké jsou hlavní taháky letošního veletrhu? Proč by se na něj čtenáři měli vypravit?

Hlavně proto, že si mohou koupit - často s výraznými veletržními slevami - jak knihy velkých nakladatelů, tak těch menších, které se ne vždy vyskytují v knihkupectvích.

V programu nechybí známá a oblíbená jména - profesor Martin Hilský prosloví tradiční shakespearovskou přednášku, letos s názvem Shylockův stín, Alena Mornštajnová bude číst ze své nejnovější knihy Listopád, Michael Kocáb z románu Vabank, Irena Obermannová představí nový román Babička, Petr Stančík bude číst ze své nové knihy Pravomil, Eva Tvrdá představí své knihy Třešňovou alejí a Pandořina skříňka.

 

Máte nějaký váš osobní tip, či doporučení, na letošní zajímavou knihu, lákavého autora?

Velmi se těším na knihy dvou autorů, kteří ještě tak slavní nejsou, ale podle mě jsou to jedni z nejlepších současných českých spisovatelů: román Zeptej se ďábla Michala Vrby a Čekání na spoušť Lidmily Kábrtové.

A těším se i na setkání s Rakušanem Andreasem Pittlerem. Česky vyšly zatím dvě jeho historické detektivky (1913: Případ podivné sebevraždy a 1918: Vražda na konci války) a připravují se další.

 

Představíte nám knihu Země skrytých úsměvů, která vznikla loni a do které přispívali autoři, kteří jsou s brodským veletrhem neodmyslitelně spjatí?

Loňský veletrh měl být jubilejní a já jsem ho chtěla oslavit knihou. Poprosila jsem o povídku třicet autorů, kteří na veletrhu v různých letech četli.

Povídek je nakonec 33, jsou žánrově i tematicky velmi pestré, veselé i vážnější, kratší i delší, vzpomínkové a vymyšlené, od autorů různých generací, a čtenář tak díky jedné knize pozná široké spektrum současné české literatury.

Na letošním veletrhu proběhnou dvě autogramiády a také odložený křest knihy - v sobotu v 11 hodin u stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, které jsou hlavním sponzorem veletrhu.

Nejde se nezeptat – jak jste zvládla uplynulý rok? Nejen jako nakladatelka a spisovatelka, ale jako soukromá osoba a „žena od rodiny“.

Asi jako většina lidí těžce, občas jsem propadala chmurám, a když omezení skončila, zjistila jsem, že jsem během lockdownu dost zpohodlněla, nebylo pro mě úplně snadné vrátit se k běžnému aktivnímu životu.

 

Měla jste nějaký recept, jak všechna ta omezení přežít a „nezbláznit se“?

Přestala jsem sledovat zprávy o covidu a snažila jsem se využít lockdownu ke svému prospěchu - hodně jsem psala a podařilo se mi dokončit nový román, který snad příští rok vyjde. A taky jsem chodila na procházky na vzduch.

 

Zaznamenala jste, jaký měl vliv covid na četbu? Četli lidé více?

A co jste četla vy? Objevila jste nějakou novou knihu, nového autora?

Nevím, jestli zavřená knihkupectví zrovna přispívala k tomu, aby lidé hodně četli, v jednom období byly navíc zavřené i knihovny. Já sama jsem loni objevila několik skvělých knih - například rozsáhlý román Neutěšenci anglického autora s japonskými kořeny Kazua Ischigura nebo skvělý román švédsky píšícího Fina Kjella Westö Chiméra 38 - ale ty jsem objevila až po konci lockdownu, kdy se zase mohla otevřít knihkupectví

 

Ač se to nezdá, ale na dveře už klepou Vánoce. Měla byste tip pro čtenáře JL, o jakou knihu by si letos měli napsat Ježíškovi?

Řadu knih jsem už jmenovala, mnoho dalších čtenáři jistě objeví na veletrhu.

Doporučit jenom jednu je opravdu těžké - ale protože Vánoce mají být veselé, tak by pod stromečkem neměla chybět veselá kniha - třeba básničky Jiřího Žáčka nazvané Ufo ufo ufoni.

 

 

----- Představí se 132 vystavovatelů -----

Už 31. Podzimní knižní veletrh se uskuteční dnes a zítra, 15. a 16.10. v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Některé doprovodné programy se budou konat v nové budově Krajské knihovny Vysočiny, která je hned vedle. Vystavovatelů bude 132. Protiepidemická opatření se nevyhnou ani veletrhu - nakladatelé, spisovatelé i návštěvníci by s sebou měli mít buď certifikát o ukončeném očkování, nebo platný negativní test, nebo doklad o prodělaném covidu.

Jak avizuje ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová, Nemocnice Havlíčkův Brod posílila v době konání akce provoz testovacího centra v době veletrhu. Návštěvníci musí počítat s respirátory ve vnitřních prostorách.

Hlavní motto veletrhu zůstává stejné, jaké mělo být loni - Země skrytých úsměvů. Stejně se jmenuje i kniha povídek 30 autorů, která měla být loni vydána k 30. veletrhu. „Ten se nakonec nekonal a kniha ho zastoupila. Na letošním veletrhu proběhne jak odložený křest knihy Země skrytých úsměvů, tak dvě velké autogramiády s účastí mnoha autorů,“ vysvětluje Hejkalová.

Dílčím tématem veletrhu je i Karel Havlíček Borovský a svoboda slova ve 21. století. Před dvěma sty lety se narodil Karel Havlíček Borovský, před sto lety byl založen světový PEN klub a spojnicí obou výročí je právě důležitost svobody slova.

Doprovodný program letošního veletrhu je velmi bohatý. Martin Hilský, Alena Mornštajnová, Petr Stančík, Irena Obermannová, Michael Kocáb, Radka Denemarková, Ivan Kraus, Lidmila Kábrtová, Michal Viewegh či rakouský autor Andreas Pittler... To jen několik nejznámějších jmen. Celý program lze najít na webových stránkách hejkal.cz.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
01.12.2021 AktualityV Pavlově letos ubytovali rekordní počet zvířat

Jen měsíc zbývá do konce letošního roku a v záchranné stanici v Pavlově už vědí, že rok 2021 bude co do počtu přijatých a zachráněných zvířat rekordní. Zatímco v minulých letech ...

Komentáře (0)
01.12.2021 AktualityOmezení adventního času nás moc mrzí

Společně s přítelem a dvěma dcerkami (12 a 2 roky) se Martina Gasmi (37) jako polenská rodačka těšila, jak si ve městě připomene zahájení adventního času, které bylo naplánováno na centrálním ...

Komentáře (0)
01.12.2021 AktualityChystají rozpočet na příští rok a v něm „neviditelné“ investice

Vedení radnice v Brtnici říká jasné ne rozpočtovému provizoriu. Jízdní řád hospodaření na příští rok chce mít schválený v polovině prosince. Podle starostky Miroslavy Švaříčkové ...

Komentáře (0)
30.11.2021 AktualityNa Vysočině už místy vyjíždějí běžkaři, vlekaři zatím sněhová děla nespustili

Na Vysočině už místy zkoušejí projet stopy v prvním sněhu běžkaři, na úpravu tratí technikou je většinou sněhu málo. Provozovatelé sjezdovek, zatím sněhová děla nespouštěli. V úterý ...

Komentáře (0)
30.11.2021 AktualityPrimátorka Jihlavy vyzvala Babiše a Fialu ke zrušení zákazu vánočních trhů

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) vyzvala v otevřeném dopise premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a nově jmenovaného premiéra Petra Fialu (ODS), aby zrušili zákaz adventních ...

Komentáře (4)
30.11.2021 AktualityNa Vysočině je u praktických lékařů o očkování proti covidu-19 zájem

U praktických lékařů na Vysočině je o očkování proti covidu-19 zájem. Termíny mají někde zamluvené do poloviny prosince. Podle informací Kraje Vysočina se do očkování v kraji zapojila ...

Komentáře (0)
30.11.2021 AktualityVánoční les v parku Gustava Mahlera

Tradiční vánoční soutěž O nejhezčí vánoční stromeček, kterou pro děti přináší Jihlavské listy, je opět tady. Po celou dobu adventu se můžete v parku Gustava Mahlera kochat krásně ...

Komentáře (0)
30.11.2021 AktualityRazítko na dopis pro Ježíška dají

Nechat originálním způsobem doručit dopis přímo až do rukou Ježíška, můžete po Polné také v Třešti. Ježíškova pošta tam začne fungovat od 1. prosince. Psaní budou přijímat až ...

Komentáře (0)
29.11.2021 Aktuality V centru Jihlavy je přístupné veřejné kluziště, adventní tržiště zůstalo zavřené

Na Masarykově náměstí v Jihlavě je od první adventní neděle veřejnosti přístupné kluziště s uměle vytvořeným ledem. Kluziště s kapacitou 80 lidí začali bruslaři využívat po ...

Komentáře (0)
29.11.2021 AktualityÚzemí zvažovaná pro úložiště SÚRAO prověří i vrty, o povolení požádá v roce 2023

Horniny v územích, která jsou v Česku zvažovaná pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prověřit také pomocí vrtů do ...

Komentáře (0)
29.11.2021 AktualityNa Vysočině se žije skoro nejlépe

Kraj Vysočina se stal „druhým nejlepším místem pro život“ v České republice. Rozhodl o tom jedenáctý ročník srovnávacího výzkumu, který i letos hodnotil podmínky života v jednotlivých ...

Komentáře (0)
29.11.2021 AktualitySoučasná myslivost je úplně jiná než ta před padesáti lety

Je mu 76 let. I když je už pěknou řádku let na penzi, na Miroslavu Vrzáčkovi z Jihlavy byste poznali jen stěží, protože s jeho aktivním pojetím života by měl problém i mnohý o generaci ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net