Reklama
Dnes je čtvrtek 21.10.2021     svátek má Brigita

Lidi jsou teď na sebe zlí, znělo na Dni seniorů

PŘEDSEDKYNĚ jihlavské organizace spolku Senioři ČR Pavla Radová předává čestné diplomy letošním Zlatým seniorům Vysočiny.  Foto: Jiří Varhaník
PŘEDSEDKYNĚ jihlavské organizace spolku Senioři ČR Pavla Radová předává čestné diplomy letošním Zlatým seniorům Vysočiny. Foto: Jiří Varhaník

10.10.2021 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Jiří Varhaník

 Po roční pauze způsobené koronavirem se mohli senioři z Vysočiny v poslední zářijový den opět naživo sejít ve společenském sále DKO Jihlava, aby oslavili Mezinárodní den seniorů. Ten připadá každoročně na 1. říjen.

Společenské setkání připravila jihlavská městská organizace spolku Senioři ČR v čele s předsedkyní a organizátorkou Pavlou Radovou.    Důsledky a vlivy pandemie byly znát, řada židlí u stolků v sále zůstala tentokrát prázdná.

Účastníci také vyplňovali čestná prohlášení o bezinfekčnosti. „Věřím, že jste všichni oočkovaní, přece jenom je to malinko nějaká jistota,“ obracela se na své generační vrstevníky P. Radová.

Zároveň přítomní zhlédli kandidátku pro volby do výboru městské organizace spolku Senioři ČR (dříve Svaz důchodců). Ty se měly uskutečnit už na jaře, kvůli pandemii ale byly odloženy. Nyní se mohli senioři vyjádřit, vyškrtnout nebo dopsat své kandidáty. 

Jedním z vrcholů programu bylo vyhlášení letošních nositelů čestné ceny Zlatý krajský senior. Za organizování osvětových a vzdělávacích akcí pro seniory ocenění obdrželi jihlavští manželé Marie a Antonín Křoustkovi.

Dalšími oceněnými jsou letos za svoji nezištnou práci pro vrstevníky Ladislav Joukl, Jana Reichertová, Emílie Benešová, Josef Záruba, Věra Bauerová, Karel Toufar, Eva Kubíčková, Eva Loskotová, Jitka Kadlecová, Alena Tichá, Pavla Domesová či Pavla Radová, kterou navrhla humpolecké organizace.

Ocenění obdrželi diplom a kvíz s přírodní tematikou. S neskrývaným překvapením převzal ocenění Zlatý krajský senior také jeden z oficiálních hostů oslavy, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

„Dostal to za pevný a statečný postoj a také za to, že důchodce před rokem podpořil, když začala tady ta covidová aféra. My jsme neměli rukavice ani dezinfekce, a on nám s manažerem Dukly Jihlava Bedřichem Ščerbanem poskytl asi dvacet litrů dezinfekce – tu ještě používáme teď,“ vysvětlila P. Radová.

Setkání se účastnili jako hosté také představitelé Krajského úřadu, náměstek hejtmana Vladimír Novotný a radní pro sociální oblast Jan Tourek. Za město Jihlava pak náměstkové primátorky Martin Laštovička a Petr Ryška a radní Daniel Škarka. 

Ze strany hostů zazněla výzva, aby senioři využívali programy senior pointů v okresních městech Vysočiny a webináře kraje. Na příští léto podle Škarky magistrát připraví s P. Radovou aktivity v projektu Město přátelské seniorům. Z obavy před podzimními koronavirovými omezeními zatím seniorský spolek omezuje aktivity, které vyžadují objednání autobusu předem.

Hosté seniorům při oslavě přáli pevné zdraví, dostatek přátel a možnost styku s rodinami, abychom se ve světě vzájemně podporovali a pomáhali si. Jak ale během večera podotkla Pavla Radová, chybí v realitě seniorské organizaci prostředky na základní běžný provoz, jako je např. papír nebo toner do tiskárny.

Aktivních seniorů také podle ní ubývá. „Stárneme, už jsme nemocní a tak, prostě je nás málo, a tak by napříště úřední hodiny byly jenom první úterý v měsíci, to by tak stačilo,“ avizovala předsedkyně jihlavské organizace spolku Senioři ČR.

Lidé pracující jako dobrovolníci v seniorských organizacích navíc podle ní musí nezřídka čelit i hrubým urážkám od vrstevníků. „Teď jsou lidi hodně na sebe zlí. Je to hrozné to ustát, a vůbec když jsem ženská a poslouchám takové sprosté urážky…,“ posteskla si P. Radová.

Jak vysvětlila, je přitom práce dobrovolníků náročná: „To je téměř osmihodinová pracovní doba - všechno vymýšlet, smlouvy, programy, potom to vyúčtování…“

Senioři přijeli na oslavu např. i z organizací ze Žďáru nad Sázavou nebo z Humpolce. Jak uvedla Radová, pronájem sálu a program oslavy mohly být realizovány díky příspěvku města, další náklady byly hrazeny z členských příspěvků spolku. K poslechu a tanci zahráli duo PoLaus a večer Totoband.

Už odpoledne také byla po prezentacích čtyř nominantek vybrána porotou oficiálních hostů držitelka titulu Babička roku. Tou se stala paní Marie Neugebauerová ze Žďáru nad Sázavou. 

Diskuze k článku

Nový komentář

TEĎ JSOU LIDI NA SEBE HODNĚ ZLÍ
Lidé pracující jako dobrovolníci v seniorských organizacích navíc podle ní musí nezřídka čelit i hrubým urážkám od vrstevníků. „Teď jsou lidi hodně na sebe zlí. Je to hrozné to ustát, a vůbec když jsem ženská a poslouchám takové sprosté urážky…,“ posteskla si P. Radová.
„Teď jsou lidi hodně na sebe zlí.
  1. Zdeněk Gryc říká:
    Pátek, 24. 9. 2021 v 14:20

ANONYM MÁ V POPISU PRÁCE:
„ZLOBU IRONII NENÁVIST !!!“
My problémy neměli, ale vrátili jsme se pro Pákistánce,
říká český horolezec
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/horolezci-pakistan-zachrana-vlcek-macek-nagri.A210915_183928_domaci_albe
Trojici horolezců uvězněných na pákistánské hoře Rakapoši zachránil ve středečních ranních hodinách vrtulník pákistánské armády.
Šéf výpravy Jakub Vlček jen pár hodin poté popsal, co se na hoře dělo a jak nechtěný pobyt v nadmořské výšce 6 900 metrů zvládl on, jeho parťák Petr Macek i Pákistánec Vadžídulláh Nagrí.
Jak jste na tom?
Mám omrzlý malíček na ruce, jsem zesláblý a unavený, zhubl jsem tam 15 kilo.
Kamarád Petr je úplně v pořádku, náš pákistánský parťák Nagrí je na tom hůř,
má omrzlé nohy, navíc trpěl výškovou nemocí a už to s ním bylo fakt špatné.
Teď jste v nemocnici?
Ano, jsme v městečku Gilgit,
absolvujeme tu zdravotní prohlídky, kyslíkovou terapii, měření tlaku a kontrolu všech omrzlin.
Celé noci jsem Nagrího nohy měl u ¬sebe na prsou a v podpaží a zahříval je svým teplem,
aby nepřišel o prsty.
Jakub Vlček

 
  1. blade říká:
    Středa, 22. 9. 2021 v 13:20
Horolezci v Pákistánu nic nedostanou a ještě budou pojišťovně asi vracet.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pojistovna-uniqua-neuhradi-zachranu-horolezcu-v-pakistanu.A210922_123913_domaci_ajez
Zdenál jim to cálne nebo vyhlásí veřejnou sbírku, že.

Kdo je ironik „blade“ ???
1. blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli
maturitu má
a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.

Tak,
že v kostce za komunistů
 pro mne hovno zle.

 
  1. blade říká:
    Středa, 22. 9. 2021 v 13:20
Horolezci v Pákistánu nic nedostanou a ještě budou pojišťovně asi vracet.
Zdenál jim to cálne nebo vyhlásí veřejnou sbírku, že.
---------------------------------------------------------
Zdeněk Gryc říká:
PAVEL MACEK JE OK DOMA
DOBRÝ ČLOVĚK JEŠTĚ ŽIJE

S ANONYMY JE TOIMU NAOPAK !!!

a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Zdeněk | 2021-10-10 23:27:25 | Reagovat
slušnost ´= UMĚT SE POD SVŮJ NÁZOR PODEPSAT
Karel Kolajík
Před 1 hodinou
Nikdy nezapomenu jak jsem se jako dítě setkal s panem Suchým ve Zlíně na besídce 16. ZŠ. Dnes je mi 38 let přátelé, takže fakt je to už nějaký ten pátek.
Zdeněk | 2021-10-10 23:38:01 | Reagovat
Reklama
19.10.2021 AktualityNejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině

V rámci celorepublikové kontrolní akce s názvem ČMELÁK, zaměřené na dodržování zákona o zaměstnanosti a platnost pracovních povolení pro výkon práce cizinců, odhalili celníci nejvíce ...

Komentáře (0)
19.10.2021 AktualityPřeočkování po šesti měsících

Od října se na Vysočině začalo s podáváním třetí dávky očkování proti covidu-19. Týká se všech, kterým uběhlo šest měsíců od dokončeného očkování. Původní časový odstup ...

Komentáře (1)
19.10.2021 AktualityNěkdy dětem cestu i vyšlapáváme, říká ředitelka ZŠ Jungmannova Ivana Málková

Inovativní model výuky vnesla do nového školního roku jihlavská ZŠ Jungmannova. Někdejší „zvláštní škola“ se dnes svým statutem i výukou postupně vyvíjí do modelu běžné „základky“. ...

Komentáře (0)
19.10.2021 AktualityOpravují chodníky. Nejvíce práce mají na Brtnické

V uplynulém týdnu byla zahájena oprava povrchů či dostavba pěti chodníků v Jihlavě. Informovalo o tom město ve své tiskové zprávě. „Na konci Brtnické ulice bude místo neupravené ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityVlekaři na Vysočině chystají novou sezonu, kvůli minulým ztrátám bez novinek

Provozovatelé uměle zasněžovaných lyžařských sjezdovek na Vysočině se už většinou začali chystat na nový provoz. Dělají údržbu, opravy a revize zařízení. Vesměs řekli, že investice ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityNa Vysočině se osvědčují nová centra, kde si lze vzít věci, které jiní vyhodili

Nová sběrná centra, kde si lidé mohou vzít věci, které jiní vyhodili, se na Vysočině osvědčují. Velkou návštěvnost mají takzvaná re-use centra v Jihlavě i Třebíči. Místa, kde ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityO peníze z ministerstva kultury usiluje na Vysočině 13 movitých památek

O peníze z ministerského programu na záchranu movitých kulturních památek se jich bude na Vysočině ucházet 13, doporučil je Národní památkový ústav v Telči. Informaci sdělila za NPÚ v ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityO aréně budou mít jasno v listopadu

S velkým napětím bude vedení města vyhlížet letošní listopad. V uvedeném měsíci se totiž s největší pravděpodobností rozhodne, jestli Jihlava dostane od státu 300 milionů korun na výstavbu ...

Komentáře (2)
17.10.2021 AktualityArnika: Dva z velkých znečišťovatelů jsou z Vysočiny - Kronospan a ACO

Žádné překvapení. Tak se dají nazvat výsledky měření znečišťovatelů, které zveřejnila ekologická neziskovka Arnika. V produkci rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek ...

Komentáře (0)
17.10.2021 AktualityNezavrhovala bych detektivky, bystří důvtip, říká jubilující L. Klukanová

Spisovatelka Ludmila Klukanová slaví 85. narozeniny. Jihlavské listy jí při té příležitosti položily několik otázek. S naší bývalou redaktorkou si tykáme. Jak se vůbec pozná dobrá ...

Komentáře (0)
16.10.2021 AktualityNa fanoušky Bonda si měli v kině posvítit hygienici

Jedna z projekcí nového filmu o Jamesi Bondovi měla mít v uplynulých dnech v jihlavském multikině akční nádech. Podle anonymních zpráv našich čtenářů i diskusních skupin na sociálních ...

Komentáře (1)
16.10.2021 AktualityJedním uchem jsem teď nyní stále na telefonu,říká kominík

Už je to jako roky obehraná písnička. Na Vysočině naplno vypukla letošní topná sezona a kominíci mají v těchto týdnech rázem opět napilno. Ne snad proto, že by si v průběhu roku neuměli ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net