Reklama
Dnes je středa 08.12.2021     svátek má Květoslava

Obchodní centrum Březinky se může stavět

VIZUALIZACE Obchodního centra Březinky, které má nahradit stávající stavební dvůr, v němž dříve sídlila jedna z firem Icomu. Celý dosud uzavřený prostor se dle projektu otevře a bude průchozí na Březinky.  Foto: archiv Artprojekt Jihlava
VIZUALIZACE Obchodního centra Březinky, které má nahradit stávající stavební dvůr, v němž dříve sídlila jedna z firem Icomu. Celý dosud uzavřený prostor se dle projektu otevře a bude průchozí na Březinky. Foto: archiv Artprojekt Jihlava

26.9.2021 Aktuality/Komentáře (4), autor:
Petr Klukan

dy města s investorem) schvalovali jihlavští zastupitelé na konci června. Dvě pro bytovou výstavbu, jednu pro obchodní centrum Březinky (OCB).

Zatímco k prvním dvěma smlouvám firmy Firma Landwealth Cz, která staví Rezidenci Kaskádu v Horním Kosově, respektive společnosti Na Františku II. stavící také v Horním Kosově rodinné domky, nebyly výhrady, nejvíce se diskutovalo o obchodním centru Březinky. Současný čistokrevný brownfield, jak jej nazval projektant OC Březinek, nakonec přece jen zmizí.

K „bytovým smlouvám“ jen upozornil opoziční politik Radek Popelka (ANO), že město bude muset počítat s pravidelnou pětiletou výměnou tzv. tichého asfaltu v oblasti S. K. Neumanna, jinak by zde mohly být překročeny hlukové limity. Už nyní se tu může jezdit jen 40kilometrovou rychlostí, což nebývá podle poznatků JL příliš dodržováno. 

Pokud by město asfalt nevyměňovalo, hrozilo by provést jiná protihluková opatření, kupříkladu výměnu oken v přilehlých domech.

Zastupitelé: Chceme raději byty

Diskuze nabrala na obrátkách až s plánovací smlouvou o OC Březinky. Důvodem byla i skutečnost, že smlouva byla zastupitelům dána „na stůl“ a neobdrželi ji dříve s ostatními materiály. Dle našeho zjištění to bylo proto, že se smlouva do poslední chvíle s městem projednávala.

Jak již JL psaly dříve, záměr jihlavského investora postavit v bývalém areálu stavebního dvoru obchodní centrum přišel v roce 2017.

Firma Property Management Services, za níž stojí podnikatel Jiří Pospíšil, centrum vyprojektovala, ale pak nastaly potíže s městem. To si nejdříve vymyslelo, že chce napojit centrum na brněnskou křižovatku tzv. turbokřižovatkou, aby poté, kdy ji za vlastní peníze investor vyprojektoval, od tohoto kroku ustoupilo. Celkem čtyři roky nebylo město schopno jednoznačně říci, co vlastně chce.

Do toho vstoupil nově zřízený Útvar městského architekta, který opět chtěl něco jiného. Bytový komplex, který by si zde někteří zastupitelé přáli, se tu však podle současného územního plánu stavět nemůže.

V roce 2017 nikdo nepochyboval, že areál na Březinkách vyroste dřív než plánovaný komplex Aventin na okraji města. Opak se však stal pravdou, zatímco Aventin již stojí, OC Březinky teprve v červnu 2021 dospělo do zastupitelstva.

Ani tam se projektu (plánovací smlouvě) nevedlo příliš dobře.

„Osobně bych preferoval bytovou výstavbu,“ vyjádřil se komunistický zastupitel Pavel Šlechtický. Vyslovil i obavy, zda obchodů není na Březinkách již dost. „Nerad bych, aby se naši potomci dožili, aby se v takových obrovských prostorách jednou proháněl vítr a nebudou využity,“ řekl na adresu všech větších obchodních komplexů.

Koaliční pirátka Eva Nováková naznala, že nenašla mnoho důvodů, proč pro smlouvu zvednout ruku. „Je to zásadní území pro další rozvoj města… potřebujeme bytovou výstavbu. Obchodních center je hodně,“ prohlásila s žádostí, že by se to mohlo odložit. 

Náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!) vysvětlil, že se developer ničeho chybného nedopustil. „Investor neporušil zákon ani dohody dané magistrátem, splnil to, co jsme si my sami schválili, a nyní je vystaven určité konfrontaci, že říkáme: ale my teď chceme něco jiného, protože se nám to zdá být lepší,“ řekl.

Zeman nesouhlasil ani s odkladem, „protože ty roky, kdy se to s městem snaží vyřešit, to investora stálo stovky milionů kvůli zdražení materiálu a stavebních prací“

„Na mě argumentace, že investor neporušil zákon, tak bychom mu to měli povolit, je málo. Přece musíme o tom městě přemýšlet komplexně a já si neumím představit, že by tam bylo další obchodní středisko,“ zaujal tvrdé stanovisko opoziční Zdeněk Faltus z ANO. „Nevím, jestli by šlo přepracovat ten projekt, udělat tam třeba malé obchody, jakoby sousedskou zónu s kavárnami. To by se mi tam líbilo,“ dodal.

„To by se nám tak líbilo všem, ale v roce 2017 to bylo připraveno jinak,“ reagovala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

„Není možné, dle mého názoru, aby zastupitelstvo navzdory jím vydaným dokumentem měnilo své potřeby a choutky, co by tam bylo lepší,“ reagoval náměstek Zeman, s tím, že by to nebylo fér. Současný projekt pak označil za dobrý kompromis. 

Snížení poplatku

Druhým tématem rozsáhlé diskuze byl dotaz, proč se investorovi snížil investiční poplatek městu na 50 %. Jak vysvětlila primátorka, jedná se o projekt, který „započal dřív, než jsme do toho vstoupili s našimi zásadami“.

Náměstek Zeman poté zdůraznil, že příspěvek je o 50 % snížen všem investorům, kterým se „v průběhu hry“ změnila pravidla, tedy začali dříve, než město schválilo podmínku investičních příspěvků.

Zástupce investora OC Březinky Jakub Fraj uvedl, že nyní je to „čistokrevný brownfield bez zeleně“. Území bude dle jeho slov zkvalitňováno. „Doplnili jsme zeleň, chodníky, cyklostezky, přechody, dnes se chodí okolo,“ vysvětlil.

Marek Hovorka (za Fórum Jihlava), podotkl, že je vše třeba pohlídat, aby slibované opravdu bylo realizováno: „Co je na papíře, aby to opravdu bylo…“

Architekt a zastupitel Jaroslav Huňáček (ODS) se investora zastal: „Investor je domácí, vynakládá velké prostředky na toto území. Je domácí, chce tady být a neudělá tady žádnou prasárnu; není z Německa, není to žádné sdružení nebo bezejmenní developeři, kterým je to ukradený, co tu bude. Připadne mi, jako že je potřeba spíše ty naše lidi vyhnat z tohoto města, ať tady radši nic nedělají, protože když neumějí stavět byty, ať jdou k šípku.“

V následném hlasování všechny tři smlouvy s investory uspěly. Smlouva s OC Březinky prošla 22 hlasy (1 byl proti a 13 zastupitelů se zdrželo). Stejně tak prošly smlouvy s firmou Landwealth Cz (22 hlasů pro, 14 se zdrželo) a Na Františku II. (22 hlasů pro, 14 se zdrželo).

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Nejvíce se na hluku na S.K.Neumanna  se podílejí zřejmě přespolní auta od Kostelce a Pelhřimova a v nich většinou jen řidič. Na co se stavělo parkoviště P+R?! Kdo v těch osobních autech ve všední dny neustále jezdí sem tam a tam a sem? Přes den je většina lidí od ranních hodin v práci. Někteří se připravují na odpolední, jiní chrní po noční. Nevypadá to, že by to vše byla jen soukromá firemní označená či neoznačená auta. Zbývají důchodci honící se za slevami a Kauf nákupy. Lidem v autě je prostě u zádele, že niči klid i vzduch lidem žijích v bytech u komunikací. Takže jedině přísné emisní zony ve městě, více proklamovat MHD s P+R, více obchvatů to mohou částečně napravit. Lide jsou ale bohužel zvyklí na vlastní mobilní pohodlíčko. Ale když vidím ty čím dál větší kolony aut nejen v Jihlavě, tak se musím smát jak se ten nejchytřejší tvor planety dusí ve vlastních spalinách z PHM většinou kvůli té vlastní pohodlnosti a egu s parníkem na kolečkách. Polovina jízd je dle mého stejně zbytečná.
F. Šimek | 2021-09-26 21:29:09 | Reagovat
BŘEZINKY
„Osobně bych preferoval bytovou výstavbu,“ vyjádřil se komunistický zastupitel Pavel Šlechtický.
----------------------------------------------------------------
Jihlavská sídliště
Královský vršek je umístěn na příjemném a dobře  nasluněném svahu.
Sídliště U Hřbitova je také umístěno  na dobře osluněném svahu.
Jihlavské sídliště U domu zdraví má inverzní od sluníčka odvrácený svah.
Březinky mají mírně inverzní terén.  Výjimku tvoří areál škol,  které tam s ohledem na příznivé klima byly umístěny.
Jediným  optimálním prostorem prostoru Březinek je areál původně městského stavebního podniku.  Umístěn  zde byl podle územního plánu architekta Jiřího Šubrta.
S ohledem na Pánbíčka,  sluníčko,  KSČ  a autora Březinek, by zde byl optimální prostor pro obytnou zástavbu.
Možná by bylo také dobré  vyslechnout hygienika specialistu,  který se zabývá  životním prostředím a ekologií.
Zdeněk | 2021-09-27 13:20:24 | Reagovat
"Pokud by město asfalt nevyměňovalo, hrozilo by provést jiná protihluková opatření, kupříkladu výměnu oken v přilehlých domech."

Samotná protihluková okna nic neřeší, lidi chtějí také větrat nebo mít otevřenou při poříznivém počasí ventilačku. Snad si na radnici nemysleji, že lidé budou mít neustale zabedníno. Když už protihluková okna, tak již rovnou s rekuperací nebo řízeným větráním. NE opět polovičaté řešení jak je v Jihlavě zvykem! 
Použít materiál s extrémně krátkou funkční životností (protihlukový asfalt) je už z principu nesmysl. Je to dobré akorát na obcházení hlukových norem v době výstavby, potom děj se vůle boží. Za mokra je ten údajně bezhlučný asfalt snad ještě hlučnější než běžný asfalt - osobní zkušenost u rodičů (lokalita bytových domů Slunečný vrch-H. Kosov pod konečnou "C")
 
F. Šimek | 2021-09-27 15:35:46 | Reagovat
snížená rychlost, proti hlukové opatření
A co snížit rychlost na 30 km/hod. Pak se ještě více sníží hlučnost. No a když ne o požadovaný limit, tak se ještě více sníží povolená rychlost atd. Nic to nestojí, zastupitelé budou mít klid, nic nebudou muset řešit, policisté budou vybírat pokuty. Ráj na zemi, všechno pro občany.
borecnakonec1 | 2021-09-27 23:26:34 | Reagovat
Reklama
04.12.2021 AktualityJak na skokové zdražení energií

Online kulatý stůl na téma Chování dodavatelů energií a sociální dávky mírnící dopady jejich zdražení se koná 9. 12. od 13 do 16 hodin. Akce se obrací zejména na seniory. Účast je zdarma ...

Komentáře (1)
03.12.2021 AktualityS koncem roku ujasní miliony na halu

Termín rozhodnutí o přidělení dotace z Národní sportovní agentury (NSA) na multifunkční halu v Jihlavě se opět oddálil. Jihlava agenturu požádala o 300 milionů korun. Původně mělo rozhodnutí ...

Komentáře (2)
03.12.2021 AktualityDezinformační příspěvky poslankyně smazala

Na facebookovém profilu vysočinské poslankyně MUDr. Romany Bělohlávkové (KDU-ČSL) se objevily příspěvky zpochybňující očkování proti covidu. Jeden tvrdil, že po očkování zemřel člověk, ...

Komentáře (4)
03.12.2021 AktualityI Mikuláše omezuje pandemie

Už v neděli obsadí ulice měst a obcí Mikuláš se svou družinou. Jenže zatímco v předešlých letech se o ně dalo „zakopnout“ doslova na každém rohu, letos některé děti nejspíš zůstanou ...

Komentáře (0)
03.12.2021 AktualityStarosta Brtník je pro očkování

Starosta Telče Vladimír Brtník má covid! Úřaduje z domu, nemoc mu nedovolí docházet na radnici. V telefonickém rozhovoru upozornil, že jeho řeč může přehlušovat úporný kašel. „Teď ...

Komentáře (1)
02.12.2021 Aktuality Organizátoři na Vysočině ruší kvůli koronaviru mikulášské programy pro děti

Kvůli pandemii koronaviru a platným protiepidemickým opatřením ruší organizátoři na Vysočině tradiční mikulášské akce pro děti. Někde budou aspoň venkovní. Pelhřimovské peklo zůstane ...

Komentáře (1)
02.12.2021 AktualityOd středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E rychlejší trasou

Rychlejší spojení centra města s nákupní a odpočinkovou zónou v ul. Romana Havelky a také s částí města Staré Hory zajistila nová trasa linky E Dopravního podniku města Jihlavy. Nové ...

Komentáře (0)
02.12.2021 AktualityRuší se trhy, ale i plesy a večírky

Kvůli nepříznivému vývoji pandemie koronaviru platí od posledního listopadového pátku nová vlna vládních restrikcí. Omezení neomezuje v činnosti jen obyvatele, ale také obce nebo školy. ...

Komentáře (0)
02.12.2021 AktualityV Tolstého si stěžovali na festivalový stan

Něco výjimečného na celoevropské, popřípadě celosvětové úrovni. V tomto pohledu na Mezinárodní festival dokumentárních filmů (MFDF) se shodují téměř všichni jihlavští zastupitelé. ...

Komentáře (1)
02.12.2021 AktualityOhňostroj? Snad na Nový rok

Potřetí v řadě se lidé v Polné na ohňostroj, který bývá letitou tradicí k zahájení adventního času, o víkendu těšili marně. Radnice kvůli vládním restrikcím souvisejících s ...

Komentáře (0)
01.12.2021 AktualityNa Vysočině se denně dělá až 3500 testů na covid-19

Na Vysočině se denně dělá až 3500 testů na covid-19, kapacita laboratoří i odborného personálu je na maximu, vzorky musejí zpracovávat i laboratoře v Ostravě a zřejmě se budou vozit i ...

Komentáře (0)
01.12.2021 AktualityKraj Vysočina má v plánu zvýšit příští rok výdaje o 14 procent na 16 miliard Kč

Kraj Vysočina počítá v příštím roce s výdaji skoro za 16 miliard korun, v porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek to je o 14 procent vyšší částka. Velké investice se budou ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net