Reklama
Dnes je neděle 28.11.2021     svátek má René

Babišovu návštěvu nijak nepropagovali

PŘEDSEDA hnutí ANO Andrej Babiš se zdraví s příznivkyní, které právě podepsal knihu.
PŘEDSEDA hnutí ANO Andrej Babiš se zdraví s příznivkyní, které právě podepsal knihu.

16.9.2021 Aktuality/Komentáře (7), autor:
Petr Klukan

Dosti nečekaně se v Jihlavě ve čtvrtek 9. září objevil český premiér Andrej Babiš (ANO). Pozvánku na jeho návštěvu uveřejnilo jihlavské ANO pouze na svém Facebooku. Propagovali ji jako autogramiádu Babišovy nové knihy „Tady se říká pravda!“

Jiná veřejná propagace návštěvy premiéra na Masarykově náměstí nebyla. Většina obyvatel krajského města tak o návštěvě nevěděla.

Redaktorovi JL přítomnému na akci oslovení občané sdělili, že šli náhodou kolem.

„Osobně nevím, proč byla zvolena jen tato forma propagace. Vše, jako vždy, řešila centrála hnutí,“ povzdechl si předseda jihlavského ANO zastupitel Zdeněk Faltus.

Podle jihlavského zastupitele Radka Popelky (ANO) se jednalo o Babišovu návštěvu Vysočiny, která byla převážně pracovní, při níž plnil úkoly z pozice předsedy vlády.

„Co se týče volební kampaně, tak ta je řízena centrálně. Jen tak lze zajistit požadavek zákona na finanční limit,“ vysvětlil.

Jihlavské ANO je s celostátním vedením ve sporu. Důvodem jsou zásadní změny na vysočinské kandidátce ANO, které prosadil celostátní výbor hnutí.

Při nich například nominovanou jedničku na Vysočině Martina Kuklu nahradili bývalým generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

Na kandidátce odsunuli také na druhé místo nominovaného Zdeňka Faltuse. Toho nahradili krajskou předsedkyní ANO  a současnou poslankyní Monikou Obornou, která původně nechtěla kandidovat.

Jihlavská organizace proto požaduje, aby Oborná odstoupila z pozice na kandidátce a rezignovala na funkci krajské předsedkyně. Jednat o ní by měli v tomto měsíci. Popelka potvrdil, že požadavek na její odstoupení stále trvá.

Nastínil, že důvodů je proto několik. Dle něho členská základna hnutí již delší dobu volá k návratu ke kořenům. Chtějí, aby ANO bylo středopravicovým hnutím, které respektuje a hájí zájmy většiny.

„Pokud je dnes v čele krajské organizace předsedkyně, která tyto principy nevyznává, je logické prosadit její odvolání,“ dodal.

 

Aktivisté předvolební kampaň předsedy ANO nenarušili, jen připomněli jeho hříchy

Čtvrteční odpoledne patřilo na náměstí různým volnočasovým aktivitám. Prezentovaly se zde spolky včetně DDM a lákaly děti do svých kroužků. Když někteří aktéři zjistili, že se na náměstí objevila dodávka předvolebně pomalovaná Andrejem Babišem, která bude rozdávat zmrzlinu, neskrývali rozhořčení.

„To tady snad sbalíme a půjdeme pryč,“ řekl jeden z nich, který si nepřál být jmenován. Jak dodal, nelíbí se mu, že akci desítek spolků premiér využije k předvolební propagaci.

Dodávka však stála na náměstí vlevo od morového sloupu, volnočasové aktivity se odehrávaly převážně vpravo směrem k radnici.

O konání předvolební kampaně hnutí ANO měl na náměstí povědomí jen málokdo. Když se kolem půl páté otevřel stánek se zmrzlinou, v němž si bylo možno vzít i premiérovu knihu, stálo před ním již sedmero aktivistů v maskách a s transparenty.

Na náměstí byl v tu dobu již zvýšený počet městských strážníků, uniformovaných policistů i těch v civilu. Kromě nich také ochranka premiéra, která mapovala náměstí a koordinovala pohyb hlídkujících.

Zaměřila se i na aktivisty. „Nesmí blokovat přístup,“ rozdával jeden z nich příkazy. „Kdyby neuposlechli, první výzva, druhá výzva…“ uděloval pokyny.

S aktivisty však problém nebyl, stáli vedle fronty na zmrzlinu tak, aby byli viditelní, ale nepřekáželi lidem, kteří chtěli zdarma zmrzlinu nebo knihu.

Těsně po tři čtvrtě na pět, necelé čtyři minuty před premiérem, dorazil další „vládní“ automobil. „Klára je tu,“ okomentoval to jeden z členů týmu. Paní Klára dovezla stánek, který s pomocí dalších během minuty roztáhla. Devět minut před pátou dorazil premiér a předseda hnutí ANO. Šel okamžitě k lidem, kterým začal knihu podepisovat.

Když se podařilo umístit do stánku stůl a židli, přesunul se tam. Podepisoval knihu, s lidmi se fotil, ale k žádné diskusi nedošlo. Jen od lidí přijímal komplimenty nebo poděkování.

Hlídkující policisté byli bez práce, aktivisté se spokojili s tichou demonstrací, se kterou se, když řady čekajících lidí pro podpis prořídly, přesunuli blíž ke stánku, aby je viděl i premiér.

Jen jeden z procházejících občanů na premiéra vykřikl řečnickou otázku, zda se podepisuje jako Bureš (jeho krycí jméno ve svazcích StB – pozn. red.), nebo Babiš. Pak si ho vyfotil a odešel.

Redaktor JL oslovil desítku lidí, kteří odcházeli z autogramiády premiéra, jak se o akci dozvěděli.

Většinou odpovídali, že náhodně šli po náměstí a viděli srocení lidí. Jedna žena ve středním věku řekla, že jí to sdělila kolegyně v práci a jeden mladík to zjistil z Facebooku.

Předvolební akci ve stánku vypomáhali loajální premiérovi příznivci – Babišem dosazená jednička na Vysočině Drahoslav Ryba a premiérem přemluvená k další kandidatuře Monika Oborná a bývalý náměstek hejtmana Martin Kukla. Odsunutý předseda jihlavské ANO Zdeněk Faltus (z 2. místa na 6.) se na mítinku jen kratičce mihl jako občan.

Když se před stánkem v šest hodin vylidnilo, Babiš v doprovodu ochranky nasedl do připraveného auta a odjel.    

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
25.11.2021 AktualityŘešili spojení Žďáru s Prahou a Brnem

Téma rychlíkového spojení Praha – Havlíčkův Brod – Brno se dostalo na jednání krajských zastupitelů. Na toto spojení vypsal stát tendr zhruba za šest miliard korun. Provoz rychlíků ...

Komentáře (0)
24.11.2021 AktualityŘeditelé nemocnic na Vysočině jsou pro povinné očkování zdravotníků

Oslovení zástupci nemocnic na Vysočině podporují povinné očkování zdravotníků proti covidu-19. Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev by povinnost očkovat se rozšířil na všechny obyvatele, ...

Komentáře (1)
24.11.2021 AktualityJihlava začne koncem roku opravovat měšťanský dům na náměstí, i pro kulturu

Město Jihlava koncem roku začne s rekonstrukcí měšťanského domu na Masarykově náměstí. Zakázku za víc než 80 milionů korun od něj dostala firma Pozemní stavby Jihlava. Po dokončení obnovy ...

Komentáře (0)
24.11.2021 AktualityVánoční putování bude lákat na procházku krajským městem

Vánoce budou v Jihlavě letos opět ve znamení putování. Od pondělí 29. listopadu do 6. ledna 2022 si všichni poutníci budou moci opět projít deset nazdobených vánočních stanovišť po celém ...

Komentáře (0)
24.11.2021 AktualityMiliarda byla pro krajské dopravce v rámci VDV je málo

Téměř 1,1 miliardy korun Kraj Vysočina dotuje každý rok dopravce zapojené do integrovaného systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV). Ale letos ani to nestačí. Krajští zastupitelé jednomyslně ...

Komentáře (0)
24.11.2021 AktualityVymění sloupy pamatující kult osobnosti

Co se stalo v roce 1953? Zemřeli dva komunističtí diktátoři J. V. Stalin a Klement Gottwald… a byly také postavené trakční sloupy v Brtnické ulici v Jihlavě. Město nejprve uvolnilo peníze ...

Komentáře (0)
24.11.2021 AktualityPalačinkář: Asi jedna z posledních akcí...

Měla navodit tu správnou vánoční náladu před blížícím se adventem. Jenže radní v Třešti se i kvůli vysokému počtu pozitivně testovaných na zdejší základní škole rozhodli od minulého ...

Komentáře (0)
23.11.2021 AktualityNemocnice Jihlava kvůli covidu-19 úplně zastaví neakutní operace

Nemocnice Jihlava kvůli sílící pandemii covidu-19 úplně zastaví neakutní operace. Pro nakažené otevřela neurologickou a interní jednotku intenzivní péče (JIP). Informaci řekla mluvčí ...

Komentáře (0)
23.11.2021 AktualityVysočina bude detailně měřit benzoapyren v ovzduší

Kraje Jihomoravský a Vysočina začnou příští rok v lednu detailně měřit na desítkách míst obsah aromatických uhlovodíků v ovzduší. Jde především o rakovinotvorný benzoapyren. Cílem ...

Komentáře (1)
23.11.2021 AktualityDarovali jídlo potřebným

Ve 22 obchodech na Vysočině darovali v sobotu 20.11. zákazníci trvanlivé jídlo a další zboží pro potřebné. Podzimní kolo sbírky potravin pořádala v krajích Česká federace potravinových ...

Komentáře (1)
23.11.2021 AktualityPodzimní koronavirová vlna začíná brzdit taky výuku ve školách na Jihlavsku

Aktuální vlna pandemie koronaviru ovlivňuje chod základních a mateřských škol na Jihlavsku. V Třešti si torzo kantorů suplujících za kolegy v karanténě sahá momentálně na dno svých fyzických ...

Komentáře (0)
23.11.2021 AktualityVyšla Červená kniha květeny Vysočiny. Předkládá stovky ohrožených rostlin

Vysočinský knižní trh obohatila více než pětisetstránková publikace Červená kniha květeny Vysočiny. Vydala ji v letošním roce pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net