Reklama
Dnes je sobota 18.09.2021     svátek má Kryštof

Srovnání života předků s našimi dnešními starostmi dává nadhled k nezaplacení


26.7.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

 

Na pult jihlavského knihkupectví Otava dorazila v omezeném nákladu prvotina jihlavského autora Libora Kučery Obrazy svázané pavučinou. Kniha je jeho ohlédnutím za léty pátrání po osudech svého rodu.

 

Nejzajímavější a nejpodstatnější informace o každodenním životě svých (i obecně našich) předků, po nichž dvanáct let usilovně pátral v archivech, muzeích a knihovnách, shrnul do podoby relativně útlé knížky jihlavský autor Libor Kučera (* 1964).

Jeho prvotina nazvaná Obrazy svázané pavučinou ale není žádným strohým genealogickým výčtem či návodem. Objevené a z několika zdrojů ověřené reálie a skutečnosti totiž propojil jednoduchými fiktivními příběhy. Vznikla tak knížka patnácti povídek, z nichž každá je obrazem jiné doby, prostředí a místa. 

Autor, povoláním obchodní referent v jihlavské strojírenské firmě a v soukromí milovník přírody, hudby a anglicky psané literatury, vydal knihu vlastním nákladem. Tiskla se v jihlavském Jiprintu.  Obálka vrací čtenáře do doby minulých staletí kresbou venkovské chalupy podle Jaroslava Malečka.

 

Roky v archivech

Cesta k výsledné formě povídek, která se dostává do rukou čtenáři, ovšem vedla přes klasické genealogické pátrání a bádání.

„Kromě matričních zápisů o narození, úmrtí a sňatku či smluv o prodeji nemovitostí jsem např. dlouho objevoval logiku v měsíčních zápisech o pohybech vojáků uvnitř rakouské armády,“ popisuje Kučera.

Pročetl také různá předvolání k zemskému soudu do Prahy, císařské patenty přikazující různé odvody a poplatky, otázky při přezkoušení snoubenců i malebně psané staré kroniky.

„Nahlédl jsem do zajímavých osudů vykukujících z pozůstalostních řízení, policejních přihlášek, hlášení o postrku, dění na vsi zjevného z obecních účtů. Našel jsem krásně zdobené výuční či mistrovské listy vystavené řemeslnými cechy, známky a poznámky mých předků na školních vysvědčeních a mnoho jiných zašedlých dokumentů,“ pokračuje autor knihy.   

Samotná kniha nás provede několika stoletími. V šestnáctém zavítáme do Větrného Jeníkova, v následujícím do Polné a do Veverské Bítýšky, v 18. století pak přes Buřenice, Pohled, Borovský potok, Poříčko či Komín do Kalhova.

Další povídky zavedou čtenáře do reality 19. století a do České Bělé, Vítovic, Vážan, znovu do Větrného Jeníkova, Mirotic, Herálce či Adamova. 

Při této pomyslné cestě potkáme hrdiny nejrůznějších profesí. Objeví se mezi nimi sládek, mlynář, sklář, kloboučník, soukeník, valchář, ale i hrobník, tkadlec, kovář, revírní, učitel, tesař, zedník, krejčí, punčochář, řezník a jirchář. Samozřejmě nebude chybět nejčastější povolání našich předků – rolník.

Navštívíme s nimi trhy, poutě a posvícení, vstoupíme do kláštera, na zámek či mezi Židy. Zažijeme morové doby i hladomory, svatby i války, zemědělské práce, dožínky nebo třeba číslování domů.

 

Čtrnáct generací

Nejstarší předek, jehož jméno L. Kučera v rámci své rodiny dohledal, se narodil kolem roku 1560 a od autora je vzdálen 14 generací.

„Ale to je výjimečný případ. Snad spíš bohudík než bohužel. Pokud by se totiž dochovaly doklady umožňující dohledat všechny předky 14 generací zpět, byl by celkový počet nalezených předků 32.766. A to už není práce na jeden život. O smysluplnosti ani nemluvím,“ usmívá se badatel. Pokud jde o rozsah bádání, doporučuje spokojit se s návratem do dob napoleonských, případně josefínských.

„Matriční zápisy z 19. století obsahují informace o rodičích, o číslech domů, často jmenné rejstříky, takže relativně rychle a hlavně    prokazatelně   najdete správnou osobu. Navíc v archivech je dost dalších doplňujících materiálů z té doby,“ konstatuje Kučera po vlastních zkušenostech.

Dohledat prokazatelně toho pravého předka v nejstarších matrikách už podle něho vyžaduje projít úplně všechny zápisy z místa, a často i z širokého okolí. Je třeba porovnávat kmotry, všechny páry shodných křestních jmen (protože „příjmení“ mohl jeden člověk za život vystřídat i několik) apod.

„K tomu počet předků s každou generací narůstá. Takže posun o dvě generace v první polovině 18. století může znamenat klidně stokrát víc práce než posun o dvě generace v 19. století. A se vzdálenými předky stejně nemáme tolik společného jako s těmi časově bližšími,“ uvažuje Kučera.

 

Rod Mikoláše Alše

Pokud jde o vlastní rodinu, dohledal autor, že jeho babička a děda, kteří přišli do Jihlavy každý odjinud, měli společného předka, anebo že má společné předky s Mikolášem Alšem.

„Těší mě nalezení předci, jejichž rod žije ve stejném statku již 400 let, nebo rody, kde se stejné řemeslo dědí po mnoho generací. Ale našel jsem i zcela stejné osudy mužů čtyř generací za sebou, dané zjevně jejich děděnými vlastnostmi. Zaznamenal jsem dnes neexistující příjmení a obce. Různé žertovné zápisy o nemanželských otcích či vtipné nekrology,“ dodává L. Kučera.

Při bádání ho ale nadchly i věci, na které narazí každý genealog: velká podrobnost katastrálních map z roku 1838, nebo soupis téměř veškerého daněného majetku a téměř všech lidí žijících u nás v polovině 17. století. „Když vezmu, jak málo dat se dochovalo z novějších dob, tak to jsou takové malé zázraky,“ uvažuje. 

Knížku povídek inspirovanou historií vlastního rodu si podle svých slov vydal pro radost. Použil v ní většinu zjištěných zajímavostí. Faktické vydání všech informací by ovšem podle něho vydalo na tlustou knihu, ve které by se spousta informací opakovala či jen nepatrně lišila.

„Proto jsem z té spousty nalezených předků vybral patnáct zástupců, kteří dohromady pokrývají celé spektrum osudů, profesí, období a prostředí. U těch jsem se pokusil, s důsledností mně vlastní, zjistit maximum podrobností,“ popisuje.

Jak sám autor vnímá, propojením reálných informací fiktivním dějem do tvaru povídek trochu zlehčil vlastní badatelské úsilí. „Jeden detail (třeba pět slov ve větě), kvůli kterému jsem třeba padesát hodin hledal v archivních materiálech, tak může čtenář považovat za vymyšlený doplněk,“ připouští.

Jak ale doufá, přiblíží zvolenou formou každodennost našich předků dnešnímu čtenáři srozumitelněji, přestože atmosféru podpořil staršími výrazy a odpovídajícím slohem.

Pro věcnou přehlednost ale na předsádce nechybí zjednodušený rodový vývod, kde jsou graficky znázorněny příbuzenské vztahy mezi hrdiny všech povídek.

 

Bádání je droga

„Knížku jsem psal pro děti a příbuzné, ale zjistil jsem, že může zaujmout i jiné čtenáře,“ konstatuje Libor Kučera při ohlédnutí za svou prací.

Jemu samotnému přineslo genealogické bádání další cíle pro cestování. Zjištěné podrobnosti o životech lidí v minulosti mu umožnily srovnání s našimi současnými životy a starostmi. „Takový nadhled je k nezaplacení.    Stejně jako lekce pokory, když jsem se musel smířit s tím, že něco se prostě dohledat nedá,“ uzavírá autor na konci své práce.

Některými z vyhledaných informací navíc Libor Kučera přispěl do několika publikací o regionální historii. A samotné bádání, kdy hledal třeba jediné jméno na stovkách stránek matrik a poté šel po nalezené stopě jako ohař, popisuje doslova jako adrenalinový zážitek či drogu.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
15.09.2021 AktualityStudenti jihlavské vysoké školy budou moci být při výuce bez respirátorů

Vysoká škola polytechnická Jihlava, jediná veřejná vysoká škola na Vysočině, zatím předpokládá, že její nový akademický rok začne 27. září jen s částečnými omezeními kvůli koronaviru. ...

Komentáře (2)
15.09.2021 AktualityLetová část cvičení Ample Strike v pátek končí

Letová část mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike končí v pátek. Od jejího zahájení 6. září do včerejška vojáci nalétali přes 300 hodin a předsunutí návodčí, kteří ...

Komentáře (0)
15.09.2021 AktualityLidé bez domova využili jihlavské nabídky nechat se očkovat proti covidu

Celkem 26 lidí z azylových domů a bezdomovců naočkovali vakcínou Johnson & Johnson proti covidu zdravotníci ze společnosti Nonstopmedic. Dělo se tak minulé úterý v azylovém domě v Čajkovského ...

Komentáře (0)
15.09.2021 AktualityBranný závod seniorů kolem Heulosu připomínal zápolení našich olympioniků

V sobotu 4. září uspořádal spolek Nebojte se policie již osmý ročník Branného závodu jihlavských seniorů, který v mnohém připomínal zápolení našich olympioniků. Počáteční obavy ...

Komentáře (0)
14.09.2021 AktualityŽně na Vysočině skončily o týden později než vloni

Zemědělci na Vysočině v minulých dnech posekali poslední pole s obilovinami. Z hektaru odvezli průměrně 6,07 tuny obilí, v porovnání s loňskou sklizní měli výnos nižší o 700 kilogramů. ...

Komentáře (0)
14.09.2021 AktualityZ asi 140 tisíc testů provedených ve školách na Vysočině bylo 65 pozitivních

Při zářijovém testování na covid-19 mělo na školách na Vysočině 65 lidí pozitivní antigenní test. Provedeno bylo přes 140.000 testů. Následné karantény zasáhly jen menší kolektivy, ...

Komentáře (0)
14.09.2021 AktualityVysočina za první pololetí: více lidí zemřelo než se narodilo

Vysočina ztratila v první polovině roku 476 obyvatel. V tomto roce s pokračující koronavirovou epidemií víc lidí zemřelo, než bylo narozených dětí. V porovnání se stejným loňským obdobím ...

Komentáře (0)
14.09.2021 AktualityReferendum: Peníze, nebo půda?

Jednorázovou osmimilionovou injekci do obecního rozpočtu, další statisíce každoročně na činnost dobrovolným hasičům a sportovcům ve Velkém Beranově a k tomu ještě příslib vytvoření ...

Komentáře (1)
14.09.2021 AktualityHasiči museli hned dvakrát vyjet k požáru elektroodpadu v Jihlavě

Hned dvakrát musela jednotka Sboru dobrovolných hasičů z Bedřichova zasahovat v průběhu víkendu u požárů v areálu firmy zpracovávající elektroodpad v Hruškových Dvorech, které jsou místní ...

Komentáře (0)
14.09.2021 AktualitySvatá Ludmila je symbolem naší státnosti

Svatá Ludmila, česká kněžna a babička knížete svatého Václava, je nejstarší českou světicí. Bývá vyobrazována se šálem, který je atributem jejího zavraždění. Více se o ní dozvíme ...

Komentáře (0)
13.09.2021 AktualityNa Vysočině přibylo za týden 93 nakažených

Na Vysočině přibylo v posledních sedmi dnech 93 lidí s covidem-19, v porovnání s předchozím týdnem dvojnásobný počet. V kraji jde o nejvyšší týdenní přírůstek od začátku června. ...

Komentáře (0)
13.09.2021 AktualityRevitalizace Masarykova náměstí začne sázením stromů

Na jaře příštího roku začne první etapa výsadby stromové skupiny v rámci Revitalizace Masarykova náměstí. První ze tří obytných „pokojíčků“ vytvoří nové místo, které přinese ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net