Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Stanovisko iniciátorů petice za zachování staré tělocvičny a školy ve Stonařově

DŘEVĚNÝ „barák“ nad Stonařovem. Původně německý objekt byl v důsledku zájmu školy a místního Sokola po válce přizpůsoben novému využití, byl udržován a na místě dodnes zůstal. V pozadí vlevo střecha budovy staré školy. Momentálně probíhá jednání o případném zapamátnění areálu.  Foto: Jiří Varhaník
DŘEVĚNÝ „barák“ nad Stonařovem. Původně německý objekt byl v důsledku zájmu školy a místního Sokola po válce přizpůsoben novému využití, byl udržován a na místě dodnes zůstal. V pozadí vlevo střecha budovy staré školy. Momentálně probíhá jednání o případném zapamátnění areálu.  Foto: Jiří Varhaník

Jsme pro zachování budov staré měšťanské školy a dřevěné tělocvičny. Stará škola s bývalou tělocvičnou je důležitou památkou obce a naší minulosti. Chtěli bychom ji zachovat pro nás i pro ostatní.

Původně česká obecná a později i měšťanská menšinová škola byla postavená v letech 1924 - 1925. Úvodní projekt vypracovalo Ministerstvo veřejných prací v Praze, dopracováním projektu a realizací byl pověřen třebíčský stavitel Jaroslav Herzán.

V reprezentativní budově na velkém pozemku nad potokem, který účelu poskytla obec, se vyučovalo česky a sloužila dětem nejen ze Stonařova. V roce 1939 ji po nátlaku zabrali němečtí obyvatelé, kteří vlastní měšťanku neměli a využili ji jako svou školu.

Zatímco v roce 1938 byly při mobilizaci ve škole ubytováni českoslovenští vojáci dělostřeleckého pluku, za války to byli vojáci němečtí a po válce sovětští, kteří se vraceli domů. Závěrem války sloužila zpustlá budova jako lazaret nebo jako přechodné ubytování maďarských vystěhovalců z rumunského Banátu.

Společně s poválečnými opravami došlo v roce 1947 nebo 1948 k úpravě dřevěného baráku na vytouženou tělocvičnu. Obec zakoupila barák od státu 20. 5. 1949 za 80.907 Kčs. Návrh na přístavbu tělocvičny a kabinetů byl vypracován již ve 20. letech, ale z finančních důvodů nebyl realizován.

Typový barák

Historie české školy ve Stonařově je včetně otřesných válečných zkušeností detailně popsána ve školní kronice. Budova školy sloužila svému účelu až do začátku 90. let a dodnes se dochovala v téměř původním stavu odpovídajícímu vysokému prvorepublikovému stavebnímu standardu.

Dřevěný barák byl postavený jako ubytovna zemědělské služby německého žákovského spolku - Hitlerjugend Landdienst na podzim roku 1940. Budova stojí na exponovaném místě těsně nad zaniklou středověkou tvrzí.

Barák je stavbou víceméně typovou, obdobných staveb vznikalo od poloviny 30. let zejména v Německu a Rakousku, ale později i na území Československa, Polska a dalších zemí poměrně hodně.

V našem prostředí se jedná o netypickou architekturu, patrně odlišnou od zdejších tradic a o to výraznější. Zemědělskou službou byli povinováni obvykle chlapci mezi 14 a 16 rokem, jejich vedoucím bylo kolem 18 let a ve Stonařově strávili obvykle jeden celý rok. Chlapci sloužili jako pacholci u německých sedláků a rolníků.

Dívčí obdobu této služby, děvečky do domácnosti, zajišťoval tábor říšské služby - Reichsarbeitsdienst, který stál na opačné straně obce. Pomáhali svým krajanům a učili se přitom hospodařit.

Tak tomu bylo v rámci jihlavského jazykového ostrova i v nedalekém Čížově, Vílanci, ale i Hosově, Vysoké či Měříně. Jednalo se o organizovanou obdobu i dříve běžných cest na výpomoc a na vyučenou.

Rozpačitou a nelehkou situaci německých starousedlíků i navštěvujících mladistvých ukazuje svědectví vedoucí dívčího tábora z roku 1940, která popisuje jejich zdrženlivé přijetí, ale i zkušenost prvního vedoucího chlapců, který byl krátce po založení tábora zdrcen zmrzačením svých rodičů při náletu a smrtí bratra na frontě.

Poválečná adaptace

Po válce sloužily oba tábory k soustředění a internaci německých starousedlíků před jejich následným odsunem. Zatímco naprostá většina táborových budov, které po válce propadly státu, byla rozebrána, přemístěna nebo zanikla, barák ve Stonařově byl důsledkem velkého zájmu školy a místního Sokola přizpůsoben novému využití, byl udržován a na místě dodnes zůstal.

Barák se tak před více než sedmdesáti lety stal součástí školního areálu a jeho provozu. Po adaptaci sloužil dlouhodobě novému účelu, konaly se v něm různé akce, bydlelo se v něm, byl využíván i jako ozdravovna pro děti.

Ačkoliv je stavba pro školní cvičení možná nevhodná a byla již dávno (viz. např. zdokumentovaná prohlídka baráku v roce 1963), právě její neobvyklost zajistila nezapomenutelné vzpomínky několika generací

Praktické spojení a fungování školy a baráku v důsledku znamenalo, a snad i nadále znamená, symbolické uzavření bolestivého národnostního přetahování, které je se Stonařovem a oběma stavbami úzce svázané.

Výjimečné stavby

Přestože si uvědomujeme nelehkou úlohu volených představitelů obce a vlastníků pozemku pod tělocvičnou, myslíme si, že o tyto výjimečné stavby je možné a nutné se postarat.

Takový názor s námi sdílí více než 340 signatářů petice, z toho většina obyvatel Stonařova. Obě stavby jsou dlouho neudržované, ale zásadní poruchy podle odborníků nemají. Ačkoliv jsme rádi, že zástupci obce vyjádřili zájem budovu školy zachovat, zachována by měla být v původním stavu i s dřevěnou tělocvičnou, která k ní desítky let patří.

Podali jsme proto návrh na společné prohlášení obou budov jako souboru za nemovitou kulturní památku. Národní památkový ústav vedl obě stavby v patrnosti již dříve jako významné zástupce staveb typických pro jihlavský jazykový ostrov, a také patrně proto nezávislá komise NPÚ jednomyslně doporučila Ministerstvu kultury jejich prohlášení.

Zahájený proces zapamátnění ukládá nyní vlastníkovi chránit objekty před poškozením. Eventuálním prohlášením za kulturní památku se také otevírá možnost částečného financování z dotací na památky, přičemž ochrana neznamená skanzen, naopak, využití a průběžná péče je ze zákona žádoucí.

Ačkoliv má Stonařov bohatou minulost, hodně ze svého historického charakteru ztratil necitlivými úpravami městečka, ale i postupným zánikem starých chalup nebo odstraňováním zdobných fasád. Škola s tělocvičnou jsou výjimečné a mohou se vedle kostela s karnerem, poštou a dalšími stát součástí vizitky obce. V tělocvičně bychom mohli představit fotografie a věci běžného života, které by přibližovaly starý Stonařov. Aby to bylo možné, stačí dohnat běžnou údržbu a uklidit, žádné velké úpravy by nebyly třeba.

S oběma stavbami jsou těsně spojeny dramatické osudy českých i německých lidí ve Stonařově. Jsme přesvědčeni, že se jedná o důležitou památku, která podává jedinečné a cenné svědectví složitých dějin Stonařova v převratné době meziválečné, válečné i těsně poválečné. Věříme, že návazný, ale i současný vývoj událostí ukazuje možné překlenutí vzájemného nepochopení a přijetí názoru, že stavby mohou a mají zůstat stát.

                                                                                                                            Za iniciátory petice Ladislav Plavec, Stonařov   

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
17.03.2024 Čtenáři píšíKrokusů jako šafránu

Sotva sleze sníh a trávník začíná nabírat barvu, objevují se v něm známé květy. Ale víme jistě, zda se jedná o ocún, krokus, nebo snad šafrán? Postupujeme-li vylučovací metodou, tak ...

Komentáře (0)
14.03.2024 Čtenáři píšíMasopust 2024 pod naší Javořicí

Masopust v lidových zvycích je obdobím od Tří králů do začátku velikonočního půstu, který začíná Popeleční středou. I my dříve narození a vychovaní na rodné hroudě naší matky ...

Komentáře (0)
13.03.2024 Čtenáři píšíPorušení hygieny na trhu v H. Brodě

Veterinární inspektorky z Kraje Vysočina při kontrole v tržnici v Havlíčkově Brodě odhalily prodej masných a mléčných výrobků ve zcela nevyhovujících podmínkách. Jeden ze stánkových ...

Komentáře (0)
10.03.2024 Čtenáři píšíSeznámili jsme se o čarodějnicích

Bylo to na den pálení čarodějnic 30. dubna 1966 v Dušejově. Tam jsme si padli do oka a Standa mne doprovázel před půlnocí do sousedního Hubenova. Celou cestu jsme si měli co povídat. ...

Komentáře (0)
07.03.2024 Čtenáři píšíV Hlávkově už slavili svátek žen

Už o týden dřív slavili Mezinárodní den žen v Hlávkově. V sobotu zde mimo jiné vystoupila skupina nazývaná Kamenské ženy, ale hlavně tu měli pro ženy přichystaný malý dárek a kytičku. ...

Komentáře (0)
06.03.2024 Čtenáři píšíVeterináři nařídili stáhnout z trhu česnekový kabanos obsahující listerie

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a. s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu ...

Komentáře (0)
04.03.2024 Čtenáři píšíSeznámili jsme se u májové muziky

Byl krásný májový večer roku 1963. Vydaly jsme se s kamarádkou Miluškou do Dlouhé Brtnice na kácení máje. Taneční zábavy se tam konaly venku pod širým nebem, říkalo se tam Na královně. Pěkné ...

Komentáře (0)
03.03.2024 Čtenáři píšíPanenská? Rozsíčka

V této obci jsem prožil asi šest nezapomenutelných let. Ze stránek obce: ….“Ať jsme z původních či i nově příchozích, máme svou obec rádi a máme ji, jak už to u domova bývá, za nejkrásnější ...

Komentáře (0)
02.03.2024 Čtenáři píšíMůže za to Gunder Gundersen?

Prožili jsme biatlonovou mánii. Je obdivuhodné, jak pořadatelé mistrovství světa zvládli. Atmosféra byla skvělá. Stíhací závody v dešti poskytly napínavou podívanou, naši na pódium bohužel ...

Komentáře (0)
01.03.2024 Čtenáři píšíTřešť je plná skvělých muzikantů

Lidovku v Třešti jsem navštěvovala od roku ´89 až do roku ´99. Za tu dobu jsem stihla absolvovat dva cykly houslové průpravy u paní učitelky Wildmanové, na kterou dnes moc ráda vzpomínám. Také ...

Komentáře (0)
29.02.2024 Čtenáři píšíAd… Značka Café Etage končí, subkultura mizí z dalšího tradičního podniku v Jihlavě

Na článek Jihlavských listů o aktuálním ukončení činnosti kavárny a galerie Café Etage, subkulturního prostoru v patře domu na Masarykově náměstí 39 v Jihlavě, zareagovala telefonátem ...

Komentáře (0)
28.02.2024 Čtenáři píšíPotravinářské inspekce: Nejčastěji se klame se sýrem

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace klamala spotřebitele v informacích o nabízených pokrmech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně ověřuje pravdivost údajů ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net