Reklama
Dnes je neděle 17.10.2021     svátek má Hedvika

Helenínská UMPRUM se má stát místem, o kterém se mluví, říká nová ředitelka školy

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

1.7.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rada Kraje Vysočina, zřizovatele Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – Helenín (dále jen UMPRUM), rozhodla na svém jednání 8. června na základě výsledku výběrového řízení o jmenování nové ředitelky této školy.

Tou je s účinností od 1. srpna jmenována Silvie Čermáková. V čele školy vystřídá dosavadního ředitele Františka Číhala, který nebyl účastníkem výběrového řízení. V něm se o post ucházeli celkem dva účastníci.  

Silvie Čermáková vystudovala umělecká studia a studia učitelství estetické výchovy pro střední školy FF Masarykovy univerzity v Brně. V helenínské UMPRUM působí jako vyučující oboru dějiny umění. Je rovněž členkou Rady města Jihlavy (Žijeme Jihlavou!) pro oblast kultury.

Sutnarka jako vzor

Silvie Čermáková podle svých slov vidí obrovský potenciál helenínské školy ve spojení umění a řemesla v její výuce.

Chce tak navázat na tradici Arts and Crafts (hnutí uměleckých řemesel, styl se rozvíjel v letech 1880–1900) nebo Wiener Werkstätte (uměleckořemeslné dílny založené mimo jiné brtnickým Josefem Hoffmannem, působily v letech 1903-1932) a Bauhausu (Jedna z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby, založená ve Výmaru 1919-1933).

„To je v této době čím dále aktuálnější a vybízí to ke spolupráci s různými subjekty, ať už kulturními, anebo z podnikatelské sféry,“ uvažuje.

Ke spolupráci chce vyzvat také další vzdělávací instituce. Na přední místo mezi nimi staví plzeňskou Sutnarku, Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Tuto uměleckou vysokou školu, sídlící v oceňovaném industriálním prostoru, vnímá nová ředitelka UMPRUM jako velmi kvalitní školu, na kterou by mohli helenínští studenti směřovat, ale i jako velký vzor.

„Naši studenti odcházejí na umělecké školy i v dalších městech, do Prahy, Ostravy, Brna, uplatnění nacházejí na školách zvučných jmen i jinde. Ale Sutnarka je blízká právě práci s řemeslem, která je i pro nás důležitá,“ uvažuje Čermáková. 

Spolupráce UMPRUM, např. i se sousední střední školou stavební, by podle ní napříště měla co nejvíce směřovat také ke kreativním průmyslům, tedy do oblasti zažívající velký rozvoj.

„A UMPRUM je samozřejmě škola umělecká, takže by měla také otevřeně a intenzivněji komunikovat uměleckým jazykem nebo uměleckými nástroji,“ dodává.   

Centrum ve městě

Komunikaci uměleckých směrů helenínské školy směrem k veřejnosti by měl podle nové ředitelky do budoucna zastřešit obor arts management.

„Jsou tady ateliéry, které se zabývají designem, reklamní tvorbou, oděvní tvorbou a volnou tvorbou. To jsou všechno velmi zajímavá odvětví, která by mohla mít ve městě nějaké experimentální centrum. V něm by bylo možno prezentovat práci školy a v praxi zažít, jak pracovat s managementem v oblasti kultury. Centrum by mělo sloužit pro umělce i manažery v kultuře,“ plánuje Čermáková. 

Jako důležitý úkol vidí vytvořit z Helenína místo, které využije tamního genia loci, atmosféru, kterou má. „Jde o to, aby se škola stala místem, o kterém se mluví, kam se jezdí. Podobně jako jsou třeba humpolecká galerie 8smička nebo Art café v Jihlavě na hradbách,“ zamýšlí se Silvie Čermáková. 

Tento potenciál školy podle ní zatím není plně využit, a měl by se rozvíjet. „Už to není textilka, je to uměleckoprůmyslová škola, která určitě může navazovat na svoji dobrou tradici. To neznamená vůbec žádnou revoluci, ale navázání na dobré jméno, které ta škola má,“ vysvětluje Čermáková. 

Velkou výzvou podle ní budou investiční úkoly. „Vytvoření moderního zázemí pro studenty k tomu patří. Dějí se tady nějaké rekonstrukce směrem k lepšímu, ať už se týkají Rytířského sálu nebo otevření části zahrady nad školou,“ konstatuje nová ředitelka UMPRUM.

Další kapitolou ale podle ní v tomto ohledu stoprocentně musí být školní domov mládeže. „Volá po tom, aby byl rekonstruován, aby odpovídal kapacitně i kvalitou ubytování,“ říká Silvie Čermáková před svým nástupem na pozici ředitelky školy.

Kraj hledá ředitele Vysočina Tourism

Rada Kraje Vysočina rozhodla v červnu také o obsazení postu ředitele Domova pro seniory Velké Meziříčí, jehož dosavadní ředitel Vítězslav Schrek (ODS) nastoupil na podzim do pozice hejtmana kraje. Na jeho někdejší post ve vedení seniorského domova nastoupí 12. července vystudovaná sociální pedagožka Renata Horňáková, která doposud řídila Alzheimercentrum Jihlava.

Už na svém předchozím jednání řešila rada kraje obsazení pozice ředitele Obchodní akademie, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.

Konkurzní řízení kraj vyhlásil dle školského zákona z důvodu konce šestiletého funkčního období ředitele školy. Jako jediný uchazeč v konkurzu post obhájil stávající ředitel školy Libor Fasora.

Jak sdělila Jitka Svatošová z tiskového oddělení kraje, vyhlásila dále rada Kraje Vysočina výběrové řízení na vedoucí pracovní místo ředitele/ředitelky krajské destinační agentury Vysočina Tourism.

Podle sdělení mluvčí kraje dosavadní dlouhodobý ředitel organizace Tomáš Čihák po dvanácti letech post ředitele ke konci září opouští na vlastní žádost. „Vedení Kraje Vysočina má tak dostatek času na výběr jeho nástupce nebo nástupkyně. Přihlášky do výběrového řízení jsou přijímány do 8. července,“ doplnila Svatošová.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.10.2021 AktualityVlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce

Situace na potoce ve svahu pod jihlavskými základními školami Demlova a Březinova se zlepší. Nerozpustné odpadky jako plastové sáčky, vlhčené ubrousky, hygienické potřeby a další lidmi ...

Komentáře (0)
13.10.2021 AktualityViníka černé skládky jde těžko dohledat

Použitá páska, kusy dřeva, plasty, prasklé betonové desky i se sloupkem a zbytky betonu ze stavby plotu. To vše se nalézá na lesní cestě asi jeden kilometr od Velkého Beranova. JL na ní upozornil ...

Komentáře (1)
13.10.2021 AktualityCenu města získají Coufal a Zimovčák

Ceny města budou 20.10. v 17 hodin předávat v Telči, v aule tamního univerzitního centra. Ocenění postupně převezmou Jan Coufal za reprezentaci města úspěšnou scénáristickou tvorbou ...

Komentáře (0)
12.10.2021 AktualityV Telči skončí opravy radnice na historickém náměstí zkraje příštího roku

V Telči dokončí stavbaři opravy radnice přibližně za 30 milionů korun do ledna. Naplno by měl úřad v rekonstruované historické budově na náměstí Zachariáše z Hradce znovu fungovat od ...

Komentáře (0)
12.10.2021 AktualityZ výlovů zní: O ryby je zájem

S podzimními výlovy je podle rybářů jasné, že poptávka po rybách je letos lepší než před rokem. Žďárské rybářství Kinských připravuje výlov Veselského rybníka na předposlední ...

Komentáře (0)
12.10.2021 AktualityJihlava ocenila sociální pracovníky

V rámci Týdne sociálních služeb se již tradičně udílejí ceny pro sociální pracovníky. V letošním roce bylo v gotické síni jihlavské radnice oceněno 23 pracovníků a pracovnic. Ocenění ...

Komentáře (0)
12.10.2021 AktualityTragédie na stavbě mostu Dvorce. Dělníka přimáčkla traverza

Už jen pár minut zbývalo do konce pracovní doby a měli padla. Jenže středeční podvečer minulého týdne se krátce před šestou hodinou rázem proměnil v tragédii. Na dělníka (25), který ...

Komentáře (0)
12.10.2021 AktualityVolby 2021: Vítězství SPOLU a krach levice

Drtivé vítězství pravice a konec tradičních levicových stran po více než 30 letech v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Tak by se daly nazvat výsledky letošních parlamentních voleb. Rvát ...

Komentáře (10)
12.10.2021 AktualityOpravené rozcestí

Hned o čtyři dny dříve, než bylo původně v plánu, se podařilo zprůjezdnit rekonstruovaný úsek komunikace třeštické rozcestí - viadukt Sedlejov. Podle původního harmonogramu se měl úsek ...

Komentáře (0)
11.10.2021 AktualityLidé ve Velkém Beranově v referendu odmítli výstavbu logistického centra

Lidé v obci Velký Beranov na Jihlavsku dnes v místním referendu nepodpořili výstavbu logistického centra společnosti Penny Market v katastru obce. Proti bylo 561 hlasujících, pro výstavbu se ...

Komentáře (0)
11.10.2021 AktualityProjednání ohledně revitalizace jihlavského parku Smetanovy sady

Ve středu 13. října od 17 hodin proběhne v jihlavském DIODu veřejné setkání, na kterém architekti společně se zástupci magistrátu města představí studii Revitalizace parku Smetanovy sady. Studie ...

Komentáře (0)
11.10.2021 AktualityNa prvním dokončeném ekoduktu u Humpolce zachytila fotopast daňka i zajíce

Na dálnici D1 poblíž Humpolce na Vysočině začal sloužit svému účelu nový most pro zvěř, takzvaný ekodukt. V říjnu se tam ještě podle zprávy stavební firmy Skanska budou sázet keře. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net