Reklama
Dnes je středa 17.04.2024     svátek má Rudolf

I vážná hudba dostává na frak, a není to ten elegantní, znělo před „sedmou“

VIOLONCELLISTKY Janáčkovy filharmonie Ostrava v sále jihlavského DKO při čtvrteční generální zkoušce na podvečerní zahajovací koncert dvacátého festivalu Hudba tisíců. Foto na stránce: Jiří Varhaník
VIOLONCELLISTKY Janáčkovy filharmonie Ostrava v sále jihlavského DKO při čtvrteční generální zkoušce na podvečerní zahajovací koncert dvacátého festivalu Hudba tisíců. Foto na stránce: Jiří Varhaník

27.5.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Dirigent Marek Štilec se ve čtvrtek v podvečer postavil ve společenském sále DKO Jihlava před orchestr ostravské Janáčkovy filharmonie. Společně s mohutným stohlavým tělesem tu zahájil letošní mahlerovský festival Hudba tisíců.

Zatímco loni musel festival kvůli pandemii nemoci covid-19 program výrazně okleštit a posunout na podzimní měsíce, letos se odehraje během května a června. Specifická pravidla ale platí dál.

„Festival bude, víc vám neřeknu! Mahlera a náš festival nic nezastaví! Sledujte zahajovací koncert!“ vyzval minulý týden dirigent Marek Štilec publikum na sociální síti. Snahou organizátorů bylo až do poslední chvíle vyjednat výjimku z proticovidových opatření a dostat do sálu v DKO alespoň padesátku diváků.

Jak ale podotkl těsně před odpolední čtvrteční generálkou zahajovacího koncertu ředitel a zakladatel festivalu muzikolog Jiří Štilec, nešlo vůbec o jednoduchou záležitost, organizátoři museli jednat napříč mezi ministerstvy. „Nakonec se nám vše podařilo ústně vyjednat, ale už jsme od ministerstva nedostali věc potvrzenu písemně. Diváci tedy do sálu nesmí,“ pokrčil rameny ředitel akce.

Kde se pálily kořalky

Mezitím se pod sloupy průčelí DKO chystala velkoplošná obrazovka pro podvečerní živý přenos. Do toho ale zbývaly ještě tři hodiny. Úderem čtrnácté začala ve velkém společenském sále (do divadelního by se orchestr ani nevešel) generální zkouška. Už během ladění se nesla z mohutného tělesa silná energie.

Marek Štilec, už ve společenském, se postavil před hudebníky s krátkým úvodem. Přivítal je v Mahlerově městě a ukazoval, kde se jen pár set metrů od sálu nachází místa, kde skladatelova rodina žila, kde jeho otec „pálil kořalky“, a kolem kterých pochodovaly kapely zdejší velké vojenské posádky.

„Když půjdete z náměstí doleva, dostanete se ke kostelu sv. Jakuba, kde Mahler zpíval. A když se dáte doprava, dostanete se dneska k Parku Gustava Mahlera, kdysi k bývalé synagoze, která byla zbořena během druhé světové války...,“ nabádal dirigent hudebníky k procházce centrem Jihlavy, kterou označil za epicentrum Mahlerovského dění v dnešní České republice. 

Na úvod zkoušky si pak orchestr „projel“ českou státní hymnu, vzápětí pak první větu z hlavního programu koncertu, Mahlerovy sedmé. „Po pauze si dáme jednotlivá místa, která budeme potřebovat...,“ zahájil zkoušku dirigent.   

Poslouchat hudbu, nikoli jen slyšet

Samotný koncert byl potom od 17 hodin živě uváděn na online platformách a přenášen na obrazovku před budovu. Kompozice, která se nesla i do ulic Jihlavy, měla světovou premiéru v pražských Holešovicích roku 1908, když pro ni byl na Jubilejní výstavě postaven speciální pavilon.

„I vážná hudba dostává na frak, a není to ten elegantní frak, který známe z jevišť,“ podotkl k současné době v úvodu čtvrtečního koncertu jeho průvodce Jiří Vejvoda. Připomněl slova Jiřího Štilce, že Mahler, kromě všeho ostatního, je jakýmsi symbolem naděje.

Jak totiž moderátor přiblížil, provedlo premiéru sedmé Symfonie v roce 1908 stočlenné těleso složené ze členů Nového německého divadla a České filharmonie.

„A protože tehdy panovalo poměrně značné národnostní pnutí, tak Mahler v sobě živil jisté obavy, které zveřejnil v dopise své ženě Almě, když psal, že má trochu strach, aby si nakonec ti muzikanti nevjeli do vlasů. No, nic takového se nestalo, premiéra byla úspěšná, dirigoval samotný autor,“ popisoval Vejvoda s nadějí k naší současné situaci.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová ve své zdravici na úvod festivalu vzdala hold všem organizátorům: „Smekám před vámi, protože pořádat festival v této nejisté době je opravdu oříšek.“

Hejtman Vysočiny, hudebník Vítězslav Schrek, se věnoval i stručnému rozboru uváděného Mahlerova díla, specifického např. i zapojením mandolíny nebo kytary.

„Stejně jako my hledáme hudbu, hudba si hledá svého posluchače, aby mohla být poslouchána, a nikoli pouze slyšena. Vaše emoce mohou mít jakoukoli podobu, to je důvod, proč není intenzivní živé vystoupení ničím nahraditelné,“ uvažoval Schrek.

Úvodní koncert letošní Hudby tisíců ovšem zatím muselo publikum sledovat pouze ve streamu či ze záznamu. Na YouTube za jeden den zaznamenal 170 zhlédnutí.

Poděkování statečným

Mezinárodní hudební festival Hudba tisíců je organizován od roku 2002, a to na místech spojených se skladatelovým dětstvím a mládím. Myšlenka na vznik festivalu se zrodila v roce 2000, kdy se v Mahlerových rodných Kalištích u Humpolce konaly slavnosti ke 140. výročí skladatelova narození.

Koncerty probíhají převážně v jihlavských sálech, částečně i v Kalištích. Součástí programu bývají též divadelní představení, vystoupení sborů, projekce dokumentů či výstavy. Organizátoři např. zorganizovali i rozměrný živý obraz v Mahlerově parku.

V dalším programu letošního festivalu zahraje 1. 6. Smetanovo trio.  Klavíristka Jitka Čechová, houslista Jan Talich a cellista Jan Páleníček uvedou od 19 hodin v Gotické síni radnice Beethovena, Šostakoviče a Dvořáka.

Další koncerty se konají 9. 6. (Leopold Koželuh: La Galathea, obnovená premiéra, Simona Eisinger + Kühnův smíšený sbor, Wranitzky Kapelle) a 11. 6. (Koncert k výročí Českého filharmonického sboru Brno). Oba  bude hostit kostel Povýšení sv. Kříže.

Následuje 14. 6. koncert v refektáři Hotelu Mahler (Hudební odkaz Vysočiny! F. V. Kramář z Kamenice u Jihlavy, Zemlinsky Quartet). Posléze dojde 17. 6. v Horáckém divadle na koncert s volným vstupem jako poděkování všem statečným bojovníkům proti pandemii (Julie Svěcená – housle, Lucie Silkenová – soprán, chlapecký sbor Boni pueri).

V Mahlerově domě v Kalištích zazní v podání Ester Pavlů a Ahmada Hedara písňová tvorba G. Mahlera a Josefa Bohuslava Foerstra. Součástí festivalu bude i návštěva Mahlerova hrobu v Grinzingu ve Vídni. Doprovodnými akcemi budou i sázení mahlerovských růží či výstava fotografií z historie festivalu.

V Mahlerově domě v jihlavské Znojemské ulici začala s festivalem ke 110. výročí Mahlerova úmrtí výstava Bratři vášně. Je věnována osobnostem komponistů Mahlera, Wagnera a Brucknera. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)
26.03.2024 KulturaObrazy jihlavského malíře Jakuba Tomáše otevírají nové prostory Asya Geisberg Gallery na Manhattanu

Jihlavský malíř Jakub Tomáš vystavuje do 13. dubna v Asya Geisberg Gallery v New York City. Jeho sólovým projektem na téma člověk a umělá inteligence otevřela galerie své nové prostory na ...

Komentáře (0)
25.03.2024 KulturaKlukanova výstava nás vede na Island

o 1. dubna je v jihlavské Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí k vidění výstava jihlavského fotografa Petra Klukana. Autor na více než dvou desítkách fotografií představuje ochutnávku ...

Komentáře (0)
24.03.2024 KulturaRekonstrukci sv. Ignáce završí Postní koncert Campanuly

Postní koncert k dokončení obnovy sv. Ignáce zazní ve středu 27. března od 19 hodin v chrámu sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě. Svatojakubská premonstrátská farnost koncertem připomene nedávné ...

Komentáře (0)
23.03.2024 KulturaTrautenberk s Krakonošem plnili úkoly

Zcela zaplněný sál louckého kina Panorama zažil v neděli časně odpoledne premiéru nové pohádkové inscenace místních ochotníků. Jejich Krkonošská pohádka se pak hrála hned v podvečer ...

Komentáře (0)
22.03.2024 KulturaOtisky stop po člověku: rostliny požírající vlastní prostředí

Ve své galerii Alternativa v přízemí expozičního domu Komenského 10 představuje Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě do konce března malířskou tvorbu Vlastimila Nenadála. Jak konstatuje ...

Komentáře (0)
21.03.2024 KulturaMuzikanti z kapely O5 & Radeček rozzářili Jihlavu svou sálavou energií

Druhou březnovou sobotu v jihlavském D-clubu vystoupila šumperská kapela O5 & Radeček. Jak bylo avizováno, dveře klubu se otevřely v 19 hodin. Tou dobou už ale v předsálí stála fronta ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net