Reklama
Dnes je úterý 22.06.2021     svátek má Pavla

Města na výstavbu bytů nezapomínají

VĚTŠINU nového bydlení ve městech obstarávají za radnice developerské firmy. Ilustrační foto: archiv JL
VĚTŠINU nového bydlení ve městech obstarávají za radnice developerské firmy. Ilustrační foto: archiv JL

14.5.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

 

  Nabídka bydlení patří k základním článkům rozvoje každého města. Jak se s touto skutečností vyrovnává krajské město a ostatní okresní města na Vysočině?

  „Jihlava má v současné době dostatek pozemků pro individuální výstavbu, dokonce vychází developerům vstříc a snaží se jim zlepšit komunikaci s úřadem,“ informuje mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

  Město zveřejňuje pozemky vhodné pro výstavbu v online mapě na svém webu v tzv. Mapě pro investory. V současné době má k dispozici několik jednotlivých pozemků vhodných pro individuální výstavbu v místech proluk či na okraji stávající zástavby.

  Tyto pozemky budou postupně připravovány do výběrových řízení. Jihlava v rámci udržitelného rozvoje na vlastních pozemcích upřednostňuje výstavbu bytových či polyfunkčních domů, a proto v současné době není připravován žádný výkup pozemků pro individuální výstavbu.

  Ve vhodných lokalitách, například v Bedřichově, v Antonínově Dole a Pávově, město zpracovává studie na parcelaci městských pozemků pro tyto účely.

  Dále je jako doplněk k bytovým a polyfunkčním domům navržena individuální výstavba v rámci územních studií Handlovy a Hruškové Dvory. Z nich je menší množství na městských pozemcích, větší množství pak na pozemcích v soukromém vlastnictví.

 

Několik parcel
  „Příprava území se předpokládá developersky. Celkově by takto mělo v budoucnu vzniknout několik desítek parcel pro rodinné domy. Pozemky pro individuální výstavbu dále významně řeší i soukromý sektor,“ uvádí Hrdličková.

  Doplňuje, že město v současné době provozuje Domov pro seniory v Lesnově s kapacitou 146 lůžek. Dále je ve městě Domov Stříbrné Terasy s kapacitou 75 lůžek.

  V domech s pečovatelskou službou se nachází celkem 303 bytů. Dále se v Jihlavě staví nový Domov pro seniory s kapacitou 138 lůžek. Podle Hrdličkové kapacita v daném okamžiku je dostatečná.

  „Pro osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální nebo životní situaci spojené se ztrátou bydlení nebo s nevyhovujícím bydlením je vyčleněno 20 bytů. Dále dvanáct bytů je poskytnutých osobám v rámci projektu Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě“. Startovací byty    Jihlava nemá, členové vedení města však uvažují nad jejich zavedením,“ vysvětluje Hrdličková.

  Také ve Žďáře nad Sázavou mají lidé hlad po výstavbě rodinných domků. Starosta Martin Mrkos připomněl, že v nedávné minulosti město připravilo parcely pro 26 řadových domů.

 

Další lokality
  „Nyní připravujeme další dvě lokality, které by se pro výstavbu rodinných domků daly využít. Znamená to vykoupit, případně směnit a scelit parcely,“ naznačil starosta Martin Mrkos.   

  „Hotové jsou dva bytové domy, postupně jich bude k dispozici osm. V budoucnu chceme jít cestou výstavby těchto domů soukromými subjekty včetně zasíťování,“ poukázal Mrkos.

  Připustil, že startovací či sociální byty město k dispozici nemá. Vlastní sice zhruba 300 bytů, ale jedná se o byty menší, spíš ubytovny.

  „Jedná se o slušné bydlení, ale žádný vyšší standard. Pro rodiny s dětmi to bydlení není,“ poznamenal Mrkos. Pokud jde o umísťování seniorů v domovech, i Žďár má pořadník, podle kterého se místa přidělují.

  Starosta netajil, že by v této oblasti přivítal více míst, i když situace není kritická. Připomněl, že ve městě vzniká centrum pro lidi s poruchami typu demence.

  Město Pelhřimov začalo 3. srpna loňského roku s prodejem čtyřiceti pozemků pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Skrýšov, k dnešnímu dni zbývají k prodeji pouze tři parcely.

  „V příštím roce město chystá další lokalitu pro výstavbu rodinných domů, kde by mohlo vzniknout zhruba 20 parcel. V Pelhřimově jsou k dispozici také stavební pozemky pro výstavbu rodinných domů v rámci soukromých developerských projektů. Zájem o stavební pozemky ze strany  obyvatel je velký,“ konstatuje mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

  Připouští, že startovací či sociální byty jako takové město Pelhřimov v současné době nemá.

  „Připravujeme změnu koncepce bytové politiky města, která by měla zahrnovat přednostní přidělení městských bytů pro sociální oblast. Stejně tak, jak je to v případě přednostního přidělování bytů pro lékaře a zdravotníky,“ říká Unterfrancová.

 

Větší zájem
  Pokud jde o dostatek míst pro seniory v domovech, je počet zájemců mnohdy větší, než je možná pobytová kapacita 104 klientů Domova pro seniory Pelhřimov.

  Domov pro seniory Pelhřimov je příspěvkovou organizací města Pelhřimov, který poskytuje čtyři sociální služby – domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, denní stacionář a pečovatelskou službu.

  „Částečně soběstačné seniory je možné umístit v domovech s pečovatelskou službou do takzvaných bytů zvláštního určení na nájemní smlouvu. Město Pelhřimov má dva domy – Zámeček, počet bytů 33, a Strachováček, počet bytů 21,“ poukazuje mluvčí Unterfrancová.

  Třebíč nabídne v lokalitě Za poliklinikou formou elektronické aukce od 19. do 25. května 42 parcel. Starosta Pavel Pacal připomněl, že se aukce měla uskutečnit již v březnu. Kvůli pandemické situaci i velkému počtu zájemců se neuskutečnila.

  „Aukce připravujeme na dobu sedmi dnů v odpoledních hodinách i o víkendu. Lidé se mohou o parcelu ucházet z domova při složení jistiny. Každý zájemce může získat pouze jeden pozemek,“ poznamenává starosta Pavel Pacal.  

  Cena pozemků o velikosti v rozmezí 619 až 892 metrů čtverečních se pohybuje v ceně od 1.130 tisíc do 1.620 tisíc korun. Také v tomto městě byty nabízejí soukromí investoři.

  Město Havlíčkův Brod v minulosti na individuální výstavbu rozhodně nezapomínalo. I v současné době připravuje parcely v lokalitě Na nebi.

  „Velice nás těší, že v této oblasti nastupují soukromí investoři, kteří se také podílejí na nabídce dalších parcel,“ poukazuje starosta Jan Tecl.

  Pokud jde o místa pro seniory, v Brodě mají k dispozici zařízení města i kraje, ale rozhodně nabídka neuspokojuje poptávku.

 

Splnit podmínky
  „Startovací byty máme k dispozici a stavíme další dům,“ říká Tecl. Zdůrazňuje, že u sociálních bytů si radnice hlídá, aby nájemníci splňovali všechny podmínky, a pak jim město odpustí i nájem.

  „Máme i zhruba jedenáct malometrážních bytů pro starší spoluobčany, kteří si například nemohou dovolit vydržovat byt velký, když se jim třeba odstěhovaly děti,“ dodává starosta Tecl.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
19.06.2021 AktualityMalá odpolední hudba rozezní podloubí ZUŠky

Sérii hudebních vystoupení ve veřejném prostoru připravuje Základní umělecká škola Telč. Žáci budou vystupovat v týdnu od 21. do 25. června v rámci cyklu Malá odpolední hudba v podloubí. ...

Komentáře (0)
19.06.2021 AktualityKrojačky figurují v národopisné mapě

Marie Žilová a Eva Jurmanová žijí v Novém Veselí u Žďáru. Při svém společném koníčku milují dokonalost, takže než se pustí – jak ony říkají - do „vystavění“ panenky, předem ...

Komentáře (0)
19.06.2021 AktualityKoupací sezona začala. Mějte u sebe potvrzení na bezinfekčnost

Koupací sezona na Jihlavsku začíná. Své brány už otevřela dvě koupaliště ze tří. Pro návštěvníky už je přístupný největší aquapark na Vysočině – Vodní ráj v Jihlavě a taky ...

Komentáře (0)
18.06.2021 AktualityKraj: Na halu dáme 500 milionů a dost!

Půl miliardy a ani o korunu více. Tak zněl závěr zastupitelů Kraje Vysočina, kteří na svém posledním jednání odhlasovali Jihlavě podporu ve výši 500 milionů korun na výstavbu nové Horácké ...

Komentáře (0)
18.06.2021 AktualityPotvrzeno. Končí pošta na Březinkách

Utajovaná informace o chystané poštovní revoluci v Jihlavě, o níž jsme psali v úterním vydání Jihlavských listů, už je oficiální. Vedení České pošty v průběhu týdne potvrdilo, že ...

Komentáře (10)
17.06.2021 AktualityŽáci ZUŠky hrají v parku

Žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Jihlava vystupují od pondělí denně v podvečer pod hradební zdí v Parku Gustava Mahlera. Pod vedením pedagoga Martina Koláře ztvárňují témata z ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityPacienty opět léčí profesionálně vycvičený pes

Téměř rok do jihlavské nemocnice nemohli psi s terapeuty. Speciálně vycvičeným psím mazlíčkům se konečně po dlouhých měsících otevřely dveře. Omezení kvůli covidu skončila a canisterapie ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityKraj Vysočina udělil nejvyšší krajská ocenění za loňský rok

S takřka ročním zpožděním si včera nejvyšší ocenění Kraje Vysočina převzali jejich držitelé za rok 2020. Loni to neumožnila epidemická situace. Kamennou medaili, která je nejvyšším ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityDo Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince č. 9

Od soboty 19.6. pojede nově linka číslo 9 pětkrát denně po trase Masarykovo náměstí dolní – Fibichova – Žižkova – NC AVENTIN a zpět. Časy odjezdu spojů z Masarykova náměstí jsou ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityDřevořezání se přestěhuje na zahradu k Schumpeterovi

Spolek přátel betlémů se rozhodl, že po roční pauze uspořádá 19. ročník řezbářského sympozia Dřevořezání v Třešti. Devatenáctý ročník akce se uskuteční v tradičním termínu ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityVyhlásili sbírku na novou rolbu

Členové organizace Lyžařské Jihlavsko, kteří se v průběhu zimy starají o strojovou úpravu tras v bezprostředním okolí města, informovali, že získali přislib příspěvku 400 tisíc na ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualitySoudce k recidivistovi: Máte do budoucna pozici velmi špatnou

Sériový zloděj Roman Stojka (22) z Jihlavy se na přelomu května a června letošního roku hned dvakrát objevil u Okresního soudu v Jihlavě. Nejdřív mu ve veřejném zasedání soud proměnil ...

Komentáře (1)