Reklama
Dnes je pátek 17.09.2021     svátek má Naděžda

Unavuje mě dívat se na zanáhubkované obličeje

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

12.5.2021 Čtenáři píší/Komentáře (2), autor:
Radovan Myslivec, Třešť

Předně bych chtěl zdůraznit, že nepopírám nemoc jako takovou. Nezpochybňuji práci zdravotníků, ale na druhou stranu rozhodně nejsem „Svědek Covidův“. Beru, že musela být přijata nějaká opatření, ovšem často taky byla přijata opatření až absurdní, aniž by se někdo namáhal s jejich vysvětlením. A taky ne úplně podle zákona, na což už poukázalo několik soudních rozsudků. Ovšem vláda si stejně jede po své linii, opatření často vydává bez rozmyslu a pak to podle toho vypadá. Zmatky a chaos.

Zazdila i tu podzimní petici lékařů, kterou jsem taky podepsal. Kdo četl to prohlášení, tak ví, že tam nebylo nic, co by zpochybňovalo práci zdravotníků.

Nevím, proč se tak moc lpí na nošení náhubku venku i na liduprázdné ulici? Dokázal by tohle někdo věcně vysvětlit? Nebýt tohoto nesmyslu, nemusely se stát ty známé incidenty s policajty. A pan ministr zdravotnictví ještě hrozí, že to budou muset lidé nosit i v létě. Dělá si legraci? Možné kolapsy a jiné zdravotní obtíže ho kvůli tomu asi nezajímají. Nejspíš nejen on žije mimo realitu. Znemožnil se vlastně chvíli po svém nástupu na ministerstvo.

Jinak v některých případech by se nemusel náhubek nosit i uvnitř. Např. ve Švédsku nikdy povinný nebyl, ani další opatření tam neměli tak rozsáhlá jak tady, ale jsou na tom o něco lépe. Bohužel u nás se z toho hadru udělal téměř kult. Pořádají se hony na zdravé lidi, místo aby se řešili hlavně nemocní. A pokud proti tomu někdo něco má, je hned radikály označován za nezodpovědného a bezohledného. A ještě mu přejí, aby si tím prošel. Ale takoví by se měli v prvé řadě zamyslet sami nad sebou. Přát někomu nemoc a ještě s těžkým průběhem, je docela silná káva.

Už mě unavuje se dívat na zanáhubkované obličeje. Můžete namítnout, že ve většině zemí tato povinnost byla také zavedena, ale nebyli to náhodou Češi, kteří k tomu minulý rok přispěli? Ti v zahraničí se strašně divili, že se to tam moc nenosí, tak hned museli natáčet propagační videa. Skládaly se tu i písně na hadrové téma. To už se mi víc líbí hodně nadčasová skladba Na kameni kámen od Honzy Nedvěda. Kdo si ji poslechne, pozná jeden z důvodů proč. A někteří hadrníci měli potřebu dávat náhubek i na sochy. Ani těm sochám nemohli dát pokoj. Jako recese to vyznělo jen v minimu případů.

Já jsem minulý rok na začátku toho všeho např. téměř měsíc nejezdil vlakem, i když jsem měl jízdenku IN100. Nebo jsem se pohyboval obvykle do třiceti km od domova. Letos to bylo nuceně. Ale otevřeně říkám, náhubek venku jsem nikdy nenosil a nosit kvůli nějakému symbolu ani nebudu! Dlouhodobé nošení spíš škodí. Do davů ani nemám ve zvyku moc chodit. I když tohle se covidovým ultras líbit nebude.

Raději čtu články odborníků, jako je Jiří Beran, Zdeněk Hostomský nebo Jan Pirk, než články radikálů, co by nejradši všechny a všechno zavřeli bez ohledu na důsledky. A jako bonus narvali špejli co nejhlouběji do nosu. Já třeba nevím, proč by např. v malém obchodě nemohl náhubek být dobrovolný? Čistě na dohodě obchodníka se zákazníkem. Kolikrát je v malém obchodě jen zákazník a prodavač.

Alespoň že se najdou takoví, co z toho náhubku nedělají takovou vědu. I jim patří poděkování, díky nim se tato podivná doba dá lépe přežít. Minulý rok v květnu jsem se zastavil u jednoho občerstvení v jižních Čechách a hadr se tam moc neřešil. Člověku je hned lépe, když vidí, že někde byl a ještě je svět relativně normální. Anebo proč by člověk měl mít hadr ve vlaku, přestože jede v kupé sám? To se mi stalo v září, když jsem jel s kolem v rychlíku do Náměště nad Oslavou.  Většina průvodčích nic neřekla, ani při cestě zpět z Brna. Ovšem jedné průvodčí se to nezamlouvalo. Znovu opakuji, v kupé jsem byl SÁM. Proč bych tohle neměl brát s prominutím jako buzeraci? Pochybuji, že by většina lidí vydržela jet s náhubkem celou cestu třeba z Jihlavy do Plzně. A jestli se bude muset jezdit tak i v létě, to bude „radost“.

Mě by mrzelo, kdybych i v tomto období musel více využívat náhradní automobilovou dopravu. Taky se divím, proč musely zavřít i malé obchody včetně venkovních trhů, ale supermarkety prakticky se stejným sortimentem mohly většinou fungovat dál? Tam větší koncentrace lidí a dopravy nevadí? Mj. Aventin už teď tím kruhákem brzdí provoz, a co teprve, až se otevře. Ono to pak vypadá, jakoby vláda opravdu nadržovala velkým obchodům a řetězcům. A moc se jí asi nechce otevírat malé obchody a další provozovny, když neustále posouvá datum jejich otevření.

A to testování? Tady se musím ztotožnit s příspěvkem Radka Jaroše, nedávno taky v JL uveřejněného. Slušný příjem pro někoho za testy. A mimochodem, proč děti ve školách jsou navíc trápeny hadrem, přestože se testují dvakrát týdně a jsou negativní? I jen naštěstí nerealizovaný nápad, aby i děti ve školce se musely trápit náhubkem, považuji za zhůvěřilost.

Chystá se otevření některých služeb a obchodů. Jsem zvědav, kolik lidí bude chodit např. k holiči nebo na jídlo do restaurace, jestli bude po nich vyžadován test? Nebo ubytování v hotelech apod.? A jako bonus nutnost mít ten prokletý náhubek. Mám za to, že provozovatelé ani nejsou oprávněni chtít při vstupu doklad o testu apod. Co na to GDPR? A někteří už avizovali, že to ani nebudou kontrolovat. Spíš bych šel do takovéto provozovny než tam, kde by prudili s testy. Jen další nesmysl.

Nepochybně bude snaha to obcházet. Lidem by se nemělo nic vnucovat. A už vůbec ne vyhrožovat, že bez nějakého papíru nebo později covidpasu, se například ani neubytují. Aneb jak říká klasik: „Dej blbci funkci a vymyslí lejstro“. Třeba v USA nic takového zavádět nechtějí.

I to očkování by mělo být bezpodmínečně dobrovolné. Taky nevím, proč se člověk musí kvůli tomu někde registrovat? Aby bylo byrokracii učiněno zadost? Proč se od počátku neupřednostňují praktičtí lékaři před velkokapacitními centry? Pokud se nechám očkovat, tak jedině u svého praktika. Nemusím za každou cenu k moři. Ono nevyschne. V každém kraji této země se najdou pěkná místa.

Tato doba má i pozitiva. Kdy jindy se můžete projít např. centrem Prahy i v odpoledních hodinách bez davů turistů? Před téměř rokem se mi to v květnu povedlo a byla to paráda. Budu hrozně rád, když léto bude už normální a ta covidokracie skončí. I když svět se zbláznil, držme se.

Kdyby pivovar v Humpolci dělal reklamu jen na toto téma, měl by na sto let vystaráno. Taky budu rád, když se z dočasnosti nestane jeden „furt“. Chtěl bych na závěr ještě připomenout, co už bylo v JL napsáno. Covid nelítá a není to mor. Snad se ho tento rok už konečně zbavíme.                

Diskuze k článku

Nový komentář

Vážená, dokážete si uvědomit, že jsou i lidé, kteří se s tímhle svinstem setkali a nehodlají ho chytit od "čínskýho netopýra" ani od vás, že je jim sobecky líto vašich ohrožených hypoték a lízinků, zrušených rautů, fesťáků. Já pro váš na bok položenej panelák chcípnout nehodlám, pokud máte bydlení od tchána, omlouvám se.
fotrák | 2021-05-12 21:51:13 | Reagovat
Oprava: vážený
K dnešnímu dni kraj Vysočina nejhorší v covid-ukazatelích. Jak pracují ti, kdo nevyhráli volby? Jak se vyžaduje dodržování vládních nařízení, nijak, každý na ně kašle, asi už teď volby vyhráli piráti. Vedení kraje selhalo, jen započalo.
fotrák | 2021-05-12 23:29:52 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
30.06.2021 Čtenáři píšíKoloběžkový den

Vydat se s celou třídou na výpravu na koloběžkách bylo naše velké přání. Měli jsme však plno pochybností. „Zvládneme to všichni? Budou mít všechny děti koloběžku? Bude nám ...

Komentáře (0)
24.06.2021 Čtenáři píšíModré žáby pod Šacberkem

Stojíme v kruhu na lesní křižovatce. Uprostřed na „žabím“ zeleném a hnědém ubruse leží kniha o Kvakovi a Žbluňkovi, přírodopisná encyklopedie, tři žáby z papíru a síťka. Jsme ...

Komentáře (0)
23.06.2021 Čtenáři píšíPrůzkumná výprava za časem

Druháci, kteří se učí rozeznávat čas od roků až po minuty, vyrazili na badatelskou výpravu za časem po Jihlavě. S hodinkami na ruce, badatelským listem na krku a odhodláním prozkoumat místa, ...

Komentáře (0)
17.06.2021 Čtenáři píšíVýprava s Kukym na skládku v Henčově

Mluvit o nutnosti nevytvářet či alespoň třídit odpad se dá hodiny a hodiny a může to zůstat bez účinku. Prožít ohromení či zděšení při pohledu na obrovskou hromadu odpadu, kde leží ...

Komentáře (0)
16.06.2021 Čtenáři píšíS kamínky si v Bezděčíně připomněli den proti rakovině

Liga proti rakovině každoročně v květnu pořádá sbírku Český den proti rakovině, při kterém dobrovolníci nabízí žluté kytičky se stužkou. Kvůli koronaviru se prozatím sbírka nemohla ...

Komentáře (0)
10.06.2021 Čtenáři píšíNad knihou vzpomínek archiváře a historika F. Hoffmanna na lidi, se kterými se setkal

Každý, kdo se kdy alespoň okrajově setkal s činností okresního archivu v Jihlavě, ví, že kým byl TGM pro první československou republiku, tím byl František Hoffmann pro tuto jihlavskou instituci ...

Komentáře (1)
07.06.2021 Čtenáři píšíPohled na červnovou oblohu: Částečné zatmění Slunce po šestiletém půstu

Rozvolňování protiepidemických opatření je doprovázeno také zajímavým astronomickým jevem. 10. června kolem poledne nastane zatmění Slunce, které budeme moci z našeho území pozorovat ...

Komentáře (0)
03.06.2021 Čtenáři píšíPochvala za opravenou budovu školy

Můj dědeček Jan Dvořák byl „dušejovák“ tělem i duší. Stále na Dušejov vzpomínal, a když mu to zdraví dovolilo, účastnil se všech sjezdů rodáků, které obec pořádala. Stále ...

Komentáře (0)
02.06.2021 Čtenáři píšíPřed třiceti lety zemřel Josef Stehlík, rodák z Vysočiny, letecké stíhací eso

Je tomu již třicet let, 30. května 1991, co zemřel pan plukovník letectva ve výslužbě Josef Stehlík. Byl šestým nejúspěšnějším stíhacím pilotem čsl. zahraniční armády za druhé světové ...

Komentáře (1)
26.05.2021 Čtenáři píšíNaše školní putování od brány k bráně

Obejít naše město po současných i bývalých hradbách, najít v nich místa 5-ti jihlavských bran, dotknout se jich a nahlédnout do jihlavské historie přímo na místě činu. To bylo naším ...

Komentáře (0)
24.05.2021 Čtenáři píšíPohled na květnovou oblohu: Úplněk 26. 5. bude opravdu rekordní

V měsíci dubnu došlo k zajímavému souběhu dvou měsíčních period, při kterém měsíční úplněk nastal velice blízko okamžiku měsíčního přízemí. Tento dubnový tzv. superúplněk ...

Komentáře (0)
19.05.2021 Čtenáři píšíProjektový den „Od brány k bráně“

Procházíme-li se centrem Jihlavy, historie na nás dýchá na každém kroku. Dokonce i v zákoutích, která zcela změnila svou tvář, působí silná magická energie časů minulých. Velmi zajímavá ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net