Reklama
Dnes je čtvrtek 24.06.2021     svátek má Jan

Částečné rozvolnění je tady. Otevírají galerie i Roštejn, Matěj bude „čarovat“

SNÍMEK z únorové instalace výstavy Element sklo – Matérie fantazie v OGV Jihlava. Ta se prodlužuje do poloviny srpna. Foto: Jiří Varhaník
SNÍMEK z únorové instalace výstavy Element sklo – Matérie fantazie v OGV Jihlava. Ta se prodlužuje do poloviny srpna. Foto: Jiří Varhaník

12.5.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rozhodnutím vlády došlo ke včerejšku k uvolnění některých zákazů v oblasti kultury. Umožněno je konání veletrhů a výstav, přičemž jsou povinné dvoumetrové rozestupy a dodržení kapacity 15 metrů čtverečních na osobu. Otevřeny mohou být galerie, památky a muzea, avšak podle ministerstva zdravotnictví nemohou zatím probíhat skupinové prohlídky.

Jak potvrdila kurátorka Ilona Staňková, zástupce ředitele Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, také v této galerii by dneškem měli otevírat. Návštěvníkům se tak mimo jiné zpřístupňuje výstava z rozsáhlého mezinárodního projektu Element sklo - Matérie fantazie. Ta bude do 15. srpna instalována v domě na Masarykově náměstí 24, jejími kurátorkami jsou Zuzana Svobodová a Hana Zrno Vondrů.

Výstavu připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v jižních Čechách a Dolním Rakousku, projekt je věnován historii i současnosti místní sklářské výroby. V jihlavské galerii začala už 18. února, veřejnosti ale byla doposud nepřístupná.

Instalace představuje autorskou tvorbu sklářských výtvarníků, design a výrobu a práce studentů specializovaných středních škol. K vidění je čiré i broušené duté sklo, osvětlovací tělesa či tavené plastiky.

Termín výstavy byl původně stanoven do 16. května.  Jak ale v neděli na dotaz JL potvrdila Ilona Staňková, galerie změní výstavní plán sezóny, aby výstava mohla být prodloužena do poloviny srpna. 

„Chtěli jsme dodržet, co jsme měli naplánováno, ale otevíráme později, než jsme doufali,“ argumentuje Staňková, že se některé projekty nejspíše budou přesouvat na příští rok. Galerie by podle ní také chtěla zreprizovat výstavu ilustrátorky Terezy Říčanové Černá zvířata, kterou v jejím termínu 12. 11. 2020 - 31. 1. 2021 veřejnost vůbec nemohla reálně vidět. Zopakována by proto měla být už letos od 26. srpna do 17. října.

V galerijních prostorách Komenského 10 nabízí OGV do 1. srpna výstavu Daniel Balabán | Na počátku bylo slovo (kurátor Radek Wohlmuth). Jde o prezentaci jednoho z nejzajímavějších malířů své generace (* 1957). Těžištěm výstavy jsou Balabánovy nejnovější „psané obrazy“, které tvoří od devadesátých let.

Galerie OGV Alternativa v Komenského ulici nabízí do 11. 7. výstavu Jitka Králová, Robert Buček - Nesebereš!, která se věnuje vztahu člověka a přírody.

 

Roštejn otevírá

Také Muzeum Vysočiny Jihlava dneškem otevírá své expozice v Jihlavě i na pobočkách v Telči i Třešti. Na dotaz JL to včera potvrdil ředitel muzea Karel Malý.

V souvislosti s celostátním uvolňováním vládních protipandemických restrikcí se ode dneška pro veřejnost otevírá také významná část hradu Roštejna, který jihlavské muzeum spravuje. 

Jak informovala správa hradu, budou prozatím volně přístupné nádvoří a kaple sv. Eustacha. Se zakoupenou vstupenkou mohou návštěvníci také vystoupat na věž a projít volně průchozí trasu B. Jde o samostatně průchozí prohlídku vedoucí hradními ochozy, kaplí a botanickým sálem. Zaměřena je na téma Příroda, lovectví a myslivost a určena je zejména rodinám s dětmi.

Ve všech interiérech je povinné nosit respirátory. Do konce května je hrad otevřen denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin s hodinovou polední pauzou. Hradní občerstvení se podle informace provozovatele hradu zřejmě otevře až od 18. května.

Městské muzeum Polná

Také Městské muzeum Polná dneškem otevírá v daném režimu své expozice návštěvníkům. Ti zde mimo jiné v Rérychově galerii mohou zhlédnout výstavu fotografa Jiřího Rathouského nazvanou 60 let s fotoaparátem. Kvůli pandemii byla odložena z loňského jara, nyní potrvá do 27. června.

„Měli jsme nějaké personální změny, takže jsme se věnovali i zaučování nových lidí,“ reaguje ředitelka polenského muzea Alena Vyskočilová na otázku, jak muzeum zvládalo „dobu covidovou“.

Muzejníci se ale zejména věnovali evidenci, depozitářům a přípravě nového projektu virtuální prezentace muzea, na který získal jeho zřizovatel příspěvek. 

„Trošku jsme také předělávali expozice v hradě, protože v loňském roce byla dokončena dvouletá rekonstrukce empírových kachlových kamen, která jsme do expozice instalovali,“ dodává Vyskočilová.

„Hoffmann“ neotvírá 

Ve středu 12. května otevře své stálé expozice také Moravská galerie Brno, která provozuje Dům Josefa Hoffmanna v Brtnici na Jihlavsku.

Galerie zpřístupní např. aktuální výstavu Rajlich 100. Jurkovičova vila bude veřejnosti zpřístupněna 27. května zahájením výstavy Grand designérů Cen Czech Grand Design 2020 Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala s názvem Design In You. V rámci stálé expozice Brno předměstí Vídně v Místodržitelském paláci bude návštěvníky čekat zásadní novinka: obraz Petera Paula Rubense Hlava Medusy, který se vrátil z turné po světových muzeích.

Dům Josefa Hoffmanna v Brtnici na Jihlavsku ale zatím otevřen nebude. Jak za galerii sdělila Alena Ochrymčuková, brtnické muzeum čeká s otevřením na příznivější situaci spojenou s vládními opatřeními. 

Magický rituál

Naproti tomu slavnostně pojme otevření svých expozic např. vysočinská Horácká galerie v Novém Městě na Moravě.

Dnešní restart pojme jako „trochu magický“. Jihlavský performer Matěj Kolář se 11. května v 16 hodin před hlavním vstupem do Horácké galerie pokusí navždy odčarovat nouzový stav speciálním otevíracím rituálem.

Samotná galerie dnes otevře brány už v 9 hodin. „V první den čeká na každého návštěvníka malý dárek, mimořádně bude otevřeno do 18 hodin,“ informovalo vedení novoměstské galerie. Stávající výstavy prodlužuje – akce Letem Bornovým světem potrvá do neděle 23. 5., výstava Na houby! do čtvrtka 20. 5. a výstava CHKO v proměnách času  do neděle 6. června. Horácká galerie sídlí na Vratislavově náměstí v zámku z konce 16. století. Návštěvníkům nabízí také prohlídku stálých expozic.

Další vlna rozvolnění opatření vůči kulturním institucím je podle dostupných informací očekávána zřejmě 25. května. Podle mediálně prezentovaných informací vlády by se mohla k tomuto datu za dodržování dalších opatření otevřít v interiérech divadla, zámky a hrady.

Očekává se též povolení kulturních a společenských akcí s daným počtem účastníků, který ještě bude upřesněn. Zoologickým a botanickým zahradám by mělo být umožněno otevřít i vnitřní prostory.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
06.06.2021 KulturaArchiv se dal tehdy sotva nazvat archivem, vzpomíná historik dr. František Hoffmann

Knihu českého historika a archiváře Františka Hoffmanna Vzpomínky na Litomyšl, Jihlavu a Prahu vydalo aktuálně v prvním vydání pražské vydavatelství NLN – Nakladatelství lidové noviny ...

Komentáře (0)
05.06.2021 KulturaVstupenky lze věnovat do první linie, uvažuje jednatel DKO

Ve čtvrtek 3. června otevřel DKO Jihlava po řadě měsíců znovu předprodej vstupenek. Podle jednatele DKO Petra Palovčíka snad už vážně doba „kovidová“ odchází a uvolní místo běžnému ...

Komentáře (0)
04.06.2021 KulturaPo dnešní oslavě narozenin nabídne DIOD taneční festival

Během dneška, zejména večer na průčelí sokolovny, oslaví divadlo DIOD své desáté narozeniny. Od neděle pak přinese tři představení jihlavské části festivalu Tanec Praha. Mezinárodní ...

Komentáře (0)
03.06.2021 KulturaStále tvořil, měl obrovské charisma a srdce, vzpomínají potomci na J. Floriana

Výstava staroříšského rodáka Jana Floriana začala 21. května v Městské galerii Hasičský dům v Telči. Společně ji připravili a instalovali umělcovi potomci Václav Florian se sestrami ...

Komentáře (0)
02.06.2021 KulturaJiří Rathouský, Polná a fotoaparát patří po léta neodmyslitelně k sobě

Svých „šedesát let s fotoaparátem“ mapuje stejnojmennou výstavou v polenském muzeu tamní fotograf Jiří Rathouský. Retrospektivní výstavu fotografií polenského rodáka (*1950) hostí ...

Komentáře (0)
01.06.2021 KulturaMahlerovský festival dnes pokračuje v Gotické síni

Dvacátý ročník festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2021 pokračuje dnes večer koncertem Smetanova tria na radnici. Trio ve složení Jitka Čechová – klavír, Jan Talich – housle a Jan ...

Komentáře (0)
30.05.2021 KulturaSoubor A.D. Stonařov připravuje první představení po koronaviru

Jak zveřejnil soubor Divadla A.D. Stonařov, absolvoval soubor 14. května první „oprašovací“ zkoušku operetky Na tý louce zelený, kterou již uváděl před nástupem covidové pandemie. Zkouška ...

Komentáře (0)
29.05.2021 KulturaDKO dál překládá programy, brzy ale otevře předprodej

Podmínky rozvolňování (naplnění maximálně do poloviny kapacity sálů) zatím neumožňují v DKO realizovat nasmlouvané pořady. Programové oddělení proto informovalo o dalších změnách ...

Komentáře (0)
28.05.2021 KulturaAkrobatky vnesly do ulic emoce, ale také bojovaly s nepřízní počasí

Představením „Sádlo“ se v pondělí v divadle DIOD po dvou týdnech uzavře program festivalu nového cirkusu v podání žen-akrobatek Fun Fatale Jihlava 2021. K jeho vrcholům patřil např. 21. ...

Komentáře (0)
27.05.2021 KulturaFestival muzejních nocí začne na Vysočině už v pátek

Některé akce Festivalu muzejních nocí se na Vysočině uskuteční už 28. května, i když Asociace muzeí a galerií ČR zahájení termínu festivalu o měsíc odsunula, zejména kvůli pandemii. ...

Komentáře (0)
27.05.2021 KulturaI vážná hudba dostává na frak, a není to ten elegantní, znělo před „sedmou“

Dirigent Marek Štilec se ve čtvrtek v podvečer postavil ve společenském sále DKO Jihlava před orchestr ostravské Janáčkovy filharmonie. Společně s mohutným stohlavým tělesem tu zahájil ...

Komentáře (0)
26.05.2021 KulturaFestival akrobatek Fun Fatale pokračuje, stěhuje se z deště do sálu

Už týden patří Jihlava desátému ročníku festivalu současného cirkusu Fun Fatale. Všechna jeho vystoupení se kvůli covidovým opatřením zatím odehrávají pod širým nebem. Do mnoha ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net