Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

I když je vše zavřeno, koně žrát musí

VERONIKA KREJČÍŘOVÁ VACKOVÁ s klisnou Darií a valachem Derekem. Foto: Petr Klukan
VERONIKA KREJČÍŘOVÁ VACKOVÁ s klisnou Darií a valachem Derekem. Foto: Petr Klukan

17.4.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

Zámecká stáj je velký areál v Plandrech. A taky zapsaný spolek. Jsou zde koně, prostor pro ježdění a velký plac, kde majitelé, manželé Krejčířovi, dvakrát ročně pořádají velké akce – velikonoční jarmark a podzimní dýňobraní. V tu dobu se sem sjíždějí tisíce lidí z širokého okolí včetně Jihlavy a auta zaplní všechna možná místa v malé vsi.

Duší obou akcí i spolku je Veronika Krejčířová Vacková. Vitální žena s nápady, která si za dobu, co se s manželem na Plandry přistěhovali, získala spoustu kamarádek a přátel.

Zámecký areál o Velikonocích vždy plný života a reje je letos bez návštěvníků. Dalo by se říci, že tu je oproti minulým rokům smutno. Cvičiště, kde se denně jezdilo na koních, je prázdné.

„Doba je opravdu zlá,“ přiznává paní Veronika s tím, že Zámecká stáj byla vytvořená k tomu, aby sdružovala lidi. „Aby se společně hýbali a dělali sport a zároveň, aby děti měly možnost jezdit na koních, něco se naučit a získat k tomuto sportu vztah,“ vysvětluje. Jen když je Zámecká stáj plná života a dětí, je zisková. To dnes neplatí.

Živí dvanáct koní

„Od loňského března bylo zakázáno shromažďování. Ze začátku jsme si mysleli, že to zvládneme. Máme celkem 35 koní, z toho 12 je pouze pro jezdecké kroužky. Ti by měli být živeni jen z toho, že děti přijdou a jejich rodiče nám zaplatí za to, že děti chodí na jezdecký kroužek, na soukromou hodinu nebo na výcvik. Z toho se platí šest poníků a šest velkých koní,“ popisuje.

Jezdeckou školu a výcvik mohli rozjet vloni až v červnu – byl to první měsíc, který vláda „pustila“. Pak byly prázdniny, kdy děti nechodily, v září se sice začalo, ale od října vládní opatření vše opět zavřela. Žádné sdružování, žádný sport.

„Takže máme skoro 12 měsíců, kdy koně živíme z vlastních zdrojů, protože děti přijít nemohou,“ povzdychne si paní Veronika. A přiznává, že v zimě měli s manželem krušné období. „Manžel říkal: ‚Těch koní je dvanáct – a něco jiného je uživit jednoho, dva, ale dvanáct, kteří jen žerou, a nic nepřinášejí?‘“

O koně se musí starat celý rok. A není to jen krmivo nebo podestýlka. „Na jaře potřebují odčervit, je tu paní veterinářka, dělá všem očkování – jak je koronavirus u lidí, tak u koní je herpesvirus,“ dodá paní Veronika a přizná: „Je to měsíc zpátky, co jsme intenzivně řešili, jestli koně prodáme, nebo neprodáme, jestli to vydržíme, nebo ne.“

Rozhodli se vydržet, ale mají se co otáčet.

Co je podle ní nejhorší? Že už to je strašně dlouhá doba a nikdo neví, kdy to skončí. Za měsíc, za dva? „Kdybychom viděli konec, tak zatneme zuby, ale když je pořád v nedohlednu, tak je to náročný.“

To ale není jediný problém. Zcela zavřené obchody, služby nebo restaurace od státu dostávají alespoň nějakou podporu.

„Jenže se zapomnělo na zapsané spolky, neziskovky, na zvířata. Chápu, že když má někdo cyklokroužek a děti nechodí, tak to zavřou, ale koně žerou a potřebují péči pořád, i když kroužky nejsou.“

Z akcí vždy něco opraví

Spolek Zámecká stáj ale není jen jezdecký kroužek, jsou to i zmíněné akce. Na jaře a na podzim. Velikonoční jarmark byl spojen s výstavou historických zemědělských strojů a parních strojů, podzimní dýňobraní s výstavou zemědělské techniky a starých vozidel a motorek.

„Vesnice, která má 205 obyvatel a není až tak známá, a najednou v jeden den přij­dou čtyři tisíce lidí, tak to je to něco, co vás těší, vrací vám zpátky energii, protože děláte něco, co není tak obvyklé, po čem lidé touží a co chtějí,“ rozzáří se Veronika, jen když o tom vypráví.

„Je to akce, kam chodí chlapi, ženské i děti. Každý si tam najde to svoje, co se mu líbí. Chlapi auta, motorky, stroje, ženské ten jarmark, rukodělné práce, děti se svezou na koni, v traktoru, zastřílí si ze vzduchovky, podívají se na spoustu zvířat…“

Potom paní Veronika zmíní něco překvapujícího. Prý není běžné, že dítě pozná králíka nebo zajíce. „Jsou třeba překvapené, že vajíčka jsou od slepice, protože jsou zvyklé, že je maminka koupí v obchodě,“ dodává.

Stejné to prý je, když se přijde na zvířátka podívat školka. „Jdete jim ukázat králíky a paní učitelka se zeptá: Co to je za zvířátko? Děti mlčí a pak jeden odvážlivec řekne: Liška? Tak nevíte, jestli se máte smát, nebo plakat.“

Paní Veronika si to vysvětluje tak, že se městské děti běžně s domácími zvířaty nesetkávají. „Když na letním táboře řeknu dětem, ať posbírají vajíčka, tak ony to teplé vajíčko drží v ruce a zeptají se mě, kde se ta vajíčka vlastně berou? Od slepiček?“

Jak přiznává, plánování a realizace obou akcí ji doslova nabíjí. „Lidé mají vyžití a mně dělá moc dobře, když jsou ostatní lidé okolo spokojení,“ potvrzuje s úsměvem.

A hlavně – za výdělek z akcí v areálu vždy něco opraví, vybudují. „Protože to je obrovský žrout peněz,“ zasměje se, „nejvíc financí jde od nás s manželem, ale vždy se něco udělalo,“ rozhlédne se a ukazuje, co vše je nové či opravené.

Na akce ale není sama. „Vždy je potřeba hrozně moc lidí, nejvíc jsou to mí přátelé a kamarádi a pak lidé ze spolku Zámecká stáj. Vidí, že když pomůžou, tak zase něco zlepšíme – tady byla dřív tráva, nebyly chodníky, nebyla jízdárna, nebylo oplocení, překážky…“

Nabíjí ji procházky

Není vám smutno, že ty akce už rok nejsou? položím hloupou otázku. „To je asi smutno nám všem. Nevídáte kamarády, sousedy, dřív se lidé víc sdružovali, potkávali, v neděli jsme obvykle navštěvovali své rodiče… Nyní mají strach, takže jsme se pořádně neviděli celý rok. Voláme si, něco jim doneseme, ale oni mají roušku, my máme roušky, vidíme se před domem, na schodech… jsou riziková skupina,“ vysvětlí. Shodneme se, že na lidi covidová doba neblaze psychicky působí. „A to si pořád myslím, že lidé na vesnicích se mají o něco líp. Mají svou zahrádku nebo do lesa blíž.“

Máte nějakou radu, jak to přečkat? „Já tuto dobu zvládám hlavně díky manželovi, který mě neustále zvedá a podporuje,“ oceňuje ho s úsměvem.

A pomáhá jí pohyb, kterým si vyčistí hlavu. „Vezmu psa a jdu sama na hodinu, klidně i na dvě do lesa, tam se odreaguju a načerpám sílu. Duši i mysl si léčím smíchem a jakoukoli drobnou radostí,“ dodává závěrem.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
16.04.2024 AktualityŽalobce chce za vraždu ženy v Jihlavě pro její dceru přísnější trest

Vraždou ženy v Jihlavě z loňského února se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně její dceři za čin uložil 18 let vězení, odvolala se jak obžalovaná, tak státní ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityVysočina má pro katastrofy humanitární jednotku

Pokud by na Vysočině došlo k nějaké například živelné tragédii, kraj má pro zásah k dispozici speciální humanitární jednotku. Ta působí pod Oblastním spolkem Českého Červeného kříže ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityZchátralý sportovní areál v jihlavském v Bedřichově projde velkou proměnou

Více než dvě desítky lidí z řad veřejnosti dorazily 21. března března na veřejné projednání revitalizace sportovního areálu v Bedřichově. Setkání se konalo v pohostinství Zezulkárna. ...

Komentáře (4)
16.04.2024 AktualityŠkodovka je po nehodě na dálnici na odpis, policie hledá svědky a záznamy z kamer

Dálniční policisté z Velkého Beranova šetří od nedělního rána nehodu Škody Kodiaq se slovenskou poznávací značkou na dálnici D1 ve směru na Brno blízko sjezdu na Větrný Jeníkov. Osobní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityČerné skládky rostou jako houby po dešti

Napříč Jihlavskem meziročně roste počet černých skládek. Lidé totiž čím dál častěji nepotřebnou ledničku, pneumatiky a další zbytečné harampádí raději vyhodí někde do strouhy ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityNázvy i čísla v Jihlavě budou jednotné

Ulice, budovy a veřejná prostranství v Jihlavě se musí označovat jednotně. Rozhodli o tom na svém posledním jednání městští zastupitelé, kteří jednomyslně schválili tzv. Manuál jednotného ...

Komentáře (4)
14.04.2024 AktualityHovězí gulášek na pivu pekla vítězka v troubě přes noc. Porazila s ním i starostu

Ve Vysokých Studnicích nedaleko Jihlavy si v sobotu večer dali dostaveníčko mistři kuchařského a pálenkářského řemesla. Obec totiž na první dubnovou sobotu připravila v pořadí už třetí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net