Reklama
Dnes je úterý 22.06.2021     svátek má Pavla

Univerzitní centrum opravili před deseti lety

JEDNA z dominant současné Telče: pohled na někdejší jezuitskou kolej, dnes Univerzitní centrum MU, ze zámeckého parku. Foto: Jiří Varhaník
JEDNA z dominant současné Telče: pohled na někdejší jezuitskou kolej, dnes Univerzitní centrum MU, ze zámeckého parku. Foto: Jiří Varhaník

15.4.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

V letech 2009-2011 proběhla rekonstrukce někdejších kolejí jezuitského řádu, historického areálu v sousedství telčského zámku. Brněnská Masarykova univerzita do ní investovala přes 150 mil. Kč, z velké části získaných z tzv. Norských fondů.

Ředitelem  UCT byl po jeho otevření Josef Plucar. V centru nedošlo po rekonstrukci k obnovení prezenční vysokoškolské výuky MU v rámci jejích vzdělávacích programů. Centrum ale poskytuje zázemí projektům univerzity, zejména v posledních letech své prostory také více otevřelo veřejnosti.

Té slouží univerzitní knihovna a kavárna, kulturně-vzdělávací akce jsou zde organizovány ve společné produkci knihovny a partnerů UCT. Těmi jsou v Telči zejména pobočka Národního památkového ústavu (NPÚ), Muzejní spolek či Muzeum Vysočiny Jihlava, jehož pobočka se po zahájení rekonstrukce zámku přestěhovala právě do prostor UCT.

Podle Jaroslava Makovce, ředitele UCT a předsedy Rady Kulturního centra MU, proběhlo v centru za deset let více než 950 vzdělávacích či kulturních akcí, z toho skoro polovina vícedenních. V centru se ubytovalo přes 10 tisíc návštěvníků.

Opakovaně centrum poskytuje zázemí akcím, jako jsou Francouzsko-česká hudební akademie, konference Hodnocení kvality vysokých škol (HKVŠ), konference pro mladé právníky (COFOLA), Letní jazykové kurzy, škola pro pedagogické pracovníky Kraje Vysočina, Diplomatická akademie nebo The John Marshall Law School.

V UCT také od roku 2006 provozuje MU také vzdělávání seniorů v podobě Univerzity třetího věku. Ta je aktuálně vzhledem k protiepidemickým opatřením přerušena. Podle Makovce má ale téměř 100 pravidelných posluchačů, některé až ze Znojma, Nového Města na Moravě apod. Specifikem U3V v Telči je kvalita výukových programů ze strany telčské pobočky NPÚ.

Udržitelnost projektu skončí v příštím roce

Podle Makovce počítá MU s rozvojem UCT i ve svém strategickém záměru na období 2021-28, kde je centrum součástí aktivit chystaných v rámci Kulturního centra MU.

Velký potenciál, na kterém chce stavět i po skončení udržitelnosti projektu v příštím roce, vidí Makovec ve spolupráci s institucemi v Telči.

Za klíčového partnera pro další spolupráci označuje ředitel UCT město Telč. Připomíná také v roce 2018 podepsané společné memorandum o spolupráci šesti vzdělávacích a výzkumných institucí - Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR.

„Tím byl formálně dokončen vznik úspěšného, mezinárodně a oborově široce rozkročeného projektu SCOLA TELCZ,“ komentuje toto memorandum Makovec.

Obdobnou blízkou formu kooperace podle něho stvrdila také dohoda o spolupráci mezi Krajem Vysočina, Spolkovou zemí Dolní Rakousko, Dunajskou univerzitou v Kremži a Masarykovou univerzitou, podepsaná loni v rámci setkání čtyř hejtmanů v Telči.

„Areál bývalých jezuitských kolejí je unikátní stavba, je to dominanta Telče a pevně věříme, že i v dalších letech zůstane místem pro kulturu a vzdělávání tak, jak tomu bylo téměř po celou dobu její více než třísetleté historie,“ uvedl při desátém výročí UCT J. Makovec.

Ředitel Makovec: konec doby udržitelnosti nám umožní měnit dispozice v areálu

Ředitele Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči (UCT) Jaroslava Makovce se JL zeptaly na témata spojená s výhledem centra pro nadcházející roky.

Příští rok skončí pro UCT udržitelnost projektu, uvolní se tedy pravidla jeho provozu daná financováním rekonstrukce z tzv. Norských fondů. Co to přinese, umožní to nasměrovat chod centra i nějakým zcela novým směrem?

Výhoda je, že budeme moci udělat nějaké dispoziční změny. My jsme to měli hodně nastaveno jako školní prostory a udržitelnost projektu nám nedovolovala dispozice v podstatě vůbec měnit. Příkladně máme počítačovou učebnu, kterou jsme doposud nemohli změnit, ale v budoucnu ji můžeme proměnit na ateliér, což by dávalo větší smysl třeba v případě zájmu katedry výtvarné výchovy. Budeme si tedy moci dovolit nastavit budovu trošku lépe k tomu, co potřebujeme.

Pro představu - v centru máme 300 míst pro výuku, ale pro aktivity univerzity smysluplně využijeme maximálně sto (ubytování v centru je 75 míst, s přistýlkami cca 100 míst, což je také kapacita největšího sálu, pozn. red.). Ten zbytek můžeme přetvářet. Určitě chci, aby tam fungovaly kulturní akce, aby se rozvíjela kavárna a další podobné zázemí, aby bylo veřejnosti k dispozici nádvoří apod., protože ten prostor si o to říká. 

 

V minulosti se hovořilo o snaze etablovat v Telči nějaký stálý prezenční výukový univerzitní program. Na tuto ambici už centrum rezignovalo? 

Neřekl bych, že bychom úplně rezignovali, to ještě ne. Právě v souvislosti s koncem doby udržitelnosti přemýšlíme, co s prostorami dělat dál. A samozřejmě, že nejlepší využití je to, k čemu je budova připravená, a to je škola. Takže určitě budeme hledat nějakou náplň, která tomu odpovídá. Těžko do Telče dostaneme prezenční výuku v nějaké větší verzi, ale určitě budeme hledat nějaké využití pro stálé, nejenom nárazové aktivity fakult.

Poté, kdy Masarykova univerzita v loňském roce prodala své zařízení na Cikháji (penzion v obci ve Žďárských vrších, pozn. red.), zůstala Telč jako jedno z mála detašovaných pracovišť univerzity využitelných k pobytovým věcem. V tom směru se nabízí pro Telč větší možnost využití. Uvidíme, jak dopadne celá společnost, teď je kvůli protiepidemickým opatřením vše doslova postaveno na hlavu. Předpokládám, že univerzita bude u nás dál dělat své pobytové akce, vedle toho budeme dál hledat nějaké vlastní vzdělávací téma s fakultami.

Další věc je, že na univerzitě máme Kulturní centrum MU, které vzniklo jako určité sdružení takových podobných pracovišť a naše telčské centrum je jeho součástí. V jeho rámci bychom chtěli blíže spolupracovat hlavně s Mendelovým muzeem, což je také pracoviště MU. To by mohlo vést i k nějaké expozici programů pro školy apod. Činnost Mendelova muzea by měla v některých ohledech smysl i u nás, to téma je zajímavé.

 

Chystáte nějaké větší místní projekty? 

Z místních inspirací se otevřelo téma jezuitské, které mělo už v loňském roce velký prostor. Já bych v něm docela rád pokračoval, pokud k tomu najdeme nějaké vhodné formy. Ať už s institucemi v Telči, anebo možná i výzkumnou formou v rámci univerzity, protože to téma je pořád takové trošku neobjevené a ten potenciál určitě má. 

Budeme chtít co nejvíce využívat spolupráci s partnery, včetně Kraje Vysočina a města Telče. Jsme např. v jednání s městem v tom směru, že by se naše univerzitní knihovna mohla sloučit s městskou, respektive by se městská knihovna přestěhovala do našich prostor. Takže by zde vzniklo takové kulturně-vzdělávací centrum. Je to věc, která je v jednání. 

 

Rýsují se v blízké době nějaké konkrétní akce centra pro místní veřejnost?

Budeme se např. věnovat Míle Doleželové (akademická malířka, 1922 Prostějov–1993 Telč, pozn. red.), to je věc, kterou budeme zveřejňovat v příštím měsíci. Je teď ale velmi složité něco konkrétně domlouvat. Vše se kvůli pandemii zastavilo a nevíte, co bude platit za týden, co za měsíc, za rok. A není nic horšího, než něco říci a potom to nesplnit.   

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
04.06.2021 KulturaPo dnešní oslavě narozenin nabídne DIOD taneční festival

Během dneška, zejména večer na průčelí sokolovny, oslaví divadlo DIOD své desáté narozeniny. Od neděle pak přinese tři představení jihlavské části festivalu Tanec Praha. Mezinárodní ...

Komentáře (0)
03.06.2021 KulturaStále tvořil, měl obrovské charisma a srdce, vzpomínají potomci na J. Floriana

Výstava staroříšského rodáka Jana Floriana začala 21. května v Městské galerii Hasičský dům v Telči. Společně ji připravili a instalovali umělcovi potomci Václav Florian se sestrami ...

Komentáře (0)
02.06.2021 KulturaJiří Rathouský, Polná a fotoaparát patří po léta neodmyslitelně k sobě

Svých „šedesát let s fotoaparátem“ mapuje stejnojmennou výstavou v polenském muzeu tamní fotograf Jiří Rathouský. Retrospektivní výstavu fotografií polenského rodáka (*1950) hostí ...

Komentáře (0)
01.06.2021 KulturaMahlerovský festival dnes pokračuje v Gotické síni

Dvacátý ročník festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2021 pokračuje dnes večer koncertem Smetanova tria na radnici. Trio ve složení Jitka Čechová – klavír, Jan Talich – housle a Jan ...

Komentáře (0)
30.05.2021 KulturaSoubor A.D. Stonařov připravuje první představení po koronaviru

Jak zveřejnil soubor Divadla A.D. Stonařov, absolvoval soubor 14. května první „oprašovací“ zkoušku operetky Na tý louce zelený, kterou již uváděl před nástupem covidové pandemie. Zkouška ...

Komentáře (0)
29.05.2021 KulturaDKO dál překládá programy, brzy ale otevře předprodej

Podmínky rozvolňování (naplnění maximálně do poloviny kapacity sálů) zatím neumožňují v DKO realizovat nasmlouvané pořady. Programové oddělení proto informovalo o dalších změnách ...

Komentáře (0)
28.05.2021 KulturaAkrobatky vnesly do ulic emoce, ale také bojovaly s nepřízní počasí

Představením „Sádlo“ se v pondělí v divadle DIOD po dvou týdnech uzavře program festivalu nového cirkusu v podání žen-akrobatek Fun Fatale Jihlava 2021. K jeho vrcholům patřil např. 21. ...

Komentáře (0)
27.05.2021 KulturaFestival muzejních nocí začne na Vysočině už v pátek

Některé akce Festivalu muzejních nocí se na Vysočině uskuteční už 28. května, i když Asociace muzeí a galerií ČR zahájení termínu festivalu o měsíc odsunula, zejména kvůli pandemii. ...

Komentáře (0)
27.05.2021 KulturaI vážná hudba dostává na frak, a není to ten elegantní, znělo před „sedmou“

Dirigent Marek Štilec se ve čtvrtek v podvečer postavil ve společenském sále DKO Jihlava před orchestr ostravské Janáčkovy filharmonie. Společně s mohutným stohlavým tělesem tu zahájil ...

Komentáře (0)
26.05.2021 KulturaFestival akrobatek Fun Fatale pokračuje, stěhuje se z deště do sálu

Už týden patří Jihlava desátému ročníku festivalu současného cirkusu Fun Fatale. Všechna jeho vystoupení se kvůli covidovým opatřením zatím odehrávají pod širým nebem. Do mnoha ...

Komentáře (0)
25.05.2021 KulturaZUŠka vzala publikum „do autobusu“

Stovky zhlédnutí a pozitivní ohlasy jsou reakcí na hodinový hudební program, který v pátek večer zveřejnila na internetu ZUŠ Jihlava. Ze sedačky řidiče autobusu vzal vtipnou moderací diváky ...

Komentáře (0)
22.05.2021 KulturaVydavatele monografie o Lipnické bibli překvapil velkorysý donátor

Výstavu Příběh Lipnické bible připravuje Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku (dále jen Spolek). Začít má na hradu Lipnice 26. června a potrvá ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net