Reklama
Dnes je sobota 24.09.2022     svátek má Jaromír

M. Tomanec z Fóra: Uznávám porážku a odstupuji

Miroslav Tomanec patřil na jednáních zastupitelstva k nejčastěji diskutujícím zastupitelům. Foto: JL
Miroslav Tomanec patřil na jednáních zastupitelstva k nejčastěji diskutujícím zastupitelům. Foto: JL

14.4.2021 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Snad už skončila doba čekání na nějakého mesiáše, říká Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava), který ohlásil svoji rezignaci na mandát zastupitele.

 

Na zastupitelstvu jste řekl, že k 30. dubnu složíte mandát zastupitele. Z jakého důvodu končíte ve funkci?

Postupně jsem se přestal ztotožňovat se směrem vládnutí, metodami i konkrétními kroky, kterými se ubírala tato koalice, hlavně v hospodaření s veřejnými prostředky a s nedostatečným bojem proti klientelismu. Ovšem těch oblastí bylo více.

Své názory a představy jsem neprosadil, proto uznávám porážku a odstupuji. Nebylo by podle mého názoru fér vůči demokratické většině uskupení, za které jsem byl zvolen, a která nyní smýšlí jinak, pokud bych v zastupitelstvu zůstal a přecházel do opozice.

 

Vy jste se však rozhodl odstoupit…

Za korektnější považují přepustit své místo dalšímu v řadě, který snad nalezne lepší způsoby, jak prosadit původní myšlenky občanského aktivistického sdružení Fórum Jihlava, než se to dařilo mně.

Již jsem nebyl přínosem pro věci, které považuji za prospěšné pro město a které jsem prosazoval, protože se přestávala řešit věcná podstata problému na úkor toho, co kde a jak jsem řekl, jak jsem hlasoval.

 

Nejsou příčinou vaší rezignace rozpory s primátorkou, ke které jste několikrát uvedl, že jste z ní zklamaný?

Nebyl to ten hlavní důvod.

 

V některých bodech jste také hlasoval jinak, než koalice…

Ano a nebyl jsem sám! A považuji to za zcela přirozené na prvním místě má být přece svědomí každého zastupitele. A instrument jak řešit ten nepřetržitý rozpor s tzv. „koaliční disciplínou“ je v koaliční smlouvě přesně popsán - avšak využívá se pohříchu velice málo. Tato koalice však, ač početně nejslabší, je paradoxně v prosazování svých usnesení nejúspěšnější.

 

Nyní se vraťme k osobnosti primátorky. Karolíně Koubové jste v podstatě umožnil, aby se stala primátorkou, jak na ni pohlížíte dnes a jak vidíte její budoucnost?

To nebudu komentovat.

 

Nevadilo vám, že Karolína Koubová kandidovala za STAN do krajských voleb?

Ani v nejmenším, naopak! A nevadilo mně to ani u Libora Kuchyni, Jirky Antonů ani u Dana Škarky, který kandidoval za Piráty.

Jednak jsme subjekt, který se zabývá pouze naším městem a jednak - tím se přece naplnil hlavní smysl mého desetiletého snažení - dostat co nejvíce nových schopných lidí do veřejného života. A je přece nesmysl omezovat jakkoliv někoho, kdo chce po těchto začátcích v komunální politice pokračovat dál… Nikdo za nás ten stav naší společnosti přece postupně nenapraví - snad už skončila doba čekání na nějakého mesiáše.

 

Patřil jste k zakladatelům politického subjektu Fórum Jihlava. Budete i nadále působit v jeho řadách?

Takové rozhodnutí zcela ponechávám budoucnosti a svým kolegům.

 

Fórum Jihlava bylo v podstatě takovým vaším dítětem, změnilo se od té doby, co jste ho zakládal?

Již po volbách 2018 jsem prohlásil, že jsme nejméně o jedno volební období předběhli dobu. Nebyli jsme připraveni se postavit do čela koalice a málo jsme si to uvědomovali. Ovšem ta euforie z úžasného volebního výsledku byla obrovská.

 

Jenže do koalice jste vstoupili především s tradičními politickými uskupeními…

Ten vývoj, který pak nastal, je tedy logický a dal se předvídat - jednak jsme měli velmi málo zkušeností s tím jak vybalancovat naší identitu s koaliční sounáležitosti - a jednak tlaky zkušeného politického okolí byly a jsou opravdu silné.

A tak vůbec není divu, že došlo k rozporům. To je zcela přirozené - důležité je, jak se s nimi celá komunita dokáže vyrovnat. A v tom nesehrává nikdo důležitější roli než ti, co jsou na špici - v tomto případě tedy ti, kteří zastávají důležité pozice ve vedení města.

 

Je podle vás v současné době Fórum Jihlava životaschopné?

Osobně stále chápu Fórum Jihlava nejvíce jako názorovou platformu diskuzí, kam a jak směřovat vývoj našeho krásného města a jak řešit jeho problémy. V tomto ohledu rozhodně životaschopné je - už proto, že přivedlo do veřejného života další nové a schopné lidi.

Tím naplnilo i další smysl své existence - tedy být i jakousi základnou pro ty, kteří chtějí pokračovat dál, kteří zastávají nejrůznější funkce a pozice a chtějí být občansky aktivní, a pak už je jedno za jaký demokratický subjekt. Samozřejmě by měl být demokratický. Ale v tom jsme nikdy žádný rozpor neměli.

 

Nezvažujete, že založíte nový politický subjekt?

Nový subjekt asi ne, spíše bych chtěl pokračovat v tom původním Fóru, jak bylo založeno a fungovalo dobře a pospolitě téměř po osm let. Ale nejvíce to záleží na společenské poptávce. Osobně se nepovažuji za žádného lídra a nemám žádné politické ambice - ovšem samozřejmě bych byl rád, kdyby naše původní myšlenky občanského aktivismu nevymizely a opět získaly odpovídající pozici vedle politických stran.

 

Co si od toho slibujete?

Rozhodování o městě to více přiblíží občanům a nebude to pouze v rukou politických stran, které logicky budou na prvním místě mít na mysli to, co bude prospěšné jejich straně a teprve potom co je dobré pro město.

Na druhé straně si však myslím, že to nejde dost dobře prostřednictvím těch nejrůznějších „nezávislých“ uskupení, které přiletí jako chrousti těsně před volbami po čtyřletém spánku. Kontinuita a základy jsou důležité.

 

S jakými pocity odcházíte po pěti letech ze zastupitelstva?

Samozřejmě se smíšenými pocity. Nyní ještě převažuje smutek - tato práce mně velmi bavila a dala mně možnost hodně se podívat na kořen jednotlivých věci - vždycky jsem se na důležité body snažil důkladně připravit a zvažovat nejrůznější pohledy.

Na druhé straně je však ale také třeba v praktickém kroku prokázat to, co teoreticky hlásáte - tedy udělal jsem to, co jsem v dané chvíli viděl pro město to nejlepší.

A ještě jednou děkuji všem bývalým kolegům za spolupráci. Byly to pěkné a dobré roky.

 

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
12.08.2022 Bez kategorieReferendum k aréně? Nelze formulovat smysluplnou otázku

Nové volební uskupení Jihlava srdcem v otevřeném dopise zastupitelům požaduje, aby o budoucnosti Horácké arény rozhodlo referendum. Pod otevřeným dopisem zastupitelům jsou podepsáni zakladatel ...

Komentáře (3)
29.06.2022 AktualityKoalice Žijeme Jihlavou! nominovala na primátora náměstka Zemana

Koalice Žijeme Jihlavou (ŽiJ!) ve čtvrtek oznámila svého lídra do letošních komunálních voleb. Jejich kandidátem na hlavu samosprávy je stávající náměstek primátorky Vít Zeman. „Ucházím ...

Komentáře (1)
17.03.2022 Bez kategorieHyský: Ve volbách neúspěšná ČSSD musí omezit výdaje. Vrchlického neprodá

V tuto chvíli není úvaha nad prodejem sídla ve Vrchlického ulici na pořadu dne, říká předseda okresní organizace ČSSD v Jihlavě Martin Hyský. Historický neúspěch ve volbách znamená ...

Komentáře (0)
24.02.2022 Bez kategorieZastupitel Prchal ukončil členství u Pirátů

Jihlavský zastupitel Vojtěch Prchal ukončil po čtyřech letech své členství v Pirátské straně. Oznámil to minulý týden formou elektronického dopisu místnímu sdružení (MS) Pirátů Jihlavsko. Piráti ...

Komentáře (0)
21.02.2022 Bez kategorieJan Burda (STAN): Podpora sportovní infrastruktury je transparentní

Jihlavskou primátorku, která složila mandát krajské zastupitelky, nahradil třebíčský radní Jan Burda (STAN). Na jaká témata se v krajském zastupitelstvu chcete nejvíce zaměřit? Dlouhodobě ...

Komentáře (0)
16.02.2022 Bez kategoriePrimátorka K. Koubová se rozhodla. Její místo je ve městě a kandidovat bude

Kariéru ve STANu dělat nechci, říká primátorka K. Koubová (Fórum Jihlava), která v prosinci rezignovala na post krajské zastupitelky. V něm byla na kandidátce STANu. Bylo vaše rozhodnutí ...

Komentáře (1)
16.02.2022 Bez kategorieP. Hájek (STAN): Neuvolněným starostou malé vesničky zůstávám

Kraj Vysočina má nového radního Pavla Hájka (STAN). Na starosti má lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Z náhradníka jste se v důsledku rezignace Lukáše ...

Komentáře (0)
01.02.2022 Bez kategoriePokud vše půjde dle předpokladů, demolice zimního stadionu by mohla být v červnu, říká náměstkem primátorky Ryška (ODS)

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategorieŠéfka krajského ANO Oborná skončila, novým předsedou je Kukla

Novým předsedou vysočinského ANO je poslanec Martin Kukla. Záda mu bude krýt Jiří Pokorný z Jihlavy. Pro jihlavské ANO to vypadá jako velké vítězství. Poslankyně Monika Oborná už není ...

Komentáře (0)
28.01.2022 Bez kategoriePo Kuchyňovi, který rezignoval, Fórum navrhuje na post radního Antonů

Zastupitel Jiří Antonů (Fórum Jihlava), který na jaře loňského roku nahradil Miroslava Tomance (Fórum Jihlava), jenž rezignoval, je kandidátem na jihlavského radního. Do komunální politiky ...

Komentáře (0)
21.01.2022 Bez kategorieKuchyňa z Fóra po radě rezignoval i na zastupitele

Rozhodnutí Libora Kuchyni (Fórum Jihlava) rezignovat na post radního zkritizovala nejen koalice, ale i jeho stranická kolegyně primátorka Jihlavy Karolína Koubová. „Náš klub nesouhlasí s ...

Komentáře (0)
06.01.2022 Bez kategorieLibor Kuchyňa (Fórum Jihlava) rezignoval na post radního

Jihlavský radní Libor Kuchyňa rezignoval na post radního, v zastupitelstvu však zůstává. Svou rezignaci zaslal 5. ledna na jihlavský magistrát: Vážené kolegyně, vážení kolegové, po ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net