Reklama
Dnes je neděle 09.05.2021     svátek má Ctibor

Podvodnou statistiku senioři přeposílají

PŮVODNÍ článek (s červeným nadpisem a zeleným textem) , který v různých obměnách koluje českým internetem a  přeposíláním lidí e-maily již více než 10 let. Jak Český statistický úřad dokládá, jedná se o nesmyslná data.
PŮVODNÍ článek (s červeným nadpisem a zeleným textem) , který v různých obměnách koluje českým internetem a přeposíláním lidí e-maily již více než 10 let. Jak Český statistický úřad dokládá, jedná se o nesmyslná data.

11.4.2021 Aktuality/Komentáře (5), autor:
Petr Klukan

Řetězové e-maily jsou jako mor. Ty e-maily, které lidé dostanou a přepošlou je všem svým známým a kamarádům. A ti udělají totéž. Právě řetězovými e-maily se s nadsázkou řečeno nadzvukovou rychlostí šíří dezinformace, nesmysly a tzv. hoaxy, tedy podvodné, nepravdivé a poplašné zprávy.

Uvádí se, že šíření řetězových e-mailů nejvíce podporují senioři. To ale neznamená, že jsou všichni napojeni na konspirační a dezinformační weby. Mnohdy stačí, když důchodkyně Marie dostane e-mail s nějakou až neuvěřitelnou zprávou od své kamarádky Jany. Jana je už v důchodu, ale byla učitelkou, takže je vzdělaná, a ta by mi přece žádnou hloupost neposlala, řekne si paní Marie a e-mail pošle dál svým kamarádkám. 

V současné době si lidé řetězovými e-maily posílají článek o Romech s názvem: Statistický úřad ---STRAŠNÉ!!! Maláčová má co řešit. Přepošlete!!!!

Ve článku je předložena statistika o romské populaci. Data se mají týkat sňatečnosti Romů, jejich životních podmínek, vzdělanosti, zaměstnanosti, kriminality nebo třeba prostituce.

Ústavy se od textu distancovaly

Jihlavské listy pátraly, zda by mohl být anonymní text pravdivý.

Článek není nikým podepsán a chybí mu jakýkoliv zdroj. Jen v nadpisu je uveden Statistický úřad, což vyvolává dojem, že článek „tajně unikl“ z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

JL proto s článkem oslovily mluvčího ČSÚ Jana Cieslera. Jeho odpověď je jednoznačná: „Vámi zaslaný materiál nemá s Českým statistickým úřadem opravdu nic společného, takováto data o národnosti či etnicitě nijak nesledujeme.“ A mluvčí doplnil, že při sčítání lidu, které se v sobotu rozběhlo, je jen otázka na národnost, jejíž zodpovězení je ještě ke všemu nepovinné.

Samotný článek o Romech v různých obměnách koluje internetem mnoho let. Nejdříve jej šířili tzv. blogeři na webových stránkách, dnes jej sdílí řetězovými e-maily kupříkladu senioři.

Původní článek se neodkazoval na statistický úřad, ale na Sociologický ústav AV ČR. Ten se od něj okamžitě distancoval. „Tato data nepocházejí ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a ani z jiné výzkumné či vládní organizace v České republice. Zdrojem zfalšovaných dat je hoax (poplašná podvodná zpráva), který se šíří českým internetem minimálně od roku 2004,“ napsal v roce 2013 na svých stránkách.

Text obsahuje například i data, kolik procent Romů se podílí na kriminalitě. Jak ale uvádí mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková, „takové statistiky se nevedou, nelze tedy zjistit, kdo z pachatelů je a kdo není Rom“.

Cílem je vyvolat negativní emoce

Bedřich Musil z Jihlavy se dlouhodobě zabývá médii a vzděláváním se zaměřením na mediální gramotnost. JL mu přeposílaný článek o Romech předložily.

„Text v různých formách sdílejí tisíce uživatelů na Facebooku již řadu let. Současně s šířením na sociálních sítích je posílán též formou řetězového e-mailu,“ popisuje.

„Jde o klasickou snahu vyvolat v příjemcích rasovou nenávist, v tomto případě namířenou proti Romům. Vzorec je stále stejný, a bohužel i stále stejně funkční. Jednou jsou to Romové, jindy migranti, lékaři, vědci, atd. Společným jmenovatelem je jedna zásadní věc. Jedná se o lži. Lži, které mají za cíl vyvolávání negativních emocí, vedoucích k nějaké formě rozdělení společnosti,“ vysvětluje.

Jak dodává, stačí ale velmi málo – informace si ověřit. Stejně jako policejní mluvčí i on potvrzuje, že popisování výhod českých Romů vůči většinovému obyvatelstvu, či podílu tohoto etnika na celkové míře kriminalitě není možné.

Proč? „Ústava České republiky nedovoluje shromažďovat osobní údaje na základě rasového či etnického původu, tudíž žádné takové statistiky neexistují. Tím pádem sám nadpis „Statistický úřad ---STRAŠNÉ!!!“ je lživý.

Např. tvrzení o ,věznění 12.000 cikánských vězňů’ a o tom, že ,nás letos stojí 4 miliardy korun a podíl tohoto etnika na zločinu je 75 %’. Jedná se o ničím nepodložené údaje. Není možné k nim  dospět.

V České republice neexistují statistiky o počtu vězňů podle rasového či etnického původu.

Tvrzení, že ,Sociální dávky pro cikány 20 miliard’, je opět nedohledatelná informace. Stejně jako v případě vězeňské služby nemá stát přehled o příjemcích sociálních dávek na základě jejich rasového a etnického původu,“ říká Musil.

A rozebírá i další větu v textu, která tvrdí, že „Cikáni jsou jediní, kdo mají zdravotní péči zdarma“.

„I toto je nesmysl. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění stát platí pojistné za příjemce dávek pomoci z hmotné nouze, tj. např. za nezaměstnané, za děti, studenty a jinak nezaopatřené osoby. Pokud je člověk bez pracovního poměru nebo se nejedná o OSVČ, pak za něj zdravotní i sociální pojištění platí stát. Takové případy jsou jasně uvedeny v paragrafu 7 zákona č. 48/1997 Sb.

Nikde v zákoně není zmínka o romském či jakémkoli jiném etniku. I zde totiž platí, že by evidence podle etnického původu byla protiústavní.“

Klasické atributy dezinformačních e-mailů

Bedřich Musil ukazuje i na další lež v textu, která tvrdí, že „je pravidlem, že cikánovi platí advokáta u soudu stát”.

Jak Musil vysvětluje, podle zákona č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním, má každý obviněný u soudu nárok na bezplatnou obhajobu doloží-li, že nemá dostatek prostředků, aby si náklady na ni uhradil sám.

„To se týká kohokoliv, kdo v ČR stane před soudem bez ohledu na etnický či rasový původ. Opět neexistuje žádná evidence, která by definovala nějaké procentuální poměry ve využívání tohoto institutu dle etnické příslušnosti.“

Musil dodává, že takto bychom mohli vyvrátit řádek po řádku anonymního tvrzení. K samotné formě textu říká: „Jinak všimněme si klasických atributů drtivé většiny dezinformačních e-mailů či statusů. Mnoho vykřičníků, bombastické a emocionální titulky, používání verzálek a výzva ke sdílení. Tyto atributy najdeme opravdu téměř na všech takovýchto hoaxech.

Základem dezinformační války je rozdělit společnost a následně se snažit ji v nějakém rozsahu ovládnout. Pro tento cíl je využíváno především vyvolávání nenávisti či strachu. Obě tyto emoce jsou spolehlivým vypínačem kritického myšlení.

A právě kritické myšlení je základem pro mediální a informační gramotnost,“ dodává závěrem

Sdílení zpráv je v oblasti morálky

Jihlavské listy ví o dvou seniorech z Vysočiny, kteří článek rozšiřují. Jeden se věkem blíží k osmdesátce, druhý ji již překonal. JL oběma zaslaly tři otázky:

1)    Věříte té statistice o Romech, kterou jste poslal?

2)    Ověřoval jste si některá data?

3)    Proč obdobné články rozesíláte dál?

 

Odpověď jsme se dočkali od obou seniorů. „Všechno, co je obsahem zpráv veřejných sdělovacích prostředků, je přece pravda, a tak si žádnou statistiku nemusím ověřovat, údajům věřím, a proto tyto články zasílám přátelům,“ odepsal nám Drahoslav D. 

Na upřesňující dotaz, co myslí veřejnými sdělovacími prostředky, již nereagoval. Mohl mít na mysli blog (názor čtenáře) na serveru i-dnes před devíti lety, od kterého se však webové noviny distancovaly.

 

Druhý ze seniorů Jaroslav D., který sám redakci text o Romech poslal s doporučením:

„O podobných problémech by měli novináři a ČT psát. Rovněž opozice by si toto měla dát do volebního programu místo věčného štvaní proti vládě a stoprocentně by vyhrála volby,“ nám odpověděl obšírněji.

„Já si myslím, že si snad ze mě děláte srandu. Přece mi nechcete tvrdit, že o romské problematice nic nevíte a z těch důvodů zaslané zprávě vůbec nevěříte,“ napsal mimo jiné s tím, že pokud by se novináři na toto téma vyptávali lidí, tak minimálně 80 % řekne podobný názor na Romy.

„Pokud se jedná o specifikaci jednotlivých položek, tak ty jsou převážně pravdivé,“ tvrdí bez argumentů.

„Pouze nevím, zda jsou uvedena přesná procenta, ta se možná mohou plus minus lišit. Ale když už si dal někdo takovou práci se specifikací a procenty jednotlivých bodů, tak to zřejmě nebude daleko od skutečnosti,“ je přesvědčen pan Jaroslav. 

 

Je rozesílání podobných „zpráv“ trestné?

Podle mluvčí policie Dany Čírtkové ne. „Otázkou je u podobných sdílení nejrůznějších zpráv a textů vhodnost obsahu a nějaká lidská slušnost, ale to je oblast morálky, etiky a chování mezi lidmi,“ napsala JL.  

Diskuze k článku

Nový komentář

......kdy nám pan Škárka sdělí, kolik "socek" z programu HF si na vlastní bydlení už vydělává prací???............ne, že jim je hrazeno z dávek, to není žádný posun.............nedávno byl na Občasníku  článek, že klient HF vydržel v práci týden, další klientka den..........chytli se už jinde????......nebo se to taky nesmí sledovat???.........proč se nepochlubit úspěchem programu, že???...................jsme to ale společnost, někdo leží téměř celý život v pohodě na bůčku.......další "makáči" se kolem různých programů pěkně živí a nejhůř je na tom ten, který na to kromě vlastní obživy musí tvrdě dělat..................
km | 2021-04-11 19:37:29 | Reagovat
:-)

https://www.televizeseznam.cz/video/vtipky-a-srandicky/sokujici-rom-ma-22-deti-nepamatuje-si-jejich-jmena-72472
---------------------------------------------------------------
........... na posledním zastupitelstvu padl dotaz, zda radnice do bytu 3 + 1 v v rámci programu HF nastěhovala 8 lidí..............ano nastěhovala......možná by měla redakce JL oslovit sousedy a zeptat se, jak radostně  se jim žije..........taková PRAVDIVÁ autentická reportáž je nejlepší lék na dezinformace..........
km | 2021-04-12 06:16:31 | Reagovat
 „Ústava České republiky nedovoluje shromažďovat osobní údaje na základě rasového či etnického původu, tudíž žádné takové statistiky neexistují. " tvrdí někdo v článku.


A tohle je co? - Wikipedie:
Až 57 % Romů žijících v Česku a nacházejících se v produktivním věku bylo v roce 2009 nezaměstnaných.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Romov%C3%A9_v_%C4%8Cesku#cite_note-32

https://www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=7721

Takže si své rozumy řádně ověřte než někdo něco v článku plácnete. 
F. Šimek | 2021-04-12 13:42:29 | Reagovat
Veřejně dostupné každému: https://www.vlada.cz/assets/ppov/zalezitosti-romske-komunity/dokumenty/Zprava-o-stavu-romske-mensiny-2017.pdf
F. Šimek | 2021-04-12 13:45:49 | Reagovat
.....s tou cikánskou kriminalitou to bude určitě dezinformace.........


I když první až do konce zapíral a druhý chtěl milost za doznání, trestu neunikl ani jeden. 20letý invalida Radek Horváth, který se u soudu hroutil a plakal, dostal za předloňské brutální napadení seniorky v jejím domě na Litoměřicku 5 a půl roku. 25letému Patriku Stojkovi, který pravděpodobně celou věc vymyslel a byl hlavním strůjcem útoku, senát vyměřil 11 let.
Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/napadeni-seniorka-straskov-litomericko-20210412.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=iWdZhX0wkZV-202104130911&dop_id=11242915
km | 2021-04-13 11:41:56 | Reagovat
Reklama
06.05.2021 AktualityV Jihlavě je nejvíc potkanů na sídlištích, ve středověkém podzemí nemají potravu

V Jihlavě letos deratizační firma zaznamenala o něco vyšší výskyt potkanů než před rokem. Hodně potkaních nor je vidět na sídlištích Březinova, Na Dolech nebo mezi bytovými domy v Kollárově ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityÚpravy čekají také „nejhorší“ zastávku

Rekonstrukci tří zastávek, které jsou ve špatném technickém stavu, schválili na svém posledním jednání jihlavští zastupitelé. Jednou z nich je konečná zastávka autobusové linky číslo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityVysočina čeká, že hospodaření jejich nemocnic nebude ztrátové

Kraj Vysočina očekává, že hospodaření jeho pěti nemocnic za loňský rok nebude ztrátové. Podle účetních závěrek, předložených dnes krajské radě, se některé nemocnice dostaly až ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNa Vysočině dostane dotaci na kotel 241 žadatelů, na které vloni nevyšly peníze

Na Vysočině dostane dotaci na výměnu starého kotle dalších 241 žadatelů, kraj mezi ně rozdělí 25,6 milionu korun. Vloni se sice na tyto žádosti už peníze nedostaly, ale kraj požádal ministerstvo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNoční oprava za jedna! Ráno voda tekla

Takzvaní pátrači VI. divize Služeb města Jihlavy (SMJ), která má na starosti vodovody a kanalizace, odhalili poruchu na hlavním vodovodním řadu pro Jihlavu. Opravu naplánovali na noc ze soboty ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityV životě jsem za pultem nestála

Předsedkyně jihlavského OV KSČM Helena Vrzalová na 1. máje rozdávala na jihlavském Masarykově náměstí kytičky. Tradičně jen komunisté si na náměstí připomněli Svátek práce. Shromažďovat ...

Komentáře (4)
04.05.2021 AktualityJihlava spouští anketu k dopadům změny klimatu

Během celého května bude na webu jihlava.cz dostupný online dotazník k připravované adaptační strategii města. Zároveň jsou pro občany dostupné v městských informačních centrech také ...

Komentáře (3)
04.05.2021 AktualityPutování za sochami Michala Olšiaka uspělo v republikové soutěži

Velké překvapení zažila malá turistická oblast Koruna Vysočiny, nacházející se na Vysočině. Minulý rok v létě spustila turistickou hru, která nabízí turistům s malými dětmi, zajímavý ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityEkodukt na D1 už je hotový

Krátkodobé uzavření dálnice D1 na 95. km, kde v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli specialisté společnosti Skanska odstraňovali ocelová lana pod klenbou budoucího nadchodu pro zvěř, ...

Komentáře (1)
04.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityNa Dolech počítají se zubní ambulancí

Byty různých kategorií, obchody, podzemní parkování, zubní ambulance, knihovna nebo víceúčelová místnost. To vše by mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech mezi Mateřskou školou Bystrouška ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net