Reklama
Dnes je neděle 09.05.2021     svátek má Ctibor

Novák i Janáček mají čestné občanství


9.4.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Bývalý lidovecký poslanec Alois Janáček a porevoluční spoluobnovitel ČSSD Pavel Novák jsou novými čestnými občany Jihlavy in memoriam. Rozhodli o tom na svém posledním jednání jihlavští zastupitelé.

V anonymním hlasování se jich pro udělení čestných občanství vyslovilo 30 z celkem 35 hlasujících. Pět zastupitelů se zdrželo hlasování.

Janáček byl posmrtně oceněn za morální hodnoty a křesťanské zásady, které uplatňoval při službě lidem i za záchranu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě.

Vnuky Aloise Janáčka jsou bratři Tomáš a Jan Sedlákovi. Tomáš Sedlák, bývalý jihlavský zastupitel, je stejně jako jeho dědeček politicky činný v lidové straně.

„Pro nás to je samozřejmě velké uznání, máme z toho celá rodina radost. Náš dědeček toho udělal hodně pro tehdejší Československo i pro Jihlavu,“ vyjádřil se pro JL.

Na udělení čestného občanství in memoriam Aloise Janáčka navrhl náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Pavla Nováka na čestné občanství nominoval tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek. A to za celoživotní boj proti totalitě, za poklidný přechod k demokracii v porevoluční době jak v celé zemi, tak v Jihlavě. Podporu Novákovi vyjádřila i řada porevolučních osobností.

Synem Pavla Nováka je známý jihlavský veterinář Přemysl Novák. „Mám z toho kvůli svému otci radost, zasloužil si to za svoji statečnost a odvahu. Byl silně zaměstnaný protikomunistickým disentem. Bylo to pro něho tehdy náročné,“ vyjádřil se na dotaz JL.

Lidovec, který se nepoddal komunistům

Ing. Alois Janáček se narodil 22. srpna 1900 v Jihlavě v rodině strojvedoucího. Jeho nejstarší bratr Josef byl spolu se svou manželkou popraven nacisty v červenci 1942 za pomoc výsadkové skupině Anthropoid.

Janáček vystudoval ČVUT v Praze a poté pracoval na jihlavském stavebním úřadu. V den začátku druhé světové války 1. září 1939 byl zatčen gestapem a vězněn v Jihlavě a ve Znojmě.

V květnu 1945 se významně podílel na znovuobnovení české správy v Jihlavě. Po válce vykonával funkce poslance Národního shromáždění a předsedy krajského výboru Československé strany lidové (ČSL) v Jihlavě.

Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 patřil k části vedení ČSL, která se odmítlo podřídit komunistům.

V roce 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu jako člen „protistátní skupiny“ odsouzen na doživotí. V roce 1960 byl na základě amnestie prezidenta republiky propuštěn.

Ovšem o rok později došlo opět k jeho zatčení. Na konci roku 1964 byl po mozkové mrtvici ze zdravotních důvodů podmíněně propuštěn. Zemřel v lednu 1967 na srdeční infarkt.

Málem v čele ČSSD porazil Zemana

Ing. Pavel Novák se narodil 26. února 1943 v Olomouci, ale záhy se rodina přestěhovala do Jihlavy. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Již ve velmi mladém věku se zapojil do odporu proti komunistické totalitě. Podílel se na formování Klubu angažovaných nestraníků (KAN) na Jihlavsku. Byl činný v disentu a šířil Chartu 77. V době normalizace byl za svoji činnost vězněn.

Následně neměl jinou možnost, než pracovat manuálně, především v jihlavské pilníkárně. V době listopadové revoluce 1989 byl významným představitelem Občanského fóra na Jihlavsku. V letech 1990-1993 byl prvním porevolučním přednostou Okresního úřadu v Jihlavě.

Podílel se také na znovuobnovení ČSSD. V letech 1993-1995 byl prvním místopředsedou strany. A mohl pomýšlet i výše. Roku 1993 kandidoval na předsedu ČSSD. Jenže ve druhém kole ho porazil současný český prezident Miloš Zeman.

V roce 1995 Pavel Novák odešel ze zdravotních důvodů z vrcholné politiky. O dva roky později podlehl těžké nemoci.

„Předčasné úmrtí mu bohužel neumožnilo zcela rozvinout a uplatnit politický talent ku prospěchu nás všech,“ podotkla mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková. 

Ocenili také zdravotní sestru

Kromě čestných občanství jihlavští zastupitelé hlasovali také o Ceně města Jihlavy. Rozhodli, že ji dostane zdravotní sestra Mgr. Simona Hájková. Konkrétně za dlouhodobou činnost spočívající ve zlepšování prostředí dětského oddělení Nemocnice Jihlava.

Simona Hájková do jihlavské nemocnice nastoupila v roce 1988. Zastávala funkce dětské sestry, staniční sestry na JIP novorozenci a roku 2008 byla jmenována do funkce vrchní sestry dětského oddělení. O šest let později získala cenu Sestra roku.

Nad rámec své práce získávala od soukromých dárců peníze, které věnovala na zlepšení dětského oddělení nemocnice.

„I díky tomuto systematickému úsilí došlo k významnému zkvalitnění pobytu a péče pro dětské pacienty a jejich doprovod,“ dodala v tiskové zprávě Hrdličková.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
06.05.2021 AktualityV Jihlavě je nejvíc potkanů na sídlištích, ve středověkém podzemí nemají potravu

V Jihlavě letos deratizační firma zaznamenala o něco vyšší výskyt potkanů než před rokem. Hodně potkaních nor je vidět na sídlištích Březinova, Na Dolech nebo mezi bytovými domy v Kollárově ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityÚpravy čekají také „nejhorší“ zastávku

Rekonstrukci tří zastávek, které jsou ve špatném technickém stavu, schválili na svém posledním jednání jihlavští zastupitelé. Jednou z nich je konečná zastávka autobusové linky číslo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityVysočina čeká, že hospodaření jejich nemocnic nebude ztrátové

Kraj Vysočina očekává, že hospodaření jeho pěti nemocnic za loňský rok nebude ztrátové. Podle účetních závěrek, předložených dnes krajské radě, se některé nemocnice dostaly až ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNa Vysočině dostane dotaci na kotel 241 žadatelů, na které vloni nevyšly peníze

Na Vysočině dostane dotaci na výměnu starého kotle dalších 241 žadatelů, kraj mezi ně rozdělí 25,6 milionu korun. Vloni se sice na tyto žádosti už peníze nedostaly, ale kraj požádal ministerstvo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNoční oprava za jedna! Ráno voda tekla

Takzvaní pátrači VI. divize Služeb města Jihlavy (SMJ), která má na starosti vodovody a kanalizace, odhalili poruchu na hlavním vodovodním řadu pro Jihlavu. Opravu naplánovali na noc ze soboty ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityV životě jsem za pultem nestála

Předsedkyně jihlavského OV KSČM Helena Vrzalová na 1. máje rozdávala na jihlavském Masarykově náměstí kytičky. Tradičně jen komunisté si na náměstí připomněli Svátek práce. Shromažďovat ...

Komentáře (4)
04.05.2021 AktualityJihlava spouští anketu k dopadům změny klimatu

Během celého května bude na webu jihlava.cz dostupný online dotazník k připravované adaptační strategii města. Zároveň jsou pro občany dostupné v městských informačních centrech také ...

Komentáře (3)
04.05.2021 AktualityPutování za sochami Michala Olšiaka uspělo v republikové soutěži

Velké překvapení zažila malá turistická oblast Koruna Vysočiny, nacházející se na Vysočině. Minulý rok v létě spustila turistickou hru, která nabízí turistům s malými dětmi, zajímavý ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityEkodukt na D1 už je hotový

Krátkodobé uzavření dálnice D1 na 95. km, kde v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli specialisté společnosti Skanska odstraňovali ocelová lana pod klenbou budoucího nadchodu pro zvěř, ...

Komentáře (1)
04.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityNa Dolech počítají se zubní ambulancí

Byty různých kategorií, obchody, podzemní parkování, zubní ambulance, knihovna nebo víceúčelová místnost. To vše by mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech mezi Mateřskou školou Bystrouška ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net