Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Jak nás pro letošek masopust opustil

LOŇSKÝ masopust 29. 2. v Čenkově. „Bejval a snad i bude“. Foto: archiv BP
LOŇSKÝ masopust 29. 2. v Čenkově. „Bejval a snad i bude“. Foto: archiv BP

4.3.2021 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Bohumil Píza z Čenkova

Loni, v sobotu 29. února 2020, když jsme se loučili s čenkovským masopustem, jsme si připomněli dávné, staré časy našich předků, kteří se scházeli na návsi pod Slovanskou lípou, kde vyslovovali svá přání a noc před l. březnem považovali za čarovnou, noc věštebnou.

I já jsem si v tuto čarovnou noc přál, abych se zase za rok ve zdraví znovu sešel s přáteli na masopustě roku 2021. Když jsem se ráno na první postní neděli – Pučálku, také nazývanou Černou, probudil, byla to skutečně nejčernější neděle… Od čínských břehů přes Itálii k nám připutovala světová virová pandemie koronaviru z čínského Wu-Chanu. Aby se přání věštebné noci splnilo, musí se vám o přání zdát, a to se asi nestalo!

Covid-19 nás ani po roce marné snahy, práce a úsilí neopustil, a tak letošní masopust bude jen vzpomínání na dávné masopusty a veselí v našich vesničkách pod Javořicí a Roštejnem…

Masopust, původně třídenní svátky před Popeleční středou, kterou začíná 40denní půst, končící o velikonocích. Masopust nemá mnoho společného s náboženskou liturgií, ale je plně podřízen běhu církevního kalendáře.

První písemné zprávy o masopustu jsou již ze 13. století, i když masopust svým původem je daleko staršího data. Rej masopustních masek je spojován s tradicí předkřesťanských pohanských obřadů dávné minulosti a byl vždy zábavou lidovou. Proto i církev navázala na činnost masopustních rejů podle pravidla, že co nelze potlačit, je nutno přizpůsobit vlastní potřebě…

Radostné a veselé loučení našich vesniček s masopustem bývalo a i dodnes je jedinou radostí z celého božího roku. Rád vzpomínám na práci po stájích, maštalích a chlévech pod naší Javořicí, na setkávání s pamětníky, kteří při své těžké práci, veliké dřině na vinici Páně, v živé své paměti, v srdci uchovávali odkaz našich dávných předků…

V Růžené se vyprávělo, že v dávných časech zde byl jen hluboký les. Kde dnes stojí kostel sv. Maří Magdalény, přímo v místě dnešní sakristie se starým románským oknem, žil poustevník, který třikrát denně zvonil, aby zvoněním ukazoval cestu zbloudilým… Druhá poustevna byla za hřebenem roštejnských lesů u Drdáku, kde podle pověsti řídelovského kronikáře pana Maryšky býval i klášter. Později zde vznikl známý mlýn s pilou, kde se ještě v 17. století třikrát denně zvonilo. Drdácký, krásný rybník je napájen vodou od Javořice, od Mnichovy skály z vysoko vyčnívajících skal, pramenišť se spoustou balvanů, nakupených po celém úbočí svahu, které připomínají zaniklou ves Mnich.

Abych lépe pochopil dávný život našich předků pod Roštejnem a Javořicí ve 13. století, musíme se vydat do naší Bílé Telče. Nevydám se tam dnes kvůli starodávné pověsti z roku 902, kdy v maštali na Starém Městě vykopalo tele zvon a tak Telč, podle telete převzala své jméno i se znakem telete nad zvonem stojícím, ale proto, že na tomto posvátném místě byl postaven kostel Matky Boží.

Snad podle jiné pověsti na tomto místě 15. srpna 1099 došlo k bitvě knížete Břetislava II. s moravským markrabětem Ottou II., který jako poděkování za vítězství dal zde postavit kapličku.

Roku 1121 Otta II. kapli rozšířil na kostel a zasvětil ji Panně Marii Nanebevzaté a okolní osadu povýšil na městečko. Uběhlo však celé století, kdy do Telče roku 1225 přijíždí první český král Přemysl Otakar I. a před zázračným obrazem Panny Marie na Starém Městě prosí o šťastný výsledek svého tažení do Rakous…

Tento pozoruhodný Přemyslovec se dožil nejvyššího věku ze všech Přemyslovců a byl posledním panovníkem knížecích dob Čechů a povznesl zemi z velkého ponížení. Král Přemysl Otakar I. narozen r. 1155, v létě 1198 v Mohuči byl korunován prvním českým králem a v září 1212 vydáním Zlaté buly sicilské byla potvrzena nezávislost českého království. Přemysl umírá 15. 12. 1230 a vlády se ujímá syn Václav I. (1230–1253). Jeho sestrou byla sv. Anežka Česká (1211–1265).

Na Moravu až do Telče roku 1241 pronikli suroví mongolští kočovníci – Tataři. V té době ve Václavově vojsku sloužil Zdeslav-Zdeněk ze Šternberka (Český Šternberk nad řekou Sázavou), který za osvobození Olomouce, v boji proti Tatarům, jako odměnu dostal kus země za Olomoucí-Klášterním Hradiskem, kde roku 1242 vystavěl druhý hrad Šternberk – dnešní městečko hodin a času.

Později král Václav I. posílá Zdeňka do našeho kraje k Telči pod Javořici, kde Zdeněk Šternberk vystavěl svůj třetí hrad Šternberk – u naší Lhotky. Dodnes nad vesnicí na strmém skalnatém ostrohu mezi Vrchem (724 m n.m.) a Mrchatinou (695 m n.m.) vidíme poslední zbytky dnešního Štamberku.

Možná, že dosud je v základech hradu na skále ukryto tajemství Templářů, Štěpána z Březnice i s hříchy pánů z Hradce, které dobýval Žižkův hejtman Jan Hvězda z Vícemilic roku 1423.

Zdeněk ještě roku 1260 bojoval s Přemyslem Otakarem II. (1253–1278), králem železným a zlatým, proti Uhrům. Zemřel po roku 1264.

K hradu Šternberku tehdy náležely: Mrákotín, se zaniklými vesnicemi Rysov, Jimramov, Mrzatec, Krokvice, Vožkov a Uhliště u Borovné, Valentínovo, Cirče, Řásná, Lhota, Světlá, Práskolesy, Vydří, Myslová, Čenkov (Černíkov), Pavlov, Péč, Šachy, Radlice, Rozseč, mlýn v Krahulčí a díly Slavonic, Kunžaku a Strmilova. Takové bylo 13. století našich předků.

Samotné české názvy vesniček jsou jak vzácné perly navlečené na náhrdelníku naší matky Javořice a samy vypovídají o životě a době našich předků.

Snad jediným dosud živým svědkem toho času je Slovanská lípa na návsi v Práskolesích.

Památným dnem pro Telč se stal 7. 5. 1339, kdy král Jan Lucemburský se svým synem Karlem vyměnili Telč s Oldřichem z Hradce za hrad Bánov za Uherským Brodem. Od té doby zůstala Telč při Hradci až do roku 1604. Mocný rod pánů z Hradce a na Telči roku 1350 kupuje zboží hradu Šternberka, Roštýn s okolními vesnicemi. Roku 1385 přikupují zboží hradu Janštejna.

Pod hrad Roštejn-poplužní dvůr, patřila nejstarší Třeštice, Doupě, Řídelov, Růžená, Čenkov a od roku 1618 byl koupen Lovětín a Rácov se dvorem, ovčínem, mlýnem a pilou novým telčským pánem Vilémem Slavatou z Chlumu a Košumberka (1572–1652), který sňatkem s Lucií Otilií z Hradce roku 1604 se stal naším telčským pánem. Rácov se stal rychtou, kam ještě patřila Nová Ves, koupená již roku 1385 s hradem Janštejn.

Takové byly naše vesničky pod Roštejnem až do zrušení roboty 1848.

O Masopustě se zpívalo: „Masopust, masopust, jen mě holka neopusť“ a ani jsme se v 21. století nenadáli, že masopust může opustit nás…

                Psáno na masopustní neděli sv.   Valentýna 14. 2. 2021.

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
17.03.2024 Čtenáři píšíKrokusů jako šafránu

Sotva sleze sníh a trávník začíná nabírat barvu, objevují se v něm známé květy. Ale víme jistě, zda se jedná o ocún, krokus, nebo snad šafrán? Postupujeme-li vylučovací metodou, tak ...

Komentáře (0)
14.03.2024 Čtenáři píšíMasopust 2024 pod naší Javořicí

Masopust v lidových zvycích je obdobím od Tří králů do začátku velikonočního půstu, který začíná Popeleční středou. I my dříve narození a vychovaní na rodné hroudě naší matky ...

Komentáře (0)
13.03.2024 Čtenáři píšíPorušení hygieny na trhu v H. Brodě

Veterinární inspektorky z Kraje Vysočina při kontrole v tržnici v Havlíčkově Brodě odhalily prodej masných a mléčných výrobků ve zcela nevyhovujících podmínkách. Jeden ze stánkových ...

Komentáře (0)
10.03.2024 Čtenáři píšíSeznámili jsme se o čarodějnicích

Bylo to na den pálení čarodějnic 30. dubna 1966 v Dušejově. Tam jsme si padli do oka a Standa mne doprovázel před půlnocí do sousedního Hubenova. Celou cestu jsme si měli co povídat. ...

Komentáře (0)
07.03.2024 Čtenáři píšíV Hlávkově už slavili svátek žen

Už o týden dřív slavili Mezinárodní den žen v Hlávkově. V sobotu zde mimo jiné vystoupila skupina nazývaná Kamenské ženy, ale hlavně tu měli pro ženy přichystaný malý dárek a kytičku. ...

Komentáře (0)
06.03.2024 Čtenáři píšíVeterináři nařídili stáhnout z trhu česnekový kabanos obsahující listerie

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a. s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu ...

Komentáře (0)
04.03.2024 Čtenáři píšíSeznámili jsme se u májové muziky

Byl krásný májový večer roku 1963. Vydaly jsme se s kamarádkou Miluškou do Dlouhé Brtnice na kácení máje. Taneční zábavy se tam konaly venku pod širým nebem, říkalo se tam Na královně. Pěkné ...

Komentáře (0)
03.03.2024 Čtenáři píšíPanenská? Rozsíčka

V této obci jsem prožil asi šest nezapomenutelných let. Ze stránek obce: ….“Ať jsme z původních či i nově příchozích, máme svou obec rádi a máme ji, jak už to u domova bývá, za nejkrásnější ...

Komentáře (0)
02.03.2024 Čtenáři píšíMůže za to Gunder Gundersen?

Prožili jsme biatlonovou mánii. Je obdivuhodné, jak pořadatelé mistrovství světa zvládli. Atmosféra byla skvělá. Stíhací závody v dešti poskytly napínavou podívanou, naši na pódium bohužel ...

Komentáře (0)
01.03.2024 Čtenáři píšíTřešť je plná skvělých muzikantů

Lidovku v Třešti jsem navštěvovala od roku ´89 až do roku ´99. Za tu dobu jsem stihla absolvovat dva cykly houslové průpravy u paní učitelky Wildmanové, na kterou dnes moc ráda vzpomínám. Také ...

Komentáře (0)
29.02.2024 Čtenáři píšíAd… Značka Café Etage končí, subkultura mizí z dalšího tradičního podniku v Jihlavě

Na článek Jihlavských listů o aktuálním ukončení činnosti kavárny a galerie Café Etage, subkulturního prostoru v patře domu na Masarykově náměstí 39 v Jihlavě, zareagovala telefonátem ...

Komentáře (0)
28.02.2024 Čtenáři píšíPotravinářské inspekce: Nejčastěji se klame se sýrem

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace klamala spotřebitele v informacích o nabízených pokrmech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně ověřuje pravdivost údajů ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net