Reklama
Dnes je sobota 17.04.2021     svátek má Rudolf

Všude se chlubíme tím, že dobrovolníkem ve Sdílení je nový starosta Telče, říká Švecová

VE SDÍLENÍ má Eva Švecová na starosti marketing a snaží se sehnat i jako dobrovolník finanční prostředky na chod organizace. Foto: David Kratochvíl
VE SDÍLENÍ má Eva Švecová na starosti marketing a snaží se sehnat i jako dobrovolník finanční prostředky na chod organizace. Foto: David Kratochvíl

27.2.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Jsou průvodci na cestě stářím a nemocemi. Pomáhají starým nebo vážně nemocným lidem radou, podporou, zdravotními a sociálními službami s možností zůstat doma až do konce v sepětí s rodinou. O činnosti telčské organizace Sdílení hovořila jeho pracovnice Eva Švecová.

Asi nejdůležitější otázka, pečujete i o covid-19 pozitivní pacienty?

Jsme zdravotnické zařízení, tudíž koronavirus ovlivnil náš provoz zásadně. Ihned na jaře loňského roku jsme se na poradě celého týmu rozhodli, že budeme pečovat také o covid-19 pozitivní pacienty, a to s sebou přineslo nemalé výzvy. Naším posláním je, aby lidé, kteří jsou odkázáni na péči ostatních, lidé těžce nemocní a umírající, měli možnost žít i zemřít doma, mezi svými blízkými. A naším přáním je, aby tuto možnost měli i lidé s tímto onemocněním.

Jaký konkrétní vliv měla pandemie na práci organizace?

Celý tým tedy přešel do distančního režimu, aby se případná nákaza nešířila Sdílením, a nebyl tak ohrožený chod jednotlivých služeb. Musely se nastavit nové vnitřní procesy, týkající se předávání informací, zásobování ochrannými pomůckami, ale také zaučení zaměstnanců v on-line poradách a konzultacích. Musím říct, že se zde ukázala síla a odhodlání našich zaměstnanců, kteří se nastalé situaci velice dobře přizpůsobili, i když to pro ně nebylo vůbec jednoduché.

Jak se tomu přizpůsobili zaměstnanci?

Vážím si toho, že i v takto těžké době měli na mysli to, že jsou tu lidé, kteří naši pomoc opravdu potřebují, a přizpůsobili tomu svoji práci. Už samotná cesta ke covid-19 pozitivním pacientům je náročná. Ať už lékař, zdravotní sestra nebo pečovatelka se musí do ochranných obleků převléci přímo před domem nemocného, což je oproti třeba nemocnicím velice nepohodlné. Poté se vše, co bylo v domácnostech použito, dezinfikuje nebo přímo likviduje. Je tu tedy mnohem větší časová náročnost.

Když jsme spolu hovořili naposledy, říkala jste, že zdravotnický materiál (roušky) výrazně podražil vlivem první vlny pandemie, jak je to nyní?

Tento „trend“ se skutečně u ochranných pomůcek výrazně projevil a u některých stále pokračuje. Nicméně nám různé státní instituce dodaly ochranné pomůcky a také jsme obdrželi dar v podobě 2 500 roušek, které nám zprostředkoval pan Miloš Vystrčil. Využili jsme také různých covidových výzev, kde se mohlo žádat na náklady spojené s covidovými opatřeními, a v současné době máme dostatečné zásoby. Nikdo však neví, jak dlouho budou potřeba ve všech službách například respirátory, tudíž vítáme v tomto směru jakoukoliv podporu.

Co říkáte na to, že se Vladimír Brtník, váš „dvorní distributor párků“ při akci na telčském náměstí, stal starostou města?

To říkáte opravdu velice vtipně – dvorní distributor párků. Přemýšlím, kde začít, pokud mám mluvit o Vladimíru Brtníkovi. Jejich rodina je se Sdílením velice spjatá. Začalo to již před mnoha lety, kdy nám Vláďa společně se svojí ženou Milenou Kopečnou zprostředkoval kontakt na významnou automobilku. Díky tomu ve Sdílení užíváme jejich automobily za velice výhodných podmínek. Maminka Mileny byla ve Sdílení mnoho let jako dobrovolnice a maminku Vládi můžete potkat na našem benefičním běhu, jak vypisuje dětem diplomy. Rodinu Brtníkovu najdete snad na všech našich benefičních akcích, a to buď u stánku s dobročinným obchodem, nebo u prodeje párků v rohlíku, což je jejich vlastní aktivita a výtěžek věnují Sdílení.

Současný starosta ale funguje na akcích i v jiné roli, že?

Vláďa zajišťuje na akcích ozvučení nebo celá rodina pomáhá s přípravami. Milena mi zároveň již rok pomáhá jako dobrovolnice s fundraisingovými projekty. Čeho si vážím nejvíc, je to, že za tuto pomoc opravdu nic neočekávají, ale považují za svoji povinnost věnovat svůj čas a energii tam, kde je to skutečně potřeba. A to i přesto, že oba jsou velice časově vytížení. A když vidím jejich syny, je mi jasné, že nám vychovávají další skvělé dobrovolníky. Samozřejmě se všude chlubíme tím, že náš dobrovolník se stal starostou města.

Všiml jsem si, že vás v době pandemie podporuje celá řada lidí. Překvapuje vás to?

Spíše než překvapení je to pocit obdivu. Doba je nyní náročná pro každého, většina lidí se vypořádává se svým vlastním uspořádáním života a různými omezeními. Obdivuji tedy, kolik lidí dokáže myslet také na to, že kolem nich žijí ti, kteří potřebují pomoc druhých, a rozhodnou se ukrojit si ze svého času nebo prostředků a věnují je třeba právě Sdílení.

Kdy jste pomoc od lidí cítila nejvíc?

Velká vlna solidarity se zvedla hned na jaře, kdy nás dobrovolníci zásobili šitými rouškami a nabízeli pomoc s nákupy pro seniory i výpomocí přímo v organizaci. Dobrovolníci také pomáhali s distanční výukou a hlídáním dětí našich zaměstnanců. Lidé nás i nadále podporují na našich benefičních akcích, které díky pandemii získaly úplně jiný rámec, ale veřejnost si uvědomuje, jak jsou pro nás finance z akcí zásadní a pomáhají nám zajistit provoz organizace.

Jak zpětně hodnotíte podzimní výzvu „Staň se dobrovolným pošťákem Sdílení“?

Velmi nás zahřála u srdce.  Potřebovali jsme roznést do schránek na Telčsku 4 500 vánočních letáků, které informovaly o našich službách, ale také odkazovaly na naši vánoční sbírku. Ujala se toho stovka dobrovolníků a během týdne roznesli letáky do celé Telče i okolních 53 obcí. To jsme už pozorovali s upřímným dojetím a obdivem. Díky jejich pomoci jsme mohli za ušetřené peníze zakoupit mobilní vanu pro klienty domácího hospice a na sbírkovém účtu se sešlo neuvěřitelných 534.000 korun, které nám zásadně pomohly s financováním domácí hospicové péče v počátku letošního roku.

Jak vůbec koronavirus ovlivňuje náladu a zdravotní stav vašich klientů?

Tady bych se zastavila u našich klientů v odlehčovací službě, kde často péče probíhá dlouhodobě a pečovatelky jsou spolu se sociálními pracovnicemi s klienty v kontaktu i několik let. Nejčastěji pozorují u klientů skleslost, pesimismus, obavy o své zdraví i zdraví své rodiny, neumějí si vyhledat kvalitní informace, a nedokáží se tedy v celé situaci zorientovat. Což je samozřejmě těžké pro každého z nás, o to více u lidí, kteří většinu dní tráví ve svých domovech a třeba i s omezeným kontaktem.

Jak se dá penzista udržet v dobré hlavně psychické kondici?

Myslím, že jsou nyní více než kdy dříve potřebné aktivity, které vedou ke kontaktu seniora s okolním světem, ať už ve formě telefonátu nebo různých dobrovolnických aktivit. Vidíme, jakou radost lidem přináší příchod pečovatelky, která s nimi promluví, vyslechne je, pomůže jim se základními úkony, s hygienou a vnese jim do života informace z okolního světa. Celková psychická pohoda se samozřejmě projevuje i na zdraví člověka a toto jsou dopady, které si třeba ještě nemusíme plně uvědomovat.

Máte problém s personálem kvůli nákaze?

Onemocnění covid-19 zasáhlo naši organizaci ve vlnách. Nestalo se nám, že by onemocnělo naráz více členů týmu. Snažíme se spoustě problémům předcházet, ať už pravidelným testováním všech zaměstnanců nebo postupným očkováním zdravotníků. Tím, že pracujeme částečně v distančním režimu a zaměstnanci se setkávají minimálně, můžeme dobře předejít tomu, že nakažený člověk nakazí i někoho dalšího v týmu. Samozřejmostí je používání respirátorů jak u klientů, tak v samotné organizaci.

Takže karanténa se vám vyhnula obloukem?

To zase ne. Nejednou byly jak pečovatelky, tak i sestřičky pod tlakem z velkého objemu práce. Také u nás se projevuje psychická únava a nejistota. Vyčerpání předcházíme pravidelnými týmovými supervizemi. To jsou setkání s psychoterapeutem, kde může každý zaměstnanec v bezpečném prostředí vyjádřit své obavy, probrat témata, která ho trápí, a společně s ostatními najít cestu ke zlepšení.

Slyšel jsem, že mohou využít i služeb kouče, je to pravda?

V současné době nabízíme zaměstnancům také soukromá setkání s koučem nebo psychologem. Jedině pokud náš tým bude v relativní pohodě, bude moci i nadále vykonávat tuto nelehkou práci. Ráda bych tohoto prostoru využila i k poděkování všem, kteří ve Sdílení pracují. Je to už rok, co se vypořádáváme s obtížnými pracovními podmínkami. Pečovatelky i zdravotníci běžně vykonávají práci s lidmi na konci života, která opravdu není pro každého. A nyní se ukazuje, jak velké štěstí je Sdílení pro ty, kteří jsou jeho součástí. Projevuje se, s jakým odhodláním, láskou a profesionalitou dokáží ke své práci přistupovat, a za to jim patří skutečně velký dík.

Co byste vzkázala veřejnosti?

Nebojte se na nás obrátit! To je zásadní vzkaz všem, kteří doma pečují o svého blízkého. Samotné pečování přináší spoustu otázek a nejasností. A od toho jsou tu organizace jako Sdílení, které Vám mají v těchto situacích pomoci. V rámci bezplatného poradenství s Vámi sociální pracovnice probere Vaši situaci, ukáže Vám další možnosti, a věřte, že vždy nalezneme cestu. Sdílení poskytuje své služby v okolí 20 kilometrů od Telče a v Jihočeském kraji i na Dačicku a Slavonicku. Není nic jednoduššího než nám zavolat a zjistit, že na pečování opravdu nejste sami.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
14.04.2021 AktualityEder: Občané byli vůči nám chápaví

Věnovali jsme se papírům a plastům tak, aby Jihlava byla jakž takž uklizená, říká jednatel SMJ Josef Eder k dočasnému omezení svozů. Dne 31. března Služby města Jihlavy (SMJ) oznámily ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityJihlavská zoo se letos poprvé otevřela pro veřejnost

Jihlavská zoologická zahrada včera přivítala první letošní návštěvníky. Vystřídalo se tam okolo 550 lidí, řekl její mluvčí Martin Maláč. Potvrdil se tak předpoklad zoo, že nastavený ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityNemocnice: Ušetřete čas a vyplňte si dotazník před očkováním už doma

Jihlavská nemocnice se na ty, kteří míří na očkování proti covidu-19, obrací s prosbou. Zdravotníkům by podle zařízení velmi pomohlo, kdyby si lidé vyplnili dotazník o svém zdravotním ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualitySpolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na hospic

Spolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na stavbu lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě, městu včera proto vrátil pozemek. Starosta Jan Tecl při té příležitosti řekl zastupitelům, že ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityKáně lesní je ptákem roku 2021, v Pavlově častým obyvatelem

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2021 káni lesní. Jde o našeho nejhojnějšího dravce, který je častým obyvatelem záchranné Stanice Pavlov. „Jen za loňský rok ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityKraj Vysočina stále neví, jestli se bez spalovny obejde, nebo ne

Otázka spalovny v Jihlavě stále není dořešena. Vedení města pořád neví, jestli ji zde postaví, nebo ne. Naposledy se to projevilo na únorovém městském zastupitelstvu. „Chtěl jsem ...

Komentáře (5)
13.04.2021 AktualityPřed školou musely děti na test

I na Základní škole v Dušejově od pondělí obnovili výuku. Za přísných hygienických opatření. Všichni žáci museli absolvovat antigenní test na koronavirus. „Jsme malá škola, takže ...

Komentáře (1)
12.04.2021 AktualityDětská obuv měla být základní potřebou, míní prodejkyně na Vysočině

Obchody s dětskou obuví měly podle prodejkyň z Vysočiny zůstat mezi základními potřebami. Zajistit hygienická opatření v prodejnách podle nich není problém. Po dnešním otevření, které ...

Komentáře (1)
12.04.2021 AktualityJihlava chystá květnovou deratizaci, do té doby lze nahlašovat výskyt potkanů

Celoplošná jarní deratizace letos v Jihlavě proběhne v polovině května a opět se neobejde bez spolupráce firem i obyvatel. Magistrát města v současné době rozesílá výzvy k připojení, ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualityHasiči v topné sezoně zaznamenali 1116 požárů od komínů

V topné sezoně, která se počítá od října do března, zaznamenali hasiči v Česku 1116 požárů od komínů. Je to nejvyšší počet za šest let, kdy tento údaj sledují. Poprvé také počet ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualityS akcemi v dubnu nepočítejte

Vláda v týdnu představila systém rozvolňování protiepidemických opatření. Organizátoři kulturních akcí v obcích na Jihlavsku ale dál vyčkávají. V probíhajícím měsíci nevidí rozjezd ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualitySpíkr Petr Vichnar je mým vzorem

Kvůli covidové době a zavřenému stadionu jsou fanoušci jihlavské Dukly odkázáni více než kdy jindy sledovat mistrovská utkání prostřednictvím online streamových přenosů. Dění na ledě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net