Reklama
Dnes je pátek 15.01.2021     svátek má Alice

Uvažované náměstí u Dělnického domu by mohlo nést jméno po hudebnici Rosé

ALMA Rosé na dobovém tiskovém materiálu. Foto: Facebook Město Jihlava (z archivu Muzea Vysočiny Jihlava)
ALMA Rosé na dobovém tiskovém materiálu. Foto: Facebook Město Jihlava (z archivu Muzea Vysočiny Jihlava)

7.1.2021 Kultura/Komentáře (1), autor:
Jiří Varhaník

Prostor před Dělnickým domem v Jihlavě, který chce město revitalizovat a změnit na náměstí, může nést název po houslistce jménem Alma Rosé, neteři Gustava Mahlera.

Zastupitelé města před Vánocemi schválili návrh na užití pojmenování náměstí po této umělkyni zatím pro potřeby vyhlášení architektonické soutěže o návrh revitalizace tohoto prostoru. Architekti tak budou moci pracovat právě se jménem Rosé.

Návrhy na pojmenování prostoru posílala i veřejnost, ale kvůli covidu se nekonalo veřejné projednání. Jméno Almy Rosé vybrala názvoslovná pracovní skupina města. Zatím není jisté, že náměstí skutečně vznikne, také o finálním pojmenování se ještě může diskutovat.

Náměstí sv. Jana

Informace o novém náměstí, které má v rámci revitalizace vzniknout před jihlavským Dělnickým domem, prezentovaly v internetovém magazínu Ne.klid (online ho uvedlo 7. listopadu Divadlo DIOD) architektka Tereza Kafková a členka jihlavského městského zastupitelstva Eva Nováková (Žijeme Jihlavou).

V minulosti se prostor jmenoval náměstí sv. Jana, dnes jde o část ulice Žižkova.  „Je to vlastně velké parkoviště před Dělnickým domem, kde jsou plesy, taneční, kulturní akce, MFDF,“ konstatovala Kafková. Podoba prostoru dnes podle ní úplně neodpovídá významu, jaký měl v minulosti, ale i jaký má dnes.

Zastupitelé už dříve schválili, že by na podobu náměstí měla být vypsána architektonická soutěž. Tématem revitalizace se stal také název náměstí. Jak bylo stanoveno, má být pojmenováno po některé ženě spojené s Jihlavou, nebo s Vysočinou.

V Jihlavě je asi 250 ulic, přes stovku jich podle Novákové nese jména mužská. Ženská jména mají pouze čtyři ulice (včetně ulice Matky Boží pět). Pojmenovány jsou po spisovatelkách Karolině Světlé, Boženě Němcové a Vlastě Javořické a po herečce Haně Kvapilové.

Jak podotkla v rámci Studia Ne.klid v rozhovoru s moderátory Evou Sýkorovou a Hynkem Stehlíkem zastupitelka Eva Nováková, ženy ve veřejném prostoru Jihlavy chybí, stejně jako na seznamu čestných občanů.

V něm je mezi 86 jmény jediná žena, donátorka zdejší galerie. Marii Anně Kováříkové, rozené Knížové, bylo čestné občanství uděleno 21. února 1949 jako výraz díků za dar celoživotní sbírky výtvarného umění městu Jihlavě.

Řada skvělých tipů

Jihlavská veřejnost ideu na pojmenování náměstí po ženě přijala pozitivně a magistrát registruje řadu tipů. „Museli jsme škrtnout spousty žen, které byly skvělé,“ komentovala Nováková náročnost volby.

Mezi favoritky na pojmenování staronového náměstí se dostala nejméně čtyři jména. Jedním z nich je akademická malířka Míla Doleželová (1922 Prostějov – 1993 Telč). Ta působila na Telčsku, její obrazy s romskou tematikou zdobí chodby Hotelu GM Jihlava a známá je i její freska v lékárně na zdejším Masarykově náměstí.

Doleželová zanechala monumentální dílo sestávající z cca 600 olejomaleb a grafik. Známé jsou i její ilustrace k Příběhům dávné Indie a k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.

Dalším jménem je malířka a jihlavská rodačka Barbara Krafft (1764 Jihlava – 1825 Zemský okres Bamberg, Německo, rozená Maria Barbara Steiner). Rakouská malířka se proslavila zejména posmrtným portrétem Wolfganga Amadea Mozarta.

Od badatele a znalce židovské tematiky Ladislava Vilímka přišel tip na židovskou lékařku Annu Špicarovou. Ta byla v době holokaustu během druhé světové války deportována do Terezína, kde se angažovala a pomáhala jako lékařka. Po válce se jí podařilo vrátit. 

Rakouská houslistka

Čtvrtým jménem je právě neteř skladatele Gustava Mahlera, rakouská houslistka židovského původu Alma Maria Rosé (1906 Vídeň – 4. 4. 1944 Osvětim). Její otec Arnold Rosé byl prvním houslistou Vídeňské filharmonie a profesorem na konzervatoři, matka byla sestrou Gustava Mahlera. Dívka dostala jméno podle Mahlerovy manželky Almy.

Alma Rosé vystupovala jako sólistka, hrála v orchestru Vídeňské státní opery. V roce 1932 založila ženský orchestr Die Wiener Walzermädeln.

Před nacisty emigrovala do Anglie, na začátku války koncertovala v Nizozemsku. Ve snaze vyhnout se protižidovským opatřením uzavřela formální sňatek s nizozemským občanem a konvertovala ke křesťanství.

V roce 1942 byla při pokusu dostat se do neutrálního Švýcarska na hranicích zatčena. Přes internační tábor v Drancy se v červenci 1943 dostala do koncentračního tábora Osvětim. Zde dirigovala dívčí orchestr. Podle přeživších hudbou pomohla mnohým přežít útrapy tábora.

V dubnu 1944 náhle zemřela, pravděpodobně po pozření otráveného jídla. O členkách orchestru v koncentračním táboře vznikl v roce 1980 americký televizní film Playing for Time. Jak zaznělo v rámci Studia Ne.klid, Alma Rosé několikrát koncertovala také v Dělnickém domě v Jihlavě.

Přinesla lesk Vídně

V očích Jihlavanů zviditelnil jméno a osobnost Almy Rosé zdejší publicista Zdeněk Geist. Kapitolu jí věnoval ve své knize Hoffmann-Mahler–Rosé, kterou vydalo nakladatelství Parola.
Jméno Almy Rosé zaznívá např. při populárně naučných pořadech Filharmonie G. Mahlera Jihlava, pozornost je jí věnována také na výstavě v Domě hudby v Kosmákově ulici. Detailně se Geist věnuje osobnosti hudebnice také v příspěvku na svém blogu na webu Jihlavských listů.

Jak Geist připomíná, vyskytovala se Alma Rosé v Jihlavě přibližně před devadesáti lety na řadě míst - v místním divadle, někdejším rodném domě její matky Justiny Mahlerové, v Grandhotelu, na židovském hřbitově či v Jihlavském dvoře (dnes Dělnickém domě), kde svého času s úspěchem koncertovala před českým i německým publikem.

„Rozhodne-li se zastupitelstvo pojmenovat prostranství před Dělnickým domem jejím jménem, bude to přiléhavé. Tam totiž hudebně oslnila a do Jihlavy navíc na chvíli přenesla i žádoucí lesk velkoměstské Vídně, jak referoval tehdejší tisk. Bylo by tak symbolické, kdyby ji nyní ocenila i Jihlava poté, co ve Vídni jedna z ulic její jméno nese již desítky let a navíc od letošního jara i jeden z tamních parků,“ argumentuje Geist. Jak dodává, znamená jméno Alma „živitelka“ či „požehnaná“.

Jak podotkla Tereza Kafková, Jihlava se bude rozrůstat a nových dobrých ulic bude mít určitě více. Shromážděné návrhy na jejich pojmenování jmény dalších ženských osobností tak mohou být využity i jinde.

Diskuze k článku

Nový komentář

Uvažované náměstí samozřejmě s historickým názvem Svatojánské náměstí. Nějaké Městem hloupě nastrkované   Almy Rosé rozhodně NE !!!

Zřejmě má někdo někde feministický mindrák a vymýšlí tyhle nesmysly.

Názvoslovná skupina by se měla patřičně historicky dovzdělat ! 
F. Šimek | 2021-01-09 10:19:50 | Reagovat
Reklama
27.12.2020 KulturaKoncert Hany Zagorové je přeložen až na únor 2022

I před Vánocemi zveřejnilo programové oddělení DKO Jihlava další náhradní termíny domluvené pro nadcházející pořady v roce 2021. Pořad Horská dráha se měl konat 10. ledna 2021, ...

Komentáře (0)
26.12.2020 KulturaV Brtnici letos vznikl román o královně Elišce Rejčce

V Brtnici u Jihlavy, kde pobývá na letním bytě, vznikl během léta a podzimu letošního roku text nového románu spisovatelky Melity Denkové Královna Rejčka, Sen o lásce, pravda o životě (vydal ...

Komentáře (0)
23.12.2020 KulturaXIII. století hrálo živě pro klienty sociálního centra

Jihlavská skupina gotického rocku XIII. století hrála minulý týden ve čtvrtek pro klienty a zaměstnance Centra sociálních služeb Tloskov. Více než hodinový speciální charitativní koncert ...

Komentáře (0)
22.12.2020 KulturaMuzeum už potřetí muselo zavřít, chystá nové programy na internet

V rámci vládních protiepidemických opatření došlo od pátku letos už potřetí k uzavření jihlavského muzea a jeho poboček. Hrad Roštejn ukončil turistickou sezonu jako tradičně na konci ...

Komentáře (0)
21.12.2020 KulturaVeršované dobývání Třebíče se dobylo do Knihy rekordů

Redaktor Jihlavských listů a Třebíčských novin Antonín Zvěřina si v létě udělal radost a vydal si malou knížečku. Ve verších v ní popsal dobývání Třebíče Matyášem Korvínem v ...

Komentáře (0)
20.12.2020 KulturaDěti si mohou vymalovat brtnický zámek, panskou sýpku nebo Rokštejn

„Jsou na tvrdém krásném papíře, takže se dají vybarvovat i vodovkami,“ komentuje mezinárodně uznávaný jihlavský kreslíř Petr Kopl (* 1976 v Třebíči) nové omalovánky s motivy místních ...

Komentáře (0)
19.12.2020 KulturaVánoční koncert filharmonie poběží v neděli z DKO na internetu

Prostřednictvím živého přenosu na internetu se v neděli 20. prosince odehraje z jeviště DKO tradiční Vánoční koncert Filharmonie G. Mahlera Jihlava. Koncert bude vysílán dvakrát. ...

Komentáře (0)
18.12.2020 KulturaPředseda a sbormistr Campanuly se vydají do rádia ve svátečním

Předseda Pěveckého sdružení Campanula Martin Mikeš a sbormistr Pavel Jirák se i letos na Štěpána oblečou do koncertního oblečení. Místo jihlavského kostela ale netradičně vyrazí do rozhlasu. ...

Komentáře (0)
18.12.2020 KulturaUdělené výjimky nemají logiku, zní z muzeí a galerií k opětovnému zavírání

Dneškem vláda opět zpřísnila protiepidemická opatření. V oblasti kultury se nemění ta, která platí pro čtvrtý stupeň. Nehrají tedy divadla ani kina. Po krátkém uvolnění se ale znovu ...

Komentáře (0)
17.12.2020 KulturaVánoční Campanula bude letos místo kostela ze studia

Vinou koronavirových opatření byl jihlavský pěvecký sbor Campanula nucen odložit koncerty, které měly v letošním roce připomínat 35 let práce sboru a tři desítky let jeho působení pod ...

Komentáře (0)
16.12.2020 KulturaFilharmonie už podruhé hrála lidem přes obrazovky

Úspěšně proběhl o stříbrné neděli večer Stříbrný koncert Komorního orchestru Filharmonie G. Mahlera Jihlava. Živě se hrálo po týdnu už podruhé z Domu filharmonie v Jihlavě. Pod taktovkou ...

Komentáře (0)
15.12.2020 KulturaVyšel další díl projektu „Velkých dějin“

Unikátní projekt Velké dějiny zemí Koruny české, na kterém pracovaly desítky historiků, pokračuje tematickou řadou. V nakladatelství Paseka již vyšly tematické svazky Architektura, Cestovatelství, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net