Reklama
Dnes je neděle 26.09.2021     svátek má Andrea

Každej brankář je trochu guma, usmívá se nad svými maskami gólman Petr Kubíček

HOKEJOVÝ brankář Petr Kubíček s maskou, kterou si před lety sám vyrobil podle kanadského vzoru. Kdysi mívala na sobě namalovaný realistický motiv lebky a na útočníky pouštěla docela strach. Foto: Jiří Varhaník
HOKEJOVÝ brankář Petr Kubíček s maskou, kterou si před lety sám vyrobil podle kanadského vzoru. Kdysi mívala na sobě namalovaný realistický motiv lebky a na útočníky pouštěla docela strach. Foto: Jiří Varhaník

16.12.2020 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Jiří Varhaník

V době, kdy mu koronavirus zkomplikoval přístup k vypalovací peci v arteterapeutické dílně Psychiatrické nemocnice, rozhodl se jihlavský výtvarník a sportovec Petr Kubíček pozměnit svoji stálou expozici v Galerii Příšerky. V pasáži domu Benešova č. 8 vystavil vlastnoručně vyrobené brankářské masky, ve kterých hrával během své kariéry.  


Do hokejové brány se Kubíček stavěl čtyři desítky let. Z dorostu jihlavského Dynama, později Modety, narukoval do béčka liberecké Dukly. Jako třetí brankář krátce alternoval i v jejím áčku.
Po roce zamířil chytat do Mělníka a do Příbrami. „Tam se zdálo, že to bude konec kariéry. Jenomže se stalo, že jsme z krajského přeboru za čtyři roky postoupili do 1. národní hokejové ligy,“ vzpomíná. V této soutěži se přesunul do Žďáru nad Sázavou, kde pak chytal přes deset dalších let.  


„Pak jsem se vrátil do SK Jihlava, že už budu končit. Jenomže jsme s tím ´eskáčkem´ taky postoupili a hráli pak druhou ligu. Jenom tak na žízeň jsem pak ještě chytal v Cerekvi a končil jsem v klubu HAS Jihlava,“ popisuje Kubíček.   
Jak sám říká, přičichl i k vrcholovému hokeji, když se ocitl ve výběru reprezentace do dvaceti let: „Jenže to po emigraci mého bratra do Švýcarska nešlo, a tak jsem se ponořil do toho výkonnostního. Brácha byl orientační běžec, já jsem říkal, že se zorientoval a utekl. To byl rok 69.“   


Zatímco v příbramských dolech si to Kubíček poctivě odfáral a sportoval při zaměstnání, ve Žďáru už působil jako sportovec - pseudoprofesionál. 
„To byl takový socialistický výmysl,“ vzpomíná, „byl jsi profík, ale přitom jsi to nemohl dělat jako svoji práci. Takže jsme byli vedeni někde ve fabrice, ale v podstatě jsme hráli jenom hokej. Chodil jsem trénovat a hrál.“ 

 

Masky, pot a krev
Vzpomínkou na své brankářské masky a kariéru teď Kubíček oživuje expozici v Galerii Příšerky. Mikroexpozice Historie hokejové masky ukazuje vedle reálných fotografií postupný vývoj ochrany hlavy hokejového brankáře během desítek let. 
„Vystavené masky jsou vlastnoručně vyráběné a malované, otřískané mnoha zápasy, podlité hektolitry potu a občas i trochou krve. Takže jde vlastně o reálné dobové artefakty,“ konstatuje Kubíček. 
První masky byly opravdu jen skelety s drátky, později skořápky dělané přímo na obličej.


„Tenkrát si to každý vyráběl sám. Udělal sis kopyto přesně podle svého obličeje, aby seděly lícní kosti, oblouky, všechno. Je to laminát, od vodáků jsem vyškemral sadu materiálu, ze kterého si stavěli lodě,“ popisuje Kubíček. Masky si sám i maloval, třeba symbolem Rolling Stones, do kterých byl fanda. 
Jak vysvětluje, masky původně vymysleli sami bran

káři, postupně je pak hokejová federace přikázala jako povinnou výstroj. Ještě později bylo zakázáno používání celoobličejových masek a začalo se chytat v drátěných koších.
„Já jsem byl vlastně poslední, kdo tady s tou obličejovou maskou chytal,“ uvažuje Kubíček, „stalo se mi, když jsme hráli v Kolíně, že za mnou přišel rozhodčí a říká – hele, Kubo, já tě mám rád, ale bohužel v tomhle chytat nesmíš. Tak jsem si musel od dorostence půjčit koš a chytat v něm.“   

Ono se to otříská
Na vystavených maskách je vidět, že prošly tvrdým životem. 
„Ono se to otříská. Maska dostane šrámy od puků a od hokejek, tak ji musíš přemalovat. Když se ti pak už do díry vejde skoro půlka puku, musíš si udělat další, a když zjistíš, že máš ztržené ucho, tak se porozhlédneš zase po něčem lepším,“ bere Petr Kubíček do ruky jednu z celoobličejových masek. Kdysi na sobě mívala namalovaný motiv lidské lebky a strašila jím útočníky. 
Fotografie zjizveného brankáře Savčuka ostatně v miniexpozici dokládá, že brankářův obličej dostával v éře prvních masek pořádně zabrat. 
„Někde jsem četl, že to už je po několikáté plastické operaci. Já sám mám na hlavě a na obličeji na 200 stehů, čtyřikrát přeražený nos, vyražený zub... Každej brankář je trochu guma. Můj klasický poznatek je ten, že když jsem na zimáku při rozcvičce za sítí, tak bych uhýbal. Ale v tý brance mě to prostě vůbec nenapadne,“ směje se P. Kubíček. 


Staré skořepinové masky přitom postrádaly v podstatě jakékoli zásadnější vnitřní polstrování. 
„Byla tam jen úplně jemňoulinká vrstva molitanu, aby ti nestékal pot všude. Zprvu jsme tam dávali molitan a mysleli jsme si, že to bude pružit. Ale ono se ukázalo, že maska tě chránila líp, když přilehla těsně k obličeji a rozváděla tu energii napřímo,“ vysvětluje Kubíček.  


Po úrazu prý bylo důležité jít hned do brány. To aby si hlava strach nezafixovala. Pohyb v bráně totiž musí být přirozený. „Jakmile začneš dělat to, že se narovnáš, tak ztrácíš čas a reakční dobu. Ale ony v tom taky hrají velkou roli ty endorfiny...,“ usmívá se Kubíček. 

 

Něco pro fanoušky 
Své masky jihlavský sportovec vystavil také proto, že vnímá Jihlavu jako hokejové město: „Myslím si, že to kluky, fanoušky, může zajímat - hlavně je na těch maskách vidět to popsání životem. Občas tu třeba vidím nějakého pána, jak se na to jen tak tiše kouká. Nevím, co si myslí, ale něco mu jde hlavou, a to už je prostě dobře.“  
I když brankářskou hůl už pověsil na hřebík a své masky do expozice, sport do života P. Kubíčka stále patří. I přes nedávnou operaci kyčle se vrátil ke svému karate, v němž je držitelem výkonnostního stupně 1. dan. Jen prý si dává větší pozor, aby se vyvaroval nekontrolovaného pohybu. 


„Takže nějaké divoké kopy už určitě dávat nebudu, ale pozice a postoje jdou, a dokonce je to dobré. Karate cvičím, jen se neperu, a prospívá mi to. Hodně cvičím jógu, plavu a po operaci jsem objevil kondiční jízdu na kole. A taky nordic hole - chodím, to je hodně dobrá věc,“ pochvaluje si Kubíček.  

 

Keramika s humorem 
Velkým zájmem Petra Kubíčka je teď tvorba keramických figurek.  Expozici v Benešově ulici otevíral loni v červnu, dává v ní tvorbou najevo i své společenské a politické postoje, zapojuje osobitý humor. Jak plyne z řady reakcí v návštěvní knize i na internetu, kolemjdoucím to není lhostejné.

  
„Já nemám žádné velké umělecké ambice, ale je pravda, že když mi sem někdo napíše, ať s tím táhnu do ha..zlu, tak mě to otráví. Ale většina lidí to bere tak, že je to vtipná nadsázka a zpestření. A když je někdo sprostý, oni si to s ním ostatní lidi většinou na tom Facebooku vyřídí sami. Já se snažím být nad věcí a nekomentovat,“ krčí rameny autor keramiky. 

 


Jiné momenty ale pro změnu jeho srdce tvůrce hodně těší: „Teď mi třeba přišlo z Třebíče od paní, která se tady mihla a dala si to na svůj Facebook, jak byla úžasně překvapená. Jiná paní zase přijela až z Kuřimi – důchodkyně, kterou jsem kdysi vezl s jejím tatínkem do Kuřimi, když jsem ještě jezdil se sanitkou. Ta se sem na to jela extra podívat.“ 


Existují prý i tlaky - lidé volají majiteli domu, ať dá galerii pryč, že je v ulici už moc dlouho. „Kdykoli sem přijdu, tak se tak trošku bavím tím, že poslouchám reakce lidí. A fakt mě to blaží, když se u toho chechtají,“ zamýšlí se Kubíček.  
K maskám a brankářským rukavicím, kterými teď expozici doplnil, má úzký osobní vztah. Masky sám vytvořil, sžil se s nimi, občas je musel omývat od krve, jsou prý pro něho něco jako svátost. 
„Jsem taky stará škola. S tou orvanou lapačkou jsem chytal, dokud mi z té ruky nespadla. Moc nechápu, jak může mít dnes brankář třeba dvě nové výstroje za sezónu. Mně vždycky trvalo rok, než jsem si na to zvykl a dnes se sportovní náčiní střídá jako spotřební kus,“ zamýšlí se dlouholetý brankář. 
Sportovní duch ale podle Kubíčka ze sportu přece jen nevyprchal: „Třeba můj vnouček hokej hraje, a vidím, že zapálený do toho je, takže ten sportovní duch je tu pořád.“ 

Diskuze k článku

Nový komentář

Dnes je čtvrtek 17.12.2020     svátek má Daniel
"Každej brankář je trochu guma, usmívá se nad svými maskami gólman Petr Kubíček."

V době, kdy mu koronavirus zkomplikoval přístup
k vypalovací peci v arteterapeutické dílně
Psychiatrické nemocnice,
rozhodl se jihlavský výtvarník a sportovec
Petr Kubíček pozměnit
svoji stálou expozici v Galerii Příšerky.
V pasáži domu Benešova č. 8
vystavil vlastnoručně vyrobené brankářské masky,
ve kterých hrával během své kariéry. 
Podívejte se prosím,
co jsem tam dneska napsal do jeho knihy návštěv.
Pokud nikoli, tak fakt, ale fakt, se naprosto ztotožňuji
s jeho výtvarně vyjádřenou filozofií.
Pokud ji někdo pochopí,
rád bych mu beze slov s úklonou podat ruku.

PS." vypalovací peci v arteterapeutické dílně Psychiatrické nemocnice".
Nevím, jestli Petr Kubíček ví,
že  chodí do "baráku" mého laskavého učitele Rozehnala.
------------------------------------------------------------------------
"Architekt  je trochu guma, usmívá se nad svými"
blogy v JL "
 
Zdeněk | 2020-12-17 16:43:45 | Reagovat
Reklama
23.09.2021 AktualityDo Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou ani autobusy MHD

Po dobu tří dnů, od středy 29. září až do pátku 1. října, nebude linka č. 12 jihlavské MHD zajíždět na zastávky Červený Kříž a Antonínův Důl. Výluka je nutná z důvodu úplné ...

Komentáře (0)
23.09.2021 AktualityPozvánka na veřejnou besedu k bezpečnosti v centru Jihlavy

Město chce informovat veřejnost o krocích pro zajištění lepší bezpečnosti v centru Jihlavy. Besedy o bezpečnosti bude organizovat jednou měsíčně. První debata se uskuteční už ve středu. Ve ...

Komentáře (0)
23.09.2021 AktualityV mokřadu na Jihlavsku našli ochránci poprvé chráněnou vážku jasnoskvrnnou

V mokřadu u Dušejova na Jihlavsku letošní průzkum poprvé potvrdil výskyt mezinárodně chráněné vážky jasnoskvrnné. O území se přes 12 let starají ochránci přírody. To, že se tam objevují ...

Komentáře (0)
23.09.2021 AktualityNa stoleté jubilanty města drží

Na konci loňského roku žilo na území Vysočiny celkem 31 lidí ve věku 100 a více let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistika ČSÚ ukazuje, že mezi stoletými ...

Komentáře (0)
23.09.2021 AktualityCentrum je finalistou Stavby roku 2021

Nová budova Výukového centra Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byla nominována na Stavbu roku 2021. Výukové centrum získalo ve 29. ročníku celorepublikové soutěže nominaci jako jediná ...

Komentáře (1)
23.09.2021 AktualityBil nepřítele, dokud vlast nebyla svobodná

Českomoravská vysočina je tvrdý, ale krásný kraj téměř uprostřed naší vlasti. Jakoby se toto odráželo i v povahách a srdcích lidí, kteří se zde rodí a nebo se tu usazují a zapouštějí ...

Komentáře (0)
23.09.2021 AktualityLovětínští hasiči útočili v Čenkově se ženou Terezou a taky vypůjčenou mašinou

Jubilejní a v pořadí už desátý ročník memoriálu Františka Hrona chtěli uspořádat členové Sboru dobrovolných hasičů v Čenkově už loni. Nakonec si ale museli fanoušci téhle tradiční ...

Komentáře (0)
22.09.2021 AktualityRestauratérům v Jihlavě se zahrádky prodraží, pokud jejich vzhled nevyhoví městu

Restauratérům v Jihlavě se zahrádky prodraží, pokud jejich vzhled nebude odpovídat požadavkům města. Na náměstí zatím platili dvě koruny za metr čtvereční plochy a jinde korunu, od příštího ...

Komentáře (1)
22.09.2021 AktualityNa Vysočině mohou prodejny ve vsích nad 500 obyvatel žádat o dotaci od 22. října

Na Vysočině mohou obchodníci ve vsích s více než 500 obyvateli podat žádost o dotaci na krajském úřadě v termínu od 22. do 29. října. Na podpoření těchto maloobchodních prodejen potravin ...

Komentáře (0)
22.09.2021 AktualityHrazených testů na covid-19 na Vysočině v srpnu přibylo

V srpnu se nechalo v krajských nemocnicích na Vysočině testovat na koronavirus 1865 samoplátců, což je víc než v červenci. Za testy zaplatili takřka 870.000 korun. Zájem o hrazené testy ...

Komentáře (0)
22.09.2021 AktualityHejtman: Icom transport jsme nezvýhodnili

Při výběru dopravců z roku 2019 na obslužnost Kraje Vysočina byla údajně zvýhodněna firma Icom transport. Tuto informaci uveřejnil na webu Seznam Zprávy novinář Jan Novák s odvoláním se ...

Komentáře (0)
22.09.2021 AktualityProsím, pomozte mi. Nechci tady umřít

„Je to přesně podle výjezďáku. Pacient bude mít úplně stejné vitální hodnoty. Rozdíl je jen v tom, že nejsme na hrachovém poli a žací lišta u traktoru nebyla po straně, ale vepředu,“ ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net