Reklama
Dnes je středa 19.05.2021     svátek má Ivo

Dokumentární Ji.hlava ožila ve virtuálnu

STREAM z festivalového Majáku s Martinou Malinovou a členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis z chilského Valparaísa. Foto: Jiří Varhaník
STREAM z festivalového Majáku s Martinou Malinovou a členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis z chilského Valparaísa. Foto: Jiří Varhaník

30.10.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Ačkoli se v principu stala Jihlava od úterý opět evropským středobodem zájmu filmových profesionálů a fanoušků dokumentaristiky, letos je vše poprvé zcela jinak. Jako celý zbytek kulturního světa, musel se i festival dokumentárních filmů skrýt před hrozbou koronaviru do virtuálního prostoru. 


Během pondělí či úterý obdrželi akreditovaní účastníci MFDF přihlašovací údaje ve formě e-mailové adresy a hesla. Funkční byly od pondělní 20. hodiny. 
Po přihlášení na úvodní stránce festivalového webu odemkly účastníkovi v rámci území ČR přístup k filmům aktuálně dostupným k přehrání online.   


Organizátoři v úvodu festivalu reagovali na řadu technických dotazů ohledně přihlašování. „Problémy jsme zaznamenali, on ten přihlašovací systém je poměrně dost komplikovaný, vyžaduje to soustředění a nějaký čas, aby se člověk dokázal do systému zaregistrovat. Právě proto jsme zřídili chatovací okénko na stránkách, aby člověk mohl okamžitě položit dotaz. Opravdu u toho sedíme a hned odpovídáme, aby člověk dostal hned odpověď,“ říká mluvčí festivalu Zuzana Kopáčová. 

 

Filmy na limitu
První snímky byly dostupné od úterní 14. hodiny. Jejich zveřejňování probíhá postupně každý den do 1. listopadu, harmonogram lze nalézt na webu MFDF v sekci casovy-program. 
Až na výjimky jsou filmy dostupné sedm dní od okamžiku zveřejnění, proto se festival prodloužil až do 8. listopadu. Většina snímků má neomezený počet přehrání. U vybraných filmů je majiteli jejich práv omezen celkový počet zhlédnutí (např. 500 nebo 1000). Tato informace je uvedena v kartě filmu.


O řadu „limitovaných“ filmů je mimořádný zájem. Např. snímek režisérky Petry Nesvačilové Český žurnál: Vojna Ztohoven byl s limitem 1000 zhlédnutí spuštěn ve středu v 17 hodin. Ve čtvrtek ráno už zbývalo posledních sto možných zhlédnutí. Film pojednává o formách politického umění, které se nutně dostává do konfliktu se státní mocí. Jak uvedl M. Hovorka, bude se festival snažit u takto frekventovaných filmů vyjednat další „projekce“. 


Část soutěžního filmového programu mohou sledovat i diváci mimo území ČR. Několik desítek filmů je totiž za jednorázový poplatek zpřístupněno prostřednictvím portálu DAFilms.com.

 

Diskuze z divadla   
Bez omezení i bez přihlášení jsou návštěvníkům webu MFDF přístupné live streamy: živě přenášené diskuse s tvůrci, program Ji.hlava dětem či Offscreen program, anebo debaty Inspiračního fóra.
Diskuze Inspiračního fóra jsou vysílány ze studia zřízeného ve zkušebně Horáckého divadla do 6. října, denně vždy v 18.30 a 20 hodin. Historicky prvním hostem online debaty byla z Prahy dokumentaristka, básnířka a feministka Martina Malinová, autorka feministického zinu Drzost. 


„Jsem moc ráda, že mohu být u tohoto historického okamžiku,“ uvedla z obrazovky Malinová následný živý rozhovor z chilského Valparaísa se čtyřmi umělkyněmi -  členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis. Ta před rokem spustila vlnu protestů proti násilí na ženách v Chile a její video z brutálního policejního zákroku vůči ženám protestujícím proti násilí se stalo tak virálním, že bylo podle Malinové performováno v padesáti zemích světa. 


Během prvních dnů MFDF byly dalšími tématy debat Inspiračního fóra ze studia v HDJ např. jazyk krize a jazyk zodpovědnosti, zelená přestavba Evropy a Česko jako její periferie, data jako surovina 21. století, anebo reálné problémy Afriky. 

 

Celodenní proud z Majáku
Volně přístupné je též vysílání ze studia v objektu Maják na Masarykově náměstí. To bylo odstartováno v úterý v 17 hodin a od středečního rána je celodenním proudem informací či rozhovorů. 
V rámci dopoledního živého vysílání Ji.hlava dětem tvořil např. ve středu jihlavský performer Matěj Kolář zeleninovou mandelu. Zdigitalizovaná zelenina poté skončila odpoledne v kotlíku a diváci si mohli jednotlivě přijít pro polévku.  Z dalších hostů např. produkční divadla DIOD a trenér Adam Hruška vyprávěl o divadle a tamním akrobatickém programu.  


Živé vysílání už také nabídlo např. rozhovor s producentem filmu Jeden říká ne Zhu Rikunem (Opus Bonum), debatu s režiséry filmu Alchymická pec (Adam Oľha, Jan Daňhel), rozhovor s režisérem filmu Návrat domů (Marina Abramovic a její děti), rozhovor s Petrou Nesvačilovou a členy skupiny Ztohoven nebo rozhovor s režisérkou Maria Finitzo k filmu Dilema touhy.
Živý stream z Majáku také pomáhá návštěvníkům zorientovat se ve filmovém i nefilmovém programu. Ten filmový zahrnuje přes 280 filmů, z toho 139 uváděných ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře. Také diváci mohou do 6. 11. hlasovat o nejlepší soutěžní film. 


Rozjely se rovněž nesoutěžní sekce - retrospektiva jihokorejské dokumentární kinematografie, sekce Black Cinema Matters, profil polského filmového experimentu či sto let staré snímky z planetárního archivu Alberta Kahna.
 
 

Pozůstatek, ale živě 
Na webu MFDF se také otevřel večerní hudební offscreen program, jehož dramaturgem je Pavel Klusák. Tento program je podle organizátorů vlastně silně transformovaným pozůstatkem programu plánovaného původně pro živá vystoupení. Cílem je zachovat i na obrazovkách počítačů duch vystoupení.
I ve virtuálním prostředí tedy diváci sledují živé koncertní výkony hudebníků. Tyto streamy jsou až na výjimky (Industry LIVE pro akreditované filmové profesionály) přístupné bez omezení i bez přihlášení.
Do 6. listopadu běží v rámci Ji.hlavy také industry program pro filmové profesionály. Nabízí otevřenou část, přístupnou celosvětově online, i vzdělávací a networkingové programy Emerging Producers, Festival Identity, Konference Fascinace či Ji.hlava Academy.


Podle Heleny Bezděk Fraňkové, ředitelky Státního fondu kinematografie, který je partnerem Majáku, se filmové prostředí ocitlo v bezprecedentní situaci.
„Většina festivalů byla zrušena, nebo proběhla ve velmi osekané verzi, letošní ročník MFDF v Jihlavě se musel celý překlopit do on-line prostředí.  Současná situace si vyžaduje spoustu změn a odlišný přístup. Obecně bude velmi záležet, a to se netýká jen festivalů, zda dokážeme všichni společně udržet český filmový průmysl při životě. A nejen naživu, ale také konkurenceschopný do dalších let,“ uvedla Bezděk Fraňková.

Více v tištěném vydání JL s datem 30. 10

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
05.05.2021 KulturaInscenace Swing Heil! nese silnou emoci

Asi sotva by nás ještě před pár lety napadlo, že v dramaturgii Horáckého divadla budou na přelomu druhé a třetí dekády 21. století dostávat tak velký prostor inscenace o totalitě, bezpráví, ...

Komentáře (0)
04.05.2021 KulturaDva cykly muzejních audiopřednášek představí přírodu i historii Jihlavy

Muzeum Vysočiny v Jihlavě zahájilo s koncem dubna na kanálu YoutTube nový projekt Po stopách jihlavských příběhů. Jeho podstatou budou audiopřednášky, které se odehrají v online prostoru, ...

Komentáře (0)
03.05.2021 KulturaTrénování mozku i Špicberky, knihovna chystá akce na netu

Mozek v karanténě? Ne! Tak zní titul cyklu aktivizačních videočtvrthodinek pro procvičování mozku, který ve středu 28. dubna spustila na internetu Městská knihovna Jihlava. Celkem osm virtuálních ...

Komentáře (0)
01.05.2021 KulturaNěkomu je blízká ta myšlenka, že se někde pár bláznů ještě svépomocí pinoží

Na konci roku 2017 získali polenští skauti od města bezúplatně pozemek pro stavbu nové klubovny. Do její stavby se pustili brigádnicky právě před rokem, na dohled od Polenského hradu a v blízkosti ...

Komentáře (0)
01.05.2021 KulturaNárodopisce Vratislava Bělíka připomíná muzeum zatím za okny

Poctu národopisci Vratislavu Bělíkovi (1900-1988) připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč v podobě obsáhlé výstavy nazvané Když slunéčko zemi políbilo. Dočasně je prezentována pouze za okny ...

Komentáře (0)
30.04.2021 KulturaFestival dokumentů završí čtvrtstoletí, ohlašuje novinky v soutěžích i porotách

Posledních šest říjnových dnů bude letos v Jihlavě patřit 25. ročníku setkání dokumentaristů a fanoušků dokumentárních filmů. Podle dřívějšího vyjádření ředitele akce Marka Hovorky ...

Komentáře (0)
29.04.2021 KulturaPolytechnika spustila svůj nový podcast Polytechnicast

Ve středu uvedla Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) pilotní epizodu svého nového podcastu Polytechnicast. Podcast (pravidelný pořad volně přístupných rozhovorů na internetu) má ...

Komentáře (0)
28.04.2021 KulturaPod sv. Janem Nepomuckým pokračovalo v sobotu natáčení filmu Otec a Zvíře

I přes covidová přerušení pokračuje na Telčsku už třetím rokem natáčení amatérského filmu Otec a Zvíře. Autorem scénáře, kameramanem i režisérem lyrického historického dramatu z ...

Komentáře (0)
27.04.2021 KulturaPremiéra inscenace o nesvobodě: česko-slovenská fúze vznikala dva roky

Herci a tanečníci z Horáckého divadla Tom Rychetský a Denisa Musilová, a s nimi divadelníci Ela Lehotská a Filip Jekkel, jsou protagonisty nové koprodukční inscenace Swing Heil! HDJ ji připravilo ...

Komentáře (0)
25.04.2021 KulturaMísto do Číny zamířily klavíry k českým dětem. Pianino dostala i jihlavská ZUŠka

Nové pianino dostala před týdnem darem třída žesťového orchestru v jihlavské Základní umělecké škole. Dar je výstupem z grantové výzvy, která reagovala na loňské události kolem cesty ...

Komentáře (0)
24.04.2021 KulturaHorácké divadlo uvede na internetu další premiéru

Horácké divadlo (HDJ) připravilo v koprodukci se slovenským Divadlem Pôtoň premiéru koprodukční inscenace Swing Heil! V projektu se představí herci a tanečníci z Horáckého divadla Tom ...

Komentáře (0)
23.04.2021 KulturaJarní programy DKO většinou přesouvá do podzimních termínů

Ačkoli v některých oblastech života dochází k postupnému uvolňování, organizování kulturních akcí s publikem zatím stále není možné. Velký počet dalších změn proto hlásí u plánovaných ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net