Reklama
Dnes je čtvrtek 26.11.2020     svátek má Artur

Dokumentární Ji.hlava ožila ve virtuálnu

STREAM z festivalového Majáku s Martinou Malinovou a členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis z chilského Valparaísa. Foto: Jiří Varhaník
STREAM z festivalového Majáku s Martinou Malinovou a členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis z chilského Valparaísa. Foto: Jiří Varhaník

30.10.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Ačkoli se v principu stala Jihlava od úterý opět evropským středobodem zájmu filmových profesionálů a fanoušků dokumentaristiky, letos je vše poprvé zcela jinak. Jako celý zbytek kulturního světa, musel se i festival dokumentárních filmů skrýt před hrozbou koronaviru do virtuálního prostoru. 


Během pondělí či úterý obdrželi akreditovaní účastníci MFDF přihlašovací údaje ve formě e-mailové adresy a hesla. Funkční byly od pondělní 20. hodiny. 
Po přihlášení na úvodní stránce festivalového webu odemkly účastníkovi v rámci území ČR přístup k filmům aktuálně dostupným k přehrání online.   


Organizátoři v úvodu festivalu reagovali na řadu technických dotazů ohledně přihlašování. „Problémy jsme zaznamenali, on ten přihlašovací systém je poměrně dost komplikovaný, vyžaduje to soustředění a nějaký čas, aby se člověk dokázal do systému zaregistrovat. Právě proto jsme zřídili chatovací okénko na stránkách, aby člověk mohl okamžitě položit dotaz. Opravdu u toho sedíme a hned odpovídáme, aby člověk dostal hned odpověď,“ říká mluvčí festivalu Zuzana Kopáčová. 

 

Filmy na limitu
První snímky byly dostupné od úterní 14. hodiny. Jejich zveřejňování probíhá postupně každý den do 1. listopadu, harmonogram lze nalézt na webu MFDF v sekci casovy-program. 
Až na výjimky jsou filmy dostupné sedm dní od okamžiku zveřejnění, proto se festival prodloužil až do 8. listopadu. Většina snímků má neomezený počet přehrání. U vybraných filmů je majiteli jejich práv omezen celkový počet zhlédnutí (např. 500 nebo 1000). Tato informace je uvedena v kartě filmu.


O řadu „limitovaných“ filmů je mimořádný zájem. Např. snímek režisérky Petry Nesvačilové Český žurnál: Vojna Ztohoven byl s limitem 1000 zhlédnutí spuštěn ve středu v 17 hodin. Ve čtvrtek ráno už zbývalo posledních sto možných zhlédnutí. Film pojednává o formách politického umění, které se nutně dostává do konfliktu se státní mocí. Jak uvedl M. Hovorka, bude se festival snažit u takto frekventovaných filmů vyjednat další „projekce“. 


Část soutěžního filmového programu mohou sledovat i diváci mimo území ČR. Několik desítek filmů je totiž za jednorázový poplatek zpřístupněno prostřednictvím portálu DAFilms.com.

 

Diskuze z divadla   
Bez omezení i bez přihlášení jsou návštěvníkům webu MFDF přístupné live streamy: živě přenášené diskuse s tvůrci, program Ji.hlava dětem či Offscreen program, anebo debaty Inspiračního fóra.
Diskuze Inspiračního fóra jsou vysílány ze studia zřízeného ve zkušebně Horáckého divadla do 6. října, denně vždy v 18.30 a 20 hodin. Historicky prvním hostem online debaty byla z Prahy dokumentaristka, básnířka a feministka Martina Malinová, autorka feministického zinu Drzost. 


„Jsem moc ráda, že mohu být u tohoto historického okamžiku,“ uvedla z obrazovky Malinová následný živý rozhovor z chilského Valparaísa se čtyřmi umělkyněmi -  členkami feministické skupiny Colectivo Lastesis. Ta před rokem spustila vlnu protestů proti násilí na ženách v Chile a její video z brutálního policejního zákroku vůči ženám protestujícím proti násilí se stalo tak virálním, že bylo podle Malinové performováno v padesáti zemích světa. 


Během prvních dnů MFDF byly dalšími tématy debat Inspiračního fóra ze studia v HDJ např. jazyk krize a jazyk zodpovědnosti, zelená přestavba Evropy a Česko jako její periferie, data jako surovina 21. století, anebo reálné problémy Afriky. 

 

Celodenní proud z Majáku
Volně přístupné je též vysílání ze studia v objektu Maják na Masarykově náměstí. To bylo odstartováno v úterý v 17 hodin a od středečního rána je celodenním proudem informací či rozhovorů. 
V rámci dopoledního živého vysílání Ji.hlava dětem tvořil např. ve středu jihlavský performer Matěj Kolář zeleninovou mandelu. Zdigitalizovaná zelenina poté skončila odpoledne v kotlíku a diváci si mohli jednotlivě přijít pro polévku.  Z dalších hostů např. produkční divadla DIOD a trenér Adam Hruška vyprávěl o divadle a tamním akrobatickém programu.  


Živé vysílání už také nabídlo např. rozhovor s producentem filmu Jeden říká ne Zhu Rikunem (Opus Bonum), debatu s režiséry filmu Alchymická pec (Adam Oľha, Jan Daňhel), rozhovor s režisérem filmu Návrat domů (Marina Abramovic a její děti), rozhovor s Petrou Nesvačilovou a členy skupiny Ztohoven nebo rozhovor s režisérkou Maria Finitzo k filmu Dilema touhy.
Živý stream z Majáku také pomáhá návštěvníkům zorientovat se ve filmovém i nefilmovém programu. Ten filmový zahrnuje přes 280 filmů, z toho 139 uváděných ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře. Také diváci mohou do 6. 11. hlasovat o nejlepší soutěžní film. 


Rozjely se rovněž nesoutěžní sekce - retrospektiva jihokorejské dokumentární kinematografie, sekce Black Cinema Matters, profil polského filmového experimentu či sto let staré snímky z planetárního archivu Alberta Kahna.
 
 

Pozůstatek, ale živě 
Na webu MFDF se také otevřel večerní hudební offscreen program, jehož dramaturgem je Pavel Klusák. Tento program je podle organizátorů vlastně silně transformovaným pozůstatkem programu plánovaného původně pro živá vystoupení. Cílem je zachovat i na obrazovkách počítačů duch vystoupení.
I ve virtuálním prostředí tedy diváci sledují živé koncertní výkony hudebníků. Tyto streamy jsou až na výjimky (Industry LIVE pro akreditované filmové profesionály) přístupné bez omezení i bez přihlášení.
Do 6. listopadu běží v rámci Ji.hlavy také industry program pro filmové profesionály. Nabízí otevřenou část, přístupnou celosvětově online, i vzdělávací a networkingové programy Emerging Producers, Festival Identity, Konference Fascinace či Ji.hlava Academy.


Podle Heleny Bezděk Fraňkové, ředitelky Státního fondu kinematografie, který je partnerem Majáku, se filmové prostředí ocitlo v bezprecedentní situaci.
„Většina festivalů byla zrušena, nebo proběhla ve velmi osekané verzi, letošní ročník MFDF v Jihlavě se musel celý překlopit do on-line prostředí.  Současná situace si vyžaduje spoustu změn a odlišný přístup. Obecně bude velmi záležet, a to se netýká jen festivalů, zda dokážeme všichni společně udržet český filmový průmysl při životě. A nejen naživu, ale také konkurenceschopný do dalších let,“ uvedla Bezděk Fraňková.

Více v tištěném vydání JL s datem 30. 10

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
12.11.2020 KulturaTabule nového projektu Místa paměti připomenou v ulicích historii města

Díky projektu s pracovním názvem Místa paměti se Jihlavané i návštěvníci města seznámí přímo v ulicích s historií konkrétních zajímavých lokalit Jihlavy. V minulosti realizovalo ...

Komentáře (0)
11.11.2020 KulturaDIOD na internetu uvede Studio Ne.klid a PechaKucha Night

Jihlavské Divadlo DIOD obnovuje svůj internetový projekt Studio Ne.klid, Ten vznikl na jaře jako reakce na první uzavření divadla kvůli protipandemickým opatřením. Na jaře bylo odvysíláno ...

Komentáře (0)
10.11.2020 KulturaČinoherák, Framus 5 nebo školy: plán pro listopad v DKO padl

Také DKO Jihlava musel kvůli koronavirovým omezením opět zrušit veškeré naplánované produkce. Postupně pro ně hledá náhradní termíny. Programové oddělení DKO Jihlava zrušilo v říjnu ...

Komentáře (0)
08.11.2020 KulturaRežisér Karel Brynda oslavil ve středu pětaosmdesátku

Jihlavský divadelní režisér Karel Brynda oslavil ve středu 4. listopadu 85. na-rozeniny. Karel Brynda je výraznou osobností Horáckého divadla (HD), stejně jako jeho paní, herečka Eva Kaplerová. ...

Komentáře (0)
07.11.2020 KulturaNa vybitej počítač mi kápla z čela kapka stres potu, popisuje Houdek

Ještě do neděle mohou akreditovaní diváci sledovat na internetu filmy v soutěžních sekcích letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Festival se letos koná ...

Komentáře (1)
06.11.2020 KulturaMichal Kraus: nominace na Thálii

Herecká asociace zveřejnila nominace na Ceny Thálie. V kategorii Alternativní divadlo získal užší nominace také herec Horáckého divadla v Jihlavě Michal Kraus. Nominaci obdržel Kraus za ...

Komentáře (0)
03.11.2020 KulturaOnline Ji.hlava v sobotu rozdala ceny vítězům

Snímek Nová šichta o hledání nového životního směru po ztrátě zaměstnání se stal nejúspěšnějším českým filmem na 24. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). ...

Komentáře (0)
02.11.2020 KulturaIrbis odjel do Sofie, jeho bratr míří na Jávu

Přestože je Zoologická zahrada Jihlava zcela uzavřena pro návštěvníky, péče o její zvířecí obyvatele musí pokračovat i v podmínkách karantény. Jak tento týden na dotaz JL potvrdil ...

Komentáře (0)
01.11.2020 KulturaČlověk musí trochu něco umět, říká divadelní kašér a malíř Jan Jiřiště

Jihlavský rodák Jan Jiřiště se vyučil ve Valašském Meziříčí malířem skla pro janštejnskou sklárnu. Trojku z výtvarné výchovy v učení obdržel, když odmítl zpracovat mozaiku s tématem ...

Komentáře (0)
31.10.2020 KulturaVýpravy za OGV keškami přinášejí dětem informace o historii i výtvarné vyžití

Příznivci Oblastní galerie Vysočiny (OGV) se od minulého víkendu vydávají po Jihlavě a loví speciální OGV kešky. Galerie tak v době karantény propojila dění na internetu s reálným pohybem ...

Komentáře (0)
30.10.2020 KulturaDokumentární Ji.hlava ožila ve virtuálnu

Ačkoli se v principu stala Jihlava od úterý opět evropským středobodem zájmu filmových profesionálů a fanoušků dokumentaristiky, letos je vše poprvé zcela jinak. Jako celý zbytek kulturního ...

Komentáře (0)
27.10.2020 KulturaRozcvičky se Sokolem, filmová kouzla i Po-hádky: festival má program též pro děti

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a Centrum dokumentárního filmu Ji.hlava připravily pro online festival také internetovou verzi sekce Ji.hlava dětem. Její programy se uskuteční ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net