Reklama
Dnes je sobota 27.02.2021     svátek má Alexandr

Ohlédnutí za prázdninovými koncerty

ZLEVA Vendy Faltýn, Václav Čáp, kapelník Mirek Čepický a Karel Paštyka. Foto: Mirek Lysý, Batelov
ZLEVA Vendy Faltýn, Václav Čáp, kapelník Mirek Čepický a Karel Paštyka. Foto: Mirek Lysý, Batelov

29.10.2020 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Václav Čáp, Jihlava

Město Jihlava ve spolupráci s Karlem Paštykou letos už po­třinácté připravilo prázdninové promenádní koncerty dechových hudeb na Masarykově náměstí. 
Milovníci dechové hudby a prázdninoví návštěvníci krajského města Jihlavy se i letos dočkali koncertů ke své spokojenosti. Pro pořadatele je velkou odměnou stále se zvyšující návštěvnost. Pravidelné prázdninové čtvrteční odpoledne si nenechali zájemci ujít. Zvláště, i když letos přišla více než desítka odvážných tanečních párů a bylo velice sympatické, že posluchači si známé melodie s kapelami i s chutí zazpívali.


V úvodu je třeba sdělit, že letos bylo o jednu kapelu více a dle názoru posluchačů se pořadatelé „vycajchnovali“, poněvadž se jim výběr mimořádně podařil!
Zahájení už 2. července si vzala na starost PARDUBICKÁ 6, dechová hudba z Pardubic s kapelníkem Ladislavem Šauerem a představila se se dvěma dámami, obě byly skvělé, zpěvačka a hráčka na akordeon. Zahráli a zazpívali Od Tábora až k nám, Děti z Pirea, Písničku pro maminku, To byla kočka, Bílá košilička, Neodcházej lásko - od Lad. Prudíka, Máničko moje, Sladké hlouposti a Na břehu Blanice.    Nejvíce se líbily „Konvalinky bílé“ a „Kvetou máky v poli“. Škoda, že po hodině zabouřilo a koncert musel být pro déšť ukončen.  

                        
VYSOČANKA, dechová hudba z města Brtnice se představila 9.7. Jsou to moji favorité. Kapelník p. Vorlíček ml. navázal na několikaletou práci svého otce. 
Musím je pochválit za pestrý repertoár, a líbí se nám, když dechovka dobře zahraje kromě tradičních polek a valčíků také tango a dokonce 4x walz. V silném 12ti členném obsazení mají tři křídlovky, 2 tuby a dva klarinety a i silnou doprovodnou rytmiku, basbaryton a bicí s konferenciérem p. Špejtkem, hýřícího vtipy a humorem a ještě vzadu 2 pozouny a trubku. 
Výborné zpěvačky Marcelu Láníkovou a Sylvu Gráfovou Maršovou doplňují mužské protějšky Jiří Chládek a můj kamarád Pepík Smolík. Vysočanku jsme také nedávno viděli v České televizi v pořadu Za našima humny z Novoměstska. Na neděli 30. 8. připravili koncert domácí Vysočanky s hostem, vynikající Gloriou. 


Návštěvníci nejvíce ocenili skladby: Štěstí na rozcestí od Karla Vacka, valčík Za Lanžhotem v poli, Měšťanská hospůdka Blahoslava Smíšovského, Zelené háje, lásko mých let, Směs polek Karla Vacka, walz Den svatební, Zůstaň se mnou lásko, valčík Štokrava, Nedaleko od Trenčína, Rodná víska - jihočeská polka, Moravo, Moravo naše krásná zem – valčík, Hledání - tango, Tvoje očka – valčík, polku Zlatý poklad Lad. Prudíka z Dol. Heřmanic se Salákovým textem, krásný walz La Pastorela skvěle zazpívaná Jiřím Chládkem. Potěšil i pozdrav moderátora nemocnému trumpetistovi Miloši Skálovi s přáním brzkého návratu.


Havlíčkobrodská REBELKA, založena v r. 1996  nám zahrála 16.7. za řízení kapelníka Petra Milichovského se zpěvačkami Jitkou Václavkovou a Zdeničkou Pavlasovou a zpěváky Slávkem Kubátem a Jirkou Pospíšilem. V obsazení 2 klarinety, 2 tuby a 2 trubky s doprovodem bicí, 2 trubky, , basbaryton a skvělá harmonika Jiřího Kletečky. 
Vybrali si nádherné a známé melodie: Nad Lužnicí, Římovský můstek, Stará lípa, Slavonická Vladimíra Fuky, Na Šumavě je dolina, Mysliveček, Agáty bílé, Bezděkovská s klarinetovým sólem Petra Jelínka a Antonína Kříže, Hustopečská dolinečka, Fláma, Zbraslavská a Moje česká vlast. 
NOVÁ LESANKA z Humpolce přijela 23.7. Znali jsme Lesanku se zpěvákem Škvárou. Ta skončila a byla kapelníkem St. Piškou hrajícím basbombardon založena s novým složením včetně nového názvu Nová Lesanka. A opět se nám líbil pěvecký pár a dobře se držel i nový harmonikář Jan Žáček. 
Z repertoáru vzpomenu alespoň Jiřina, Já jsem ten sedláček český, Když jsem šel v Praze po rynku, U Třeboňských kasáren, Já jsem malý mysliveček, Nechoď k nám, Anduličko moje, Pálavské vršky a Dolina, dolinečka. 


Dechová hudba z Libkovy Vody LIBKOVANKA našla s pořadateli termín 30.7. Řada posluchačů to ocenila a i návštěva koncertu prozradila, že si nenechali ujít tuto dechovku, kde vlastně jen kapelník, Zdeněk Beneš, který kapelu založil před dvanácti lety, je z Libkovy Vody u Pelhřimova. 
Libkovanka velkým obsazením 10 dobrých muzikantů obohatila promenádní koncert i pěknou šumavskou hudbou. Znám ji ze Šlágru a pomyslnou laťku výkonosti náramně zvýšila. Skladby šumavského Karla Polaty jsou velice oblíbené a zpěvačky Helena Šafratová a sestry Markéta a Kateřina Fialovy s Jakubem Jirků jsou nám známé právě i z České televize a studia Šlágr. 


Klarinetista Vítek Šťastný přednesl precizně obtížný sólový part skladby Skřivana. Zahráli dále, Kde řeka zpívá, Mažická plata, z CD od Šumavy k Vysočině a z CD v okolí Šumavy i valčík Česká Kanada, Kajdu, Když mládí odchází, Sousedskou, V Pošumavském kraji, Libkovanko hraj, tango Přátelé nám zůstanou, valčík Chvíle štěstí, Břeclavská kasárna, tango Krásný sen. Byl připomenut i 11.6. zesnulý skladatel Liepold  skladbami Košilička bílá, Na břehu řeky Driny v Srbsku, a Fláma, Krásná pasačka a Moje česká vlast.
Čtvrtek 6.8. MALÁ MUZIKA NAUŠE PEPÍKA z Horažďovic a Sušice. U Nauše Pepíka bych podotkl, že v r. 2018 přišla největší návštěva, přes tisíc, která za Starou nemocnicí zaskočila i pořadatele, ale stačili lavičky dovézt. Letos to bylo sice méně, ale v situaci s koronavirem byla návštěva mimořádně pěkná. 


Skvělý harmonikář Pepík Nauše se vždy představí v tzv. životní formě. Diváci a posluchači to ví a mají tuto kapelu oblíbenou, znají ji také ze Šlágru. Zvládnout sóla, podehrávky, levou rukou basovat a ještě zpívat a duety zpívat se zpěvačkou Aničkou Hynovou zastupující onemocnělou Jindřišku Novotnou, nebo s bubeníkem je věru náročné. V kapele hraje ještě kapelníkův bratr Luboš – tuba a zpěv a syn Jiří tenor-basovou křídlovku. 


Pan Pepík Nauše mi říkal, že hraje od 15 let a připravuje CD 40 let Malé muziky Nauše Pepíka a 40 let s harmonikou. Mám krásné CD Zafoukej větříčku kolem Sušice. S kapelou zpívala také zpěvačky maminka Helena Hynská Pokutová, známá z rozhlasu. Nejvíce se líbily Sva­tobor, tango Přátelé nám zůstanou, krásná polka Václava Bláhy Jetelíček u vody, Vzpomínka na Šumavu Jana Bureše, Andulko, ty jsi má milá, ta naše luka jsou v dolině, Na břehu Blanice, walz Přes širé lesy Šumavské, bigin La Pastorela, Dívka z údolí, Legrutská – Břeclavská kasáreň, Lodi se vracejí, Až budou trumpety zpívat-polka, Smutná milenka neboli Proč smutné oči Tvé - polka, Kolem Sušice, Holuběnka, Moje Česká vlast – známý valčík, Celý svět se mi točí z Tvých modrých očí, tango Vlasty Dvořáka a Zd. Beneše Přátelé nám zůstanou a samozřejmě tango Konvalinky bílé. Pepík Nauše měl skvěle naladěnou harmoniku. Je třeba říci, že jsme si tu parádu užili!  
BOBRŮVANKA, dechovka z Bobrůvky s kapelníkem Pavlem Krejčím 13.8. Bobrůvanka je stálicí na jihlavských promenádních koncertech. Je zárukou hezké a kvalitní dechovky. Hraje v obsazení: 2 klarinety, 3 trubky, 3 zpěváci, 2 tuby.


2. řada: basborbardon, bicí a doprovodná trubka a pozoun. Divákům se líbili: Zůstaň chvíli, Malý hošík černovlasý, Fláma, Slavonická polka Vladimíra Fuky, Teče vodička, Slunko nízko Miloše  Procházky, oblíbený valčík Den svatební, La Pastorela, Naše česká vlast-valčík Lad. Kubeše a Zd. Beneše, valčík Včera jsem byl u muziky, Skleničko ty skleněná – horácká lidová v úpravě Jana Vrzáčka z Bítovčic - Lučanky, Pridi Jano k nám, Až se lásko vrátíš a Cikánka. 


Ve čtvrtek 20.8. hrála JÁSALKA BAND -  malá dechovka z Nového města na Moravě s kapelníkem a výborným harmonikářem Oldřichem Henzlem. Kapela, která  se  pravidelně  objevuje na Šlágru, se v Jihlavě naposledy představila  v roce 2015 a 2018. Kvalita kapely mě mile překvapila, jejich písničky jsou známé a zpěvné, tak mohu  tvrdit, že Jásalka patří mezi  výborné  malé dechovky. 
To, co jsme od Jásalky očekávali, se splnilo. Na své si přišli zpívající posluchači a samozřejmě nechyběla ani „Červená sukénka“, která Jásalku několikrát vynesla na 1. místo v Dechparádě Karla Hegnera ve Šlágru.
Pak přišlo velké finále se známou kapelou ze Šlágru, MYSLIVECKOU KAPELOU ATLAS s kapelníkem Mirkem Čepickým. To bylo  27.8. a v porovnání s loňskem bylo letos krásné počasí. Zapršelo pouze zahajující Parubické 6. 


Myslivecká kapela Atlas se k tomu postavila profesionálně a  rovněž i mimořádná účast diváků přes 500. Pan Karel Paštyka pozval diváky i na závěr předávání „Diváckých cen“. Bylo příjemné, že diváci vydrželi, a závěr je nezklamal, naopak kapela zářila. Kapelník Mirek Čepický je mimořádná osobnost. 
Lídr, konferencier, textař, aranžér i skladatel, starosta, spisovatel esejí. Hraje trubku s výborným a o 13 let starším Vendy Faltýnem, jehož syn hraje jako 1. hornista (lesní roh) v plzeňské Západočeské filharmonii a když se přidají skvělí a neúnavní muzikanti na tuby, pak jsme slyšeli skvělé skladby: Chci být jenom Tvá, Talisman lásky někdy nazývaný i Rybička, Mysliveček vyšel z lesa, Věrné milování, Do lesíčka na čekanou, Já jsem malý mysliveček, Malý hošík černovlasý, Pod starou kovárnou, Na tý louce zelený - valčík, Myslivecká svíčková - polka, U Radkovic v kupách jetel. Také připomněli z nového CD Moravská hospůdka nestora heligonek 97letého Jana Komendu a Jana Císaře. 


Slyšeli jsme tango Jeden pro druhého žít, krásnou skladbu Na té naší pouti a Perníkové srdíčko z pouti dnes Ti dám a políbení na líčka. Úspěch sklidila Houbařská polka a z CD Krásně je nám na světě tango V kraji pod Ještědem a Ať žije naše písnička. 
Ještě připomenu dobré umístění Myslivecké kapely Atlas s kapelníkem Mirkem Čepickým ve finále v Estropolisu v Bratislavě a nesporný úspěch v několikrát obhájeném 1. místě v Dechparádě Karla Hegnera ve Šlágru s nádhernou písničkou Letěli holubi, letěli přes náš dvůr. Řada posluchačů by si přála, aby Myslivecká kapela Atlas přijela i příští rok.
Před začátkem prázdninových promenádních koncertů dechových hudeb na Masarykově náměstí v Jihlavě jsme se svoji přítelkyní Marií Kratochvílovou z Akademie zpracovali scénář k oživení s názvem „Divácké ocenění“. 


Děkuji všem divákům, kteří nám do ankety přispěli svými názory a radou. Velice si toho vážíme. Z návrhů diváků pak bylo vybráno pět:
1.    Poděkování organizátoru Karlu Paštykovi a statutárnímu městu Jihlava za úspěšnou realizaci v době tzv. pandemie-coronavirové krize, kdy naopak přijely i vzdálené kapely, které bychom za normálních časů naživo neviděli a statečný postoj k hygienickým požadavkům. Diváci to ocenili svými pěknými návštěvami a dodržováním požadavků. 
2. Ocenění trumpetisty a zpěváka Myslivecké kapely Atlas pana Václava Faltýna, 86 let.
3. Ocenění kapelníka, trumpetisty a zpěváka Myslivecké kapely Atlas, pana Miroslava Čepického 73.
4. Nejlepším tanečním párem byli opět vybráni paní Věra Divišová a pan K. Humler, 92 letý milovník tanga a walzů. 
5. Nejsympatičtějšími návštěvníky a stálí pánové na vozíčku Josef Jureček a Pepíček Král. Obdivoval jsem jejich 100 % účast.
Prof. Ing. Marii Kratochvílovou z Akademie jsem pozval do Jihlavy, aby předala její 1000. jubilejní šerpu Nestoru dechovky, panu Vendymu Faltýnovi (nar. 13. července 1934, tedy 86 let). Bohužel z osobních důvodů se omluvila a nemohla se zúčastnit. Byla to škoda. Naopak bylo nádherné, že po předání šerpy a předání klobouku s nápisem Louis Armstrong´s hat Mirek Čepický - kapelník překvapivě a nečekaně připravil muzikantskou partu a Myslivecká kapela Atlas nám zahrála slavný  Blueberry hill, česky Borůvkový vrch právě Luise Armstronga. To musím poznamenat, jak říkal mistr Karel Gott: „To jsem opravdu nečekal!“ 


Na zářijový čtvrtek 3. 9. vystoupila VYSOČINKA, malá dechová hudba z Humpolce s kapelníkem panem Tomášem Vodrážkou a pelhřimovští manželé Dana a Michal Bezstarostovi. Paní Dana je výborná zpěvačka, pan Michal je vynikající trumpetista. Hrál v Ústřední hudbě České armády, dnes pracuje jako zástupce ředitele základní hudební školy v Pelhřimově. V ÚHČA hraje Marek Filla.
Musím připomenout, že Vysočinka na pozvání Čechů žijících v největším českém městě v zahraničí, v Chicagu, měla velice úspěšné turné v r. 2009. Letošní vystoupení byl vlastně přídavek na přání  Českého rozhlasu Vysočina. A začali svižně. 
Ke zpěvačce se přidal zpěvák a muzikant Dr. Ondřej Kolčava a k bratrovi kapelníkovi sourozenec Vít Vodrážka hrající skvěle harmoniku. No a zezadu udávali rytmus skvělý basbombardon Marka Filly a na bicí Aleš Boček. 
Úvodní skladbu Kapelo, polku hraj  následovala nádherná směs - Za tu horú za vysokú, To byla kočka, ta měla očka, Na Starém Mohelně na státní hranici, Vyhrávala kapela, vyhrávala z vesela, Dneska muziko staročeská musíš pěkně hrát, Až mi spolu v kostele, polka Jana, Hajá, hajá má panenka malá, Já jsem malý kominíček šup saj dá. 
A pak už přišly přídavky na přání: valčík Velká láska, La Pastorela, Děvčica z Moravy, Den svatební, Zelené háje a já jsem požádal protagonistu Michala o nádhernou skladbu z doby mého muzikantského mládí - Třešňové květy. Pamatuji si, že hlavní part je trubka a harmonika. 


V Roudnici trubku hrál můj už nežijící spolužák a kamarád Vašek Hřib. V orchestru Karla Vlacha to byli Richard Kubernát a Ivo Preiss. Michal Bezstarosta tu trubku zahrál v Jihlavě excelentně a sklidil několikrát bouřlivé ovace. Vybral jsem si skvěle a byl to pro všechny úžasný zážitek! Myslím, že nejkrásnější z letošních promenádních koncertů! Také se na závěr ozvalo: Michale, moc děkujeme!“ Michale, moc děkujeme!“  Michale, moc děkujeme!“    


Je dobře, že letošní prázdninové promenádní koncerty dechovek na Masarykově náměstí v Jihlavě měly opět velký úspěch, ať už to bylo tím, že kromě jednoho vystoupení trefily pěkné počasí, a našly si svoje stálé posluchače, že se zde tančí a zpívá a je dobrá nálada. Koncerty navštěvují i návštěvy ze zahraničí, dokonce i ze zámoří a pochopitelně nejvíce cyklisté z města Retz a okolí. 
Za to vše posluchači bouřlivým potleskem poděkovali organizátorům.

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
14.12.2020 Čtenáři píšíOhlédnutí za Almou Rosé

Jihlavské zastupitelstvo má prý hlasovat o pojmenování nově vzniklého náměstí po Almě Rosé, hudebnici a neteři Gustava Mahlera, jak jsem zjistil od přátel a jak vyplývá z veřejných zdrojů. ...

Komentáře (0)
10.12.2020 Čtenáři píšíPřed čtyřmi roky zemřel letec Gablech, nositel čtyř řádů čtyř různých zemí

Pátek 16. 12. 2016, den jako každý jiný. Děti ve školách, dospělí v zaměstnání, senioři na odpočinku. A přece byl pátek 16. 12. 2016 pro některé z nás jiný. Ten den před čtyřmi roky ...

Komentáře (0)
07.12.2020 Čtenáři píšíNejlepší Vánoční dárek od města

Nápor sucha a napadení kůrovcem v našich lesích nadělalo obrovskou pohromu. To se nevyhnulo ani našemu lesoparku Heulos. Stromy mizí a mění se v pařezy. V poslední dny se však začínají ...

Komentáře (0)
03.12.2020 Čtenáři píšíVýprava za Paní podzimu

Víte, že v Jihlavě máme záhadnou bytost, která vládne podzimu? V podzimním období po městě rozhazuje žlutá znamení. Když je najdete, vydáte se po nich a podaří se vám splnit její úkoly, ...

Komentáře (0)
02.12.2020 Čtenáři píšíNa Vysočinu, do Jihlavy a Polné, se K. Moučková ráda vracela

Dne 24. listopadu 2020 zemřela v Praze známá televizní hlasatelka Kamila Moučková, rodačka z Jihlavy. Po celý život také udržovala kontakty s Polnou, kde pobývala u svého dědečka a babičky ...

Komentáře (0)
15.11.2020 Čtenáři píšíAd 105. výročí narození I. Gablecha (JL 3.11.)

S brigádním generálem Imrichem Gablechem jsem se seznámil při výkonu funkce ředitele Krajského vojenského velitelství v Jihlavě, protože podpora a péče o druhoválečné veterány byla nejen ...

Komentáře (0)
12.11.2020 Čtenáři píšíCo se s tím dnešním světem děje?

Jako by nestačilo, že všude kolem nás v lesích likviduje stromy kůrovec a teď do toho ještě udeří vlna viru covid–19, kvůli kterému nemůžeme jít skoro ani ven. Nenapadlo vás někdy, ...

Komentáře (2)
11.11.2020 Čtenáři píšíPracovní povinnost budoucích praktických sester jihlavské zdravotnické školy

Dne 12. 10. 2020 přijala vláda ČR usnesení č. 1023, kterým byla uložena krizová opatření k zajištění poskytování zdravotních služeb poskytovateli zdravotních služeb a k zajištění ...

Komentáře (0)
05.11.2020 Čtenáři píší105. výročí narození I. Gablecha

Imrich Gablech se narodil se 4. 11. 1915 ve slovenské vesnici Hrachovište ležící nedaleko Nového Mesta nad Váhom. Okouzlila ho letadla. Jeho sen se začal naplňovat v květnu 1936 v rámci státní ...

Komentáře (0)
03.11.2020 Čtenáři píšíZkrátit prázdniny?

Trošku se zamýšlím nad našimi studujícími mládežníky. Jsou velmi často doma a ta domácí výuka je nedostačující. Neměli by se naši „odborníci“ už také zamyslet, pokud ten koronáč ...

Komentáře (1)
29.10.2020 Čtenáři píšíOhlédnutí za prázdninovými koncerty

Město Jihlava ve spolupráci s Karlem Paštykou letos už po­třinácté připravilo prázdninové promenádní koncerty dechových hudeb na Masarykově náměstí. Milovníci dechové hudby a prázdninoví ...

Komentáře (0)
26.10.2020 Čtenáři píšíOsobnost Nové Říše, která podstatně změnila její vzhled a chod, mjr. JUDr. Dana Čírtková

Paní Dana Čírtková se svým mužem Janem patří mezi lidi, kterým nikdy nemizí úsměv z tváře a jsou ochotni pro každého udělat první i poslední, o co je kdo požádá, a mnohdy ani žádat ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net