Reklama
Dnes je pondělí 30.11.2020     svátek má Ondřej

Tam, kde je jakékoli násilí, není láska

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

14.10.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Nejvíc člověka zasáhne násilí ze strany blízkého člověka. Ani válka, ani přírodní katastrofy nezasáhnou člověka tolik, jako násilí ze strany někoho blízkého, říká Jana Volná, vedoucí Intervenčního centra Kraje Vysočina.

 

Kdo se nejčastěji stává oběťmi domácího násilí? Muži, ženy, senioři?

Nelze říct, která z Vámi uvedených skupin se stává nejvíce ohroženou skupinou. Skutečnost je taková, že se o pomoc obracejí nejčastěji ženy. Vzhledem k tomu, že domácí násilí se děje za zavřenými dveřmi, nevíme, kolik mužů a rodičů, případně prarodičů, je obětí domácího násilí.

 

Mohou být oběťmi i lidé, do kterých bychom to na první pohled neřekli?

Jistě. Domácí násilí se objevuje ve všech sociálních vrstvách. Úspěšný, dominantní manažer nebo úspěšná advokátka může být obětí domácího násilí stejně jako dlouhodobě nezaměstnaná žena.

 

Je častější psychické nebo fyzické násilí?

Psychické násilí je přítomno vždy. Obecně je známo, že nejvíc člověka zasáhne násilí ze strany blízkého člověka. Ani válka, ani přírodní katastrofy nezasáhnou člověka tolik, jako násilí ze strany někoho blízkého. Při domácím násilí se jedná právě o násilí ze strany nejbližších – partnerů, dětí, vnuků nebo rodičů či sourozenců.

 

Kdy by měl člověk zpozornět a jak vlastně vypozorovat první signály toho, že možná žiji s násilníkem a tyranem?

Jedná se o plíživé signály. Z počátku může násilí vypadat jako projevy lásky.

 

Je velmi časté, že se osoba násilná snaží druhého ovládat, mít absolutní přehled o jeho krocích. Nastupuje snaha o omezení kontaktů s dalšími známými a s rodinou, neustálá devalvující tvrzení. Například „všichni mi potvrdí, že jsi k ničemu; biju tě, protože chci z tebe vychovat lepšího člověka; biju tě, protože mně provokuješ,“ apod.

 

Lidé, kteří druhé týrají, často říkají, že je to proto, že partnera opravdu milují. Myslíte si, že takový cit je opravdový?

Láska nezná násilí. Tam, kde je násilí, není láska. Ty, kteří týrají partnera, lze rozlišit na několik základních kategorií. Jednou z kategorií jsou ti, kteří se dopouští násilí, protože nezvládají vztek. Po záchvatu vzteku a násilí zažívají pocity viny a studu. Další kategorii tvoří ti, kteří potřebují mít moc. To jsou ti, kteří blízkého napadají proto, aby měli pocit, že jsou vládci světa. Sami mají velmi nízké sebevědomí a ovládnout toho slabšího jim dodává sílu. Neznají pocit viny ani studu. A potom je ještě další kategorie – ti, kterým dělá potěšení bolest druhých. To jsou sadisté. Zejména pro osoby z první a druhé kategorie je časté, že ve své původní rodině nepoznali lásku a přijetí.

 

Kterým skupinám pomáháte? Jedná se pouze o domácí násilí ve vtahu nebo například i násilí na seniorech? A jak pomáháte?

Nabízíme pomoc všem, které trápí někdo blízký. Bez rozdílu věku. Nejčastěji se na nás obrací ženy ve věkovém rozmezí od dvaceti pěti do čtyřiceti pěti let.  Lidé v seniorském věku (65 +) jsou našimi klienty nejčastěji v těch případech, kdy se dopouští násilí jejich dospělé dítě nebo vnouče. Méně často řešíme partnerské násilí v seniorském věku. Ale to neznamená, že se násilí v období seniorského věku neděje.

Naše intervenční centrum nabízí sociálně právní poradenství. To například znamená, že informujeme, na co má člověk právo, jak se práva domoci. Také poskytujeme dluhové poradenství. Pomáháme sepisovat různá podání k soudu. Vedle sociálně právního poradenství nabízíme psychologickou oporu a terapii.

 

Jaký první krok by měla oběť udělat, když už nechce v takovém soužití setrvávat?

Určitě zvážit všechna bezpečnostní rizika. Je vhodné navštívit naše intervenční centrum a rizika probrat. Například je důležité mít na bezpečném místě uloženy důležité doklady. Je možné se v této věci poradit i telefonicky nebo e-mailem. Je také vhodné navštívit Policii ČR.

 

Pokud se člověku podaří od násilníka odejít, jak zabránit tomu, aby se k oběti opětovně nedostal a vše se ještě nezhoršilo?

Osoby násilné mohou po rozchodu reagovat různě. Mohou vyhrožovat, vydírat a v některých případech mohou být reálnou hrozbou pro osoby ohrožené. Tehdy je důležité věc oznámit policii, případně za asistence intervenčního centra požádat okresní soud, aby zakázal kontakt osoby násilné s osobou ohroženou. Policie může osobu násilnou vykázat na deset dní, okresní soud může zakázat kontakt s osobou ohroženou až na půl roku. Existuje také možnost policie poskytnout osobě ohrožené krátkodobou policejní ochranu.

 

Kolik se na vás v průměru obrátí osob ohrožených třeba ročně?

Asi 220 až 250 osob. Kromě těch, kteří přicházejí v konkrétním roce, spolupracujeme s těmi, kteří s námi navázali spolupráci již v letech předchozích.

 

Dokáže se člověk, který násilníka opustil a začal žít „normální“ život, s takovou situací vyrovnat nebo už tam ten strach zůstane navždy zakořeněný?

To souvisí s osobností osoby ohrožené a zejména s mírou traumatizace, kterou v násilném vztahu zažila. Jak jsem již zmínila, intervenční centrum nabízí i podporu psychologickou a terapeutickou. S touto odbornou podporou se mohou osoby ohrožené se svými traumatickými zážitky vyrovnávat lépe. Pomoc je, stejně jako celá služba intervenčního centra, zdarma.

 

Dokáže se napravit osoba násilná?

Je důležité, z jakého důvodu se násilí dopouští. Ti, kteří se násilí dopouští proto, že nezvládají svůj vztek, se mohou změnit. V současné době je několik organizací, které těmto osobám nabízejí odbornou pomoc. Jedním z míst, které tuto pomoc nabízí, je Krizové centrum Jihlava.

Pracovali jste i v době, kdy začala opatření ke koranoviru? A pokud přijdou další opatření, budete fungovat dál?

Ano, v době koronaviru jsme byli neustále na našem krizovém telefonu.

Byli jsme připraveni pomoci. Pomáhali jsme vypracovávat návrhy k soudu prostřednictvím e-mailu, poskytovali jsme rady, jak zajistit své bezpečí a podobně. A jsme připraveni poskytovat pomoc stále. Bez ohledu na koronavirová opatření. Ti, kteří se cítí být ohroženi domácím násilím, se nemusí obávat, že naše intervenční centrum nebude fungovat.

 

Kontakty pro osoby ohrožené domácím násilím

• Intervenční centrum Kraje Vysočina

tel.: 606 520 546

e-mail: ic.vysocina@psychocentrum.cz

 

Krizové centrum Jihlava

tel.: 727 803 665

e-mail: kcji@pestalozzi.cz

 

(Pokud je násilí takové, že se osoba ohrožená cítí být ohrožena na zdraví či životě, je důležité kontaktovat Policii ČR)

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
26.11.2020 AktualityVyhlásili sbírku na zemřelou zdravotnici

Jihlavská nemocnice zřídila transparentní účet pro svou zdravotní sestřičku Kateřinu Šestákovou, která prohrála boj s onemocněním covid-19. Zprovozněn byl včera. Účet je psaný na kolegyni ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityPřibývá násilí za zavřenými dveřmi

Když došlo během letošního jara k vyhlášení nouzového stavu kvůli vývoji koronavirové situace, došlo při meziročním srovnání alespoň na Jihlavsku k poměrně zásadnímu poklesu nápadu ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityZoo: Kaštany nenoste, bukvice a žaludy ano

Z důvodu nouzového stavu jsou i zoologické zahrady od druhé poloviny října uzavřeny. Také Zoo Jihlava proto ještě více přesunula své aktivity na internet. Zpříjemnit období, kdy má zahrada ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityDopravci počítají covidové ztráty 

Od ledna do srpna přišli vysočinští dopravci začlenění do integrovaného systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV) oproti loňskému roku o téměř 33 % tržeb. Krajská rada proto doporučila ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityNemocnice Vysočiny plánují návrat k běžné péči

Všechny krajské nemocnice na Vysočině mají podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) plány na návrat k běžné péči redukované kvůli koronaviru. Nejprve obnoví ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityZměna ve svozu bioodpadů v zimním období

Služby města Jihlavy (SMJ) oznamují změny, které nastanou s příchodem zimního období v četnosti svážení bioodpadů. „Jihlavský magistrát si objednal změnu svozu bioodpadů v zimním ...

Komentáře (0)
21.11.2020 AktualityKdyž se stromečky nebudou prodávat, začnou je lidé krást

Pandemie koronaviru nedopadá jen na podnikatele v kamenných prodejnách, ale taky na prodejce vánočních stromků. Obchodníci jsou stále v nejistotě, jestli budou moci jedle, smrky nebo borovice ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityDopravní podnik řeší novou měnírnu

Jihlavský dopravní podnik se potýká se značnými poklesy napětí v trolejové trakci. To mimo jiné způsobuje například problémy při manipulaci s trolejbusy ve vozovně v Brtnické ulici. Jihlavští ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityUzavírka v Třešti do konce týdne skončí

Motoristé projíždějící Třeští dostanou předčasný vánoční dárek. Z průtahu městem zmizí do konce týdne nejen těžká technika, ale taky uzavírka, takže průjezd přes střed města ...

Komentáře (0)
24.11.2020 AktualityAutoškoly na Vysočině čekají na zpřesnění podmínek rozvolnění

Některé autoškoly na Vysočině podle dnešní ankety ČTK chtějí využít uvolnění opatření proti koronaviru a uspořádat závěrečné zkoušky pro některé absolventy kurzů už v tomto týdnu. ...

Komentáře (0)
24.11.2020 AktualityPelhřimov připravuje pro děti návštěvu čertů on-line

Pelhřimovské děti budou v předvečer svátku svatého Mikuláše čerti navštěvovat on-line a přes telefon. Městské kulturní zařízení pro děti připraví vysílání z Pelhřimovského pekla, ...

Komentáře (0)
24.11.2020 AktualityMěsta Vysočiny čekají kvůli covidu nižší příjmy i příští rok

Radnice na Vysočině očekávají, že budou mít kvůli koronavirové epidemii podstatně nižší příjmy z vybraných daní i v příštím roce. V řadě měst budou zastupitelé schvalovat návrhy ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net