Reklama
Dnes je středa 28.10.2020     svátek má Státní svátek

Za tragédii u Čenkova inkasoval mladík 5,5 roku

NEPRAVOMOCNĚ odsouzený Martin Krechler z Třeště (vpravo) sice před soudem říkal, že přijme jakýkoliv trest, ale po vyhlášení rozhodnutí nakonec zvažuje proti rozsudku odvolání. Foto: David Kratochvíl
NEPRAVOMOCNĚ odsouzený Martin Krechler z Třeště (vpravo) sice před soudem říkal, že přijme jakýkoliv trest, ale po vyhlášení rozhodnutí nakonec zvažuje proti rozsudku odvolání. Foto: David Kratochvíl

26.9.2020 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

„Ty deb…, podívej se, co jsi udělal,“ křičí na Martina Krechlera z Třeště (26), řidiče staršího červeného Volkswagenu Passat, jeden ze svědků tragické dopravní nehody u Čenkova na Jihlavsku a ze zapalování mu vytahuje klíčky od vozu.

Píše se 18. srpen loňského roku. Je chvíli před třetí hodinou ráno. Dva mladíci se v té době vrací z taneční zábavy, která byla součástí setkání rodáků. Jdou po levé straně směrem z Čenkova na Třešť.

V tu dobu do nich ale s vypůjčeným autem naráží přední částí vozu namol opilý řidič. Když mu v jihlavské nemocnici o víc než dvě hodiny po tragédii odeberou krev, ještě pořád z ní zjistí přítomnost více než 2,5 promile.

Následky střetu jsou fatální. Oba mladíci na místě umírají. Jeden leží ve struze a tělo dalšího náraz odmrštil dokonce několik desítek metrů daleko. Svědci volají záchranku a snaží se sraženým pomoci.

„Bylo vidět, že je to špatné,“ vypovídá na policii jeden ze svědků. Vedle jednoho ze sražených mladíků se povaluje červený nárazník upadlý po střetu z auta a svědci na místě se rozpomínají na to, jak je chvíli před tím někdo nejdřív ve směru na Třešť v osobním autě předjížděl a záhy jel zase zpátky směrem na Čenkov.

Svědkům bylo hned divné, že auto cestou zpátky divně „chrčí.“ Než přijedou na místo záchranáři a policisté, svědci řidiče, o kterém jsou přesvědčení, že je viníkem karambolu, sami zastaví a vytahují ven z auta ve chvíli, kdy k nehodě přijíždí opětovně směrem od Čenkova.

Za volantem sedí Martin Krechler. „Auto bylo rozbité, bez předního nárazníku. Martin se divil, co dělám. Byl opilý. Poznal jsem to na něm,“ říká jeden ze svědků tragédie do policejního protokolu později na stanici.

Krechlera si na místě přebírají policisté. Po vyšetření v nemocnici putuje na záchytku, kde střízliví, a teprve pak je schopen výslechu. Postupně čelí obvinění hned ze tří přečinů - usmrcení z nedbalosti, ohrožení pod vlivem návykové látky a pokusu neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku.

V průběhu rozsáhlého vyšetřování totiž vychází najevo, že obviněný poté, co oba mladíky srazil, z místa činu ujel a mladíkům se vůbec nesnažil poskytnout první pomoc. Podle znalce byla ale zranění poškozených natolik vážná, že nebyla absolutně slučitelná se životem.

Další znalec konstatuje, že za nehodou v žádném případě nestojí technický stav vozu a nikterak neovlivnil ani její průběh. Znalec konstatuje, že vůz se s mladíky střetl v rychlosti mezi 68 a 74 kilometry v hodině.

Obžalovanému, který se po tragédii odstěhoval do jižních Čech, kde pracuje v pivovaru jako řidič vysokozdvižného vozíku, hrozí za jednu z nejtragičtějších dopravních nehod na Jihlavsku v historii u Okresního soudu v Jihlavě trest odnětí svobody v rozmezí tří až deseti let a také ztráta řidičského oprávnění.

Krechler se vším, co mu v obžalobě klade státní zástupce případu Miroslav Novák za vinu, souhlasí. Vinu přiznává a vyjadřuje také lítost nad svým jednáním.

Ve své výpovědi před soudem, v pondělí 21. 9., popisuje, že v sobotu před tragédií trávil čas nejprve v Třešti na fotbalovém hřišti, kde uklízel s přáteli po oslavě rozlučky se svobodou. Poté vyrazil na pouť do nedalekých Salavic.

„S přáteli jsem tam poseděl a něco popil. Večer mě nabral po cestě soused a dovezl do Třeště. Převlékl jsem ve svém bytě a pak nasedl do auta a jel do Čenkova na pouťovou zábavu. V podvědomí jsem si myslel, že jsem už schopen řízení,“ popisuje před soudem hodiny před tragédií obžalovaný. 

Podle svých slov sám neví, jak se dostal do vozidla, se kterým následně oba mladíky srazil. „Je mi líto, že si nevybavuji více okolností. Pamatuji si jen nějaký mžikový náraz a pak taky moje zastavení svědky, jak mě vyhodili z auta, a blikající sanitky,“ pokračuje.

„Když mi bylo naznačeno, co se stalo, tak jsem tomu ani nechtěl věřit. Těžko uvěříte tomu, když vám někdo řekne, že jste někoho srazil, lidi…“ odmlčí se na několik sekund.

Na dotaz soudce Vladimíra Sovy není schopen určit, kolik alkoholu toho dne přesně vypil. „Něco tam proběhlo, ale přesný počet nevím. Víceméně pivo a možná nějakou lihovinu,“ reaguje. Dušuje se, že od nehody se netkl alkoholu a před jízdou autem nikdy v minulosti alkohol nepil. „Řidičák mám od svých 18 let,“ říká.

Podle svých slov velmi stál o to, aby se mohl s pozůstalými osobně setkat. Nakonec mu prý ale bylo umožněno jen sepsání omluvného dopisu, což učinil.

To, co se před víc než rokem na silnici mezi Třeští a Čenkovem stalo, označil žalobce za katastrofu. „Vždycky říkám, že kombinace alkoholu za volantem spojená se smrtelným následkem a ujetím od nehody je vůbec to nejhorší, co se může stát,“ zmiňuje důrazně ve své závěrečné řeči.

Proto podle něj vůbec nepřichází do úvahy nic jiného než nepodmíněný trest, který navrhuje při polovině horní hranice trestní sazby. „Za 40 let, co jsem ve funkci, jsem mnoho takových případů nezažil. Toto je špička toho, co jsme kdy řešili. Považuji to za mimořádně společensky škodlivé,“ uvádí s tím, že obžalovaný musí přijít i o řidičák.

„Takového řidiče si nedokážu představit potkat někde na silnici,“ dodává Novák.

Obžalovaný ve své závěrečné řeči mluvil hlavně o uvědomění si vážnosti situace. „Jsem schopen přijmout jakýkoliv trest, který mi udělíte. Kdybych mohl cokoliv udělat pro to, aby se to tenkrát nestalo, tak mi věřte, že z celého srdce bych si nepřál nic jiného. Nedokážu si ani v nejmenším představit, jaká obrovská bolest v srdcích pozůstalých musela nastat. Bohužel nic s tím nezmůžu. Je mi to líto. V plném rozsahu se omlouvám,“ hlesl směrem k pozůstalým, kteří pondělní hlavní líčení sledovali přímo v jednací síni. 

Obhájce obviněného Karel Belatka se ve své závěrečné řeči snaží vyzdvihnout to, že jeho klient je do této chvíle bezúhonný. „Jednalo se o ojedinělý exces. Chodí do práce a je mu to velmi líto. Postavil se k tomu chlapsky a je připraven přijmout trest,“ říká.

V průběhu trestního řízení pojišťovna vyplatila pozůstalým nemajetkovou újmu přes 5,6 milionu korun. Podle nich ale žádné peníze nevyváží to, co se stalo. Jakýkoliv trest je pro ně málo. „Moji klienti mají představy jiné. Těžko se jim to vysvětluje,“ říká jeden ze zmocněnců.

Pro poškozené je prý důležité, aby trest obžalovaný přijal. To je jediná možnost, jak se s tou situací pozůstalí mohou směrem do budoucna vyrovnat.

Soudce Vladimír Sova Krechlerovi vyměřuje 5,5 roku ve věznici s ostrahou a na maximální možnou dobu deseti let mu zakazuje řídit motorová vozidla. Pojišťovnám podle nepravomocného rozsudku má zaplatit škodu, kterou způsobil.

„Jsem si vědom toho, že žádný trest nemůže kompenzovat bolest pozůstalých. Jedna z nejhorších věcí je, když se rodiče musejí dívat na rakev vlastního dítěte,“ podotýká soudce Vladimír Sova.

Zatímco státní zástupce se práva na odvolání vzdal, Krechler odvolání zvažuje. V případě, že ho podá, případem se bude muset zabývat Krajský soud v Brně.

Diskuze k článku

Nový komentář

Zvláštní rozsudek. To jako mu v bance odmítli půjčku nebo co?
Dvořák | 2020-09-26 17:14:04 | Reagovat
„Takového řidiče si nedokážu představit potkat někde na silnici,“ dodává Novák.........5,5 roků natvrdo......trochu rozdíl proti člověku, který nedávno u Vílance bezohledně zabil autem 2 lidi jedoucí do práce..........po nehodě měl být vulgární......auto do kterého vletěl prý nesvítilo.........vinu nikdy  nepřiznal.......odešel s podmínkou.........za dva lidské životy!!!.....prapodivné soudy v Jihlavě máme..........nevím co je horší, zda potkat na silnici opilce za volentem nebo "nadčlověka" , kterýmu lepší auto dalo pocit jakési vyjímečnosti a myšlenku, že nemusí nic respektovat,všichni se mu musí klidit z cesty,jede přece pán, který si ani možná není schopen připustit co provedl a dodnes si myslí, že za jeho stíhámí může prasklé vlákno žárovky..........arogance hlupáků  za volantem je stejně nebezpečná jako chlast a musí se trestat stejně.............ale pan státní zástupce a pan soudce si myslí, že na silnici škodí jen alkohol......
km | 2020-09-27 17:30:30 | Reagovat
Reklama
25.10.2020 AktualityKoronavirus zavřel ve Stonařově školku i školní jídelnu, strávníci zamířili k „okénku“

Ve Stonařově byla aktuálně prodloužena uzávěra činnosti mateřské školy a školní jídelny. Ty jsou na doporučení krajských hygieniků mimo provoz od středy 14. října, a to z důvodu výskytu ...

Komentáře (0)
25.10.2020 AktualityVýstavbu terminálu o dva roky odkládají

Zahájení výstavby centrálního dopravního terminálu (CDT) v Jihlavě se o dva roky odkládá. JL to sdělil náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). Stavba měla být původně zahájena ...

Komentáře (2)
24.10.2020 AktualityČesko čeká jedna z posledních změn času

Pozor, v neděli si o hodinu přispíme. Po více než čtyřiceti letech má ale již za rok střídání času skončit. V noci na neděli čeká Čechy opět změna času. Měla by být jednou ...

Komentáře (0)
24.10.2020 AktualityKoronavirus trápí taky školky

Pandemie koronaviru dusí na Jihlavsku taky mateřinky. Předškolní zařízení v řadě obcí musela uzavřít svůj provoz. Informují o tom průběžně na webech svých, zřizovatele, nebo i na kanálech ...

Komentáře (1)
23.10.2020 AktualityVýzva praktických lékařů

Nepodceňujte náhlé změny svého zdraví, žádají své pacienty praktičtí lékaři na Vysočině. Zároveň vydali desatero, jak se správně chovat v době pandemie: Desatero doporučení ...

Komentáře (0)
23.10.2020 AktualityDalší dopravní omezení v Kostelci

Až do soboty 31. října se bude v Kostelci opravovat komunikace od kosteleckého kopce k okružní křižovatce směrem na Jihlavu. Informovalo o tom vedení tamního obecního úřadu prostřednictvím ...

Komentáře (0)
23.10.2020 AktualityPojedete autem na Pelhřimov? Čeká vás dlouhá objížďka

Dnes v pátek 23. října má dojít k úplné uzavírce asi 250metrového úseku výpadovky na Pelhřimov za Jihlavou. Informovalo o tom prostřednictvím tiskové zprávy město. Podle města úplná ...

Komentáře (0)
23.10.2020 AktualityŘeditel Frenc: Těžko budeme chodit s metrem

Pohostinství mimořádná opatření vlády dodržují, říká ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc. Městská policie spolu se státní policií dohlíží na nošení roušek nejen ...

Komentáře (0)
23.10.2020 AktualityAnalýza tragédií u Vílance a Čenkova: Proč padly u soudu v Jihlavě rozdílné tresty?

V minimálně novodobé historii okresního soudnictví dosud nikdy dvě dnes už pravomocná rozhodnutí nevyvolala u veřejnosti tolik vášnivých diskuzí a emocí. I když od rozsudků nad viníky ...

Komentáře (1)
22.10.2020 AktualityVysočina vybrala dodavatele nové krajské budovy

Kraj Vysočina vybral v aukci dodavatele stavby nové budovy pro krajský úřad v Jihlavě asi za 400 milionů korun. Účastníci výběrového řízení mají nyní patnáctidenní lhůtu na odvolání. ...

Komentáře (0)
22.10.2020 AktualityVyzývají k vyvěšení českých vlajek

Před dvěma roky, když se slavilo 100 let samostatné republiky, bylo na popud pelhřimovské Agentury Dobrý den v rámci akce Český den s českými vlajkami vyvěšeno 225 191 vlajek České republiky. ...

Komentáře (0)
22.10.2020 AktualityBabyboxu se dočkal i Žďár

V každém z okresních měst na Vysočině bude babybox. Poslední, které tuto schránku na nechtěné děti nemělo, byl Žďár nad Sázavou. Dnes byl nainstalován u vchodu do firmy Tokoz v Santiniho ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net