Reklama
Dnes je pondělí 28.09.2020     svátek má Václav

V nouzovém stavu ukradla elektrokolo

PRAVOMOCNĚ ODSOUZENÁ se ihned po odchodu z jednací místnosti rozběhla do náruče přítele, který společně s potomkem na Kubcovou čekal na chodbě. Foto: David Kratochvíl
PRAVOMOCNĚ ODSOUZENÁ se ihned po odchodu z jednací místnosti rozběhla do náruče přítele, který společně s potomkem na Kubcovou čekal na chodbě. Foto: David Kratochvíl

14.8.2020 Aktuality/Komentáře (13), autor:
David Kratochvíl

Nejsou to ještě ani tři roky, co se po čtyřletém výkonu trestu dostala z vězení, a už recidivistce Ivaně Kubcové (37) z Jihlavy reálně hrozilo, že se do káznice bude muset vrátit. 
V březnu letošního roku totiž ukradla ze sklepa bytového domu, kde bydlí, elektrokolo s příslušenstvím za necelých 15 tisíc korun. Za normálních okolností by byla ohrožena maximálně tříletým trestem odnětí svobody.
Jenže Kubcová, která až do pondělí měla v rejstříku trestů tucet záznamů vesměs za majetkovou trestnou činnost, bicykl ukradla v době, kdy po celém Česku byl kvůli koronaviru vyhlášen stav nouze. Tím pádem ji u Okresního soudu v Jihlavě nehrozily tři roky, ale v krajním případě až osm let pobytu za mřížemi.
Obviněná prakticky celé hlavní líčení proplakala. K činu se doznala, soudkyni Dagmar Koutníkovou Trnkovou prosila o shovívavost. Argumentovala tím, že až na pět měsíců starou událost, kterou opakovaně označila jako zkrat, žije řádný život a už léta ani nebere drogy. 


Vyzdvihla taky, že vychovává společně s přítelem rok a půl starého potomka, platí řádně a včas soudem stanovené alimenty a podle svých slov splácí i exekuce - dohromady asi za 200 tisíc korun.
„Je to neomluvitelné. Věděla jsem, že je nouzový stav. Když jsem kolo ukradla, tak jsem ho chtěla prodat. Pak jsem ho ale chtěla vrátit, to už ale bylo pozdě. Je mi to moc líto,“ zalykala se při výpovědi v rámci hlavního líčení.
S kolem po městě ujela po krádeži několik kilometrů a schovala ho u kamarádky na sídlišti Březinky. „Kdyby mi řekla, že je kradené, tak jsem ji s tím vyhodila,“ řekla policistům svědkyně poté, co si pro kolo přišli až k ní domů. Její výpověď z přípravného řízení se před soudem četla.


Soudkyni ani přísedícím Kubcová přes opakované dotazy nedokázala nejprve důvěryhodně vysvětlit motiv svého jednání. „O peníze nouzi nemám,“ prohlašovala. Hodnotit jednání obžalované jako zkrat ale rezolutně odmítá žalobce případu Miroslav Novák.
„Dvanáctkrát soudně trestaná říká, že šlo o zkrat? Dovedl bych si to představit při první nebo druhé krádeži, ale když už jich má tolik?“ žádal po obžalované vysvětlení.
„Sklep byl otevřený. Zámek nebyl zacvaknutý, tak jsem to kolo prostě vzala,“ reagovala v slzách obžalovaná. 


Okradeným penzistům, kteří průběh hlavního líčení sledovali přímo v soudní síni, se za svůj čin omluvila. Podotkla, že jim nahradila i škodu, kterou jim způsobila. Kradené kolo poškozeným vrátili v průběhu přípravného řízení policisté.
Státní zástupce ve své závěrečné řeči poznamenal, že někdy má problém soudit například bezdomovce, co v nouzovém stavu ukradne dvě krabicová vína, za krádež podle nejpřísnějšího odstavce.
„V tomhle konkrétném případě s tím ale problém nemám vůbec. Obžalovaná ukradla kolo za 15 tisíc korun. To není žádná bezvýznamná krádež,“ vysvětloval.


Na druhé straně ale žalobce podotkl, že není úplně běžné, aby kriminalisté do trestního spisu připsali, že obviněná se významně podílela na dopadení prodejce pervitinu a zloděje. K dobru jí přičetl i plné doznání.  
„Mít 12 záznamů v rejstříku trestů je přitěžující okolnost jako hrom. Obžalovaná je venku z vězení přes dva roky, a přesto znovu páchá majetkovou trestnou činnost a ještě takto nesmyslnou. Kradla jen proto, že uviděla kolo. To nejde spláchnout s tím, že šlo o zkrat. Je to činnost profesionální zlodějky – recidivistky. Co si budeme povídat, příležitost dělá zloděje. Kolo na nic nepotřebovala. Peníze měla,“ připomíná výpověď obžalované státní zástupce. 
„Nad tím, jaký trest navrhnout, jsem přemýšlel hodně dlouho. Není o čem diskutovat – nepodmíněný trest. Nakonec jsem dospěl k závěru, že požaduji trest na spodní hranici brutální osmileté sazby, a co je podstatné, s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyři až pět let a vyslovení dohledu nad obžalovanou. Přiznám se, že roli hrálo i to, že je matkou tak malého dítěte,“ předeslal Novák. 
Obžalovaná ve své závěrečné řeči opakovaně prosí soud o shovívavost. „Chtěla bych soud poprosit, ať už se rozhodne jakkoliv, aby mě nechal doma s mým synem. Budu docházet na dohled, dejte mi nejvyšší podmínku…,“ řekla s tím, že se nechce vrátit znovu do výkonu trestu.


Soudkyně o vině obžalované neměla pochyb. „Verzi paní obžalované, že šlo o zkratovité jednání, soud neuvěřil. Je toho názoru, že příležitost dělá zloděje, přesně jak říkal státní zástupce. Lítost, kterou vyjádřila, vnímám spíše tak, že obžalovaná lituje sama sebe,“ zmínila v odůvodnění rozhodnutí soudkyně Koutníková Trnková.
Kubcové vyměřila dvouletý trest, který podmíněně odložila na zkušební dobu čtyř let, a zároveň nad odsouzenou vyslovila dohled probačních úředníků. Rozhodnutí je pravomocné.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

.....možná by si měla paní zajít  na výbor, ať jí dají byt a pak se její život jako mávnutím kouzelného proutku obrátí......nejdřív musí pohodlně bydlet, to je jasný........přitom je zajímavé, že většina lidí to má jinak, nejdřív musí tvrdě makat, vzít si hypotéku na celý život a pořád tvrdě makat a pak teprve bydlí..............lepšolidi a sluníčkářský zločinný hordy mají stejně zvláštní nápady........ vše platíč ty, pracující člověče........
km | 2020-08-15 07:46:19 | Reagovat
Tak teď vážně nevím soudruhu.
Zjevně narážíš na "Hausing first", což je projekt vlády koblih a socanů, kterou ale podporujete vy, komouši. Teď teda babo raď, je to dobře, nebo špatně? A že by koblihy, socani a komouši byli "sluníčkářský zločinný hordy" si taky úplně nemyslím. :-))))
Martin | 2020-08-15 11:51:28 | Reagovat
....nechce se mi věřit, že by skuteční komouši podporovali zrůdnosti Sorose, vůbec toho Sorose, ketrej podporoval opileckou  chátru a Vašíka.........že by popírali gottwaldovské KDO NEPRACUJE AŤ NEJÍ.........
km | 2020-08-16 06:46:39 | Reagovat
Tak se to koukej dovzdělat soudruhu,
ať tady ze sebe nemusíš dělat blba.    http://www.socialnibydleni.mpsv.cz/cs/dokumenty/materialy-k-housing-first
 
Martin | 2020-08-16 10:16:29 | Reagovat
........sorry jako, celý se mi to nechce číst..........můžeš mi poslat přesný odkaz, kde KSČM oficiálně podporuje zrůdnost jménem HousingFirst............zatímco byl opilej z metálů a různých srandadoktorátů a nevím jakejch titulů, tak stát rozkradli a zadlužili.......ano i ty jsi s prominutím prožral cca 200 000 státních dluhů........lepší Miloš, než šláfenberk, kterej v poslední kavárnický  křeči řičí: Gipsy Lives Matter......a to jsem mu ve volbě dal hlas.............naštěstí jiný byli moudřejší.............
km | 2020-08-16 14:59:19 | Reagovat
Čemu konkrétně nerozumíš na větě: " projekt vlády koblih a socanů, kterou ale podporujete vy, komouši."?  Když už zmiňuješ rozkrádání a zadlužování. Kdo to mohl tak být? Prezident, bez pravomocí, nebo premiér - premiéři? Třeba jeden Miloš? Nic? Chápu, selektivní komoušská paměť.
Martin | 2020-08-16 18:25:14 | Reagovat
.....tak jeden byl financovanej Sorosem, jiní se připravovali v prognosťáku..........čí projekt byl prognostický ústav nevím.......Miloš v něm působil myslím až po 89..........to je jedno, v každým případě po sametové taškařici každej začal plnit jeho úkol..........výsledek: vše co mělo cenu zprivatizováno...........rozkradeny stovky miliard........prožral jsi zastím  200 000.......Bureš to ještě vylepší.......určitě se půjdeš podívat na odhalování lavičky......tak si tam konečně přiznej realitu.......ožebračená země a podvedení lidé v srdci Evropy........ a zatímco se kradlo, on jezdil a sbíral medajle...............od takového morálního giganta jsem čekal alespoň morální postoj k realitě.............většinou ale mlčel.........vlast brázdil v Mercedesu........ :-))
km | 2020-08-16 19:47:10 | Reagovat
Ještě skromný dotaz, když zmiňuješ opileckou chátru.
Ještě mi žádnej komouš neodpověděl, třeba budeš první. Kdy byl Havel při nějaký oficiální příležitosti tak na hadry jako Ovar u korunovačních klenot? Stačí datum a místo, zbytek si dohledám. Díky.
Martin | 2020-08-16 10:20:08 | Reagovat
Pan vazeny prezident Zeman se zachoval jako velky statnik a i pres jeho nemoc umoznil otevrenim pokladnice pristup milionum cechu ku korunovacnim klenotum....
Je to pravy clovek na pravem miste a cesky narod muze byt hrdy a pysny na jeho prezidenta .... At zije M Zeman, at zije 9 kveten a at naveky trva ta krasna zeme cesko z jejimi miliony krasnych lidi jako je pan prezident Zeman...hurra, hurra, hurra..  tesim se na dalsi kroky pana prezidenta. 
To cumis co komousi zapraskany v podobě nick Martin :o)
blade | 2020-08-16 11:48:50 | Reagovat
Doporučuju nepít levný alkohol z akcí a omývat přirození vlažnou vodou. To pak člověk plodí podobný nesmysly jako ty koblížku. :-)))   Mimochodem, je to od tebe hnus, těšit se na kroky člověka, kterého musí nosit. :-)
Martin | 2020-08-16 18:28:42 | Reagovat
Bez tykání hulváte!!!
 Jste komoušský hulvát, ti tykají automaticky každému. https://youtu.be/9oLltEixR8Y?t=93

Navíc tento komouš troll nick Martin má doma sbírku různých nálepek a jak malé děcko je lepí kde se dá.

Ať žije přímou volbou zvolený prezident Zeman a vy červeňáčku ala nick Martin třeba pukněte vzteky :-D-D-D
blade | 2020-08-17 08:36:43 | Reagovat
Koblížku, ty fakt nebudeš nejostřejší tužka v penále. :-)
Jako ty mě tykat, a já tobě co, onykat? :-))))) Kdepak, komoušům, koblihám a podobným existencím se tyká. 
Martin | 2020-08-17 17:45:31 | Reagovat
>(o_o)<
Na tebe stačí zmizík ty blbštajne a hlavo gypsová. 
blade | 2020-08-17 20:35:01 | Reagovat
Reklama
24.09.2020 AktualityJaderného odpadu se nenapijte

Před věřiteli si podle obžaloby měla odklánět miliony na účet svého vážně nemocného otce. Navíc ho záhy měla zadlužit tak, že sám čelí insolvenci. Až osm let odnětí svobody ...

Komentáře (0)
24.09.2020 AktualityVolfová opět míří k soudu, hrozí jí osm let

Až osm let odnětí svobody hrozí v krajním případě Daně Volfové z Heroltic. Podle obžaloby si totiž v době, kdy proti ní probíhalo insolvenční řízení a soud jí schválil oddlužení, ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityJediná záchytka na Vysočině je zavřená kvůli koronaviru

Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině je od dneška do odvolání uzavřená kvůli koronaviru. Od klienta se nakazili tři z 11 jejích pracovníků. Opilé bude nutné vozit do jiných ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityVšechny jihlavské základní školy budou mít v pátek volno

Jihlava zareagovala na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly a zavede v pátek 25. 9. ředitelské volno v městem zřizovaných školách. Ředitelé základních škol v Jihlavě ...

Komentáře (9)
23.09.2020 AktualityVysočina chce příští rok podpořit z rozpočtu 26 kulturních akcí

Kraj Vysočina v návrhu svého rozpočtu na příští rok počítá s podporou 26 kulturních akcí částkou 5,24 milionu korun. Podle podkladů zveřejněných na webu kraje je to méně, než kolik ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualitySchválili projekt na letiště

JL již psaly, že rada kraje schválila předání projektové dokumentace Jihlavě na dostavbu zpevněné dráhy letiště v Henčově. Celý záměr museli ještě posvětit krajští zastupitelé. ...

Komentáře (7)
23.09.2020 AktualityVypnou Novu, Primu i Barrandov

Po programech České televize vypne vysílač Jihlava - Javořice dnes, v úterý 22. září, minutu před půlnocí také některé komerční stanice, jejichž vysílání je ještě možné naladit ...

Komentáře (1)
22.09.2020 AktualityJihlava odmítla možný vznik jaderného úložiště v lokalitě Hrádek

Zastupitelé Jihlavy včera vyslovili nesouhlas s možnou stavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu v nedaleké lokalitě Hrádek. Zároveň uvedli, že by se legislativa měla změnit tak, aby ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualityPacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu jsme připravili schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualitySkatepark a pumptrack u Českého mlýna budou osvětleny

Zastupitelé Jihlavy včera odsouhlasili částku 800 tisíc korun na pořízení projektu a realizaci stavby osvětlení v areálu Český mlýn. Odbor rozvoje města prověřoval nabídku na dodání ...

Komentáře (2)
22.09.2020 AktualityRoušková zásilka byla nesmysl

Do uplynulého pátku měli občané nad 60 let dostat do svých schránek balíček pěti roušek a respirátorů. Rozhodla o tom vláda. Tento krok se však ne u většiny občanů setkal se souhlasem. ...

Komentáře (5)
22.09.2020 AktualityNebude to dálnice ani polní cesta, řekl projektant k přeložce I/38

Přibližně 50 lidí se přišlo ve čtvrtek v podvečer podívat do sálu kulturního domu ve Stonařově na vůbec první oficiální veřejnou prezentaci chystané přeložky I/38. Dílo v délce ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net