Reklama
Dnes je čtvrtek 24.09.2020     svátek má Jaromír

V Želetavě chtějí začít pokutovat piráty

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

10.8.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Jsou to na den přesně tři měsíce, co řidič tahače s návěsem nevybral v Želetavě na Třebíčsku zatáčku a se strojem se převrátil na bok.

Klády dřeva se následně vyvalily na přilehlý chodník, kde v tu dobu procházel místní starší manželský pár. Penzisté skončili s těžkými zraněními v nemocnici v Jihlavě a v Brně.

Tato hrůzostrašně vypadající nehoda byla pro místní pomyslnou poslední kapkou. Proto začali sepisovat petici, ve které bojují za to, aby se s frekvencí dopravy procházející středem obce už konečně začalo něco dělat.

Městys totiž leží na hlavní dopravní tepně spojující Jihlavu se Znojmem. Podle poslední dostupné statistiky, týkající se sčítání dopravy z roku 2016, městysem projede za hodinu skoro 300 vozidel.

 

Petici v obci podepsaly podle starosty Radka Malého zhruba dvě třetiny z přibližně 1.500 obyvatel. Problém pro chodce je podle něj taky v tom, že ze čtyř přechodů pro chodce vybudovaných za poslední roky v městysi zůstal už jen jediný.

„V té chvíli prověřujeme možnosti, které jsme schopni realizovat.  Nejrozumnější a také nejreálnější varianta, jak v obci snížit rychlost projíždějících vozidel, je pořídit úsekové měření. Zkoumáme podmínky. Jednáme,“ říká na rovinu starosta.

O konkrétním úseku, kde by zařízení mělo snímat provoz a zaznamenávat řidiče, kteří budou mít příliš těžkou nohu na plynu, ještě jasno definitivně není. Starosta nicméně věří, že systém začne fungovat už letos na podzim.

„Můžeme se bavit o tom, že tu nainstalujeme zpomalovací semafory, rozšíříme dopravní značení, ale dokud nad řidiči nebude reálně viset hrozba pokuty za překročení rychlosti, nic se v Želetavě nezmění. Je to hodně restriktivní, ale jiné řešení nevidím,“ má jasno.  

„Ani to ale nedokáže zabránit tomu, že pojede magor, který celou obcí projede 70. Kdyby ten člověk jel celou vsí 50 podle předpisů, tak k nehodě nedošlo,“ míní starosta.

Marie Tesařová, vedoucí jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), prozradila, že po dohodě s policisty byla zadána bezpečnostní inspekce komunikace. „V této chvíli je to ve zpracování a výsledky bychom měli mít do konce srpna letošního roku,“ uvedla.

V praxi to znamená, že pověřený inspektor pro ŘSD prověří například dopravní nehody, které se v obci staly za několik let zpětně, vyhodnotí všechny rizikové parametry a navrhne jejich řešení, ke kterým se následně bude vyjadřovat i policie.

„V naší kompetenci připadá do úvahy jen případná úprava značení. Bezpečnost chodců už je v kompetenci obce,“ vysvětluje pro úplnost Tesařová.

Podle želetavského starosty musí také obec vyjednat s radnicí v Moravských Budějovicích, kdo by systém podle odhadů za dva až čtyři miliony korun spravoval a vybíral pokuty od neukázněných řidičů. Rokování ale zatím neproběhlo.

Penzisté, kterým klády zavalily před čtvrt rokem dolní končetiny, se pomalu dávají zdravotně dohromady. „Od středy jsou doma,“ prozradil jejich syn do telefonu. Redakce JL jména poškozených seniorů zná, ale z důvodu ochrany jejich soukromí je nezveřejní.

Do doby, než policie ukončí vyšetřování vážné dopravní nehody, se k ní podle něj stejně nemohou vyjadřovat. Právě tento a další karambol, který se stal o necelé dva týdny později na dálničním přivaděči v Jihlavě, vyvolal reakci policie.

Strážci zákona vyráží v pravidelných intervalech na dopravně bezpečnostní akce, při kterých se zaměřují na šoféry převážející dřevní kulatinu. Zatím poslední se uskutečnila koncem července.

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové si na řidiče převážející na návěsu dřevo často stěžují motoristé především osobních vozidel.

„Na lince tísňového volání přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou tato vozidla „viditelně“ přeložena, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn,“ přibližuje.

Při letošních kontrolách vozidel se podle šéfa krajských policistů Davida Jiráka jeho kolegové také setkali s několika případy, kdy řidič odmítl při kontrole najet na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon.

„Za neuposlechnutí výzvy podrobit se nízkorychlostnímu vážení - „nechat zvážit náklad“ policisté ukládají řidiči pokutu 30 tisíc korun v příkazním řízení,“ doplnil šéf dopravních policistů na Vysočině.

 

Vyšetřují taky krádeže dřeva
Policisté v souvislosti s „kládaři“ neřeší jen problémy, které souvisejí se způsobem přepravy dřevní hmoty, ale také s krádežemi dřeva přímo ze skládek. „Od začátku roku v kraji prověřujeme celkem 46 případů krádeží dřeva ze skládek v lese nebo v jeho těsné blízkosti,“ doplnila krajská mluvčí policie Dana Čírtková. Zloději způsobili majitelům škodu v celkové výši téměř 2,5 milionu korun. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
21.09.2020 AktualityPřipravují studii na parkovací dům

Pokud všechno půjde podle plánu, radnice v Telči by na jaře 2023 mohla spustit zbrusu nový dopravní režim. Dotkne se nejen parkování a vjezdu do centra města, ale taky odstavné plochy v areálu ...

Komentáře (0)
21.09.2020 AktualityNejvětší sbírku seker a hoblíků v republice mají borci z Vysočiny

Rodina Kolouchových pracuje se dřevem už nejméně třetí generaci. Jeden dědeček Radka a Miloše byl truhlář a druhý tesař, stejně jako jejich otec. Od dětství tak získali vztah k jednomu ...

Komentáře (0)
21.09.2020 AktualityPoběží pro nevidomé

Benefiční Noční běh pro světlušku se koná 23. září v Jihlavě. Výtěžek ze vstupu – startovného půjde podle organizátorů v plné výši na konto Světlušky, projektu Nadačního ...

Komentáře (0)
20.09.2020 AktualityVAS: Nová cena pitné vody je kalkulovaná jen pro Jihlavu

Vodárenská akciová společnost (VAS) chce i nadále provozovat jihlavský vodohospodářský majetek. Aby se jí to podařilo, musela by na pondělním zastupitelstvu zvrátit rozhodnutí zastupitelů, ...

Komentáře (1)
20.09.2020 AktualityKéž by nám ten spokojený úsměv nějaký ten pátek ještě zůstal…

„Už nás nebylo tolik jako před pěti lety, někdo nemohl, někdo už není mezi námi a více méně jsme se báli, že s námi na to pivo půjde i koronavirus, a ten jsme si opravdu nechtěli přinést ...

Komentáře (0)
20.09.2020 AktualityVrakbar a Zastávka zvou veřejnost

Také charitní nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč nabídnou program v rámci letošního celorepublikového Týdne nízkoprahových klubů. Česká asociace ...

Komentáře (0)
19.09.2020 AktualityDesátý Den architektů přinese mimo jiné vycházku areálem jihlavské psychiatrie

Festival Den architektury zamíří v říjnu také na Vysočinu. Jeho akce se chystají v Jihlavě i v dalších místech. V pořadí už desátý ročník festivalu se koná pod záštitou České ...

Komentáře (1)
19.09.2020 AktualityPrávník: Při hlasování o jaderném úložišti byl porušen zákon

Jako bezprecedentní porušení zákona o krajích a jednacího řádu zastupitelstva vidí právník Luboš Kliment hlasování krajských zastupitelů o jaderném úložišti. Kliment zastupuje obce, ...

Komentáře (0)
18.09.2020 AktualityNejlepší stavbu vyhlásí se zpožděním

Pandemie koronaviru hned dvakrát ovlivnila letošní soutěž Stavba roku Kraje Vysočina 2019. Původně měly být její výsledky vyhlášeny již před letními prázdninami. Slavnostní akt byl ...

Komentáře (0)
18.09.2020 AktualityHandicapovaní míří do Humpolce

Za pár dní otevře vůbec první turistická vozíčkářská trasa na Vysočině. Nese název „Za Hliníkem do Humpolce“ a v rámci ČR bude osmnáctou trasou uzpůsobenou potřebám handicapovaných. Slavnost ...

Komentáře (0)
18.09.2020 AktualitySoutěž Milujeme Jihlavu má uzávěrku v pondělí

V pondělí 21. září je uzávěrka pro dodání snímků do 4. ročníku fotografického projektu Milujeme Jihlavu. Odborná komise vybere 30 finálních fotografií, které budou v říjnu vystaveny ...

Komentáře (0)
18.09.2020 AktualitySoukromý investor: Žádná ubytovna v Horním Kosově určitě nebude

Někteří obyvatelé lokality poblíž zastávky MHD Zimní se obávají, že v lokalitě ulic Kaštanová, Ve Vilách, Stříbrná a Vrchlického v Jihlavě vznikne nová ubytovna. Soukromý investor, ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net