Reklama
Dnes je pondělí 28.09.2020     svátek má Václav

V Želetavě chtějí začít pokutovat piráty

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

10.8.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Jsou to na den přesně tři měsíce, co řidič tahače s návěsem nevybral v Želetavě na Třebíčsku zatáčku a se strojem se převrátil na bok.

Klády dřeva se následně vyvalily na přilehlý chodník, kde v tu dobu procházel místní starší manželský pár. Penzisté skončili s těžkými zraněními v nemocnici v Jihlavě a v Brně.

Tato hrůzostrašně vypadající nehoda byla pro místní pomyslnou poslední kapkou. Proto začali sepisovat petici, ve které bojují za to, aby se s frekvencí dopravy procházející středem obce už konečně začalo něco dělat.

Městys totiž leží na hlavní dopravní tepně spojující Jihlavu se Znojmem. Podle poslední dostupné statistiky, týkající se sčítání dopravy z roku 2016, městysem projede za hodinu skoro 300 vozidel.

 

Petici v obci podepsaly podle starosty Radka Malého zhruba dvě třetiny z přibližně 1.500 obyvatel. Problém pro chodce je podle něj taky v tom, že ze čtyř přechodů pro chodce vybudovaných za poslední roky v městysi zůstal už jen jediný.

„V té chvíli prověřujeme možnosti, které jsme schopni realizovat.  Nejrozumnější a také nejreálnější varianta, jak v obci snížit rychlost projíždějících vozidel, je pořídit úsekové měření. Zkoumáme podmínky. Jednáme,“ říká na rovinu starosta.

O konkrétním úseku, kde by zařízení mělo snímat provoz a zaznamenávat řidiče, kteří budou mít příliš těžkou nohu na plynu, ještě jasno definitivně není. Starosta nicméně věří, že systém začne fungovat už letos na podzim.

„Můžeme se bavit o tom, že tu nainstalujeme zpomalovací semafory, rozšíříme dopravní značení, ale dokud nad řidiči nebude reálně viset hrozba pokuty za překročení rychlosti, nic se v Želetavě nezmění. Je to hodně restriktivní, ale jiné řešení nevidím,“ má jasno.  

„Ani to ale nedokáže zabránit tomu, že pojede magor, který celou obcí projede 70. Kdyby ten člověk jel celou vsí 50 podle předpisů, tak k nehodě nedošlo,“ míní starosta.

Marie Tesařová, vedoucí jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), prozradila, že po dohodě s policisty byla zadána bezpečnostní inspekce komunikace. „V této chvíli je to ve zpracování a výsledky bychom měli mít do konce srpna letošního roku,“ uvedla.

V praxi to znamená, že pověřený inspektor pro ŘSD prověří například dopravní nehody, které se v obci staly za několik let zpětně, vyhodnotí všechny rizikové parametry a navrhne jejich řešení, ke kterým se následně bude vyjadřovat i policie.

„V naší kompetenci připadá do úvahy jen případná úprava značení. Bezpečnost chodců už je v kompetenci obce,“ vysvětluje pro úplnost Tesařová.

Podle želetavského starosty musí také obec vyjednat s radnicí v Moravských Budějovicích, kdo by systém podle odhadů za dva až čtyři miliony korun spravoval a vybíral pokuty od neukázněných řidičů. Rokování ale zatím neproběhlo.

Penzisté, kterým klády zavalily před čtvrt rokem dolní končetiny, se pomalu dávají zdravotně dohromady. „Od středy jsou doma,“ prozradil jejich syn do telefonu. Redakce JL jména poškozených seniorů zná, ale z důvodu ochrany jejich soukromí je nezveřejní.

Do doby, než policie ukončí vyšetřování vážné dopravní nehody, se k ní podle něj stejně nemohou vyjadřovat. Právě tento a další karambol, který se stal o necelé dva týdny později na dálničním přivaděči v Jihlavě, vyvolal reakci policie.

Strážci zákona vyráží v pravidelných intervalech na dopravně bezpečnostní akce, při kterých se zaměřují na šoféry převážející dřevní kulatinu. Zatím poslední se uskutečnila koncem července.

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové si na řidiče převážející na návěsu dřevo často stěžují motoristé především osobních vozidel.

„Na lince tísňového volání přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou tato vozidla „viditelně“ přeložena, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn,“ přibližuje.

Při letošních kontrolách vozidel se podle šéfa krajských policistů Davida Jiráka jeho kolegové také setkali s několika případy, kdy řidič odmítl při kontrole najet na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon.

„Za neuposlechnutí výzvy podrobit se nízkorychlostnímu vážení - „nechat zvážit náklad“ policisté ukládají řidiči pokutu 30 tisíc korun v příkazním řízení,“ doplnil šéf dopravních policistů na Vysočině.

 

Vyšetřují taky krádeže dřeva
Policisté v souvislosti s „kládaři“ neřeší jen problémy, které souvisejí se způsobem přepravy dřevní hmoty, ale také s krádežemi dřeva přímo ze skládek. „Od začátku roku v kraji prověřujeme celkem 46 případů krádeží dřeva ze skládek v lese nebo v jeho těsné blízkosti,“ doplnila krajská mluvčí policie Dana Čírtková. Zloději způsobili majitelům škodu v celkové výši téměř 2,5 milionu korun. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.09.2020 AktualityJaderného odpadu se nenapijte

Před věřiteli si podle obžaloby měla odklánět miliony na účet svého vážně nemocného otce. Navíc ho záhy měla zadlužit tak, že sám čelí insolvenci. Až osm let odnětí svobody ...

Komentáře (0)
24.09.2020 AktualityVolfová opět míří k soudu, hrozí jí osm let

Až osm let odnětí svobody hrozí v krajním případě Daně Volfové z Heroltic. Podle obžaloby si totiž v době, kdy proti ní probíhalo insolvenční řízení a soud jí schválil oddlužení, ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityJediná záchytka na Vysočině je zavřená kvůli koronaviru

Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině je od dneška do odvolání uzavřená kvůli koronaviru. Od klienta se nakazili tři z 11 jejích pracovníků. Opilé bude nutné vozit do jiných ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityVšechny jihlavské základní školy budou mít v pátek volno

Jihlava zareagovala na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly a zavede v pátek 25. 9. ředitelské volno v městem zřizovaných školách. Ředitelé základních škol v Jihlavě ...

Komentáře (9)
23.09.2020 AktualityVysočina chce příští rok podpořit z rozpočtu 26 kulturních akcí

Kraj Vysočina v návrhu svého rozpočtu na příští rok počítá s podporou 26 kulturních akcí částkou 5,24 milionu korun. Podle podkladů zveřejněných na webu kraje je to méně, než kolik ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualitySchválili projekt na letiště

JL již psaly, že rada kraje schválila předání projektové dokumentace Jihlavě na dostavbu zpevněné dráhy letiště v Henčově. Celý záměr museli ještě posvětit krajští zastupitelé. ...

Komentáře (7)
23.09.2020 AktualityVypnou Novu, Primu i Barrandov

Po programech České televize vypne vysílač Jihlava - Javořice dnes, v úterý 22. září, minutu před půlnocí také některé komerční stanice, jejichž vysílání je ještě možné naladit ...

Komentáře (1)
22.09.2020 AktualityJihlava odmítla možný vznik jaderného úložiště v lokalitě Hrádek

Zastupitelé Jihlavy včera vyslovili nesouhlas s možnou stavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu v nedaleké lokalitě Hrádek. Zároveň uvedli, že by se legislativa měla změnit tak, aby ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualityPacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu jsme připravili schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualitySkatepark a pumptrack u Českého mlýna budou osvětleny

Zastupitelé Jihlavy včera odsouhlasili částku 800 tisíc korun na pořízení projektu a realizaci stavby osvětlení v areálu Český mlýn. Odbor rozvoje města prověřoval nabídku na dodání ...

Komentáře (2)
22.09.2020 AktualityRoušková zásilka byla nesmysl

Do uplynulého pátku měli občané nad 60 let dostat do svých schránek balíček pěti roušek a respirátorů. Rozhodla o tom vláda. Tento krok se však ne u většiny občanů setkal se souhlasem. ...

Komentáře (5)
22.09.2020 AktualityNebude to dálnice ani polní cesta, řekl projektant k přeložce I/38

Přibližně 50 lidí se přišlo ve čtvrtek v podvečer podívat do sálu kulturního domu ve Stonařově na vůbec první oficiální veřejnou prezentaci chystané přeložky I/38. Dílo v délce ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net