Reklama
Dnes je pondělí 28.09.2020     svátek má Václav

Lavičku Václava Havla odhalí 21. srpna

LAVIČKA VÁCLAVA HAVLA je projektem  pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v podobě dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. Na snímku Dagmar Havlová a autor lavičky architekt a designér Bořek Šípek. Foto: archiv Vize 97
LAVIČKA VÁCLAVA HAVLA je projektem pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v podobě dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. Na snímku Dagmar Havlová a autor lavičky architekt a designér Bořek Šípek. Foto: archiv Vize 97

3.8.2020 Aktuality/Komentáře (16), autor:
Petr Klukan

Již v dubnu měla být instalovaná před kinem Dukla Lavička Václava Havla. Kvůli epidemii koronaviru byl nový termín stanoven na 21. srpna v 17 hodin.
Kulatý stoleček s dvojicí křesel je památníkem a slouží jako místo k přemýšlení, rozvíjení dialogu a naslouchání myšlenkám druhých.

„Vypadá to jako záměr, ale nebyl,“ říká k novému datu 21. srpna jihlavská radní Silvie Čermáková, „ono to tak vyšlo. Ale je to dobře,“ podotýká.

Den slavnostního odhalení koresponduje i se současným literárně–hudebním festivalem poezie Kvílení, který je letos věnovaný Václavu Havlovi.

Tváří iniciativy, která za Lavičkou Václava Havla stojí, je vysokoškolská studentka Eva Pospíšilová z Jihlavy. Zpoždění slavnostního odhalení ji nemrzí.

„Bohužel, situace se v březnu vyvinula, tak jak se vyvinula, a byly zde důležitější věci k řešení. Instalace se opozdila jen o pár měsíců, což podle mne není problém. Vlastně i díky pandemii získala instalace lavičky, podle mne, symboličtější datum a mimo jiné v tuto chvíli běží i v kině film Havel, což jsou okolnosti, které jdou ruku v ruce s předáváním památníku Jihlavanům.“

K vybranému datu 21. 8. pak dodává: „Nejsem si jista, zda mladší generace přesně ví, že se jedná o datum invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Musela to být hrozná nejistota, strach a beznaděj. Proto jsem moc ráda, že letos si toto datum můžeme připomenout právě havlovským symbolem pravdy, lásky a celkově hodnot, které byly komunistickému režimu cizí. Samozřejmě nelze žít jen z minulosti a doufám, že lavička bude v budoucnu příjemným místem každému, kdo ji navštíví.“

Každou instalaci Lavičky Václava Havla musí odsouhlasit Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Zatím poslední lavička s pořadovým číslem 37 byla odhalena v pondělí v Chebu. Více než 10 jich je umístěno v zahraničí.

Diskuze k článku

Nový komentář

ANO... JE TO DOBŘE
„Vypadá to jako záměr, ale nebyl,“ říká k novému datu 21. srpna jihlavská radní Silvie Čermáková, „ono to tak vyšlo. Ale je to dobře,“ podotýká.
----------------------------------
Pozdě, ale přece,
s úctou k odkazu Václava Havla
Ing.arch.Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2020-08-03 12:39:55 | Reagovat
Převzato z rozhovoru s hudebníkem P. Štěpánkem na dnešních PL .

otázka:
Podíváme-li se zpátky k nám, do kin v minulých dnech přišel nový film o Václavu Havlovi. Vy jste na svůj fb napsal: Matematické okénko. Co je přímá úměra? Čím víc jedni Václava Havla adorují, tím víc jej druzí nenávidí. Jak moc a v čem nejvíc se podle vás pohled na prvního porevolučního prezidenta změnil?

odpověď:
Havel byl, jaký byl. Pro historiky je to jistě zajímavý předmět zájmu. Problém je, že část zdejších politických sil si z Havlova retušovaného obrazu posmrtně udělala svoji svatou monstranci a bojovou zástavu. Říkám tomu kim-ir-senizace Václava Havla. Kdysi nám ideologové cpali Lenina s Gottwaldem, teď nám cpou Havla. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Reakcí pak bývá pravý opak.

otázka:.
I přes to, jak někteří lidé Václavu Havlovi doslova nemohou přijít na jméno… Je Havel největším českým prezidentem?

odpověď:
Havel je významná postava našich novodobých dějin, jeho předlistopadová a sametová historická stopa je výrazná. Ale politik to byl špatný, pokud mluvíme o jeho následném prezidentování. Spoustu toho rozbořil, ale nic nepostavil. Jeho nepolitická politika je smrtící sémě zaseté do našeho politického systému. A jeho osobní život? Snad ani raději nemluvit. Při četbě knihy jeho dlouholeté životní partnerky Jitky Vodňanské ,,Voda, která hoří,,  jsem poztrácel i ty poslední iluze.
blade | 2020-08-03 12:40:18 | Reagovat
Dotaz
Že pan ,,veleúspěšný" Štěpánek poblikuje na PL není novinkou, hodně to o něm vypovídá. Jen je škoda, že nenapíše, co konkrétně Václav Havel rozbořil a co měl konkrétně postavit.  
A ten kdo se snaží PL sdílet, tak by si měl do vyhledávače vložit: ,,Praktiky Parlamentních listů podle rozsudku soudu."   Snad jen malá citace....,,Soud však dal za pravdu argumentaci deníku FORUM 24 a díky článkům, které byly předloženy, uznal, že PL šíří nepravdy, jsou proruské a dávají prostor extremistům, jak se v textu píše."
LF | 2020-08-03 16:45:39 | Reagovat
¯(©¿©)/¯
forum XXIV = humoristický deník
blade | 2020-08-03 17:36:20 | Reagovat
 Nějak mi byli vždycky nesympatičtí lidé, stojící na jedné nebo druhé straně barikády. Ať už na jakékoli straně jakékoli barikády.  
Barikády neuznávám, tvoří si je lidi jako Vy. Vidíte? Taky hned máte problém s tím, že někdo odmítá patřit do nějaký škatule. Ale tenhle odezdikezdismus je na nic, ať už se jedná o hospodskou hádku jestli manuál nebo automat, nebo se jedná o fašismus jako protipól komunismu. Dovolíte si mít svůj vlastní názor, který je jiný než předepsaná propaganda lepšolidí. Hned jste  xenofob, ruský špión či fašista atd . 
Z PL si občas přečtu článek, který se stejně jako Dikobraz 24 objeví na FB a ještě jsem v žádném z nich na ruskou propagandu nenarazil. Můžete mi prosím říct, jak taková ruská propaganda vypadá?
blade | 2020-08-04 07:25:21 | Reagovat
.....pan Štěpánek to hezky řekl...........jen bych dodal o jaké hodnoty jde???, když členka neomarxistické strany- o zelených se často právem mluví jako o neomarxistech- hovoří o nějakých havlovských hodnotách, pravdě a lásce.........soudružka, které vadil název parkán Sv. Václava........iniciovala přejmenování parkánu jen na Václavský.........jak se zachází se symboly českého státu- státnosti- a jaké srandabůžky nám předkládají........
km | 2020-08-03 16:49:37 | Reagovat
Stoka - Parlamentní listy a tragéd Štěpánek. Soudruhu (a kobliho) to jsi klesl opravdu hodně hluboko. :-)
Martin | 2020-08-03 21:58:18 | Reagovat
.....už jsem ti to jednou psal, koblížek si koupíš taky, má myslím skoro půlku trhu........
km | 2020-08-04 07:19:21 | Reagovat
 Nějak mi byli vždycky nesympatičtí lidé, stojící na jedné nebo druhé straně barikády. Ať už na jakékoli straně jakékoli barikády.  
Barikády neuznávám, tvoří si je lidi jako Vy. Vidíte? Taky hned máte problém s tím, že někdo odmítá patřit do nějaký škatule. Ale tenhle odezdikezdismus je na nic, ať už se jedná o hospodskou hádku jestli manuál nebo automat, nebo se jedná o fašismus jako protipól komunismu. Dovolíte si mít svůj vlastní názor, který je jiný než předepsaná propaganda lepšolidí. Hned jste  xenofob, ruský špión či fašista atd . 
Z PL si občas přečtu článek, který se stejně jako Dikobraz 24 objeví na FB a ještě jsem v žádném z nich na ruskou propagandu nenarazil. Můžete mi prosím říct, jak taková ruská propaganda vypadá?
blade | 2020-08-04 07:24:12 | Reagovat
.....tak samozřejmě, kavárníci, neomarxisti, eurohujeři a další příznivci různých totalit jakýkoliv jiný názor pokládají za ruskou propagandu.......
km | 2020-08-04 09:41:55 | Reagovat
Vzpomínka a perla.
Příhodu která vystihuje Havlovu povahu a jeho umíněnost popisuje v jednom rozhovoru jihlavský rodák, novinář a spisovatel ing. Jan Bauer:
... Někdy v polovině 90. let si Havel usmyslel, že pozve do Lán novináře a bude si s nimi opékat špekáčky. Jenže jako z udělání ten den lilo jako z konve, proto se dalo předpokládat, že žádné špekáčky nebudou. Když jsem však vkročil do lánského zámku, zaskočila mne spousta kouře a zápachu. Šel jsem se podívat, kde hoří, a došel jsem do zámecké kuchyně, kde muži z prezidentské ochranky odstranili pláty z kamen a na otevřeném ohni opékali slibované špekáčky. „Pánové, co blázníte?“ zeptal jsem se těch dobrých mužů. Jen se smutně pousmáli a odpověděli: „To víte, šéf nám to nařídil.“ ,,,
blade | 2020-08-04 09:25:04 | Reagovat
Osobně si myslím,že význam oné lavičky doceníme až za pár měsíců,až dostane to správné disidentské pižmo od jihlavských bezdomovců a indiánů.
Dvořák | 2020-08-04 11:44:19 | Reagovat
Soudím, že v ceně budou i širokoúhlé kamery.
fotrák | 2020-08-04 21:44:15 | Reagovat
Ještě tuhle, ať je Jihlava in  :o)
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/praha-6-se-placla-pres-kapsu-za-lavicku-na-pocest-havla-dala-850-tisic-40058490
blade | 2020-08-04 19:17:00 | Reagovat
......teď v TV opět HSYSTEM, klasika, nejen, že mají za bydlení zaplatit potřetí, ale ještě než si to koupí potřetí nebo je vyženou, tak si za tu dobu než k tomu dojde mají platit nájem.........myslím, že by tyto nebohé lidi měl navštívit peavdoláskařský aktivista a něco jim říci o havlovských hodnotách o 30 letech života v pravdě a lásce..........šílenej systém.........
km | 2020-08-04 19:28:50 | Reagovat
" Nějak mi byli vždycky nesympatičtí lidé, stojící na jedné nebo druhé straně barikády. Ať už na jakékoli straně jakékoli barikády. "
TEDY S VÝJIMKOU PLOTU Z OSTATÉHO DRÁTU POD PROUDEM KTERÝ STŘEŽILA PROVĚŘENÁ ELITA POHRANIČNÍ STRÁ-ŽE. . . ŽE?
------------------------------------------------------------------------------
OPAKEM BARIKÁDY JE
"HAVLOVA LAVIČKA"
EMPATIE
SLUŠNOST
POHLED Z OČÍ DO OČÍ
--------------------------------------
Opakem slušnosti je zákeřnost:
POMLUVA  ANONYMA
Zdeněk | 2020-08-20 10:18:55 | Reagovat
Reklama
24.09.2020 AktualityJaderného odpadu se nenapijte

Před věřiteli si podle obžaloby měla odklánět miliony na účet svého vážně nemocného otce. Navíc ho záhy měla zadlužit tak, že sám čelí insolvenci. Až osm let odnětí svobody ...

Komentáře (0)
24.09.2020 AktualityVolfová opět míří k soudu, hrozí jí osm let

Až osm let odnětí svobody hrozí v krajním případě Daně Volfové z Heroltic. Podle obžaloby si totiž v době, kdy proti ní probíhalo insolvenční řízení a soud jí schválil oddlužení, ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityJediná záchytka na Vysočině je zavřená kvůli koronaviru

Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině je od dneška do odvolání uzavřená kvůli koronaviru. Od klienta se nakazili tři z 11 jejích pracovníků. Opilé bude nutné vozit do jiných ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualityVšechny jihlavské základní školy budou mít v pátek volno

Jihlava zareagovala na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly a zavede v pátek 25. 9. ředitelské volno v městem zřizovaných školách. Ředitelé základních škol v Jihlavě ...

Komentáře (9)
23.09.2020 AktualityVysočina chce příští rok podpořit z rozpočtu 26 kulturních akcí

Kraj Vysočina v návrhu svého rozpočtu na příští rok počítá s podporou 26 kulturních akcí částkou 5,24 milionu korun. Podle podkladů zveřejněných na webu kraje je to méně, než kolik ...

Komentáře (0)
23.09.2020 AktualitySchválili projekt na letiště

JL již psaly, že rada kraje schválila předání projektové dokumentace Jihlavě na dostavbu zpevněné dráhy letiště v Henčově. Celý záměr museli ještě posvětit krajští zastupitelé. ...

Komentáře (7)
23.09.2020 AktualityVypnou Novu, Primu i Barrandov

Po programech České televize vypne vysílač Jihlava - Javořice dnes, v úterý 22. září, minutu před půlnocí také některé komerční stanice, jejichž vysílání je ještě možné naladit ...

Komentáře (1)
22.09.2020 AktualityJihlava odmítla možný vznik jaderného úložiště v lokalitě Hrádek

Zastupitelé Jihlavy včera vyslovili nesouhlas s možnou stavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu v nedaleké lokalitě Hrádek. Zároveň uvedli, že by se legislativa měla změnit tak, aby ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualityPacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu jsme připravili schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která ...

Komentáře (0)
22.09.2020 AktualitySkatepark a pumptrack u Českého mlýna budou osvětleny

Zastupitelé Jihlavy včera odsouhlasili částku 800 tisíc korun na pořízení projektu a realizaci stavby osvětlení v areálu Český mlýn. Odbor rozvoje města prověřoval nabídku na dodání ...

Komentáře (2)
22.09.2020 AktualityRoušková zásilka byla nesmysl

Do uplynulého pátku měli občané nad 60 let dostat do svých schránek balíček pěti roušek a respirátorů. Rozhodla o tom vláda. Tento krok se však ne u většiny občanů setkal se souhlasem. ...

Komentáře (5)
22.09.2020 AktualityNebude to dálnice ani polní cesta, řekl projektant k přeložce I/38

Přibližně 50 lidí se přišlo ve čtvrtek v podvečer podívat do sálu kulturního domu ve Stonařově na vůbec první oficiální veřejnou prezentaci chystané přeložky I/38. Dílo v délce ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net