Reklama
Dnes je sobota 08.08.2020     svátek má Soběslav

Novou noclehárnu bychom mohli mít postavenou v roce 2022

ŘEDITEL SKP Jihlava David Chlupáček na svém pracovišti v Čajkovského ulici 9, kde se nachází azylový dům. Foto: Pavel Bajer
ŘEDITEL SKP Jihlava David Chlupáček na svém pracovišti v Čajkovského ulici 9, kde se nachází azylový dům. Foto: Pavel Bajer

29.7.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

„Naše azylové domy, noclehárna a terénní programy fungovaly i v době nouzového stavu,“ říká ředitel Střediska křesťanské pomoci Jihlava (SKP) David Chlupáček.

V rozhovoru pro JL jste v minulosti avizoval, že v letošním roce chcete přestěhovat azylový dům do Mlýnské ulice 52 a místo něho jste chtěli v Čajkovského ulici 9 v roce 2021 uvést do provozu noclehárnu pro osoby bez domova a nízkoprahové denní centrum. Podaří se vám to v uvedených termínech zrealizovat?

Nepodaří. Vše se posunulo nejen kvůli koronaviru, ale i kvůli projektu jako takovému, kde jsme potřebovali posunout termíny. Výstavba noclehárny je zatím pouze v přípravné fázi. S architekty připravujeme studii a zpracováváme projekt.

Mnohem dále je projekt na azylový dům, který je ve fázi realizace. Tam jsme kvůli covid-19 získali prodloužení doby pro stavbu. V současné době je publikována výzva k podání nabídek a je zadána veřejná zakázka na stavební práce. Jedná se o zjednodušené podlimitní řízení.

Pokud vše půjde dobře, kdy bude nový azylový dům vašim klientům k dispozici?

Pokud se přihlásí do veřejné soutěže zájemci a bude vybrán vítěz, tak by se během září mělo začít v Mlýnské ulici stavět a do června příštího roku by mělo být hotovo.

Chápu, že nyní probíhá veřejná soutěž, ale přesto, kolik bude přibližně stát přestavba zchátralého domu v Mlýnské ulici 52?

Mohu asi říci, že jsme maximální hodnotu stanovili na 12.123.261 Kč bez DPH. Jako zadavatel nepřipustíme překročení uvedené hodnoty.

Kde na stavbu seženete peníze?

Stavba je dotována Integrovaným operačním programem (peníze z EU) v propojení na Integrovaný plán rozvoje území Jihlavské sídelní aglomerace. My musíme zajistit pětiprocentní spolufinancování a další vedlejší či nezpůsobilé výdaje.

Hovoříte o spolufinancování z vašich peněz. Odkud je čerpáte?

V první řadě nám pomáhá církev jako zřizovatel. Dále používáme vlastní finanční zdroje, kterými jsou rezervy z minulých let. Dostáváme dary od jednotlivých lidí i firem, společností…   

Nyní přejděme od azylového domu k noclehárně. Bude zprovozněna v příštím roce, jak bylo původně plánováno?

Ne, a ani nemůže být, protože prvně musíme v Mlýnské ulici postavit nový azylový dům a přestěhovat se tam, abychom v Čajkovského ulici mohli začít stavět noclehárnu a nízkoprahové denní centrum. Financování bude stejné jako v případě výstavby nového azylového domu. Jakmile budeme mít hotový projekt, zažádáme o stavební povolení. Pokud vše půjde dobře, tak by stavba mohla být v roce 2022 dokončena.

A předpokládaná cena?

To ještě nevíme, ale bude se jednat řádově o desítky milionů korun.

Zastupitelé vám kvůli stavbě noclehárny schválili prodej domu v Čajkovského ulici, už jste ho koupili?

V současné době se k nákupu chystáme. Během několika dní budeme přistupovat k podpisu kupní smlouvy a potom bude následovat transakce. Zaplatíme za něj městu více než pět milionů korun.

Kromě noclehárny vznikne v Čajkovského ulici 9 také nízkoprahové denní centrum. Komu bude sloužit?

Bude určeno pro lidi, kteří nemají kde bydlet a nechtějí či nemohou s námi spolupracovat dlouhodobě v azylovém domě. Denní centrum by mohli využívat přes den a noclehárnu přes noc. Obojí na ambulantní bázi. Tam budou moci lidé, kteří službu potřebují, přijít a odejít, jak chtějí.

Dobře, ale jaké služby jim denní centrum nabídne?

Budou tam moci vykonat hygienu, osprchovat se nebo si připravit jídlo. Nabídneme jim možnost nechat si vyprat věci. Lidé si tam budou moci odpočinout a využít alespoň částečné střechy nad hlavou třeba i v případě nepříznivého počasí. Myslím si, že služby jako noclehárna a nízkoprahové denní centrum tady dlouhodobě chybí.

Máte už představu o kapacitě nové noclehárny?

Ano. Počítáme s lůžky zhruba pro 18 osob.

Tedy pro obdobný počet lidí bez domova, kteří v zimě využívají noclehárnu v Žižkově ulici…

Je to tak, ale tam jsme již museli snížit kapacitu na 12 osob, protože prostory tam jsou opravdu maličké. Ve vyšším počtu se tam prostě nedalo fungovat. Až postavíme noclehárnu, tak by ta provizorní na Havaji mohla skončit. Navíc nová noclehárna nebude fungovat pouze přes zimu, ale po celý rok.

Novou noclehárnu budou moci využívat muži i ženy?

Ano. Chtěli bychom tam zachovat nějakou malou kapacitu pro ženy. Ženské bezdomovectví je skrytější, ale věřím, že by tu taková služba byla potřebná.

Bude nová noclehárna pro bezdomovce nějak zpoplatněna?

Ano, ale my už jsme tuto zimu také zpoplatnili noclehárnu na Havaji deseti korunami za noc jako úhradu za službu. Určitě bychom úhradu drželi i do budoucna, akorát nevím, v jaké výši. Jisté je, že si ta služba na sebe nevydělá a asi by to ani tak nemělo být. Nicméně dotace nejsou také neomezené a provoz něco stojí. Určitě bychom však cenu nezvýšili tak, aby se služba stala nedostupnou. V žádném případě nechceme na lidech vydělávat.

 

--SKP v době koronaviru---

Jak se nouzový stav vyhlášený v souvislosti s pandemií covid-19  projevil na vaší činnosti?

Druhy našich služeb nebyly Vládou ČR ani Ministerstvem zdravotnictví ČR uzavřené. Azylové domy fungovaly dál, noclehárna a terénní programy také. Shodou okolností jsme v dubnu začali poskytovat novou sociální službu, a to již zmíněné terénní programy.

Neuvažovali jste o tom, že například s ohledem na zdraví vašich zaměstnanců své služby po dobu nouzového stavu omezíte?

Máte pravdu. Omezili jsme je v posledním bodě naší činnosti, a to je poskytování pomoci a podpory v oblasti práv a oprávněných zájmů. To je sociální práce, při které dochází ke scházení se s klientem tváří v tvář.

To znamená, že lidé u nás mohli být ubytovaní, měli k dispozici kuchyň pro přípravu stravy, ale neprobíhalo to jádro sociální práce.

Neměli jste obavy ze zavlečení koronaviru třeba do azylového domu?

Selským rozumem jsem si myslel, že naše služby jsou v první vlně poměrně ochráněné od nákazy koronavirem, na rozdíl od služeb pro seniory. Naše cílová skupina se spíše nachází v sociálním vyloučení. Proto nemá takové sociální kontakty a interakce. Nejezdí na dovolené do zahraničí a s lidmi, kteří do zahraničí jezdí, nepřichází tolik do styku. Takže my jsme byli relativně v klidu. Samozřejmě pokud bude koronavirus rozšířený, tak už ho může dostat každý.

Byly využity kontejnery pro bezdomovce v karanténě pronajaté městem a postavené u Havaje během nouzového stavu?

Nevyužili jsme je. Měli jsme od nich klíče, měli jsme dohodu s městem, že tam budeme poskytovat nějakou formu služby, ale nedošlo k tomu.

Pomohlo vám, že město jeden hygienický kontejner zakoupilo pro účely noclehárny?

Dlouhodobě víme, že noclehárna na Žižkově ulici je provizorní a jsou v ní nevyhovující podmínky. Takže se nám jeden kontejner hodí pro posílení hygieny, protože v noclehárně je pouze jeden záchod, jedna sprcha a jedno umyvadlo. Na zimu jsme proto museli pronajmout jedno mobilní WC. Hygienický kontejner je nám jedině ku prospěchu.

Osvědčila se vám i v zimě šestice iglú pro bezdomovce, která byla postavená u noclehárny?

Osvědčila. Osobami bez domova byla hodně využívaná. Víme, že v těch šesti iglú přes zimu minimálně přespávalo každou noc od dvou do pěti osob.

Jak osoby bez domova na možnost strávit noc v iglú reagovaly?

Někteří z nich to uvítali. Na druhou stranu to pro některé z nich nebylo moc příjemné. Je to přece jenom takový tunel, do kterého si zalezete. I stan je prostornější. Je tam takový pocit stísněnosti. Pokud je opravdu zima, tak je iglú potřeba opravdu pořádně zabednit, aby se tam sice vzduch vyměňoval, ale ne tolik. A to pro někoho nebylo příjemné. Byli však lidé, kteří to využívali skoro každou noc.

Budou moci osoby bez domova využívat iglú i příští zimu?

My jsme na iglú dostali od města peníze darem. Ponechali jsme je složená ve skladu s tím, že je příští zimu určitě zase postavíme.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
05.08.2020 AktualityAnna Kotásková oslavila svoji stovku v úzkém kruhu přátel v Domově Ždírec

Sté narozeniny oslavila 17. července v Domově Ždírec paní Anna Kotásková z Třeště. Přestože epidemiologická opatření domov po čase opět uzavřela návštěvám, oslava se i v komornějším ...

Komentáře (0)
05.08.2020 AktualityRozsviťte s námi hvězdu. Na podporu Jendy z Brtnice

„Chcete stejně jako my pomoci dobré věci a zároveň se výborně pobavit? Pokud ano, přijďte v sobotu 8. srpna na letní scénu zámeckého parku v Dačicích a staňte se i Vy součástí akce ...

Komentáře (0)
04.08.2020 AktualityJihlavské nemocnici chybí dárci krve

O letních prázdninách je tradičně méně dárců krve. Letos je situace v jihlavské nemocnici o to horší, že pro ně platí nová omezení kvůli epidemiologické situaci. „Bohužel musíme ...

Komentáře (1)
04.08.2020 AktualityJihlavsko je na covidové mapě zelené s prvním stupněm rizika

Okres Jihlava je v souvislosti s koronavirem jedním z devíti v republice označených na takzvaném semaforu zelenou barvou, stupněm 1. Barevně označená mapa zveřejněná ministerstvem zdravotnictví ...

Komentáře (0)
04.08.2020 AktualityJihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky na Komenského ulici

Od 15. do 19. století zde byl městský špitál s kostelem. Nyní slouží dům na Komenského ulici 27 k bydlení a nebytovým účelům a je nutné opravit jeho uliční fasádu. Akci za půl milionu ...

Komentáře (1)
04.08.2020 AktualityNa sídlišti v Kollárově ulici chtěli betonové lodžie, město je nepovolí

Již dosti zanedbaným a omšelým dojmem působí bytový dvojdům Kollárova 26-28 v Jihlavě. Balkony jsou ve špatném stavu a při deštích do domu zatéká. Společenství vlastníků jednotek ...

Komentáře (2)
04.08.2020 AktualityLidi v karanténě asi k volbám pustí

JL již psaly o záměru ministerstva vnitra znemožnit volbu lidem, kteří se nacházejí v karanténě či izolaci. To by se dotklo především tisíců osob s nařízenou karanténou v souvislosti ...

Komentáře (0)
03.08.2020 AktualityKoronavir na Jihlavsku: zasažené Alzheimercentrum. Jeden případ i v ubytovně na Srázné

Na Vysočině přibylo od pátečního odpoledne podle krajských hygieniků šest potvrzených případů nemoci covid-19. Jeden člověk v souvislosti s touto chorobou zemřel. Jde o klienta jihlavského ...

Komentáře (0)
03.08.2020 AktualitySčítání netopýrů v letních koloniích

Jako každý rok, tak i letos proběhlo sčítání netopýrů v letních koloniích evidovaných na území Vysočiny. Netopýři jsou živočichové s velmi specifickým způsobem života. Letní kolonie ...

Komentáře (0)
03.08.2020 AktualityMHD v Jihlavě už se obejde bez nafty

Dopravní podnik města Jihlavy už zcela vyřadí z provozu naftové autobusy. Do provozu se v nejbližších dnech dostane pětice zcela nových plynových autobusů Solaris Urbino 12 CNG. Díky pohonu ...

Komentáře (0)
03.08.2020 AktualityLavičku Václava Havla odhalí 21. srpna

Již v dubnu měla být instalovaná před kinem Dukla Lavička Václava Havla. Kvůli epidemii koronaviru byl nový termín stanoven na 21. srpna v 17 hodin. Kulatý stoleček s dvojicí křesel je památníkem ...

Komentáře (15)
03.08.2020 AktualitySvoboda: Vysočina byla vždy sklářská

Setkáváme se v jeho království jasu a lomeného světla, kterým zušlechtěná tavenina přitahuje své obdivovatele. Sklářský výtvarník Jaroslav Svoboda je rodák ze Sokolče od Poděbrad, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net