Reklama
Dnes je úterý 23.04.2024     svátek má Vojtěch

Společně sdíleli naděje v demokratizaci života, a pak i zklamání z jejich zmaření

PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava
PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava

18.7.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Měla trvat do 24. května, byla však prodloužena do 2. srpna. Ještě do poloviny letních prázdnin tedy mohou příznivci výtvarného umění navštívit v jihlavském galerijním domě v Komenského ulici výstavu nazvanou Dvojí obrazotvornost, Návrat v návratu.

Podle slov kurátora Pavla Brunclíka se výstava pokouší přispět k rozšíření povědomí o významu uměleckého odkazu partnerské tvůrčí dvojice výtvarníků Adrieny Šimotové († 2014) a Jiřího Johna († 1972).

John přibyl na studia výtvarného umění do Prahy z rodné Třeště, kde do té doby žil s výjimkou totálního nasazení za okupace. Pocházel z chudé rodiny, za 2. světové války se učil zámečníkem a instalatérem a pracoval ve venkovské továrně.

Naproti tomu Šimotová, rodačka z Prahy, pocházela z česko-francouzské rodiny spjaté s masarykovskými tradicemi první republiky.

Oba umělci studovali na Státní grafické škole u prof. Balaše, spolu pak na VŠ uměleckoprůmyslové u prof.  Kaplického. Společně byli i členy výtvarné skupiny UB 12.

„V uzavírající se (či uzavírané) československé společnosti padesátých let s ním i mnoha jinými sdílela naděje v demokratizaci společenského života, které rostly v letech šedesátých, i zklamání z jejich zmaření,“ komentuje kurátor výstavy vztah Šimotové a Johna v tehdejší složité době.

 

Na Vysočinu patří

Aktuální výstavu v Jihlavě uspořádala OGV ve spolupráci s Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna. Obě tyto osobnosti na Vysočinu logicky patří.
John v Třešti nabíral od dětství podněty pro svoji pozdější tvorbu z venkovského života a pozorování přírody.

„Do Třeště pak za ním a s ním jezdívala jeho žena Adriena, která ve svých pravidelných návštěvách pokračovala i po jeho předčasné smrti v roce 1972, při návštěvách jeho rodičů, zejména Johnovy matky, k níž měla hluboký, přátelský vztah…,“ popisuje Bruclík.

Světový záběr Šimotové a Johna ilustruje mimořádný výčet jejich výstavních aktivit i získaných prestižních ocenění. Stejně tak stálá aktuálnost jejich tvorby, která dodnes oslovuje milovníky umění i kurátory výstav.

V regionu Vysočiny byla např. Johnova práce v posledních letech zařazena do výstavy Hory, skály, kameny v jihlavské OGV (2007), anebo v loňském roce do silné výstavní přehlídky Vrchovina, krabatina, mrchovina, kterou připravila Galerie Zóna pro umění 8smička v Humpolci.

 

Každý sám i společně

Podle kurátora Brunclíka se současná jihlavská výstava přiřazuje k nemnoha společným prezentacím jejich tvorby, je z nich nejucelenější, a je první poté, co ze světa odešli oba.

Johnovu reflexi krajiny dětství v Třešti dokládá řada maleb z raného období - Zima (1947), Zimní plán (1951), První sníh (50. léta), Pole (1952). Během šedesátých a na počátku sedmdesátých let se pak stal jednou z profilujících osobností českého výtvarného umění.

V Praze podle kurátora Brunclíka přibylo do Johnova námětového okruhu město, městské prostředí, i v určité souvislosti s dobovou tendencí tzv. civilismu: „Johnův talent se rovnoměrně rozvíjel v malbě, grafice, a vedle toho se přesvědčivě uplatnil také v ilustraci i dílech pro architekturu.“

Jak připomíná Brunclík, byl Johnovi z českého prostředí vedle jeho ženy zvláště blízký Václav Boštík: „Počátkem padesátých let přenechal Boštík Johnovi a Adrieně svůj ateliér. Od poloviny padesátých let pak (na Johnovo pozvání) spolu pracovali na Památníku židovských obětí v Pinkasově synagoze v Praze,“ popisuje kurátor etapu, kdy po dobu pěti let John s Boštíkem na stěny synagogy společně zaznamenávali bezmála osmdesát tisíc jmen obětí nacistické zvůle.

Zastoupení Johnovy tvorby na výstavě v OGV lze podle kurátora chápat jako do značné míry reprezentativní i z hlediska struktury oborů, v nichž pracoval. Naproti tomu mnohotvárnost díla Šimotové vedla tvůrce výstavy k odlišné koncepci prezentace.

Výtvarnice postupně opustila klasické grafické a malířské techniky a různými způsoby pracovala s kresbou, frotáží (prokresbou), papírem či textilem, s perforací, transparencí, vrstvením kreseb, prolínáním rubových a lícových stran, se šablonami, fotografickým obrazem atd.

Na výstavě jsou větší měrou zastoupena díla, v nichž navazovala na vztahy s blízkými (např. dlouho nevystavovaná textilní koláž Rodiče Jiřího Johna – 1974 nebo obraz Mrtvá hlava z roku 1973, v němž jsou rozpoznatelné rysy Johnovy tváře).

Jsou zde díla, v nichž se autorka vztahovala ke své matce (Maminka z r. 1985, Maminka z r. 1986) a spolu s nimi také objekt Co zbylo z anděla (1979 – 80).
„V něm navazovala na siluetu matčiny postavy v jejím pozdním věku, ta je také zobrazena na grafice Velká překážka (Anděl) (1976),“ vysvětluje kurátor. Do těchto souvislostí podle něho patří také Čekání (1974), v němž reflektovala svoje vzpomínky na babičku Mathyldu a tetu Adrienu.

Připomenuta je i Šimotové literární tvorba shrnutá v knihách Uvnitř-vně (malá sdělení) a Hlava k listování. Výstavu doplňuje formou zvukového záznamu četby.
Během únorové vernisáže byl také představen soubor studií Adriena Šimotová 2016 I/II, vydaný Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, a ediční projekty tohoto nadačního fondu a nakladatelství Arbor vitae, v nichž má být v brzku prezentována tvorba Jiřího Johna.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net