Reklama
Dnes je sobota 08.08.2020     svátek má Soběslav

Stavbu expozice pekari Wagnerových v zoo koronavirová krize nezastavila

PROSTOR, kde stávala jedna z posledních morálně zastaralých dřevěných bud ve „staré“ části jihlavské zoo. Tady už začalo budování nové expozice pro pekari Wagnerovy. Jak to bude „po coronaviru“ s nákladnějšími uvažovanými investicemi, je zatím otázkou. Foto: Jiří Varhaník
PROSTOR, kde stávala jedna z posledních morálně zastaralých dřevěných bud ve „staré“ části jihlavské zoo. Tady už začalo budování nové expozice pro pekari Wagnerovy. Jak to bude „po coronaviru“ s nákladnějšími uvažovanými investicemi, je zatím otázkou. Foto: Jiří Varhaník

8.6.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rovný měsíc uplynul 27. května od znovuotevření venkovních prostor Zoo Jihlava po nuceném uzavření. Rozvolňování epidemiologických opatření už od 25. května umožnilo otevřít také všechny vnitřní pavilony.
Z výhradně online systému prodeje vstupenek už také zahrada přešla ke kombinaci prodeje na internetu a u pokladen.  


Jak na dotaz JL uvedl mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč, byli návštěvníci od znovuotevření zoo velice disciplinovaní, zahrada nemusela řešit žádný bezpečnostní problém nebo porušení hygienických pravidel. 
Asi největší potíže, pokud jde o kontakt s návštěvníky, přinášelo přetížení e-shopu zahrady. Ten totiž podle slov mluvčího není primárně vystavěn na takovouto kapacitu a režim. 
Jednotlivé drobné problémy se řešily ohledně termínů převodu plateb za vstupenky z některých bank. Někteří z návštěvníků si také pozorně nepřečetli pokyny pro nákup vstupenek a po platbě postrádali jejich reálné zaslání. Systém však návštěvníkům přiděluje pouze číslo, kterým se posléze vykazují u pokladny zoo.  


Samotná návštěvnost zoo měla během prvního měsíce po otevření stoupající tendenci. 
„První týden byl ještě takový rozpačitější, lidé asi ještě měli obavy. Ale už první sobotu jsme i přes poměrně deštivé počasí zaznamenali 1498 návštěvníků - to je jen o dva méně, než kolik byla v té době stanovena maximální kapacita osob na plochu zahrady,“ ohlíží se Maláč.  
Postupně návštěvnost stoupala i ve všední dny k číslům 700 až tisíc osob, zájem pak byl především o víkendy.  
V současné době už není počet návštěvníků zahrady nijak početně regulován či omezen. Nošení roušek je povinné ve vnitřních pavilonech, ale zahrada požádala návštěvníky, aby si dýchací  cesty zakryli i ve venkovním areálu, byli ohleduplní a udržovali rozestupy.  

 

Zoo plná mláďat
Zoo Jihlava v letošním roce neočekává odchovy exotických velkých zvířat, aktuálně ale přesto láká na řadu mláďat. 
„Máme mladou kočku divokou, z vajíček se už vyklubala první mláďata plameňáků. Mláďata jsou u lemurů kata a lemurů černých, u drápkatých opiček. Je tam řada drobných zvířat – ptáků nebo plazů…,“ vypočítává Maláč.  
Rozvolňování přeshraničního pohybu také umožnilo první transporty zvířat. Jak už JL informovaly, odcestovala v květnu ze Zoo Jihlava odchovaná tygřice Mau do Zoo Krefeld. 


Už dříve naopak přibyl do Zoo Jihlava ze Skotska šestiletý chovný samec prasete visajanského negroského. Jeho příjezd provázela nemalá karanténní a administrativní zátěž, na transport jihlavští chovatelé dokonce dvakrát vyjeli a museli se vrátit. Z ekonomických a logistických důvodů byla cesta spojena ještě s převozem kočky rybářské a chvostana.  

 

Areál pekari bude 
Specifická je v zoo situace kolem expozice pekari Wagnerových. Právě tady se totiž podařilo i v současné ekonomicky náročné situaci udržet rozpracovanou stavební investici.   
V současné fázi byla zbourána původní dřevěná ubikace pro pekari. „Byla to jedna z těch nejstarších ubikací v celém areálu – na místě původních výběhů pro klokany,“ popisuje M. Maláč. 
Podle slov mluvčího město Jihlava (zřizovatel zoo) zahradu podrželo a umožnilo tuto plánovanou investici drobnějšího  rozsahu realizovat. Vedle pekari tu mají najít domov i další druhy zvířat, které expozici zpestří a oživí. 
„Šlo také o to, aby to už ´nestrašilo´ v areálu. Byla to jedna z takových těch morálně zastaralých dřevěných boudiček, které už byly na hraně životnosti a neodpovídaly jak funkčně, tak esteticky současným potřebám,“ vysvětluje Maláč.  
Dalšího půl milionu korun může zoo vložit do další plánované stavební akce. Díky dlouhodobé smluvní spolupráci města Jihlavy a Krajského úřadu Kraje Vysočina (vzájemná podpora příspěvkových organizací - Zoo, respektive Horáckého divadla) má být zbudováno nové zimoviště pro ptáky. 


„Bude to taková rekonstrukce a přístavba v areálu brodivých ptáků. Tato realizace bude asi probíhat trošku přes hlavní návštěvnickou sezónu, nicméně jsou to místa, kde není vysoká frekvence návštěvníků a nemělo by to nějak výrazně omezovat provoz,“ dodává  Maláč s tím, že na otevření nových staveb a na nové druhy menších zvířat se mohou návštěvníci těšit na podzim.  


Jak už v dubnu uvedl pro JL ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák, jsou naproti tomu s ohledem na ekonomické dopady koronavirové krize v ohrožení rozsáhlejší uvažované stavební akce, které by dále zkvalitnily provoz zoo.  
Sem patří např. zamýšlený přesun kuchyně pro přípravu krmení a vybudování nové, s návazností na rozdělení provozu masa a ryb a zlepšení zázemí pro přípravu zeleniny a ovoce, respektive suchých krmiv. 
Záměrem vedení zahrady je také eliminovat drahé elektrické vytápění některých prostor a nahradit ho výhradně levnějším plynem. To se týká i zmíněného domku pro pekari Wagnerovy, kde se doposud právě elektřinou topilo. 

 

Dvě nové výstavy 
S návratem k běžnému provozu otevřela Zoo Jihlava pro návštěvníky také dvě nové výstavy.
V africké vesničce Matongo vystavuje autorka Dana Holečková v chýši tamní „školy“ své obrazy - Portréty zvířat. Ve výstavní místnosti za hlavní pokladnou jsou pod titulem Senegal - země terangy prezentovány snímky jihlavské fotografky Jaroslavy Melicharové. 
Běží také doprovodný program. Po celý květen to byl u příležitosti Dne dětí zábavný rodinný kvíz, který provedl účastníky zahradou a představil některá zvířata. Hrálo se o speciální rodinou prohlídku s průvodcem nebo novou deskovou hru zoo. 
Z důvodu epidemiologických opatření je zrušena původně plánovaná večerní akce Noc snů, která se měla v zoo konat pro děti 5. června. 


V plánu ale zůstávají dvouhodinové večerní prohlídky se zoologem, které jsou ohlášeny na termín 18. června od 18 hodin. Kapacita je 15 míst, aktuální stav je možno najít v e-shopu zoo. Prohlídky jsou vhodné pro děti od 12 let.
Zoo Jihlava je tradičně nejnavštěvovanějším turistickým cílem Vysočiny. Loni zahradou prošlo rekordních 346.600 návštěvníků. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
25.07.2020 KulturaV muzeu začala výstava ke sto letům Orla třešťského

Letošní sté výročí svého působení slaví Orel jednota Třešť také výstavou, která v červenci začala na třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava. Neoficiální zahájení činnosti ...

Komentáře (0)
24.07.2020 KulturaOpera by se mohla na rybník v Bukové vrátit i příští rok

Jako úspěšný zhodnotili organizátoři premiérový ročník venkovních koncertů nazvaných S párkem na operu. Jako festival outdoorové opery, operety a muzikálu se akce odehrála 4. a 5. července ...

Komentáře (0)
23.07.2020 KulturaPece objevené při stavbě brněnského mostu byly ztraceny bez dokumentace

Hrnčířské řemeslo je pevně spojeno s historií Jihlavy. Jedna z pověstí o stříbře obsaženém ve zdejší hlíně jej přímo spojuje se vznikem města. „S tím hrnčířem, kterému se ...

Komentáře (0)
19.07.2020 KulturaTelč hlásí zájem o šestiandělového Mišíka

Pokračuje velký zájem o vstupenky na letošní Prázdniny v Telči. Organizátoři hlásili už dva týdny před začátkem akce první online vyprodané večery. Jako první se v online předprodeji ...

Komentáře (0)
18.07.2020 KulturaSpolečně sdíleli naděje v demokratizaci života, a pak i zklamání z jejich zmaření

Měla trvat do 24. května, byla však prodloužena do 2. srpna. Ještě do poloviny letních prázdnin tedy mohou příznivci výtvarného umění navštívit v jihlavském galerijním domě v Komenského ...

Komentáře (0)
17.07.2020 KulturaDnes a zítra znovu Švejk na Roštejně

Pro nepřízeň počasí bylo minulou deštivou sobotu zrušeno představení Osudy dobrého vojáka Švejka, které mělo sehrát Horácké divadlo (HDJ) na hradě Roštejně. Série venkovních představení ...

Komentáře (0)
16.07.2020 KulturaDomy hovoří o Jihlavanech středověku

Archeologové Jihlavy mimo jiné zkoumají jednotlivé fáze výstavby a přestaveb historických domů. Prostřednictvím svých nálezů tak odhalují způsob života Jihlavanů v období středověku. V ...

Komentáře (0)
14.07.2020 KulturaMarco Lauren z Jihlavska vydal singl/klip Karamel

Mladý zpěvák Marco Lauren z Vyskytné nad Jihlavou vydal v druhé polovině června singl/klip na vlastní skladbu Karamel. Jeho cílem je prosadit se v hudebním světě. Jednadvacetiletý Marco ...

Komentáře (0)
13.07.2020 KulturaNa kopec Homole za pokladem

POLNÁ – Pro malé i velké účastníky je určen 10. ročník setkání a historizující vycházky Po stopách krále Jiřího z Poděbrad aneb Z hradu na kopec Homole. Akce se letos koná ...

Komentáře (0)
13.07.2020 KulturaInstalace M. Koláře v Pragovce komentuje naši únavu i obavy

Díla pěti současných malířů a videoart z Vysočiny tvoří výstavu Nostalgie jako avantgarda v pražské Pragovka Gallery. Jihlavu tu zastupuje tematická instalace, dílo performera, hudebníka ...

Komentáře (0)
12.07.2020 KulturaHejlík čte na zahradě

Herec Lukáš Hejlík bude aktérem pořadu LiStOVáNí.cz, který v pondělí 13. července od 17 do 19 hodin pořádá jihlavská restaurace Bílý Mák v Hluboké ulici. Na spodní zahradě Bílého ...

Komentáře (0)
11.07.2020 KulturaVelké kapely nakonec v létě přece jen do Jihlavy přijedou

Ačkoli velké letní festivaly koronavirus zrušil, v Jihlavě v červenci zahrají na velkých koncertech kapely Čechomor, Chinaski, Anna K., Wanastowi Vjecy a Kabát. Přední jména české hudební ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net