Reklama
Dnes je úterý 26.01.2021     svátek má Zora

Odešel „poslední jihlavský Němec“

MARIUS NEUWIRTH se zasloužil o dobré sousedské soužití Čechů a Němců. Zdroj: archiv Silvie Solařové
MARIUS NEUWIRTH se zasloužil o dobré sousedské soužití Čechů a Němců. Zdroj: archiv Silvie Solařové

7.6.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

V pátek 22. května zemřel ve věku 84 let Marius Neuwirth, který patřil k posledním žijícím jihlavským Němcům. Byl znalcem jihlavské historie a zasloužil se také o česko-německé porozumění. 
„Můj strýc spojil svůj život s Jihlavou, kterou miloval. Zajímala ho historie našeho města i okolí a ani mu nebyla lhostejná budoucnost města. Bude chybět naší rodině i přátelům a známým pro své kladné lidské vlastnosti,“ vzpomíná na Maria Neuwirtha jeho neteř Silvia Solařová. 


Neuwirth za svého života spolupracoval také s některými jihlavskými badateli, kteří se zabývali historií města. Jedním z nich je předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák. 
„Znali jsme se dlouhá léta. Především to byl velice čestný a charakterní člověk s jemným smyslem pro humor. Měl velmi vyvinuté sociální cítění, nesl těžce každou nespravedlnost. Velice miloval přírodu a byl takovou chodící encyklopedií Jihlavy,“ sdělil o něm mimo jiné předseda Spolku pro starou Jihlavu. 
S Neuwirthem spolupracoval také mluvčí jihlavské firmy Bosch Diesel Mojmír Kolář. „S jeho osobou odchází veliký jihlavský patriot, který dokázal překonat hranice a rozdíly národní identity Čechů a Němců a oba národy spojit pro další rozkvět Jihlavy,“ sdělil Kolář.   

Otec byl sociálně demokratickým místostarostou
Marius Neuwirth se narodil 22. února 1936 v Brně. Oba jeho rodiče byli Němci. Otec Johann pocházel ze Salavic a zaměstnán byl jako učitel. 
Matka Elisabeth pocházela z Brna. Její otec byl povoláním stavitel. Krátce po Mariově narození se rodina přestěhovala do Jihlavy. 
V době Mariova narození se začaly vztahy mezi Čechy a Němci v Československu vyhrocovat. Oba jeho rodiče však byli po celý život důslednými antinacisty. 
V roce, kdy se Marius narodil, byl jeho otec Johann zvolen prvním náměstkem starosty Jihlavy za sociální demokracii. Propagoval vždy dobré vztahy mezi Čechy a Němci. 
Po smrti sociálně demokratického starosty Viktora Kousala dokonce několik měsíců řídil město. A to až do doby, než došlo k dohodě, že novým starostou města se stane další sociální demokrat, Pavel Havránek. 
Zdálo se, že po osvobození nebude mít rodina žádné problémy. V jejich domě byl na krátkou dobu dokonce ubytován lékař-major sovětské Rudé armády se dvěma příslušníky mužstva. 
„Otec se s ním celkem dobře domluvil, protože byl v první světové válce v Rusku v zajetí. A ten lékař uměl také velmi dobře německy. Vycházeli jsme s nimi celkem dobře,“ řekl svoji vzpomínku Janě Zadražilové do její bakalářské práce na téma odsunu Němců z Jihlavska. 


Mnohem větší problémy měla rodina s příslušníky českých revolučních gard. Ačkoliv Neuwirthovi byli přesvědčenými antinacisty, tak i z přičinění Revolučních gard museli nějaký čas strávit v internačních táborech pro Němce. Konkrétně v Heleníně a ve Starých Horách. 
„V Heleníně byly strašné poměry, tábor byl přeplněný, hygienicky nevyhovující. Ten tábor v Heleníně byla bývalá továrna továrníka Löwa, dnes je tam textilní průmyslovka,“ přiblížil Zadražilové.  
Rodina však nakonec vysídlena z Jihlavy nebyla. Pomohli jim totiž Češi, kteří si jejich chování za okupace pamatovali. Přesto jejich další osud v Jihlavě byl neradostný. 
„Otec jako Němec nemohl pochopitelně vykonávat své povolání odborného učitele. Živil nás tím, že dával soukromé hodiny z matematiky převážně studentům jihlavského gymnázia,“ popsal. 
Marius po ukončení školy pracoval krátce v Jihlavanu. Večerně vystudoval stavební školu. Poté byl až do svého odchodu do důchodu v roce 1996 zaměstnán jako stavební technik. 

 

Živoucí jihlavská legenda
Marius Neuwirth měl rád historii, především pak tu jihlavskou. Působil jako česko-německý tlumočník a pomáhal také Němcům s kořeny v Jihlavě. 
„Byl jednou z nejdůležitějších kontaktních osob pro německé a rakouské Jihlavany hledající kontakt na Jihlavu, archivy a zdejší úřady apod.,“ potvrdil Mojmír Kolář. 
Podle něho také rád provázel rodiny německých a rakouských Jihlavanů po městě i jejím okolí. 
Mezi badateli o jihlavské historii byl žijící legendou. Nejvíce jej zajímal středověk. 


„Dlouhé hodiny jsme prodiskutovali v jeho útulném bytě,“ říká badatel Wodák. Ten vyzdvihl mimo jiné také Neuwirthovo silné duchovní založení. „Jeho víra byla ryze vnitřní a neokázalá,“ dokládá předseda Spolku pro starou Jihlavu. 
Při své badatelské činnosti Neuwirth často navštěvoval jihlavský archiv. Spolupracoval i s badatelem Ladislavem Vilímkem na jeho knize o historii jihlavských domů. 
Spolu s již zmíněným Mojmírem Kolářem působil Neuwirth v Jihlavském regionálním kulturním sdružení. V rámci něho se po celou dobu snažil o dobré sousedské soužití Čechů a Němců. 
M. Kolář ho považuje za významnou osobnost česko-německých vztahů. „I přes veškerá protivenství, která jako německá rodina Neuwirthovi zažili v době nesvobody, zůstal Marius Neuwirth vždy člověkem ochotným pomoci jak ostatním lidem, tak i městu Jihlavě, které nade vše miloval,“ dodal Kolář.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.01.2021 AktualityVláda by měla více komunikovat s lidmi, kteří jsou zasaženi pandemií

Nastavení mysli je mocný nástroj, který nás vždy přivede pouze tam, kam my sami dohlédneme, říká třebíčský psycholog a psychoterapeut Zdeněk Krpoun. Situace kolem covidu již trvá ...

Komentáře (0)
22.01.2021 AktualityJízdné v MHD chtějí seniorům zdražit

Radnice dlouhodobě usiluje přilákat do jihlavské MHD žáky. Chce jim proto zlevnit jízdné. Peníze na to chtějí naopak získat zdražením jízdného pro seniory. Podle jihlavského uvolněného ...

Komentáře (2)
22.01.2021 AktualityRadost z bílé velryby i opilého sněhuláka

SNĚHOVÉ TVOŘENÍ. Počasí už přes dva týdny přeje všem milovníkům sněhu. Ten láká nejen k sáňkování a běžkování, ale i ke tvoření. Jiří Palán udělal ve Větrném Jeníkově ...

Komentáře (0)
22.01.2021 AktualityV Jihlavě odhalili falešného lékaře

Falešný lékař přes rok neoprávněně ordinoval na Domě zdraví v Jihlavě. Informaci o tom přinesla v pondělí reportáž Bohunky Fraňkové v pořadu ČT Černé ovce. Tomáš Linhart působil ...

Komentáře (0)
22.01.2021 AktualityVe sběrných dvorech přibylo elektroodpadu

Množství odpadů odevzdávaných v jihlavských sběrných dvorech mírně roste. Vyplývá to ze zprávy Služeb města Jihlavy (SMJ), které sběrné dvory v krajském městě provozují. Za ...

Komentáře (0)
21.01.2021 AktualityOčkovací centrum bude v Hruškových Dvorech

Pro očkovací centrum v Jihlavě se uvažovalo např. s Teniscentrem, kde šlo o nabídku města Jihlavy, a o prostorách bývalého vědeckotechnologického parku v průmyslové zóně v Hruškových ...

Komentáře (0)
21.01.2021 AktualityVysočina převzala dalších 4680 dávek očkování proti covidu-19

Vysočina včera přijala dalších 4680 dávek očkovací látky proti covidu-19. Část dostanou lidé nad 80 let, kteří se registrovali v celostátní registru zpřístupněném 15. ledna. Je pro ...

Komentáře (0)
21.01.2021 AktualityBlok Dukovan bude stát až do února, opravuje se parogenerátor

První blok Jaderné elektrárny Dukovany odstavený od loňského listopadu začne dodávat elektřinu až v únoru. Energetici opravují drobnou netěsnost u jednoho z šesti parogenerátorů, preventivně ...

Komentáře (0)
21.01.2021 AktualityNové zázemí krajským hasičům postaví v Jihlavě asi až za šest let

JL již dříve psaly o záměru vysočinských hasičů postavit na Kosovské ulici nedaleko Psychiatrické nemocnice v Jihlavě novou centrální stanici. V současné době je jasné, že bude v krajském ...

Komentáře (0)
21.01.2021 AktualityMěsto nemůže ani v sociálních bytech odpustit nájemné

Se dvěma domácnostmi, které neplatily nájemné, jsme rozvázali smlouvy, říká radní Daniel Škarka (Fórum Jihlava), který má na starosti projekt Housing First. Projekt Housing First ...

Komentáře (1)
21.01.2021 AktualityMajestátní rakouský Titanic zachytil vysočinský fotograf z Krucemburku

Byla to katastrofa světových rozměrů, kterou však přehlušilo inferno první světové války. Z více než 400členné osádky rakousko-uherského civilního parníku Baron Gautsch bylo z moře ...

Komentáře (0)
20.01.2021 AktualityNávštěvnost cyklostezek na Vysočině loni stoupla

Loňská návštěvnost cyklostezek na Vysočině, na nichž jsou osazené automatické sčítače, byla o 15 procent vyšší než za rok 2019. Loni zjara, kdy život v zemi poprvé výrazně omezila ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net