Reklama
Dnes je pondělí 01.06.2020     svátek má Laura

První hudební prostor v Jihlavě ožije: Klub Moment chce rozjet etapu „po kovidu“

PROVOZOVATELÉ jihlavského Moment music baru Tomáš Procházka a Petr Hájek. Na konci května chtějí klub znovu otevřít pro návštěvníky. Foto: Jiří Varhaník
PROVOZOVATELÉ jihlavského Moment music baru Tomáš Procházka a Petr Hájek. Na konci května chtějí klub znovu otevřít pro návštěvníky. Foto: Jiří Varhaník

23.5.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rockové Vigo, poprockový Čardáš Klaunů a rappeři z Pio Squad byli v neděli 10. května večer aktéry prvního živého koncertu, který byl pro publikum u počítačových obrazovek online přenášen z jihlavského klubu Moment music bar.  
Klub byl otevřen teprve koncem října 2019, s ambicí oslovit různé generace hudebních fanoušků, pořádat koncerty, diskotéky, stand-upy i soukromé večírky. Navazuje na tradici Soul music clubu, který v zaklenutých prostorách v přízemí jihlavského „Dělňáku“ fungoval do loňského jara. 


„Navazujeme na Soul, ale mnohé věci jsou jinak,“ popisuje Tomáš Procházka, spoluzakladatel někdejšího Soulu a dnes spoluprovozovatel Momentu. Ten na podzim otevřeli s kolegou Petrem Hájkem, někdejším zvukařem Soulu. 
Březnové uzavření klubu Moment kvůli koronavirové pandemii ale jejich plány zásadně ovlivnilo. Přesto se do příštích měsíců dívají s ambicí navázat tam, kde slibně rozjetý klub postihla nečekaná vynucená stopka. 

 

Miliony v investicích 
„Soul měl sice dobrou pověst u interpretů v rámci republiky, nicméně v Jihlavě se začalo říkat, že je to ´díra´. Vymysleli jsme proto úplně nový koncept produkčních akcí i značku,“ vrací se T. Procházka k loňskému roku, kdy vznikaly plány na přeměnu zavedeného klubu.  
Spolu s tehdejší kolegyní se rozhodli Soul prodat: „Už jsme tady seděli s novým zájemcem a já jsem si dal ještě čas do večera. Pak jsem vše přehodnotil, dal výpověď v práci v eventové agentuře, klub jsem si nechal a domluvili jsme se s Petrem, že to potáhneme spolu dál.“      


Interiér prostoru pak zcela změnil tvář. Klub se mimo jiné vrátil k někdejšímu umístění pódia na čelní straně sálu, což opticky prodloužilo hlediště. Přestavba si vyžádala dvoumilionovou investici.
Jen do zásadního vylepšení akustiky směřovalo 300 tisíc Kč. Po celé stropní ploše dnes tlumí zvuk na klenbách profesionální německý akustický obklad se sedmicentimetrovými jehlany. 
„Obklad pohlcuje odrazy a tříštění zvuku - strop i pódium jsou kompletně vytlumeny, pěkně se tam hraje,“ popisuje z pozice zvukaře P. Hájek. Zachování odkrytých kleneb přitom udrželo autenticitu prostoru.  
Od října zahráli v Momentu Bára Poláková, Skyline, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Cocotte Minute a další interpreti. Pak ale nastal ze dne na den zvrat, klub zavřela pandemie koronaviru. 
„Přečkali jsme leden, únor, což jsou z hlediska provozování klubů slepé měsíce - a pak, když jsme měli mít od března do května kousek sezóny, kdy se vydělává, přišla stopka,“ popisuje Procházka. 
Padly již domluvené koncerty kapel Vypsaná fixa či 5P Luboše Pospíšila, vystoupení komika Vojtaana a další programy. Klub přitom i během odstávky polyká každý měsíc desetitisíce na nájemném, na žádnou státní pomoc jeho provozovatelé nedosáhnou. 

 

Technicky free style
Jako první krok k návratu do hudebního života pojali v Momentu realizaci živých koncertů streamovaných na internet. Po prvním koncertu z 10. května se další uskutečnil minulou neděli s rockovými kapelami Hairy Groupies a Autobus. 
„Měl jsem z toho obavy, protože málokterý klub v této době dělá live streamy tří kapel najednou. Technicky to byl velký free style, ale měli jsme na to kluky ze studia SB Corporation a ti to zvládli úplně na jedničku. Všechno to vlastně proběhlo tak mile, čistě,“ usmívá se T. Procházka. 


Koncerty se svítily a zvučily jako běžné živé akce. Dramaturgicky byly řešeny tak, aby nezbytné zvukařské přestavby mezi jednotlivými sety byly minimální. Pauzy vyplnily rozhovory, které s muzikanty vedla moderátorka Markéta Báťová. 
Kapely hrají na streamovaných koncertech z klubu Moment bez honoráře, za občerstvení. „Ale je to pro ně dobrá vizitka, mají materiál z živého koncertu ve full HD kvalitě, s dobrým zvukem i obrazem, a také fotky bez publika, použitelné na propagaci,“ uvažují organizátoři. 


Diváci se k přenosu připojovali přes Facebook s možností přispět na udržení klubu solidárním zaplacením dobrovolného vstupného – tzv. „vkukného“ podle svého uvážení. Výše příspěvků ještě není zcela vyhodnocena, podle provozovatelů klubu je ale spíše „nic moc“.  
Primárním cílem koncertů je ale zůstat v kontaktu s publikem. Aktéry třetího streamovaného koncertu budou v neděli 24. května folkař Záviš a kapela Jurský park. Čtvrtý koncert se pak má uskutečnit v neděli 31. května už napřímo, s publikem v hledišti klubu. Zahrají jihlavské kapely Oči a Marabu.   

 

Naděje se blíží 
S nadějemi totiž provozovatelé Moment music baru hledí k datu 25. května, kdy by měl pro pořádání akcí začít platit limit 300 účastníků. Chystají se klub otevřít. 
Jak ale nakonec jedním dechem dodávají, aktuálně nastavené limity pro kluby mnoho neřeší - problematické je pro ně zejména omezení otevírací doby do 23. hodiny. „Chtěli jsme začít dělat diskotéky a party, ale to nemá smysl na tři hodiny. Když tam dám dýdžeje, nikdo mi v tuhle brzkou dobu nepřijde, vždyť je skoro ještě světlo,“ konstatuje Petr Hájek.  


Klub tak v první fázi bude pořádat pouze jednorázové koncertní akce a organizátoři doufají, že lidé zareagují a přijdou svůj klub podpořit. 
Podobně problematické může být v klubech „uhlídání“ režimu nošení roušek a udržování rozestupů. Klub Moment pro efektivní provoz potřebuje alespoň dvě stovky návštěvníků, jeho příjemný kapacitní strop se pohybuje někde kolem pěti set lidí. Akce tu podle typu produkce zabezpečuje až šest pracovníků, nezbytností je vždy zajištění profesionální security služby. 


„Byly tady od otevření mnohokrát kontroly. Máme snahu - jsme i v úzkém kontaktu s Městskou policií Jihlava. Vždycky jednou za měsíc si zavoláme a shrneme co a jak, protože nám záleží na tom, aby byla ošetřena i situace venku před klubem,“ dodává Procházka.  

Pojede se i v létě
„Je to příjemné sedět doma a koukat na svoji oblíbenou kapelu, ale na druhé straně zážitek z ´živáku´ se nedá takto nahradit,“ doufají P. Hájek a T. Procházka, že se diváci na živou muziku vrátí. 
Některé zrušené koncerty se přesouvají na podzim – až v září se např. v Momentu uskuteční křest nedávno vydaného nového alba rappera Strejdy Filí z Pio Squad.  


„Postiženy byly i kapely, které ze dne na den přišly o veškeré příjmy. Navíc budou mít chuť si zahrát. Letos se v létě neuskuteční žádné velké festivaly, a tak my pojedeme koncerty i přes celé léto,“ avizují provozovatelé Momentu.  
Chtějí přitom sáhnout po domácí divácké jistotě - zaměří se především na kapely z Jihlavy a regionu Vysočiny, zahrát mají třeba i Kiss revival nebo Luboš Pospíšil. Hrát se má i k poslechu a tanci s kapelami Harlem rock band a Magdalena. 
Klubové prostředí Jihlavy je dlouhodobě problematické, řada pokusů o udržení hudebních klubů tu skončila neúspěchem. „Jihlava je bohužel taková - kdybychom udělali třeba kapelu Doga tady u nás v klubu, přijde nám 200 lidí. Pokud bychom ji ale udělali v kulturáku v Dolní Cerekvi, bude tam narváno,“ uvažuje Procházka.

 
Do klubů ve městě se lidé z okolí vydávají málo. Problematickým momentem je v tom smyslu třeba i omezování veřejné dopravy v pozdních hodinách apod.  
V klubu Moment se ale i přes současnou situaci dívají do příštích měsíců optimisticky. „Říkám si, že za tuhle situaci nemůžeme my. Kdybych věděl, že jsme něco podělali, a proto lidi nechodí, bylo by to jiné. Ale je to tak celoplošné, že mě to vlastně uklidňuje,“ uvažuje Tomáš Procházka. Nejbližší týdny naznačí, jaká reálná budoucnost české hudební kluby čeká. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.05.2020 KulturaCelosvětový živý přenos dnes připomene Mahlerovo výročí

Dnes odpoledne se virtuálně propojí světové mahlerovské společnosti, instituce a organizace k celosvětovému live streamu Mahler kolem světa – Mahler Around the World. Během hodinového ...

Komentáře (0)
17.05.2020 KulturaDalší náhradní termíny v DKO

DKO Jihlava zveřejnil tento týden další náhradní termíny za odložené akce. Program Jakub Kroulík – Moc a síla hypnózy se z 6. dubna překládá na čtvrtek 17. září. Vladimír Mišík ...

Komentáře (0)
16.05.2020 KulturaDopolední program na evangelické faře připomene v neděli Komenského odkaz

Program nazvaný Cesta poutníka aneb Návrat Komenského uvede v neděli 17. května dopoledne evangelický sbor v Horních Dubenkách na Podjavořicku. Setkání s Komenského odkazem se uskuteční ...

Komentáře (0)
15.05.2020 KulturaAutokino Vysočina táhne diváky

Velký zájem projevují návštěvníci o provoz Autokina Vysočina, které od 8. do 17. května promítá na parkovišti za Nemocnicí Jihlava. O víkendu bylo vyprodáno. Kraj Vysočina projekcemi ...

Komentáře (0)
14.05.2020 KulturaPo odstávce otevře muzeum výstavu fotografa A. Chloupka

Ode dneška je po koronavirové pauze opět zpřístupněno návštěvníkům jihlavské Muzeum Vysočiny. Po včerejším pondělku, který je tradičně zavíracím dnem muzeí, dnes otevírá rovněž ...

Komentáře (0)
13.05.2020 KulturaNa Kocandě dobře je: nová Hájkova polka je už natočena, jen premiéra se odkládá

Krahulčí na Telčsku se přidalo k obcím, kterým Telčská dechovka natočila vlastní polku od kališťského textaře Jaroslava Hájka. Obce Sedlejov, Mysliboř, Telč a další mají vlastní ...

Komentáře (0)
12.05.2020 KulturaPanely Tří perel UNESCO předkládá Univerzitní centrum ve fotogalerii

Fotovýstava o perlách UNESCO na Vysočině se z Telče stěhuje do dalších měst regionu. Nyní je ale k vidění i na internetu. Putovní expozice nazvaná Tři perly UNESCO Telč – Zelená Hora ...

Komentáře (0)
09.05.2020 KulturaTanečníci z jihlavského maratonu přejdou do italského finále Dance Word Cup 2021

Světová taneční soutěž pro amatérské tanečníky Dance World Cup (DWC) se letos svou národní kvalifikací zastavila v Jihlavě už podruhé. Každoročně se do ní na celém světě zapojuje ...

Komentáře (0)
08.05.2020 KulturaVýkřiky na tiskovkách pořadatelům nestačí, divadla se zatím nerozjedou

Opatření, které v rámci postupného rozvolňování epidemiologických omezení oznámila na 11. květen česká vláda, se týká např. provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů. Akcí ...

Komentáře (0)
07.05.2020 KulturaGalerie a muzea otevírají – obě zásadní výstavy v OGV se prodlužují

Od 11. května otevřou návštěvníkům po koronavirové uzavírce své expoziční prostory muzea a galerie. Otevírá také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Při její návštěvě budou ...

Komentáře (0)
06.05.2020 KulturaRodný dům Gustava Mahlera se připravuje na sezónu

V rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce se vše chystá na letní sezónu. Jak sdělil Jiří Štilec ze sdružení Mahler 2000 - společnost Gustava Mahlera, měla by v Mahlerově rodišti ...

Komentáře (0)
04.05.2020 KulturaTanec umí v dětech rozvíjet pravdivost i empatii, říká pedagožka Hana Zudová

Profesní život Mgr. Hany Zudové je spojen s tancem a jihlavskou ZUŠ. „Taťka byl velice muzikální a babička z maminčiny strany moc ráda tancovala,“ vzpomíná. K jejím dětským touhám ale ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net