Reklama
Dnes je sobota 28.11.2020     svátek má René

První hudební prostor v Jihlavě ožije: Klub Moment chce rozjet etapu „po kovidu“

PROVOZOVATELÉ jihlavského Moment music baru Tomáš Procházka a Petr Hájek. Na konci května chtějí klub znovu otevřít pro návštěvníky. Foto: Jiří Varhaník
PROVOZOVATELÉ jihlavského Moment music baru Tomáš Procházka a Petr Hájek. Na konci května chtějí klub znovu otevřít pro návštěvníky. Foto: Jiří Varhaník

23.5.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Rockové Vigo, poprockový Čardáš Klaunů a rappeři z Pio Squad byli v neděli 10. května večer aktéry prvního živého koncertu, který byl pro publikum u počítačových obrazovek online přenášen z jihlavského klubu Moment music bar.  
Klub byl otevřen teprve koncem října 2019, s ambicí oslovit různé generace hudebních fanoušků, pořádat koncerty, diskotéky, stand-upy i soukromé večírky. Navazuje na tradici Soul music clubu, který v zaklenutých prostorách v přízemí jihlavského „Dělňáku“ fungoval do loňského jara. 


„Navazujeme na Soul, ale mnohé věci jsou jinak,“ popisuje Tomáš Procházka, spoluzakladatel někdejšího Soulu a dnes spoluprovozovatel Momentu. Ten na podzim otevřeli s kolegou Petrem Hájkem, někdejším zvukařem Soulu. 
Březnové uzavření klubu Moment kvůli koronavirové pandemii ale jejich plány zásadně ovlivnilo. Přesto se do příštích měsíců dívají s ambicí navázat tam, kde slibně rozjetý klub postihla nečekaná vynucená stopka. 

 

Miliony v investicích 
„Soul měl sice dobrou pověst u interpretů v rámci republiky, nicméně v Jihlavě se začalo říkat, že je to ´díra´. Vymysleli jsme proto úplně nový koncept produkčních akcí i značku,“ vrací se T. Procházka k loňskému roku, kdy vznikaly plány na přeměnu zavedeného klubu.  
Spolu s tehdejší kolegyní se rozhodli Soul prodat: „Už jsme tady seděli s novým zájemcem a já jsem si dal ještě čas do večera. Pak jsem vše přehodnotil, dal výpověď v práci v eventové agentuře, klub jsem si nechal a domluvili jsme se s Petrem, že to potáhneme spolu dál.“      


Interiér prostoru pak zcela změnil tvář. Klub se mimo jiné vrátil k někdejšímu umístění pódia na čelní straně sálu, což opticky prodloužilo hlediště. Přestavba si vyžádala dvoumilionovou investici.
Jen do zásadního vylepšení akustiky směřovalo 300 tisíc Kč. Po celé stropní ploše dnes tlumí zvuk na klenbách profesionální německý akustický obklad se sedmicentimetrovými jehlany. 
„Obklad pohlcuje odrazy a tříštění zvuku - strop i pódium jsou kompletně vytlumeny, pěkně se tam hraje,“ popisuje z pozice zvukaře P. Hájek. Zachování odkrytých kleneb přitom udrželo autenticitu prostoru.  
Od října zahráli v Momentu Bára Poláková, Skyline, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Cocotte Minute a další interpreti. Pak ale nastal ze dne na den zvrat, klub zavřela pandemie koronaviru. 
„Přečkali jsme leden, únor, což jsou z hlediska provozování klubů slepé měsíce - a pak, když jsme měli mít od března do května kousek sezóny, kdy se vydělává, přišla stopka,“ popisuje Procházka. 
Padly již domluvené koncerty kapel Vypsaná fixa či 5P Luboše Pospíšila, vystoupení komika Vojtaana a další programy. Klub přitom i během odstávky polyká každý měsíc desetitisíce na nájemném, na žádnou státní pomoc jeho provozovatelé nedosáhnou. 

 

Technicky free style
Jako první krok k návratu do hudebního života pojali v Momentu realizaci živých koncertů streamovaných na internet. Po prvním koncertu z 10. května se další uskutečnil minulou neděli s rockovými kapelami Hairy Groupies a Autobus. 
„Měl jsem z toho obavy, protože málokterý klub v této době dělá live streamy tří kapel najednou. Technicky to byl velký free style, ale měli jsme na to kluky ze studia SB Corporation a ti to zvládli úplně na jedničku. Všechno to vlastně proběhlo tak mile, čistě,“ usmívá se T. Procházka. 


Koncerty se svítily a zvučily jako běžné živé akce. Dramaturgicky byly řešeny tak, aby nezbytné zvukařské přestavby mezi jednotlivými sety byly minimální. Pauzy vyplnily rozhovory, které s muzikanty vedla moderátorka Markéta Báťová. 
Kapely hrají na streamovaných koncertech z klubu Moment bez honoráře, za občerstvení. „Ale je to pro ně dobrá vizitka, mají materiál z živého koncertu ve full HD kvalitě, s dobrým zvukem i obrazem, a také fotky bez publika, použitelné na propagaci,“ uvažují organizátoři. 


Diváci se k přenosu připojovali přes Facebook s možností přispět na udržení klubu solidárním zaplacením dobrovolného vstupného – tzv. „vkukného“ podle svého uvážení. Výše příspěvků ještě není zcela vyhodnocena, podle provozovatelů klubu je ale spíše „nic moc“.  
Primárním cílem koncertů je ale zůstat v kontaktu s publikem. Aktéry třetího streamovaného koncertu budou v neděli 24. května folkař Záviš a kapela Jurský park. Čtvrtý koncert se pak má uskutečnit v neděli 31. května už napřímo, s publikem v hledišti klubu. Zahrají jihlavské kapely Oči a Marabu.   

 

Naděje se blíží 
S nadějemi totiž provozovatelé Moment music baru hledí k datu 25. května, kdy by měl pro pořádání akcí začít platit limit 300 účastníků. Chystají se klub otevřít. 
Jak ale nakonec jedním dechem dodávají, aktuálně nastavené limity pro kluby mnoho neřeší - problematické je pro ně zejména omezení otevírací doby do 23. hodiny. „Chtěli jsme začít dělat diskotéky a party, ale to nemá smysl na tři hodiny. Když tam dám dýdžeje, nikdo mi v tuhle brzkou dobu nepřijde, vždyť je skoro ještě světlo,“ konstatuje Petr Hájek.  


Klub tak v první fázi bude pořádat pouze jednorázové koncertní akce a organizátoři doufají, že lidé zareagují a přijdou svůj klub podpořit. 
Podobně problematické může být v klubech „uhlídání“ režimu nošení roušek a udržování rozestupů. Klub Moment pro efektivní provoz potřebuje alespoň dvě stovky návštěvníků, jeho příjemný kapacitní strop se pohybuje někde kolem pěti set lidí. Akce tu podle typu produkce zabezpečuje až šest pracovníků, nezbytností je vždy zajištění profesionální security služby. 


„Byly tady od otevření mnohokrát kontroly. Máme snahu - jsme i v úzkém kontaktu s Městskou policií Jihlava. Vždycky jednou za měsíc si zavoláme a shrneme co a jak, protože nám záleží na tom, aby byla ošetřena i situace venku před klubem,“ dodává Procházka.  

Pojede se i v létě
„Je to příjemné sedět doma a koukat na svoji oblíbenou kapelu, ale na druhé straně zážitek z ´živáku´ se nedá takto nahradit,“ doufají P. Hájek a T. Procházka, že se diváci na živou muziku vrátí. 
Některé zrušené koncerty se přesouvají na podzim – až v září se např. v Momentu uskuteční křest nedávno vydaného nového alba rappera Strejdy Filí z Pio Squad.  


„Postiženy byly i kapely, které ze dne na den přišly o veškeré příjmy. Navíc budou mít chuť si zahrát. Letos se v létě neuskuteční žádné velké festivaly, a tak my pojedeme koncerty i přes celé léto,“ avizují provozovatelé Momentu.  
Chtějí přitom sáhnout po domácí divácké jistotě - zaměří se především na kapely z Jihlavy a regionu Vysočiny, zahrát mají třeba i Kiss revival nebo Luboš Pospíšil. Hrát se má i k poslechu a tanci s kapelami Harlem rock band a Magdalena. 
Klubové prostředí Jihlavy je dlouhodobě problematické, řada pokusů o udržení hudebních klubů tu skončila neúspěchem. „Jihlava je bohužel taková - kdybychom udělali třeba kapelu Doga tady u nás v klubu, přijde nám 200 lidí. Pokud bychom ji ale udělali v kulturáku v Dolní Cerekvi, bude tam narváno,“ uvažuje Procházka.

 
Do klubů ve městě se lidé z okolí vydávají málo. Problematickým momentem je v tom smyslu třeba i omezování veřejné dopravy v pozdních hodinách apod.  
V klubu Moment se ale i přes současnou situaci dívají do příštích měsíců optimisticky. „Říkám si, že za tuhle situaci nemůžeme my. Kdybych věděl, že jsme něco podělali, a proto lidi nechodí, bylo by to jiné. Ale je to tak celoplošné, že mě to vlastně uklidňuje,“ uvažuje Tomáš Procházka. Nejbližší týdny naznačí, jaká reálná budoucnost české hudební kluby čeká. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
14.11.2020 KulturaJihlava vypráví na internetu, muzeum přináší příběhy města

V sobotu 7. listopadu začal na internetu program Jihlava vypráví!, další z online programů Muzea Vysočiny Jihlava z cyklu Do muzea trochu jinak. Muzejníci během vyprávění nechají promluvit ...

Komentáře (0)
13.11.2020 KulturaJihlavská kultura se z online prostoru vydává i do terénu

Podobně jako na jaře se přesunula jihlavská kultura takřka výhradně na internet. Z virtuálního prostředí se ale přece jen vydává i do reálného prostoru města. Přesun aktivit na internet ...

Komentáře (1)
13.11.2020 KulturaStudio Ne.klid je na podzim zpět

Jihlavský internetový kulturní magazín Studio Ne.klid, který vznikl po uzavření Divadla DIOD Jihlava během prvního letošního lockdownu a odvysílal živě šest jarních dílů, se na podzim ...

Komentáře (0)
12.11.2020 KulturaTabule nového projektu Místa paměti připomenou v ulicích historii města

Díky projektu s pracovním názvem Místa paměti se Jihlavané i návštěvníci města seznámí přímo v ulicích s historií konkrétních zajímavých lokalit Jihlavy. V minulosti realizovalo ...

Komentáře (0)
11.11.2020 KulturaDIOD na internetu uvede Studio Ne.klid a PechaKucha Night

Jihlavské Divadlo DIOD obnovuje svůj internetový projekt Studio Ne.klid, Ten vznikl na jaře jako reakce na první uzavření divadla kvůli protipandemickým opatřením. Na jaře bylo odvysíláno ...

Komentáře (0)
10.11.2020 KulturaČinoherák, Framus 5 nebo školy: plán pro listopad v DKO padl

Také DKO Jihlava musel kvůli koronavirovým omezením opět zrušit veškeré naplánované produkce. Postupně pro ně hledá náhradní termíny. Programové oddělení DKO Jihlava zrušilo v říjnu ...

Komentáře (0)
08.11.2020 KulturaRežisér Karel Brynda oslavil ve středu pětaosmdesátku

Jihlavský divadelní režisér Karel Brynda oslavil ve středu 4. listopadu 85. na-rozeniny. Karel Brynda je výraznou osobností Horáckého divadla (HD), stejně jako jeho paní, herečka Eva Kaplerová. ...

Komentáře (0)
07.11.2020 KulturaNa vybitej počítač mi kápla z čela kapka stres potu, popisuje Houdek

Ještě do neděle mohou akreditovaní diváci sledovat na internetu filmy v soutěžních sekcích letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Festival se letos koná ...

Komentáře (1)
06.11.2020 KulturaMichal Kraus: nominace na Thálii

Herecká asociace zveřejnila nominace na Ceny Thálie. V kategorii Alternativní divadlo získal užší nominace také herec Horáckého divadla v Jihlavě Michal Kraus. Nominaci obdržel Kraus za ...

Komentáře (0)
03.11.2020 KulturaOnline Ji.hlava v sobotu rozdala ceny vítězům

Snímek Nová šichta o hledání nového životního směru po ztrátě zaměstnání se stal nejúspěšnějším českým filmem na 24. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). ...

Komentáře (0)
02.11.2020 KulturaIrbis odjel do Sofie, jeho bratr míří na Jávu

Přestože je Zoologická zahrada Jihlava zcela uzavřena pro návštěvníky, péče o její zvířecí obyvatele musí pokračovat i v podmínkách karantény. Jak tento týden na dotaz JL potvrdil ...

Komentáře (0)
01.11.2020 KulturaČlověk musí trochu něco umět, říká divadelní kašér a malíř Jan Jiřiště

Jihlavský rodák Jan Jiřiště se vyučil ve Valašském Meziříčí malířem skla pro janštejnskou sklárnu. Trojku z výtvarné výchovy v učení obdržel, když odmítl zpracovat mozaiku s tématem ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net